Ako pomôcť osobe, ktorá trpí depresiou a máva zmeny nálady?

Zodpovedané
30. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám blízku osobu, ktorá trpí silnými depresiami, máva zmeny nálady. Často nevníma realitu a rozpráva z cesty a často hovorí o situáciách, ktoré nikto nechápe.

Má dni kedy volá celej rodine a každého obviňuje. Stala sa jej veľmi nepríjemná vec. Bola znásilnená a odvtedy to ide dolu vodou. Nechce si priznať problém a omieta odbornú pomoc.

Žije sama v byte a už sa každý deň len bojíme, že čo sa stane.

Ako môžme takejto osobe pomôcť?

Ako ju dostať k lekárovi?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Žiaľ, systém na Slovensku je nastavený tak, že proti vôli danej osoby ju nedokážete zrejme nikam dostať. V nejakej akútnej fáze, ak by ohrozovala seba alebo druhých je to pravdepodobnejšie.

Čo môžete pre ňu robiť je byť jej oporou, snažiť sa jej porozumieť, vyjadriť empatiu. Môžete poskytovať informácie, ponúknuť sa, že pôjdete s ňou ak treba, poprípade sa spýtať či môžete pre ňu niečo urobiť. Rozprávajte sa, povedzte o vašich obavách.

Skúste k nej pristupovať citlivo a vnímavo.

Možno skúste telefonicky kontaktovať nejakého psychiatra. Toto je otázka skôr na odborníka z oblasti psychiatrie. Možno majú tipy a návody na podobné situácie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com