Cisársky verzus prirodzený pôrod

22. aug 2021

Ahojte , chcela by som sa opýtať ktorý pôrod je "lepší " ci cisársky ci prirodzený. Ďakujem vopred za odpovede

babovka2321
22. aug 2021

To je velmi individualne, zeny, co zazili aj aj maju na to rozne nazory, niekto ma zlu skusenost s prirodzenym, niekto so sekciou. Ja som rada, ze som rodila prirodzene, nie preto, ze by bol "lepsi", ale zo sekcie mam strach a takisto by som sa obavala komplikacii s jazvou pri dalsich tehotenstvach.

Ale urcite tu na tuto temu najdes kopec dalsich diskusii.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. aug 2021

@babovka2321 tak ja sa bojím aj jedného pôrodu aj druhého preto sa snažím zistiť ktorý je ten "lepší "

siska53
22. aug 2021

Osobne, keby som mohla, radsej prirodzeny.. 2 sekcie, jedna dlhe spamatavanie, druha sice uplne super, ale.. aj tak dlhsie zotavovanie, v oboch pripadoch sa mi zapalil koniec rany.. rozrezane brucho ( aj ked zvonku nevidno), viditelny rez, sice nie v plavkach, ale vidis si to ty..
Uprimne, nerozumiem, preco su podaktore tak zhave do sekcie.. chapem zo zdravotnych ci telesnych dovodov ( u mna napr.- velmi uzka panva a 2roha maternica..)

petamich
22. aug 2021

podla mna neexistuje na toto odpoved a x zien x nazorov - cisarsky je za mna velka brusna operacia a dobrovolne by som ho nechcela absolvovat a to ti hovori niekto, kto po vaginalnom porode (rodila som pred mesiacom) je zastopkany az po usi a aj mesiac po porode nie som zahojena, cikam do vane a sedim na vankusiku, sili ma dvaja lekari 1.5 hodiny a napriek tomu som rada, ze som nerodila cisarskym - niekto ti ale povie pravy opak 🙂 ja osobne cisarsky iba ak by bol akutny (co nikomu neprajem) alebo ak by bola seriozny dovod preco ano

ono ma svoj vyznam, ze dieta ide von porodnymi cestami atd. ale to si isto precitas aj na internete

iwesska
22. aug 2021

Netreba byt lekar na to,aby sme vedeli,ze ak je nieco prirodzene,tak je to pre telo normalne a lahsie sa s tym vysporiada. Sekcia je operacia,pri ktorej ti rozrezu 6 vrstiev, zasiju,neskor vzniknu zrasty,ktore mozu byt dlhdodobo bolestive. Kazdy dalsi a dalsi porod je vacsie riziko ruptury maternice a prirastenia placenty k jazve. Neviem..mam pokracovat?🤔

babovka2321
22. aug 2021

Poznam zeny, co si pochvaluju sekciu, ale aj take, co mali velke problemy, zrasty (nielen) na maternici. Tiez poznam zeny, co mali mega skvely a lahky prirozdeny porod takmer bez zraneni, ale aj take, co mali desiatky stehov vonku aj vnutri. Ja dufam, ze sa podari aj dalsie dieta prirodzene. V dnesnej dobe sa na prirodzeny vies celkom dobre pripravit, aj ked nie vzdy vsetko vyjde podla planu.

zuzanka.zuzu
22. aug 2021

aby si este nebola prekvapena ze porod bude ta najlahsia cast 😂 seriozne 🙊

marcellka32
22. aug 2021

Mám za sebou oba, aj prirodzený aj cisársky takže si to viem u seba porovnať, za mňa cisársky (kratšie hojenie, z nemocnice som odchádzala už čistá a bez bolesti), prirodzený (dlhé hojenie, veľké šitie, dlhé krvácanie a zotavovanie)....ale to som ja, ty to môžeš mať úplne naopak

snehulak77
22. aug 2021

Mam za sebou akútnu sekciu. Všetko oka, bez problémov, ani 3 mesiace po žiadne zápaly ani problémy. Avšak, keby môžem, idem jednoznačne prirodzene. Ako tu píšu holky, je to najlepší spôsob ukončenia tehotenstva, takto sme boli nastavene. Aj pre matku, aj pre dieťa. Nechaj na lekárovi, čo odporučí. Ak ti povie, že nemáš indikáciu na sekciu, tak budeš rodiť prirodzene. Cisársky je operácia a každá operácia je pre telo trauma. Akokoľvek sa toho bojíš, ak by si bola zasita po prirodzenom pôrode zospodu, tak sa to počíta ako povrchové šitie. Úplne iné je, keď ta prerezu všetkými vrstvami a ešte ti tak aj narušila maternicu. Dobrovoľne nie.

valkyrka79
22. aug 2021

@marcellka32 mám to stejně jako ty…

marcellka32
22. aug 2021

@snehulak77 asi si nezažila to povrchové šitie podľa teba....je to bolesť nielen počas ale aj potom, býva aj vnútorné šitie, mala som, cisársky je proti tomu zábavka....vidíš, každý to mal inak

elizabet173
22. aug 2021

tak wellnes nie je ani prirodzený, ani sekcia, ale zbytočne to teraz riešiš, lebo aj keď budeš napr. chcieť prirodzený, môže to byť nakoniec sekcia a u každej to je úplne iné. Dokonca aj tá istá žena sa po jednej sekcii cíti ako po čelnej zrážke s kamiónom a po druhej behá ako srnka a tiež žena, čo rodila tri krát prirodzene, mala každý pôrod iný.

snehulak77
22. aug 2021

@marcellka32 prepáč, rozhodne som sa ta nechcela dotknúť, ani iných žien, ktoré boli zasite. Aj moja mamina bola pozasivana a vravela, že hrozne. Ja po sekcii už na 3ti deň oka, mama vravela, že nesedela mesiac. Ale myslela som to čisto z lekárskeho trauma hľadiska. Pre telo nie je taká záťaž šitie dvoch častí k sebe ako uzatváranie niekoľkých vrstiev v bruchu. Preto sa u nás ani nerobia sekcie na požiadanie. Rozhodne ale nechcem povedať, že podstúpiť prirodzený pôrod je jednoduchšie!

marcellka32
22. aug 2021

@snehulak77 v pohode 🙂

11iva11
22. aug 2021

@zuzanka.zuzu Súhlas 🤣

marcellka32
22. aug 2021

Kamoška má 5 detí, z toho aj dvojičky, všetko prirodzene a ľahko, každa žena inak

evkamotka
22. aug 2021

Ja som mala oba a oba typy su hrozne :D
Prirodzeny velmi bolel pred a cez porod, cisarsky zase po porode. Asi radsej prirodzeny ale je to tazka volba, nepacil sa mi ani jeden

luci_ba
22. aug 2021

ak nemáš zdravotny dôvod na sekciu, nechajú ta rodit prírodzene. Sekcia je operácia nesuca rizika co lekári robia len keď je to nutné.

tamvtme
22. aug 2021

A mozes si vybrat? Pochybujem....takze neries, nestresuj, nejako uz porodis 😁 ja som velmi chcela prirodzeny porod bez zasahov a bez epiduralky, aj som cvicila s anibalom, nakoniec vyvolavacka, oxitocin, po xy hodinach silnych kontrakcii som prosila o epidural, nakoniec to skoncilo sekciou...takze tolko k planovaniu😆

kiki68
22. aug 2021

Idealne je nekomplikovany prirodzeny porod, to odrodis a za hodku si uplne v pohode, asi ako po divokom sexe. Ale vies, hocico ked sa doserka, tak to moze byt nic moc . Cisarak je mne osobne menej prijemny uz len skrz to, ze mas dlhsie kanylu, si vycievkovana a to postavenie sa po par hodinach je teda nezavideniahodne. Ako videla som kopec zien po cisarskom a lahsia cesta to nebude. Len ina cesta.

bluka2
22. aug 2021

Pre dieta aj pre matku určite prirodzený. Akokoľvek sa človek rýchlo zotaví po cisárskom, ostane mu minimálne jazva a riziko, že môže sa otvoriť/prasknúť pri ďalšom tehotenstve. Dieťa narodené prirodzene získa do vienka dôležité mikróby, podľa ktorých sa vyvíja jeho črevná mikroflóra.

autumm
22. aug 2021

Ja som mala 3 dnovy prirodzený. Hrozne nieco. 2 mesiace som nevedela sedieť/kojiť. Do auta ma musel muz nosiť. Dieta zaseknute v pôrodných cestách a zlomili jej ruku. Mohlo to dopadnúť horšie.. takže je to fakt velmi individuálne. Aj jeden z druhý porod ma svoje pre a proti. Prirodzene by som uz ďalšie dieťa nedala. Psychicky by som nespolupracovala. Radsej si vybavím cisarsky.

zuzudrnda
22. aug 2021

Pre zdravie dietata aj zenu je lepsi prirodzeny porod. Su o tom clanky, vyskumy. Cisarsky rez so sebou nesie rizika ako kazda vazna operacia. Rezu niekolko vrstiev, zotavovanie je min.pol roka. Po sekcii 2 dni mas silne bolesti pri pohybe, po prirodzenom si schopna sa starat o dieta, kt.Ta potrebuje okamzite. Mam 2 sekcie, ani jedna dobrovolne a psychicky som sa tiez necitila ako hrdinka. Vnimam ich ako nevyhnutne riesenie situacia. Mama mala prirodzeny aj cisarskym porod a vravela mi pri rovnakej otazke, ze oba su narocne, ale ak by si mala vybrat, tak urcite prirodzeny. Hlavne nech si s diwtatom zdrava.

tara42
22. aug 2021

Kazda zena ma inu skusenost, to sa neda povedat, ktory je lepsi. Ziadny sa neda predvidat a moze so sebou niest rizika. Ja som mala planovanu sekciu a operacia bola rychla, bezbolestna. Prve dni horsie, potom stale lepsie a lepsie. Zotavovanie velmi, velmi rychle. Je to vazna operacia brucha ale ja som to zvladla naozaj ako keby mi isli zasit prst. Ja som bola so sekciou na 100% spokojna, ina to moze opisovat ako najhorsie dni v zivote.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre