Bolavé bradavky při kojení

Bolavé bradavky při kojení jsou velmi vážný problém, který je, pokud chce maminka dále kojit70, nezbytné řešit. Bolest bradavek a dvorců může mít různé příčiny, s jejich rozlišením a řešením by měla umět pomoci laktační poradkyně10.

Bolavé bradavky při kojení

Příčiny bolavých bradavek při kojení

Kandidóza

  • nedokonalé až špatné přisátí: bolest je obvykle nejhorší při přisávání, v průběhu kojení se obvykle mírní, často se jedná o ostrou až řezavou bolest, někdy bývá těsně po kojení bradavka zdeformovaná (zploštělá, asymetrická), mohou vznikat ragády (praskliny bradavek)
  • kvasinková infekce5 (kandidóza): projevuje se pálením, svědím, které se objevuje většinou až v průběhu kojení nebo po něm, kvasinkami infikované bradavky mohou být zarudlé, olupovat se a nebo mohou být naopak hladké, lesklé, s bělavými flíčky
  • mechanické poranění. může být způsobeno kousnutím11 dítěte při kojení, používáním odsávačky mléka25, kojicích kloboučků12 či formovačů bradavek1 (vhodnější alternativou k nim je tzv. květinková masáž, odkaz naleznete níže v sekci Externí linky)
  • Kojení v těhotenství

syndrom bílé bradavky (vazospasmus, Raynaudův syndrom): jedná se o stažení cév, bradavka po kojení pálí, je bělavá, poté se jí vrátí barva a znovu se objeví pulzující bolest

  • retence mléka (ucpané mlékovody): část prsu bude oteklá, zarudlá, tvrdá a bolestivá, na bradavce se může objevit bílý až žlutý puchýřek
  • ekzém23 či jiné kožní problémy na bradavkách
  • těhotenství24: během těhotenství obvykle klesá laktace a také se zvyšuje citlivost bradavek, ani správné přisátí dítěte nemusí být příjemné

Prevence bolavých bradavek při kojení

Nejdůležitějším bodem při předcházení bolestem bradavek je správná technika kojení5. Nejzásadnější okamžiky ovlivňující přisávání miminka se dějí již první hodiny po porodu29. Ideální je ihned po porodu položit nezabaleného novorozence7 do tzv. savčí pozice na nahé břicho matky a během bondingu33 ho nechat dospět k samopřisátí a pít kolostrum3. I po císařském řezu81 je obvykle možné provést kontakt kůži na kůži (více ve článku Kojení po císařském řezu27, v ostatních případech se doporučuje kontakt kůži na kůži zahájit co nejdříve (např. u nedonošených dětí4 klokánkováním3).

Jak má vypadat správné přisátí a efektivní sání

Správné asymetrické přisátí dítěte k prsu je takové, když je hlavička dítěte mírně zakloněná, takže se dítě musí natáhnout mírně dopředu, aby se přisálo. Brada dítěte pak bude co nejblíže k prsu (ideálně do něj zabořena) a nos naopak od prsu dále. Zároveň bude spodní čelist pokrývat většinu dvorce. Pamatujte si, že miminko se správně nepřisává na bradavku, ale na dvorec.

Prs v ústech a sací pohyby neznamenají, že dítě dostatečně pije mléko, když dítě mléko z prsu dostává, projevuje se to viditelnou "pauzou v bradě" - dítě má doširoka otevřená ústa, při nasávání mu brada klesne a zůstává tak dokud pije a když přestane sát, má plná ústa mléka a brada se mu vrátí zpět nahoru. Čím delší je pauza, tím více se dítě napilo. Když se dítě snaží sát, ale nedaří se mu získat mléko, jeho brada se hýbe rychle, bez pauz.

Velmi dobře přisáté a dostatečně z prsu pijící dítě (s dlouhou pauzu v bradě) - video (ENG)

Léčba bolavých bradavek - obecná doporučení

Bolavé bradavky je vhodné co nejvíce větrat. Pokud žena nemůže chodit bez podprsenky16, lze používat chrániče bradavek14 (odkapávací misky). Klasické absorpční vložky mohou problémy s bradavkami zhoršovat.

Velmi důležité je nepoužívat dudlíky85 (šidítka), kojenecké láhve41 všech značek a kojící kloboučky, protože negativně ovlivňují přisávání. V případě nutnosti dokrmování miminka se má používat suplementor4. Tato pomůcka nekazí techniku kojení a umožňuje během dokrmování stimulaci dvorců, kontakt dítěte s prsem, který má jak pro maminku, tak i pro miminko prospěšný emocionální vliv a zároveň podporuje laktaci. Mezi ústy děťátka a prsními bradavkami a dvorci probíhá chemická komunikace, mateřské mléko se tvoří miminku na míru, během dokrmování se tvoří v prsu další mléko, které miminko saje. Maminka i miminko se učí kojit kojením. Miminko je možné takto přímo po prsu dokrmovat odsátým nebo odstříkaným mateřským mlékem7 nebo v případě jeho nedostatku umělým mlékem49.

Léčba bolavých bradavek - vylepšení přisátí

Při problémech s kojením, bolestivých bradavkách a špatném přisávání děťátka má smysl jej zkoušet nechat se samopřisát stejným způsobem jako po porodu při kontaktu kůži na kůži přibližně do 314 měsíců věku3. Nicméně to vyžaduje obrovskou trpělivost maminky, pokud ale vytrvá, je velká pravděpodobnost, že se tak podaří příčinu problémů odstranit.

Děti se obvykle nejlépe přisávají v polospánku, mnoho miminek se nejlépe přisává při kojení kůži na kůži v tzv. savčí pozici (břicho na břicho). Špatně přisáté dítě od prsu neodpojujeme, znásobuje to bolest a zvyšuje poškození bradavky. Vyvineme ale přiměřený tlak na zátylek děťátka a posuneme ho dolů, tím bude muset lehce zaklonit hlavičku a více otevřít pusinku. V některých případech může ke správnému přisátí pomoci přestřižení podjazykové uzdičky (jedná se o velmi rychlý zákrok) nebo při zapadlé bradičce orofaciální stimulace.

Léčba bolavých bradavek - potlačení kvasinkové infekce

Kvasinkou Candida albicans infikované bradavky se nesmí mazat mastnými krémy (např. Bepanthenem, lanolínem či bambuckým máslem), naopak by to kvasinky pomnožilo. Je třeba je ošetřovat genciánovou violetí (jakmile se setře fialová barva, bradavky znovu natřít) nebo Citrovitalem (použít po každém kojení). Genciánová violeť ani Citrovital se nemusí smývat před kojením.

Kvasinkou infikovaná bradavka s dvorcem
Také je možné, po poradě s lékařem, použít Nystatin či antimykotické masti, ale i s nimi bývá léčba zdlouhavá a mají své nežádoucí účinky. Navíc Candida albicans je často rezistentní vůči působení běžných antimykotických přípravků, jako jsou Canesten, Imazol a Pevaryl.

Některé laktační poradkyně při kvasinkové infekci na bradavkách doporučují Univerzální mast Dr. Jacka Newmana. Ta současně obsahuje antibiotikum1, antimykotikum a kortikosteroid, má proto řadu možných velmi závažných nežádoucích účinků na zdraví matky i kojeného dítě.

Při kvasinkové infekci na prsních bradavkách a dvorcích je také třeba vyvařit nebo jinak dezinfikovat vše, co přichází s nimi přichází do kontaktu, tedy kojící kloboučky, formovače bradavek, chrániče bradavek (odkapávací misky) a také pratelné prsní vložky. Je také třeba hlídat správné přisátí dítěte.

Významným faktorem při boji s kandidózou bývá napravení střevní mikroflóry kojící matky (a tím i kojeného miminka), protože kvasinky na kůži matky jsou jen odrazem stravy jejího přemnožení ve střevech vlivem nevhodných podmínek pro udržení zdravé střevní mikroflóry. Množení kvasinek podporují sacharidy (hlavně ty jednoduché - sladkosti, ale třeba i vařená mrkev či nadbytek složitých sacharidů) a nezakysané mléčné výrobky a naopak mu brání užívání probiotik6 (mají se brát po jídle), efektivitu jejich podávání zvyšuje Hylak forte (obvykle se kvůli své nepříjemné kyselé chuti bere před jídlem). Zdravou střevní mikroflóru ničí i očkování38 a užívání antibiotik a jiných léčiv.

Léčba bolavých bradavek - hojení ragád a kousanců

Pokud tato poranění nejsou infikovaná kvasinkami, je možné použít např. bambucké máslo, lanolín (vážený z lékárny, mast na bradavky Babylove Mama, Medela Purelan 100), za studena lisovaný kokosový olej6 či Bepanthen. Na čerstvé rány je vhodný HemaGel, ten je třeba před kojením jemně otřít. Existují také hojení napomáhající hydrogelové polštářky (např. Chicco, Medela).

Ragády

Léčba bolavých bradavek - opatření při syndromu bílé bradavky

Velmi důležité je dbát na co nejlepší přisátí dítěte. Ihned po kojení se na bradavku použije suché teplo (termofor, nahřátá plenka, fén). Dále je možné zkusit užívat vitamín B6 (pyridoxin).

Léčba bolavých bradavek - uvolnění mlékovodů

Pokud je na bradavce bílý či žlutý puchýřek, lze ho propíchnout sterilní jehlou, někdy se ho může podařit odsát bez propíchnutí i děťátku. Miminko přikládáme co nejčastěji k prsu a necháme ho co nejvíc vysát, je možné ho zkusit polohovat bradičkou směrem k zarudlému a zatvrdlému místu, stlačovat prs prsty rukou okolo zablokovaného místa. Před kojením a během něj je vhodné prs nahřívat (pomocí teplé sprchy, termoforu, nahřáté látkové plenky, pitím teplého nápoje), po kojení naopak chladit (např. zábalem z tvarohu, pytlíkem mražené zeleniny zabaleným v utěrce). Problém se obvykle do 24 až 48 hodit vyřeší.

Někdy ale může retence mléka přerůst v zánět prsu (mastitidu)14, objeví se horečka1 a bývá nutné nasadit antibiotika. Je ale potřeba pokračovat v kojení, užívání antibiotik nebývá jeho kontraindikací. Pokud je bradavka poraněná, s ragádami, mohou baktérie pronikat snáze dovnitř prsu a riziko mastitidy je vyšší.

Léčba neúnosně bolavých bradavek - přerušení kojení

Pokud jsou bolesti bradavek nesnesitelné, je poslední možností kojení na několik dní přerušit a během této doby mléko ručně odstříkávat či odsávat pomocí odsávačky mléka (její používání ale může bolesti a poranění bradavek zhoršovat) a miminko zatím krmit technikou nenarušující kojení, nejlépe tedy z pohárku.

Krmení miminka z pohárku - video (ENG)

Povšimněte si, jak miminko vystrkuje jazýček, aby se napilo mléka. Mléko se miminku nelije z pohárku do pusinky.

Více o bolavých bradavkách při kojení na modrykonik.cz

Externí linky

Použité zdroje

  1. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/bolestive-bradavky/
  2. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/zablokovane-mlekovody/
  3. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/mastitida/
  4. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/jestlize-maminku-prisavani-detatka-boli/
  5. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/formovani-bradavek-pomoci-pomucek/
  6. http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/
  7. http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/bolave-bradavky/
  8. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/hryzenie/
  9. http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/dojcenie-pocas-tehotenstva/

Hodnocení a zkušenosti s bolavými bradavkami při kojení

Máš zkušenost s bolavými bradavkami při kojení?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veroushek  7. únor 2016

Bepanthen aneb reklama je od slova klamat

S ragádami a kvasinkami jsem si užila až až. Samozřejmě, že jako první možnost jsem měla Bepanthen, protože obsahuje ovčí lanolín a je to bezpečná mast pro dítě. Nicméně problémy se nelepšily, ba naopak horšily.

Naštěstí jsem narazila na laktačku, která mi vysvětlila, že ovčí lanolín přímo vyživuje kvasinky, tím pádem bych se bolestí vůbec nezbavila. Poradila mi, ať si tam dám genciánu (mýty o karcinogenních účincích jsou už vyvráceny, takže žádný strach...) a taky mi řekla, že všeho s mírou, genciána vysušuje, takže nepřehánět, aby se mi nevysušila kůžička a nebyla tak ještě citlivější. Prý to mám střídat s olivovým olejem a vlastním mlékem. To je prý dostatečně hojivé. Její rady se mi opravdu osvědčily.

Doporučuji vyzkoušet. :-)
2 lidé považují za užitečné
pexinka81  12. bře 2015

Ragády a kojení

Moje kojení prvního syna bylo neskutečně bolestivý. Bradavky mám hodně citlivé, takže od začátku jsem tušila, že to bude asi problém.V porodnici jsem chtěla být za "hrdinku" a snažila jsem se to překonat. Jak jsem ale byla celá ztuhlá, miminko se blbě přisávalo a ragády byly na světě.

Domů jsem odcházela s tolik zhuntovanými bradavkami, že i letitá laktační poradkyně (která už ledacos viděla), tak když za mnou přijela, se nezmohla chvilku na slovo.
Cesta vyléčení byla hodně zdlouhavá. Trvala přes tři měsíce - úplně zhojení bylo až po pátém měsíci - tam jsem si to teprve začala užívat.

Nicméně za mě rady:
- kojit klidně přes kloboučky (dvojčata jsem pak kojila na začátku přes něj, než si prsa zase zvykla na zátěž)
- používat náplasti na bradavky (ty mě hrozně moc pomohly)
- a nechat je co nejvíce větrat!
adenka84  12. bře 2015

Důležitá je správná technika kojení

Důležitá je správná technika kojení. Dost mě pomohl také Purelan, ale nejlepší byla obyčejná genciána. Sice jsme byli zmazaný obě dvě, ale pomáhala nejlépe a nejrychleji. No a pokud to jde, tak pak doma chodit bez podprsenky - to bylo také pak mnohem lepší.

Důležité je vydržet a myslet pozitivně. Bohužel mě ani tohle nepomohlo a po 7 týdnech jsem díky problémům s jizvou po sekci o mlíčko přišla.
lenjii  9. bře 2015

U kojení jsem brečela

V porodnici jsem se pěkně rozkojila. Nebyl žádný problém.
Po necelém měsíci jejího života dostala soor (moučnivku). Bohužel jsem to chytla od ní a následovala hrůza. Brečela jsem, nešlo mi odstříkávat. Mastila jsem vším možným, větrala... prostě nic. Až čas vše zahojil. No dva měsíce hrůzy a pláče. Naštěstí malé mlíčko nechybělo a nemuseli jsme přejít na UM. Zvládla jsem to a vydržela to kvůli ní.
katyxq  11. led 2015

Bolavé bradavky jako důsledek špatného přisátí

Bradavky mě bolely vlastně 3 různě dlouhá období, pokaždé to ale mělo stejnou příčinu.

Poprvé první dny po porodu, než jsme doladily techniku kojení a než si bradavky na kojení zvykly. Pak kolem 6.-9. měsíce, kdy jsem jí přisátí pokazila snahou podstrčit dudlík na usnutí místo prsu, pak ho odmítla úplně a začala se přisávat lépe, i když ne úplně dokonale, ale nebolelo to. A potřetí zase špatné přisátí, po druhém roce si oblíbila na pití brčko, ale moc se ho nechtěla vzdát, pak ho používala jen výjimečně, jenže to byla technika kojení v trapu úplně, bradavky mě při kojení bolely občas až do doby, kdy se odstavila (v necelých třech letech).

Pomahálo natírat je mateřským mlékem, větrat, občas máznout bambuckým máslem (neměla jsem tam kvasinku), vložky do podprsenky jsem měla pratelné bambusové od Anavy, velmi příjemné, nelepí se k bradavkám, můžu jen doporučit.
kate02  11. led 2015

Bolest celé šestinedělí

Bolest při kojení mě trápila snad prvních šest nebo sedm týdnů než si prsa zvykla na kojení. Měla jsem popraskané bradavky a při každém přisátí dcery mi tekly slzy bolestí. Jsem ale ráda, že jsem vydržela a kojím dál. Investovala jsem do mastičky Purelan, která moc pomohla. Super byla i mast od Aventu přímo na bradavky, která je velmi podobná Purelanu, akorát řidší. Bepanthen byl taky fajn. :-)
1 člověk považuje za užitečné
rituska88  7. led 2015

Zničené bradavky a alergie

Rodila jsem sekcí, takže mlíčko první 3 dny vůbec nebylo. Nikdo mi v porodnici nepomohl a malý se do mě s jekotem zakusoval. Než se mlíko začalo tvořit, už jsem měla bradavky úplně zničené, krvácející a doslova se modlila, aby malý měl hlad až po dlouhé době a u kojení mi tekly slzy. Když jsem šla na sesternu poprosit o nějakou radu, bylo mi řečeno: ,, Ukažte! Hm. To je ještě dobré, některé to mají ještě horší." Mazala jsem Bepanthenem, Purelanem, ale kojila jsem hodně často a dlouho, takže se to nestíhalo hojit.

Pak mi jedna sestřička poradila jakési chrániče bradavek - měla jsem radost, docela se mi ulevilo. Jenže druhý den se mi začaly dělat po celých prsou bolestivé puchýře, které praskaly a kůže se strhávala do živého. Zjistilo se, že ty chrániče sestry špatně umyly od dezinfekce a já dostala alergii. Bylo to něco příšerného - jak malý pil, tak se mi o ty živé rány otíral bradičkou a já řvala bolestí. Těšila jsem se domů, že koupíme UM a bude klid. V porodnici to bylo všem jedno a nikdo mi ani nebyl schopen říct, jestli máme správnou techniku kojení nebo mi nějak poradit, povzbudit mě.

Naštěstí přítele napadlo koupit Hemagel - po něm se rány začaly hojit před očima a mně se ulevilo. Když bylo nejhůř, použila jsem odsávačku a mlíko dala malýmu z lahvičky - byl zvyklý od začátku, že 1-2 krmení denně pil z lahvičky napodobující prso, jinak byl kojený, takže se naštěstí nestalo, že by už pak nechtěl z prsu tahat. Laktační poradkyně mi moc pomohla a uklidnila mě, já zatla zuby a vydržela. Trvalo asi 2 měsíce, než jsem se úplně zahojila, ale nechtěla jsem to jen tak vzdát.

Malý má 7 a půl měsíce a kojím dodnes. :-) Akorát na ty začátky strašně nerada vzpomínám, říkám si, že bolest, které jsem byla ušetřena při porodu (protože jsem rodila sekcí), jsem si asi musela prožít jinak.
1 člověk považuje za užitečné
hadruska  6. led 2015

Na prasklou bradavku homeopatiky

Čím je má dcerka větší, tím víc flinká techniku kojení. Došlo mi to až s hodně bolavou, rozpraskanou bradavkou. Chvilku mi to nevadilo, ale když to trvalo přes týden, tak jsem začla studovat a mazat. Když nic z vyčteného nezabralo, tak se probral instinkt a koupila jsem homeopatika Arnica Montana 9ch. Stačilo 5 granulek 4x denně, pak snížit a bylo vyléčeno. :-)
1 člověk považuje za užitečné
cmacuba  5. led 2015

Bolavé bradavky po porodu + rozkousnutá bradavka

Po porodu jsem měla bradavky bolavé, krvavé a při každém kojení se mi kroutili prsty u nohou. :-( Přešlo to asi po 14 dnech, kdy si bradavky na kojení zvykly. Používala jsem mastičku na bradavky z DMka. A byla super.

Asi v 10-ti měsících měla Julča kousací období. A rozkousla mi bradavku tak, že to prostě nešlo. A při každém dalším kojení si kousla. Byla jsem zoufalá. Až reklama v televizi na Hemgel mě zaujala. Šla jsem ho koupit, protože všechny dostupné mastičky prostě zklamaly. 5 g mast za 150Kč, ale vyplatilo se. Do 4 hodin po namazání byla bolest pryč, ragáda se zatáhla a do 24 hodin už byl stroupek. Do několika dní nebylo po ragádě ani památky. Hemagel mám doma stále v pohotovosti. :-)
1 člověk považuje za užitečné
janiseq97  5. pro 2014

Bolestivé kojení

Bohužel naše kojení nedopadlo dobře. Nejdříve se malý nemohl přisát vůbec, měl malý sací reflex a já malé bradavky. Všechni mi řikali - zkus kloboučky, jenže mě to bolelo i přes to. Nakonec sem skončila u odsávačky MM, a ta taky musela skončit. Větši bolest jak u porodu. Nakonec mi bylo řečeno, že mě kojení bude bolet u každého dítěte. Ani jsem si nemohla kojení pořádně užít jako některé maminky. Neměla sem z toho ten dobrý pocit, bohužel jen neskutečný pocit bolesti. :-(
vevina14  5. lis 2014

Bolavé bradavky

Kojení nezačalo bohužel úplně dobře a často jsem měla naprosto zničené bradavky až do krve tak, že ji i E. sála.

Dostala jsem tedy chrániče bradavek (kloboučky), aby se mi to lépe hojilo, ale po své zkušenosti bych to už nikdy neudělala. Bylo velice těžké pak dceru odnaučit kloboučku, navíc kvůli nim špatně sála. Nakonec jsem prostě zatnula zuby, poplakala si u kojení, jelikož začátek kojení než to nasála a znecitlivěla byl horor, chodila doma s holými prsy namazanými Calciovou mastí, aby rány větraly a rychleji se zatáhly. Bolelo to, ale do 14 dní se mi vždy bradavky zahojily, pak jsem jen preventivně každý večer na noc mazala mastí a měla jsem po starostech.
oktarina  4. lis 2014

Co pomáhá?

Bohužel mam zkušenost jak s ragádama, tak kojenim přes kojící kloboučky, odsáváním a dokrmem, tak i syndromem bilé bradavky a modřinkama (špatná technika sání a defakto pokousané bradavky). Co je ale podstatné, je třeba najít funkční rady, co uleví od akutní bolesti.

Mě pomohly hydrogelové polštářky (vyrábí medela, tommee teepee a určitě i jiné značky). Cena cca 110,-/ks. Fungují na principu suchého chladu, který uleví bolavé a namáhané tkáni bradavky. Každý polštářek je možno rozstřihnout na 4 dílky a na bradavku přikládat jeden. Polštářky se nechávají nachladit v lednici. Jeden lze opakovaně používat 24 h.

Dalším pomocníkem je promazávání. Purelan od medely je drahá maličká mast. Lze si v lékárně koupit buďto vážený čistý lanolin (používá se jako základ masti vyráběných lékárnou) nebo dm krém na bradavky (obsahuje lanolin, vitamin E aj učinné látky).

Dalším tipem pro pomoc je časté větrání prsou (doma v teple, ne v průvanu ;-) a po kojení i na prsou nechat zaschnout kapičku mléka.

Další tip, vlastně ten úplně první a nejdůležitější je, zlepšit techniku kojeni!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce