Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
batorijka
24. bře 2020
122 

Cvičení pro podporu dýchání a fonace

Ruku v ruce se správnou výslovností (správným tvořením hlásek), jde i správné dýchání. 

A ač se někdy zdá, že to je jednoduché, zkusme se zaměřit, soustředit a zjistit jak to dětem (i nám) jde.

Zpracovala jsem několik námětů, jak s dětmi nacvičit správné dýchání (v praxi vyzkoušeno 🙂 )a třeba se někdo nechá inspirovat...

Opět ,prosím, vezměte to jako hru nebo si s dětmi zahrajte na školku, na doktora ...

Nemusíte dodržovat přesné pořadí, nemusíte trhnout rekord ve výdrži, radši chviličku ale za to správně dýchejte.

             Cvičení pro podporu dechových a fonačních cvičení

"Ať se správně nadechneme"

a)Ležíme, natáhneme nohy, ruce jsou v místě bránice, nadechneme se nosem a sledujeme, jak se nám ruce hýbou. Tiše vydechujeme.

b) Sedíme, dáme ruku na břicho, nadechujeme se nosem, chvilku vydržíme a poté volně vydechneme. Při dalším opakovaní při výdechu lehce bzučíme „bzzz“.

c) Stojíme, nadechneme se zhluboka nosem, při nádechu zvedáme ruce nahoru nad hlavu, při hlubokém výdechu ruce spouštíme k tělu.

Průběh cvičení, co sledujeme: Cvičení podporují nácvik dýchání, procvičujeme soustředění při nádechu a výdechu, upevnění správného postavení těla.

"Ať si správně vydechneme"

Sedíme v tureckém sedu, pro lepší představivost máme před sebou obrázky (sova, auto, vítr, vlak, had, moucha). Dítě vybere obrázek a podle něj víme, jaký zvuk při výdechu vydávat. 

sova - hluboký nádech a při výdechu „hú“

auto - hluboký nádech a při výdechu „tú“

vítr - hluboký nádech a při výdechu „fí“

vlak - hluboký nádech a při výdechu „ššš“

had - hluboký nádech a při výdechu „ sss“

moucha - hluboký nádech a při výdechu „bzzzz“

Průběh cvičení, co sledujeme: Cvičení předchází vysvětlené si, jak cvik provádět u každého obrázku. Názorně dětem předvedeme.  Cvičení podporuje nácvik dýchání nosem, procvičuje hluboký nádech a přerušovaný výdech spojený s artikulací. Sledujeme správné provádění nádechu i výdechu a správné držení těla (rovná záda).

 "Hry s dechem a pomůckami"

Dítě pracuje samostatně a s pomůckami, dáváme dostatek času na vyzkoušení a dbáme na správné provádění. Vlastnímu cvičení může předcházet výroba pomůcek. Uvádím příklady, co mám vyzkoušená já, pomůcky můžete obměňovat za to, co máte doma, nebo co si vymyslíte, že chcete vyrobit.

a) čichání ke květině – ve stoje, pomůcky: vystřižené květiny na špejli, dítě si vybere květinu a zhluboka se nadechne nosem (přičichne k ní) a vydechne. Při opakování se nadechne a při výdechu řekne „ááá“

b) houpačka pro plyšáka – vleže, pomůcky: malé plyšové zvířátko. Dítě leží na zádech, zhluboka dýchá a plyšáka položí na místo na břiše, které se mu při dýchání zvedá. Soustředěně dýchá a vnímá pohyb břišních svalů (pohyb plyšáka).

c) foukáme jako vítr – vsedě i ve stoje, pomůcky: papírové listy přichycené na špejli. Děti sedí nebo stojí, drží špejli s lístky, zhluboka se nadechnou nosem a s výdechem pusou foukají do lístků. Během cvičení měníme rytmus dýchání, jeho délku, foukáme tiše i hlasitěji, lehce nebo prudčeji.

d) náhrdelník z korálků – u stolečku, pomůcky: brčko, vystříhané barevné korálky (kolečka) z papíru, papír s obrysem náhrdelníku se stopou lepidla. Dítě brčko přitiskne na vystřižený korálek, nádechem přichytí korálek na brčko, přenese ho brčkem na papír s obrysem náhrdelníku, vydechne a tím je korálek přilepený.

e) roztočíme větrník – vsedě i ve stoje, pomůcky: papírový větrník. Dítě se zhluboka nadechne a výdechem se snaží roztočit kolotoč. Při cvičení měníme sílu a délku výdechu podle toho, jak se větrník má otáček (dlouhé točení, krátké protočení, točení s pauzami).

f) foukaný fotbal – ve stoje u stolečků, dítě a rodič (nebo dvě děti) naproti sobě, pomůcky: vatové míčky, papírové hřiště (zelený papír uprostřed přepůlený čárou). Děti stojí proti sobě a výdechem se snaží přefouknout míček na druhou stranu – dát gól.

g) slalom – ve stoje, pomůcky: postavená dráha ze stavebnice, pingpongový míček, široké brčko. Dítě se výdechem snaží dostat míček po celé dráze na konec, při opakování může použít brčko pro vedení výdechu.

h) bublifukové bubliny – ve stoje, bublifuk. Dítě zkouší vyfouknout bubliny z bublifuku.

i) kresba tuší – v sedě, tuš, kapátko, čtvrtky. Dítě kapátkem nanese tuš na čtvrtku a výdechem rozfukuje barvu a tvoří tím ornamenty.

j) hry s vodou 🙂 - foukat brčkem do vody

                               - závody lodiček – vsedě i ve stoje, lodičky z polystyrenu. Dítě má lodičku ve vodě, ve větší nádobě a výdechem směřuje lodičku, kam má plout. Dítě se snaží, aby lodička na jeden výdech doplula až ke kraji, můžou probíhat závody mezi dítětem a rodičem (nebo dvěma dětmi).

  Díky, hned si to kopíruju 👍

  24. bře 2020
  mummy88
  AMBASADORKA

  Super, děkuju!

  24. bře 2020

Začni psát komentář...

Odešli

Doporučujeme