Marcipánové torty a sladké pečenie pre bezlepkáčov

drobec33
2. okt 2012

Tuto temu som sa rozhodla dnes zalozit, nakolko sama mam celiakiu cez 35 rokov.
Okrem toho, ma velmi sikovne kocky tu na MK svojimi nadhernymi sladkymi dielami inspirovali k zalozeniu rovnakej temy pre bezlepkove, pripadne aj bezmliecne a bezsojove pecenie krasnych torticiek a muffinov. Preto budem velmi rada ak sa tu najdeme a povymiename si svoje skusenosti, recepty, tipy na potraviny na pecenie take, ktore nam alergikom zarucene neuskodia.

Tesim sa na Vas a Vase inspiracie.
Katarina

andy1978
6. okt 2012

Tak pridávam aj ja dnesnú bezlepkovú torticku pre moju Adrianku k narodeninám 🙂

drobec33
autor
6. okt 2012

@zlatat uz sa neviem dockat 😉 Urcite budu super a kraaasne 🙂

drobec33
autor
6. okt 2012

@andy1978 waaaw kraaasna, sikulka 🙂 Pridas aj recept?

andy1978
6. okt 2012

@drobec33 Takže pridávam aj receptík 🙂
Korpus spodny- pri vsetkych korpusoch robím tak, ze na jedno vajicko ide 30 g muky a 30 g cukru. Tento je orechovy -zo 7 vajec, 210 g mix B, 210 g cukru a nakoniec 50 g orechov. Vyslaham bielka so stipkou soli, pridam cukor, potom zltka a jemne zaslaham muku a orechy. Je naplneny trasenou plnkou s visnami - to asi poznate a cokoladovou plnkou- 3 vajicka a 150 g cukru a 75 g cokolady na varenia vyslahame nad parou- ja slaham asi 20 min. , po vychladnuti spojim s 250 g masla.
Korpus vrchny - postup taky isty, len je zo 4 vajec a je kakaovy, ked davam kakao asi tak 2PL, tak o tolko uberiem muky.
Plnka je orechova - robila somz 5 vajicok ako predtym + 2 vanilkove cukry, 400 g masla, bez cokolady. S maslom som zaslahala aj 50g orechov.
Naplnila som a zvyskom som potrela obidva korpusy. Potah je hmota K2.

aaandrejka
6. okt 2012

ahojte, tak ja pridam zajtra, mame este v chladnicke polku takej totalne jednoduchej a rychlej slahackovej (bezmliecnej) a samozrejme aj bzl fajnotky 🙂

zlatat
7. okt 2012

@andy1978 krásna - ja idem budúci týždeň robiť oslavu mojim deťom, takže tiež sa chystám na tortičku bezlepkovú 🙂
A korpusy robím tak ako ty, len ja pridám ešte aj trochu oleja
@drobec33 už sa zbaštili, musela som 1 odložiť, aby som vedela, aké budú na 2.deň ... ten som spráskala teraz, nooo nebol až taký jemulinký ako včera a sa mi zdá, že sa mi trošíčku aj drobil, ale stále bol dobrý.
Uvažujem, že skúsim dať MixB namiesto C - možno sa nebude mrciť na druhý deň.

zlatat
7. okt 2012

@aaandrejka ako si prosím ťa robila šľahačkovú - bezmliečnu? 😕 😕 😕 Ja som raz takú skúšala tak, že som kúpila ryžovú šľahačku v spreji, no tá mi potom spľasla a bolo po paráde 😖

drobec33
autor
7. okt 2012

@zlatat tak to je fajn, ze chutili 🙂 Som zvedava, aky bude rozdiel, ked das Mix B. Inak je to sranda, ked si to tak vezmes. Ccko je hlavne na pecenie a vsetky mate lepsiu skusenosti s Bckom. 😅 Sama som zvedava na ten rozdiel 😉 Aj si zdobila, ci iba napiekla na skusku cesto?

zlatat
7. okt 2012

@drobec33 iba napiekla - len čo som ich vytiahla z rúry, už sa krpci na nich vrhli ako také osi. Ani nečakali, kým vychladnú 😀 😀 😀 😀
Neviem, či sa to stáva aj ostatným kočkám, ale pri mixC sa mi piškótové cesto a aj ostané cestá dosť mrvia, drobia ... ešte ma napadlo dať do cesta trošku citrónky, kdesi som čítala, že tá zabraňuje mrveniu, no neskúšala som to ešte

aaandrejka
7. okt 2012

@zlatat - kupujem rastlinnu slahacku HOLE v krabici a zo 400ml krabicky je neskutocne mnozstvo krasne pevnej a uzasne chutnej slahacky

aaandrejka
7. okt 2012

vikendova ryhchlovka, u nas doma ju zboznujeme a robim ju v roznych obdobach - bud svetlu aleto do cesta pridam kakao a je tmavy korups... pripadne som skusala uz dat aj kakao do slahacky + horka cokolada a bola taka "exkluzivnejsia" 🙂

korpus: 4 bielka vymiesat osobitne, 4 zltka + 4 PL kryst. cukor vymiesame, pridame 4 PL Mix C, vmiesame bielka a nakoniec 1/2 balicka prasku do peciva... na vymasteny a vymuceny plech piect v rure predhriatej na 200 stupnov cca 18-20 minut (ja peciem cca 10 minut ohrev zhora aj zdola, potom prepnem na teplovzdusnu)

"plnka" - vymisam slahacku Hole + cca 2 PL kryst, cuko4r a do nej este vmixujem struzlinky z cokolady (nemusia byt) - ci uz mliecnej alebo horkej, podla toho, co si decka rozkazu 🙂

zlatat
7. okt 2012

@aaandrejka počuj ale HOLE šľahačka nie je nemliečna - tá obsahuej mliečne bielkoviny ... už som si to párkrát zisťovala, takže žiaľ, táto mňamka nie je pre nás vhodná ☹

Hlásim, že muffinky sa mi na 2.pokus nevydarili - buď som dala viac PDP alebo viac mlieka, no nakysli, klesli, roztiekli sa, no hrôza 😖

drobec33
autor
7. okt 2012

@zlatat no toje mi dost luto ☹ Davala si PDP lyzickou, ci fungujes od oka? Inak to je dost zaujimave, lebo ja ked som zbadala cesto este bez mlieka, tak mi skoro oci vyleteli, ake tuhe to bolo. Tie dve lyzice boli prd 😅 tak som dalej dolievala od oka postupne 😨
@aaandrejka vyzera to mnamkovo 😉

Kocky a kde sa da zohnat ta slahacka HOLE? Este som ju nevidela 😕

zlatat
7. okt 2012

@drobec33 to nič, moje kobykly zjedli aj to 😀
Dala som PDP lyžičkou. No a asi som teraz menej nechala pustiť maslo, tak to bolo tuhšie a tým pádom sa mi to zdalo moc husté, tak som dala viac mlieka - a asi aj to bola chyba.

Teraz som skúsila namiesto masla dať olej, ale už to bolo riedke, aj som pridala múku, no neviem, čo z toho bude. 😖 Mala som ešte viac múky pridať ... och, pre toto nemám rada muffiny, bo aj keď použijem ten istý recept, tak zakaždým sú iné 😖

HOLE šľahačka? Ja som ju videla len na internete ale ako píšem, nie je vhodná pre alrergikov na mlieko, lebo obsahuje mliečne bielkoviny

andy1978
7. okt 2012

@zlatat, @drobec33 ďakujem 🙂

drobec33
autor
7. okt 2012

@zlatat Ty maslo rozpustas najpr, dobre som to pochopila? Sa som to supla vsetko do mixera, maslo som predtym akurat nakrajala na mensie kusky a bolo 😝

Mne sa pri muffinoch ten kokosovy olej velmi osvedcil. Az som bola sama prekvapena, tiez som sa bala, ze to bude riedke ze az.

aaandrejka
7. okt 2012

@zlatat - moja mala moze laktozu, ale ma alergiu na kravske mlieko, tu j tej mliecnej bielkoviny tak malo ,ze sme s nou este nikdy nemali problem.. ja ju kupujem v sieti predajni Agro milk

zlatat
7. okt 2012

@drobec33 ja som ho len tak pustila, aby sa mi ľahšie vyšľahal
@aaandrejka ja sa bojím dať malému aj potraviny, kde sú čoeln stopy mlieka - ono sa to v organizme pekne nakopí a nakoniec môže dostať reakciu - neriskujem. Ja dodržiavam 100% diétu ... teda pri deťoch, pri sebe ju občas poruším 🤐

drobec33
autor
7. okt 2012

@zlatat Ja som na to leniva, vzdy to trepnem do mixera a mixujem 😅 😅 😅
Presne ako pises. Kusok ku kusku a o par rokov je problem ako vysity ☹ Ja tiez neriskujem, ani pri sebe ani pri Sofi.

aaandrejka
7. okt 2012

@zlatat ono je to individualne.. nam napriklad detska gastroenterologicka povedala, ze mlieko mozme... pediatricka dala urobit testy a jej vyslo, ze mlieko nemozme... mala nikdy nemala problemy ani bolsti bruska take, ze by na nej fakt boli vidiet, ze jej nie je dobre... prejavom celiakie u nej boli len caste zapaly dychacich ciest a pluc, nic ine..

zlatat
7. okt 2012

@aaandrejka ono je to na každom rodičovi čo dá dieťaťu alebo nie ... náš TOmi nikdy nemal pozitívne testy na mlieko, ale mal pozitívny tolerančný test tak odvtedy mu nedávam nič z mlieka, aj keď ide o potraviny, kde sú len minimálne množstvá ... takto má vyššiu šancu, že sa z toho časom vylieči, ako keby som mu stále mala dávať maličké množstvá alergénu. Takto telo na alergén nezabudne, keď ho bude dostávať, hoci len v minimálnych množstvách.

No a tu sú moje muffinky - nachystané do škôlky. Nakoneic som spravila podľa môjho osvedčeného receptu.

aaandrejka
7. okt 2012

@zlatat - jasne, je to na rodicovi... bezlepkovu dietu dodrziavame uplne do detailov... ale z tej mliecnej si az taku hlavu nerobim, pretoze jeden lekar povie jedno a druhy to uplne vyvrati.... myslim, ze u nas napriklad uplne postacuje dokaz, ako mala prosperuje, aka je vitalna a hlavne, ze o chvilu budeme slavit dva roky bez akehokolvek lieku... ja jej to mlieko davam kontrolovat kazdy rok a hodnoty sa nijako nemenia, takze z nich nerobime strasiaka...telo potrebuje aj vapnik ;)

zlatat
7. okt 2012

@aaandrejka tak to máte lepšie - náš krpec keď vlani vypil 2 glgy bezlaktózového mlieka, tak po pár hodinách dostal takú alergickú reakciu, že som myslela, že skončíme na pohotovosti - jedine čo ma rýchlo napadlo dať mu dvojnásobnú dávku antihistaminík a chvalabohu zabrali.
Odvtedy neriskujem.
Ale čo je horšie, má málo vápnika - takže od jesene do jari mu musíme dávať Caltrate plus 😖

drobec33
autor
7. okt 2012

@zlatat jeeej, ale su kraaaaaaaaaaaaaaasne. A aky je ten tvoj osvedceny recept?

aaandrejka
7. okt 2012

@zlatat - uf, tak to je zleeee, chuda... a neskusala si mu davat vitacalcin? ja osm najprv po nabehnuti na bzl dietu vysadila malej aj mlieko a vtedy som jej davala toto... ale neviem to porovnat s tym, co pises ty, lebo nepoznam...

tie muffinky su pekne ;) ja teda nie som zdaleka taka zrucna a hlavne nemam cas, takze peciem skor tak pragmaticky, bez ozdobovaciek 🙂

lucikan
7. okt 2012

zienky ahojte, super tema, velmi za nu dakujem, tento tyzden sme sa dozvedeli, ze drobec nesmie mlieko, tak odvtedy luskam, co mozme a co nie. Varenie nevidim az taky problem, aj tak sme mliecne temer nepouzivali, akurat sme ficali na zivocisnom masle. Ale zato pecenie mi chodi po rozume, lebo ako na potvoru tento vikend moja oslava a o tyzden drobcova a tak vsetky tortove plany co som mala na slahackove kremy, ktore milujeme, padli...
Napisem vam ako som poriesila dnesnu tortu: cesto - piskota s olejom (v origo recepte bolo maslo), krem - puding z ovseneho mlieka po vychladnuti vyslahany s gastanovym pyre, poleva - dr oetker kakaova de luxe. Velmi som si lamala hlavu nad tym pyre a tou polevou, ani jedno nema priznane v zlozeni nic mliecne, ale viem ze niekedy to aj tak klame. Ale myslim ze to pyre je bezpecne, jedna kocka na bezmliecnej diete ho na stranke odporuca, ze teda fakt obsahuje len gastany, cukor a aromu. No a ta poleva, nakoniec sme to z muzom uzavreli tak, ze, ked tam dali do poznamky, ze spracuva sa v zavode, kde aj mlieko orechy atd (poznate tu vetu pre alergikov), ze teda hadam fakt tam nic mliecne nebude. Plus ostatne ich polevy maju mlieko uvedene, tak sme si povedali, ze hadam nebudu nepresny akurat pri tejto prichuti. Ale stale som na pochybach. Ak niekto viete naisto, budem velmi vdacna za info.
Chcela by som sa spytat @zlatat , ked pises o tych mufinoch a masle, ake maslo mas na mysli? asi nie zivocisne, kedze tvoj syn nesmie, ak som to dobre pochopila...a mas nejaky typ na vhodny nemliecny tuk do kremov? ten kokosovy co pise @drobec33 je isto super ale musim si ho zohnat niekde lacnejsie, lebo kupujem ten dmkovy a to by boli teda pekelne drahe kolaciky z neho...🙂

zlatat
8. okt 2012

@lucikan Alsan - S používam ... ja ho volám maslo 😀 😀 😀 No a keď houž nemáme, tak používam z COOP Jednoty Palmelu. Samotný kokosový mi je ťažký na žalúdok a je aj drahý ... ale na nete sa dá zohnať. Ja som ho kedysi používala ako liek pre malého, keď mal v črievkach kvasinky Candidu

@aaandrejka vitacalcin obsahuje čosi, čo malý nemôže - už sa nepamätám čo presne, lebo som to zisťovala dávnejšie, no s Dr sme jediné vhodné pre neho našli to Caltrate Plus. Šumivé tabletky mi nevypije - neznáša nič bublinkové
@drobec33 mám ho na mojej stránke 😉
Učiteľkám aj deťom v škôlke sa moc páčili - učiteľka povedala, že ich deťom v škôlke ani nedajú, že im ich dajú, ke´d pôjdu domov, aby ich aj rodičia videli 😀 😀 😀 😀 som sa smiala.

zlatat
8. okt 2012

@lucikan pyré je OK, aj my ho máme vyskúšané - hoci u nás ho jem len ja a starší syn, ktorý je na bezmliečnej diéte ( nie je celiatik ) ... ostatným nechutí. Ale viem, že niektorým celiatikom robí problémy, tak asi v niektorýh druhoch je niečo podozrivé v zložení.

drobec33
autor
8. okt 2012

@zlatat no super, pozriem ho 🙂 To je parada, ze sa pacili. Ale ani sa ucitelkam nedivim, ved su fakt kraaaasne 😉 Si ma zaskocila s tym pyre, u nas ma uspech. Kedze vsak uz dlllllhe roky vsetko citam, citam aj pyre. A nastastie som na take nenatrafila 🙂
@lucikan ja som DMkovy mala iba raz, potom mm kupil taky litrovy. Je dva krat lisovany, cize nie je snehobiely, ale rovnako kvalitny. Ani tolko po kokose nevonia. Ked chces, zistim ti link, kde sa da objednat, vela nestoji 🙂 My s nim aj baby natierame po kupani a opice mi ho stale lizu, tak im chuti 😀 😀 😀 A vdaka za recept, nieco nove do zbierky, urcite vyskusam. Mensia ma o tyzden meniny a idem zasa piect, tak urcite urobim jednu plnku 😉

zlatat
8. okt 2012

@drobec33 s tým pyré - tuším je viac výrobcov, kamoška celiatička a alergička na mlieko vravela, že ona ho nemôže, lebo jej je z neho veľmi zle ... nepamňtám sa aké balenie mala.
My kupujeme z Lidla a to je OK - ale ako vravím, chutí len mne a staršiemu, takže ani do koláčov ho nedávam, len hjo takto zobkáme.

Ja tento týždeň budem robiť poschodovú - deti si objednali na narodky hrad s tekvičkami, s duchmi, netopiermi ... taký na štýl halloweenu 😀 tak spodok bude punčová a vrch pre tatina čokoládová - lebo ten inú ako čokoládovú nezje ☹ A nám ostantým sa tieto čokoládové už prejedli