Fekální inkontinence po porodu

Po porodu tě mohou zaskočit citlivé problémy, o kterých se moc nemluví. Jednou z nich je fekální inkontinence, tedy spontánní únik stolice. Nejedná se sice o častou poporodní komplikaci, přesto jí nepatrné procento žen trpí. Jak se únik stolice projevuje, co ho způsobuje a jaké jsou možnosti léčby? Pojď si o tom přečíst víc.

Fekální inkontinence po porodu

Co je fekální inkontinence?

  • Fekální inkontinence představuje zdravotní problém, kdy dochází k samovolnému úniku stolice, aniž by se osoba o její vyloučení snažila zapojováním svěračů. Mohou jí kromě žen po porodu trpět i lidé po úrazech, po překonání vážné mozkové příhody či lidé trpící stařeckou demencí, roztroušenou sklerózou nebo Alzheimerovou chorobou.
  • Příčin spontánního úniku stolice je obecně několik, přičemž vždy jde o důsledek vážného onemocnění či úrazu. Fekální inkontinence trápí osoby, jejichž svalstvo a nervová zakončení v oblasti konečníku byly z mnoha důvodů porušeny.
  • I když se o fekální inkontinenci v porovnání s únikem moči mluví velmi málo, současné statistiky ukazují, že jí trpí více než 25 % seniorů (v různých stupních závažnosti). Reálná čísla však mohou být mnohem vyšší, a to i mezi lidmi v produktivním věku. Přesnou evidenci však nelze vést, protože mnoho lidí si tento problém nechává pro sebe a nezajde s ním k lékaři.

Stupně závažnosti úniku stolice

  • Fekální špinění – na spodním prádle se pravidelně objevuje skvrna od stolice, a to i ve dnech, kdy osoba na stolici nebyla.
  • Urgentní fekální inkontinence – k úniku stolice dochází v době, kdy osoba cítí potřebu jít na toaletě, ale nedokáže stolici do té doby udržet.
  • Pasivní fekální inkontinence – k úniku stolice dochází spontánně, bez pocitu potřeby jít na toaletu.

Únik stolice po porodu

  • Vyjma těžkých úrazů a onemocnění se u žen v produktivním věku za nejčastější příčinu fekální inkontinence považuje vaginální porod29, během kterého došlo k závažnému, většinou spontánnímu poranění v oblasti hráze.
  • Hráz je oblast mezi vaginálním vchodem a konečníkem, která během porodu čelí obrovskému tlaku, jenž na ni vyvíjí hlavička dítěte. Důsledkem toho může dojít k ruptuře, tedy natržení hráze, které poškodí nervová zakončení a svalstvo.
  • Spontánní natržení hráze při porodu může mít různé stupně závažnosti, přičemž fekální inkontinence se většinou objeví u žen, které utržily porodní poranění posledního, tedy 4. stupně. Tehdy totiž zranění přesahuje přes anální otvor.
  • Výjimečné však není ani to, je-li příčinou úniku stolice po porodu podcenění léčby hemoroidů. Hemoroidy jsou v těhotenství a po porodu poměrně rozšířeným problémem – vznikají důsledkem nadměrné zátěže na oblast konečníku, kterou způsobuje zvětšená děloha a silné tlačení během druhé doby porodní. Pokud se hemoroidy správně neošetřují a v oblasti konečníku navíc vznikne infekce, může to v těch nejhorších případech časem vyústit až do spontánního úniku stolice.
  • Mezi další příčiny, které většinou jdou ruku v ruce s výše zmíněnými rizikovými faktory, patří také zácpa v těhotenství a oslabené pánevní dno.

Léčba úniku stolice po porodu

  • Jakmile bys po porodu zpozorovala únik stolice, měla bys odhodit ostych a říct to svému gynekologovi. Ten zkontroluje stav porodního poranění, zhodnotí, zda bylo správně zašito, a určí příčinu úniku stolice. Pamatuj na to, že čím dříve začneš problém řešit, tím lépe.
  • Pokud vznikla fekální inkontinence po porodu, má tento problém velmi dobrou prognózu a začne se postupně zlepšovat. Neznamená to tedy, že pokud ti stolice uniká během šestinedělí, budeš s touto komplikací bojovat po celý život.
  • Lékař ti doporučí tato opatření:
    • Co nejdříve začít posilovat pánevní dno – pánevní dno je soubor svalů v dolní části podbřišku, které vytváří oporu pro svěrače ovladatelné vůlí. Ve spolupráci s fyzioterapeutem bys měla pánevní dno pravidelně posilovat, přičemž kromě vymizení projevů fekální inkontinence zaznamenáš i jiné benefity.
    • Důkladná hygiena – k tomu, aby se oblast hráze po porodu dobře zahojila, je třeba se vyhnout infekcím a zánětům. I z toho důvodu bys měla během šestinedělí chodit do sprchy po každé potřebě.
    • Nošení inkontinenčních pomůcek – jakmile přestaneš vylučovat očistky, začni nosit inkontinenční kalhotky nebo vložky. Dodají ti během dne více jistoty, a vyhneš se tak nepříjemným nehodám.
    • Vyhnout se situacím, které vyvíjejí tlak na oblast konečníku – nadměrné tlačení stolice na toaletě a dlouhodobé setrvávání v podřepu představuje rizikový faktor pro vznik hemoroidů a vyvíjí nadměrný tlak na cévní stěny v oblasti konečníku.
    • Strava s dostatkem vlákniny – vláknina podporuje nejen pravidelnější vylučování stolice, ale navíc přispívá k její optimálnější konzistenci. Příliš tuhou stolici změkčí a příliš řídkou zase zahustí. Zařaď tedy do svého jídelníčku více zeleniny nebo si pořiď vlákninu v prášku.
    • Vyhnout se potravinám, které mají projímavý účinek – určitě máš odpozorované, které potraviny tě obvykle proženou. Snaž se těmto jídlům vyhýbat a nezapomínej na to, že projímavě může působit například také káva a některé druhy koření.
  • Závažné formy úniku stolice, které se zlepšují, lékaři řeší operačně. Jedná se o chirurgický zákrok, jehož cílem je rekonstrukce svalů a nervových zakončení konečníku.

Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Poporodní deprese

Poporodní deprese nebo také poporodní blues, či laktační psychóza je závažný psychický stav, který se projevuje po porodu a to extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředěnosti, výpadky paměti a ztrácení pojmu o čase a prostoru. Často se spojuje i s nezájmem o dítě. Také se u novopečených maminek projevují halucinace a bludy, kterých si žena ani nemusí být vědoma.

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s fekální inkontinencí po porodu

Máš zkušenost s fekální inkontinencí po porodu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce