Poloha v postieľke

petka5656
11. apr 2023

Rada by som sa poradila ako dávať spinkať bábätko na noc. Mala ma 2 mesiace.
Dávali sme na bol v hniezde, ale už sa celkom hýbe (nepretaca) a mne začína panika, že si hlavičku natlačí do boku hniezda.
Najradšej by som ju dávala bez hniezda, vo vaku, na chrbátik priamo na matrac, ale to zasa rozmýšľam ako je to s prípadným grcnutim keby si hlavičku dala rovno.
Spinka v spacom vaku, monitor dychu mame.
Ako dávate/ ste dávali bábätka spinkať vy?
Poloha na boku (v hniezde) vs. na chrbatiku priamo na matraci.
Moja dilema 🤷🏼‍♀️

lilienkah
11. apr 2023

Najlepšie je pre babatko spinkať len na matraci v spacom vaku s mojkacikom, hniezdo niekedy môže blokovať babatko v pretáčaní preto sa neodporúča 🙈 no napríklad my sme mali hniezdo do 6 mesiaca lebo sa jej páčilo

pribinak
11. apr 2023

@petka5656 na brušku, od narodenia

taktotedanie
11. apr 2023

Na boku v perinke, neskor uz na chrbatiku v perinke a je tak dodnes ( takmer 6 mes) aspon mi necestuje po postielke, s monitorom dychu nebol problem
Hniezdo je podla mna zbytocnost, raz sme vyskusali od kamosky a hned hlava pri okraji hniezda a zapipal monitor, nos mala uplne natlaceny na okraj

kris_tin257
11. apr 2023

My máme v postieľke klin aby mala vyššiu polohu, vždy je zaviazaná v zavinovačke lebo tak o dosť lepšie spí (7 týždňov, budí sa 2x v noci na kŕmenie), a polohujem raz na jednom boku potom na druhom prípadne na brušku (vtedy klin vyberiem). Rovnako spával aj starší syn

aliaray1
11. apr 2023

@petka5656 my v hniezde na bok vacsinou aby nemala prelezanu hlavicku a chrbatik sme podopreli bavlnenou plienkou. Ked sa zacala pretacat uz nie, iba sme ipreli o bok hniezda a neskor uz vobec. Spime od narodenia spolu, cize bez monitora a kojila som aj v noci samozrejme, lezala som tesne vedla hniezda a manzel ma objimal od chrbta. Niekedy spala medzi nami. Bola v uplnom bezpeci a nikdy sa nic zle nestalo. Pokial ide o grcanie oni maju este taky reflex, ze sa nezadusia aj keby si grcla v lahu na chrbte. To s tym udusenim z grcky je pri takych malych babatkach vraj mytus mi lekari povedali a vysvetlovali.

taktotedanie
11. apr 2023

Mytus to urcite nie je treba sa toho obavat ale nam grcala aj v spanku a vtedy si sama otocila hlavu na bok a vygrcala sa a spala dalej :D

1mina
11. apr 2023

Ja som mala obe deti v spacom vaku a len som ich ukladala na boky, plus samozrejme monitor dychu mali obe 🙂 Ak ma problem s grckanim bud klin alebo aj podlozte cosi pod matrac zhora proste 🙂

taktotedanie
11. apr 2023

Mozte aj postielku teda nohy postielky vypodlozit knihami

zorkahorka
11. apr 2023

Ak si odgrglo, pekne na chrbatik, hlavu polohuj do stran. Ak neodgrglo, opri o postielku a daj jemne na bok.

petka5656
autor
11. apr 2023

Ďakujem za odpovede. Problem s grckanim nemá, občas sa stane, že jej trosku vyjde, ale reflux to nie je. Inak pekne grgne a potom do postieľky. Len mám strach zo všetkých veci v postieľke kvôli riziku udesenia, keďže sa už hýbe, preto neviem ako by mohla vydržať v polohe na boku len na matraci bez zavinovačky. To je potom zasa riziko, že sa prevalí bud na bruško alebo dozadu. Polohovať na boku kvôli hlavičke to chápem, ale vraj kvôli grcnutiu je to ešte horšie. No kvôli tomu ako sa hovorí “dieta na bok” mi ta poloha na chrbatiku veľmi nejde 😣

snehulak77
11. apr 2023

Dieťatko sa nezadusi, ak bude na chrbatiku a grcne si. Keď mal malý pár mesiacov, tak som to riešila a našla aj videá, kde lekári vysvetľujú ako má dieťa "osadenu" priedušnicu a že najmenšie riziko zariadenia pri grcnuti je práve na chrbatiku

andreatytler
12. apr 2023

@petka5656 Ukladat na chrbat je najbezpecnejsie. A iba na matraci na ktorom je napnuta plachta. Vsetko ostatne, ako vankus, deka, pletenec, hniezdo su nebezpezne.
Ano, ak sa mu grcne a vdychne to, moze sa zacat dusit, ale od toho mas monitor dychu. V momente ked zacne pipat, musis dieta ratovat. Natrenuj si prvu pomoc pri duseni. Budes ovela pokojnejsie spavat. Vacsina vdychnutych grciek sa vykasle a ked uz to bude take zle ze sa bude skutocne dusit, zapipa ti ten monitor.