Novoviry u 2leté dcerky. Jak dlouho bude ještě infekční?

Zodpovězené
8. říj 2019

Dobrý den paní doktorko,

chtěla jsem se zeptat, přijeli jsme minulý týden z chaty a chytli jsme novoviry. Syn měl průjem a zimnici, manžela to skolilo úplně, já jsem měla jen průjem a dvouletá dcerka zvracela a hodně průjmovala ještě o víkendu. Jinak měla to i teta, sestřenice s přítelem a dětmi - s nima jsme teď nebyli. S dcerkou jsem skončila na infekčním v nemocnici a tam jí novoviry potvrdili. V pondělí jsem byla u naší dětské doktorky na kontrole a řekla mi, že ještě 14 dní bude dcerka infekční, že by neměla do kolektivu. Na procházku s ní jít můžu, ale musí být v kočárku. Moje otázka spíše je, jestli je infekční, když už nezvrací a neprůjmuje, protože jsem si o tom četla, že je inkubační doba až 72 hodin, ale že to může odeznít až do 14 dnů. Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

noroviry jsou vylučovány stolicí až 15 dní ( vyjímečně i více ), takže po tuto dobu je možný přenos orofekální cestou ( při nedokonalé hygieně rukou ).

Proto bych, s ohledem na ostatní děti, zejména kojence a batolata, též doporučila omezit po tuto dobu pobyt v kolektivu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová