Dlouhodobé kojení, noční počůrávání a okousávání předmětů. Jaký je Váš názor?

Zodpovězené
15. čer 2020

Vážen paní doktorko,

měla bych na Vás pár dotazů. Pokud odpovíte, budu moc ráda.
1. Nedávno jsem zde na Koníkovi četla příspěvek, který mě trochu znepokojil. Nějaká maminka zde psala, že se jí miminko v noci počůrává, a že to v podstatě není normální. Možná je to blbost, ale raději se ptám, jak to tedy s nočním počůráváním je. Mé dceři byl teď rok a většinou každou noc má mokrou plenu. Před spaním vypije cca 180 ml UM, takže podle mě je pak to noční počůrání ok, ale raději se ptám.

2. Moje malá už od té doby, co je schopna něco držet v rukách, cpe všechno do pusy. Pořád. Myslela jsem, že jí to tak nějak pustí, až jí vyrostou zoubky, ale bohužel. Je schopná okusovat všechno. Stolek, židle, topení, koberec, kočárek, kohoutek ve vaně, atd....... Prostě opravdu snad všechno a já už nevím, co s tím. Všechno před ní musím pořád uklízet........Nemůže jí něco chybět? Čím by to mohlo být? Zoubky už má skoro všechny venku, tak si myslím, že jejich růstem by to být nemuselo......

3. Nikdy jsem se nerozkojila plně, už od porodnice jsem kojila jen částečně a malá byla vždy na UM. Nicméně jsem vydržela kojit až do cca 1 roka, a i když MM pořád ještě mám, tak jsem dítě odstavila. Nějak mi to přijde normálnější, než jí kojit třeba až do tří let nebo překonávat několikatýdenní ba i měsíční bojkoty (jedna maminka se tu chlubila, že bojkot u nich trval 5 měsíců a ona že vydržela a kojila a kojila - což mi přijde absolutně proti přírodě, když dítě permanentně odmítá MM).......... Když se někdy někdo dozvěděl, že kojím jen částečně a dokrmuji UM, tak jsem mnohdy čelila posměškům, šikaně a ošklivým slovním útokům, jak příšerná matka jsem atd.

Můj dotaz zní, a opravdu by mě zajímal Vaš názor, jaké jsou nevýhody dlouhodobého kojení. Co jsem tak vypozorovala a poptávala se, tak mi přijde, že dlouhodobě kojené děti jsou více nemocné, více obézní, a mají dost často až nezdravě závislý vztah na matce. Nevím. Je to jen má dedukce a zajímal by mě proto Váš názor.

Děkuji

Dobrý den,

ad 1. novorozenec, kojenec a batole se v noci pomočují a je to zcela normální, fyziologické. Získání kontroly nad vylučováním je dáno stupněm zralosti mozku a do určité doby není výchovně usměrnitelné ani vynutitelné.
Zhruba okolo věku dvou let získává batole kontrolu nad vylučováním během dne, okolo 3. až 4. roku roku i během noci.
Znám ze své praxe pokusy maminek na dětech (bezplenková kontaktní metoda, předčasné vysazování kojenců a malých batolat na nočník...atd.) , ale ani tak se vývoj neurychlil.
ad 2. cca od 4. měsíce začne dítě " ochutnávat svět", tj. strká do pusinky předměty, i ty méně vhodné, popř. nebezpečné. Je to přirozené, ovšem na pečujících osobách je, aby zajistili absolutní bezpečnost dítěte.
Máte-li podezření na možnost deficitu ve stravě, zkuste jídelníček obohatit (jídla s dostatkem železa, vitamínů skupiny B, kalcia, omega3 mastných kyselin, atd.), popř. se porad'te s pediatrem Vaší dcerky.
ad 3. kojení je prostředek, jak zajistit kompletní výživu novorozence a malého kojence , tj. plně do 4., resp. 6. měsíce věku. Pak je důležité a zásadní zavádět příkrmy, postupně zavést plnou kojeneckou a posléze batolecí stravu. Tak to je a není potřeba vymýšlet jiné stravovací strategie. Což neznamená, že se to neděje.
Z mně neznámého důvodu je postoj některých kojících maminek pohrdavý a ponižující vůči maminkám nekojícím. Není to vůbec odůvodněné, nekojící maminka může být právem hrdá a pyšná na to, že donosila a porodila dítě, že se o něj patřičně stará a zajiš'tuje mu, mimo jiné, vhodnou výživu.
ad poslední část - Váš dotaz: můj názor na dlouhodobé kojení je kritický, z mnoha důvodů. Když jsem jej zde na Koníkovi uveřejnila, doslava se strhla bouře a burza všech názorů a postojů :D.
Nicméně si za vším stojím, nebot' moje zkušenosti jsou jednoznačné (u dlouhodobě kojených batolat může být zvýšená kazivost zoubků, vyšší riziko hypovitaminózy B, riziko vzniku anémie).
Připojuji odkaz na studii o disruptorech, dá se stáhnout i v českém jazyce :
Nevoral J., Chemek M. : The dark side of the breastfeeding In the light of endocrine disruptors.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová