Aftózní stomatitida

"Zlatíčko, vypadá to na angínu2. Raději se půjdeme ukázat naší paní doktorce," říkáte dítěti při pohledu na jeho hrdélko. O to více zůstanete v ambulanci překvapená při verdiktu lékaře: "To není angína, ale aftózní stomatitida." Zděšeně se podíváte na lékařku s otázkou, co to proboha je. Ani ten strašný název nedokáže zcela vystihnout to, co za nepříjemnou nemoc sedlo na vaši ratolest. Co to tedy je a jak s aftózní stomatitidou bojovat?
 
Aftózní stomatitida je infekční nemoc, která má nejraději právě naše nejmenší. Jejich imunita2 je ještě nezralá a stále se učí bojovat s různými viry a bakteriemi, proto jsou děti v období do cca 3 let1 obecně náchylnější na různé druhy onemocnění. Navíc naši maličtí nemají ještě dostatečně vypěstované hygienické návyky, neustále si dávají do pusinky špinavé ručičky, hračky, s oblibou i dudlík85, který jim před chvilkou spadl na zem, atd. To vše jen nahrává nepříjemné infekci, jakou aftózní stomatitida je. I když se s ní nejčastěji setkáváme u dětí, ani u nás dospělých není ničím ojedinělým, o to víc, když máme oslabenou imunitu nebo jsme nemocní.

Jak poznat aftózní stomatitidu?

 Jde o virové onemocnění, často vyvolané tzv. herpetickým virem, který způsobuje i běžné opary5. Šíří se kapénkovou nebo i kontaktní formou, což v praxi znamená, že stačí jeden dotyk s infikovaným předmětem, například hračkou, na níž se nachází zmíněný virus nebo polibek od dospělého, který má opar či aftu11.
 
Aftózní stomatitida je velmi bolestivé onemocnění. Poznáte ji podle toho, že bude mít váš drobeček pusinku zevnitř posetou puchýřky (afty). Ty mohou být na jazyku, podnebí, z vnitřní strany líček, na dásních, ale i v oblasti vstupu do krku či na rtech. Každý, kdo mívá problémy s afty, ví, jaké bolestivé a náročné je se jich zbavit. A to člověk mívá většinou v ústech jednu, někdy možná i tři afty najednou. Nebude tedy asi velmi těžké představit si, jaké trápení zažívá malý pacient, který má pusinku doslova posetou takovými bolestivými afty.

Aftózní stomatitida nás může propadnout hned ve 3 podobách:

Aftózní stomatitida u dětí

  • Minor - je nejčastější forma tohoto onemocnění. Puchýřky a vřídky jsou bolestivé, bělavé kulaté se zarudlým lemem a s velikostí okolo 2 až 5 mm. Často se těsně vedle sebe vytvoří i několik puchýřků. Než se této formy aftózní stomatitidy zbavíte, uběhne asi týden až dva.
  • Major - je poměrně vzácnou formou této infekce. Vřídky jsou větší, hlubší a velmi bolestivé. Zde už je léčba o něco delší a aftózní stomatitida vás potrápí přibližně 4 až 6 týdnů.
  • Herpetiformis - poznáte podle toho, že pusinka je poseta množstvím puchýřků, které se tvoří v těsné blízkosti, tedy jakoby ve skupinách.

Onemocnění může provázet i zvýšená teplota až horečka, a to po celou dobu výsevu puchýřků. Přidat se může lokální zduření uzlin, dítě může odmítat jíst či pít, je plačtivé a mrzuté. Možná zaznamenáte i nadměrné slinění nebo neobvyklý zápach z pusinky.
 

Video (ENG): Aftózní stomatitida

Jaký průběh aftózní stomatitidy můžete očekávat?

 Infekci si můžete v prvních dnech velmi snadno splést s angínou. Mrňous nemá 2 až 3 dny chuť jíst, je unavený a má vysoké horečky. Pak to ale začne: povlak na jazyku, zarudlé dásně a celá ústní dutina, tedy pusinka zevnitř.
 
Následně se začnou tvořit již zmíněné puchýřky, které praskají, a tak se i dále šíří. Bývá jich mnoho, často i těsně jeden vedle druhého, nejvíce se jich dá najít na podnebí, jazyku, spodním rtu a z vnitřní strany líc.

Jak toto onemocnění léčit?

Většinou je léčba lokální, tedy taková, která se nanáší přímo na puchýřky. No u těžších případů může lékař navrhnout i celkové přeléčení malého pacienta.
 
Velmi účinné pro zmírnění průběhu onemocnění je podávání vitamínu B12 injekčně přímo do svalu. Možná si řeknete, že je to pro dítě jen další zbytečná bolest a stres, ale věřte, že mu to pomůže.
 
Puchýřky se obvykle potírají buď speciálním roztokem na lékařský předpis nebo volně prodejními přípravky (Tantum verde, Glimbax, Propolisová tinktura, ...). Použít se dají i gelové přípravky nebo tinktura z echinacey. Vhodné je například i cucání pastilek, které dezinfikují ústní dutinu nebo vyplachování heřmánkovým odvarem. V každém případě je vhodné, aby děťátko nejprve viděl jeho ošetřující lékař, zhodnotil jeho zdravotní stav a doporučil následnou léčbu. Pokud má mrňousek navíc oslabenou imunitu, může vám dětský lékař doporučit návštěvu infektologa, který vám nasadí léčbu proti množení virů.

Teploty, resp. horečky1 nad 38 ° C je třeba srážet pomocí antipyretik, tedy léků2 ke snížení horečky. Namístě je zvýšit i dávky vitaminu B a C. Raději ale volte volně prodejné přípravky vhodné pro děti, protože například takový pomeranč, by mohl bolestivost ještě více zhoršit.
 
A z toho už je asi zřejmé, že bude nutné upravit i celý jídelníček. První dny je vhodná převážně tekutá nebo kašovitá strava pokojové teploty. Nepodávejte děťátku nic velmi teplého, ani potraviny, které by ho mohly dráždit, například kyselé ovoce. Děti často odmítají pít, ale kvůli dehydrataci je třeba dodržovat pitný režim, nejlépe popíjením čajíku bez citronu. Ovocné šťávy mu v tomto případě nepodávejte. Aby nebylo pití pro děťátko velmi bolestivé, můžete mu pomoci brčkem, ale pokud přesto striktně odmítá tekutiny, měli byste sáhnout po rehydratačním roztoku, který zakoupíte v lékárně a podávat mu ho po lžičkách. Zabráníte tak případné dehydrataci malého pacienta.
 
Při těžším průběhu onemocnění bude nutné nasadit i hormonální léky nebo antivirotika (léky k léčbě virových onemocnění) a u pacientů s oslabenou imunitou případně antibiotika1, aby se zabránilo vzniku další infekce, v tomto případě bakteriální.
 
Při závažném průběhu, kdy už hrozí děťátku i dehydratace, se pobytu v nemocnici pravděpodobně nevyhnete. Proto je nutné hubeňourovi neustále nabízet tekutiny7 ať už přímo ze skleničky nebo brčkem, po lžičkách. Když už ale budete muset jít do nepříliš oblíbené nemocnice, budete mít alespoň jistotu, že je vaše malá ratolest pod dohledem lékařů a dostane všechny potřebné živiny i tekutiny.

Jak tomu celému předejít?

 Žádný stoprocentní recept jak nedostat aftózní stomatitidu bohužel neexistuje. Pomoci ale můžete dodržováním zvýšené hygieny, i když mnohých opatření se ne vždy dá dosáhnout, jako například toho, aby si děťátko nedávalo do úst ručičky nebo hračky. Co je ale určitě ve vaší moci, je dbát na čistotu hraček a povrchů, kde si děťátko hrává, papá či spinká. Pokud má kdokoli ve vašem okolí opar nebo afty, je potřebné omezit jeho kontakt s dítkem na minimum a zejména zamezit líbání. Vhodné je také zaměřit se na posílení imunity, ať už zdravou stravou1, otužováním nebo speciálními přípravky, které zakoupíte v lékárně bez lékařského předpisu, případně na předpis po dohodě s imunologem.

Více o aftózní stomatitidě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.maminkov.cz/rodinny-zivot/detske-nemoci/aftozni-stomatitida-afty.html
  2. http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/afty
  3. http://nemoci.vitalion.cz/afty/
  4. http://www.chytrazena.cz/aftozni-stomatitida-co-to-je-a-jak-se-proti-ni-branit-11711.html

Hodnocení a zkušenosti s Aftózní stomatitidou

Máš zkušenost s Aftózní stomatitidou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
andrejjkaaa  8. kvě 2020

Nejhorší dny

Ráda bych se podělila o moji zkušenost. Mám 18měsíčního syna. Ve čtvrtek - před týdnem, jsme byli na očkování - živá vakcína - spalničky, příušnice, zarděnky.
V neděli začal mít teploty, ale max jen 38, a to jen večer... Přestal jíst (ještě stále kojím), tak jsem si říkala, že to budou zoubky a teplota z očkování. Stále se to nelepšilo, malému natekly dásničky, tak jsem ve středu volala doktorce, včera jsme šli na kontrolu. Doktorka se zděsila, že má plnou pusu aft, a že musí hrozně trpět. Maličký opravdu pláče bolestí, ukazuje na pusinku. Dostali jsme vodičku na pomazání, pít heřmánek, Nurofen na bolest.
Včera večer začal mít vysoké horečky až 39, vždycky to padlo tak na dvě hodinky a zase to lezlo nahoru. Dopoledne jsem už začala dělat zábaly.
Po poledním spánku nám svitla naděje. Teplota nevyletěla, ale na jazyku se mu objevil nový velký opar.
Byli jsme radši dnes na pohotovosti, jen nám dali jinou vodičku na afty... Teploty hlídat, srážet....
Jsem z toho opravdu zoufalá. Malý je z toho úplně vyřízený, pořád brečí, ukazuje na pusinku a já přestávám mít naději, že to skončí 🤦‍♀️.
lilleczeck88  20. dub 2020

Afty až v jícnu

Absolutně nechápu, kde to syn chytil. Tady rozpis:

V sobotu 11.4. horečky bez jiných příznaků.
V neděli na pohotovost, nasazeny ATB proti streptokokovi.
V pondělí 13.4. se mu vyhodily afty v pusince, na rtech, v krku, jícnu a natekly mu dásně = aftózní stomatitida.
Nejedl, téměř nic nepil, problém byl do něj dostat i sirup na horečku. Přidružila se bolest zad, od jícnu až k bedrům, kdy se mu sevřela záda v křeč kdykoliv něco spolkl. Pláč, řev, odmítání, jen spal, ležel, fňukal.
V sobotu 18.4. ZLEPŠENÍ - bez horeček = zbavili jsme se léků na horečku.
V pondělí 20.4. už je jako ve starých kolejích, jen to jídlo do něj stále soukáme, stále má afty. Ale pije 👍🏻.
Zhubnul z 15 kg na 13,8 kg 🤦🏻‍♀️.

V pátek 17.4. to chytil i druhý, mladší syn.
Horečky, kňourá, ale zatím jí i pije. Už se mu udělaly i afty, ale zatím jí. Celkově je mladší syn statnější postavy, má z čeho brát zásoby oproti staršímu, který je hubeňour.
kaja2016  6. čer 2017

3. den, dcerka 14 měsíců

Zatím to má dcera cca třetí den (myslela jsem, že jde o prořezávání zoubků), má asi 10 aftů, na jazyku i v ústech a zánět dásně a prý i krku (dle doktora). Teploty nemá, tak doufám, že to tak bude pokračovat. Nikdo jsme to od ní zatím nechytil a můžu potvrdit, že cca 14. měsíc jsem přestala sterilovat často dudlík, otírat ručičky po každém doteku něčeho neznamého atd., zkrátka jsem přešla z miminčí hygieny na batolecí a toto je asi důsledek. :-(
iviska  10. črc 2015

Aftózní stomatitida u obou dětí

Aftózní stomatitidu prodělaly obě naše děti téměř ve stejném věku (starší ve dvou letech, mladší v roce a půl).

U dcerky začalo onemocnění vysokými teplotami, které šly obtížně srážet. Nechtěla jíst a pít. Po dvou dnech horeček, jsem objevila na špičce jazyku výsev malých puchýřků, dásně měla naběhlé a krvavé, bylo jí cítit z pusiny. Vyrazila jsem k lékařce, která mi sdělila, že dcerka má aftózní stomatitidu. Vůbec jsem netušila, že nějaké takové onemocnění může existovat.

Doporučila další tři dny podávat Nurofen sirup, vtírat do dásní Aloclair gel, zařadit do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem bílkovin a vitaminu B. Po pár dnech se dásně krásně stáhly, získaly zpět svoji narůžovělou barvu, vymizel i pach z úst.

Celkově měla dcera lehčí průběh, od nástupu horeček do vyhojení aftů a dásní, se jednalo o 10 dní.

Mladší syn, toto onemocnění prodělal v 18ti měsících (stejně jako starší dcera, byl i on pár dnů před tím očkován vakcínou MMR). První tři dny měl vysoké teploty, co nešly srazit. Čekala jsem, co se z toho vyklube. Zda viróza či pátá nebo šestá nemoc, kterou ještě neprodělal.

Třetí den jsem mu v pusince objevila puchýřky, dásně měl krvavé a začalo mu zapáchat z pusinky. To už jsem věděla, která bije, ihned ho "naložila" do auta a jela k lékařce. Ta mi jen potvrdila mé zlé tušení, že se jedná o stomatitidu. Dostala jsem stejné doporučení jako u dcerky, mazat gelem, podávat Nurofen, zařadit stravu bohatou o bílkoviny a vitamín B.

Po dalších třech dnech se ale jeho zdravotní stav nelepšil, ba naopak, bylo to ještě horší. Aftíky měl na dásních, jazyku, rtech, dokonce i bradě. Stále odmítal jíst, dokonce i dohladka mixované a studené kaše. Co mě ale více trápilo, bylo to, že odmítal i pít. Takže jsem opět vyrazila k lékařce. Sama byla překvapená, že se mu to takto zhoršilo. Ihned předepsala antibiotika, antibiotickou mast na puchýřky na bradě.

Další dny, jsem včetně antibiotik, mazala gelem, vařila jsem heřmánkový čaj pro rychlejší hojení. Celková doba léčení (od prvních horeček) byla více jak dva týdny.

Mé shrnutí:
- obě děti toto onemocnění prodělaly po očkování vakcínou mmr,
- před prvním výsevem puchýřků měly vysoké teploty (nad 39°C), které šly obtížně srážet,
- krom léků (Nurofen sirup, Aloclair gel) jsem vařila na pití heřmánkový čaj, na jídlo potraviny s vysokým obsahem bílkovin a vitamínu B.
4 lidé považují za užitečné
veeeraf  18. čer 2015

Náročných 14 dní

Dcera tuto nemoc prodělala v listopadu, ale vleklo se to s námi až do ledna. Díky tomu, že byla po nemoci imunita nulová, takže stačila jedna jízda autobusem a bylo zaděláno na rýmu a horečky.

Nejprve se objevilo nechutenství a teplota, později pláč a vysoké horečky, který díky nurofenu klesly, ale pouze tak na hodinu. Druhý den nám doktorka sdělila, že se jedná o herpetickou stomatitidu, vřídky měla vzadu na krku, do večera se opary objevily na dásních, druhý den afty na jazyku a puse. Teploty se vyšplhaly na 38,9. Celý den ležela jak hadrová panenka, zabrala tak na 20 minut a pak strašně brečela. Po týdnu se to začalo lámat a zlepšovat, jíst začala až 9. den, jinak byla na vodě a půlce jogurtu denně.

Co se týká antibiotik a jiných léků, tak je nulová pravděpodobnost, že zaberou.
chris_n  17. čer 2015

Slabší průběh

U nás začala zkušenost s touto nemocí tím, že se o půlnoci v úterý malá (1 rok) probudila a děsně plakala. Nechtěla zpět do postýlky, a tak spala s náma, v noci samozřejmě neklidně a celá jen hořela. Teplotu jsem měřila až ráno, ale byla přes 38. Byla hodně spavá, mrzutá, nechtěla moc jíst, pít naštěstí pila dost. Našla jsem v puse puchýř na jazyku, ale myslela jsem, že se spálila. Do toho měla evidentně nateklou dáseň, tak jsem to považovala za zuby. Ve čtvrtek ráno se vzbudila s opary u pusy (nejdřív jsem nevěděla, že jsou to opary). Pusa vevnitř celá nateklá, zarudlá a ohromně jí smrdělo z pusinky (jako když na vás dýchne pes). Postupně ale vypadala, že jí bude líp. Stále byla dost spavá a moc nejedla.

V pátek teplota ustoupila a pupínky se projevily jako opary. Stále moc nejedla, ale pila dostatečně. Myslela jsem, že je to vše od té stoličky a z vedra. Až v neděli jsem sedla k internetu, co na opary takhle malému dítku a tehdy jsem se dozvěděla o stomatitidě a vše sedělo. V pondělí jsme pak šli k dr., která to jen potvrdila. Teď už se to lepší, holka je čím dál aktivnější a už i víc dlabe.

jsem ráda, že to prošlo relativně takhle klidně.
1 člověk považuje za užitečné
kaculka46  22. led 2015

Už nikdy víc!!

Jedna z nejhorších nemocí, co jsem s dětma prožila.

Řekla bych, že čím menší dítě, tím horší. Horečky, Teri nechtěla jíst a pít taky ne. Tehdy jí byly 2 roky.Tři dny bylo peklo, žádné vodičky ani antibiotika napsané Mudr. nepomáhaly. Naštěstí známý zubař nám předepsal Herpesin tablety a po těch to začalo ustupovat.
andrissek  18. lis 2014

Také si tím syn prošel

Začalo to teplotou, která najednou vyletěla na 38st. Malej byl uplakaný, nic ho nebavilo, ale zatím jsem netušila co z toho bude.

Najednou přestal papat a pomalu se nechtěl ani napít. Všimla jsem si, že se mu udělal v pusince aftík. Postupně se afty začaly rozlézat po celé pusině. Doktorka nám napsala mastičku a řekla, že to trvá tak 14dní a že máme vydržet. :-(

V noci chudáček nemohl spinkat, když zabral, bolest ho nenechala v klidu a stále plakal. Afty už měl i okolo pusiny zvenčí.

Mazala jsem pusinku a asi po 4-5 dnech už neměl aspoň teploty, ale s afty a se strašnou bolestí (prakticky 24h denně) malej bojoval stále.

Zlepšovat se mu to pomalinku začalo asi po týdnu a asi týden to ještě trvalo než se pusinka zahojila úplně.
2 lidé považují za užitečné
jennyska  18. lis 2014

Poprvé u Matúška

Matúškovi stoupla v neděli k večeru teplota, tak jsem si říkala, že chvilku ještě počkám a uvidíme, co z toho bude. (jeli jsme zrovna autem). Už na cestě autem byl velice utlumený a nějak si nechtěl hrát ani s hračkama, ani zpívat, prostě nic. Tak jsem už tušila, že z toho něco bude!

Jakmile jsem teplotu změřila doma, večer, měl už přes 38°C. Nijak jsme to ale ještě neřešili, je to pro batolata (16M) tak nějak "normální" teplotou, kterou přece nebudu hned srážet. Když měl ale ráno přes 39°C, rozhodla jsem se skočit k Dr. Ta tam ale měla dost lidí, tak mě sestra poslala po hodince domů s tím, že u dětí to může trvat i 3 dny a pak se něco rozjede, že teď se ty virózy takto tváří. A tak i bylo!

Po 3 dnech teplot (přes 38°C - srazit nešlo ničím) se Matúškovi vyhodily v ústech první 4 aftičky - na jazyku z boku a na dásních vepředu). Jeli jsme tedy k Dr. jen pro potrvzení diagnózy, která opravdu zněla Aftózní stomatitida. Až poté mi došlo, že už si večer předtím nechtěl mýt zoubky - pusinka už ho zřejmě bolela.

Průběh to mělo jako přes kopírák tomuto článku. Málo jedl, nechtěl ani svá oblíbená jídla, ale hodně pil a hodně se i kojil. Za noc byl i 15x vzhůru, jak ho aftičky bolely a stále přibývaly. Za den vypil i 400ml čistého čajíku a 100ml polévky po lžičkách + kojení. Po 8 dnech ustoupily horečky a celkový stav byl kolem 15 aftiček, a to i na vstupu do krku!!! :-(

Nevěřila bych, že horečky mohou tak dlouho trvat, ale je tomu opravdu tak! Po konzultaci s lékařem, na prohlíce po 8 dnech horeček, mi bylo řečeno, že léčba trvá i 10 dní a jakmile přejdou horečky, tak už se netvoří ani nové aftíky. S ukončením horeček se už netvořily ani nové aftíky a Matúško se pomalu, ale jistě, rozpapal a vracel do normálu s jídlem, spánkem, atd.

Co nám pomohlo?
V lékarně jsme koupili speciální tinkturu, kterou jsem aftíky potírala i 8x denně, vždy 20 minut nedala pít/jíst, aby to vše nespláchl. Podávala jsem i vitamín B (Bkomplex kapky) a horečky řešila Panadolem sirupem a čípkama.

Co bych udělala jinak?
Určitě bych byla ostražitější sama já, protože mám podezření, že to M.chytl z mého oparu, který mívám jednou za století. Ale stalo se :-( Bohužel. Kolikrát nad tím přemýšlím, že jsem si měla dávat větší pozor, ale v kontaktu s dítětem na mateřské mi prostě něco za 24h uteklo a dostalo se s ním do styku...

Co se týče léčiv, tak bych možná zkusila i ten Aloclair gel, o kterém jsem nevěděla, ale Dr. mi ho doporučila, kdyby se to mělo opakovat. Snad se to nikomu z nás tedy nikdy nevrátí, ale kdyby náhodou, tak třeba Aloclair gel zabere rychleji a nebude to tak bolestivé.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce