Podle čeho se pozná bakteriální infekce? Stačí k nasazení ATB pouze poslech? Není nutné crp?

Zodpovězené
26. bře 2019

Dobrý den,

pětiletý syn již 10 dní kašle. Kašel je zpočátku suchý dráždivý, potom zvlhne, odkašle, nekolik dní má klid a začne to nanovo, celou dobu bez rýmy, bez teplot. Zkoušeli jsme to doma zvládnout klidovým režimem, inhaloval Vincentku. Vzhledem k tomu, že mi nepříjde, že by se to nějak lepšilo, byli jsme dnes u doktorky a podle poslechu má bronchitidu. Dostal Ventolin k inhalacím a Klacid. Nedělaly se žádné výtěry, odběry, CRP. Rýmu nemá ani vodovou, teploty také ne, v krku ho nebolí, uši ho nebolí. Krk má prý klidný. Skutečně proběhl jen poslech, koukla mu do krku, do uší, kde nic neviděla, a to bylo vše.

Celou letošní zimu byl zdravý, neměl ani rýmu. Ptala jsem se proč ATB, prý aby se mu to nerozjelo. Přiznám se, že jsem na vážkách, jestli mu je dát. ATB se berou na bakteriální infekci, ne? Dá se poznat jen takto "od pohledu"? Nechci, aby bral nějaké léky zbytečně, ale také chci, aby mu bylo dobře. Co mám dělat?

Děkuji.

Dobrý den,

nevím, jaká je jinak nemocnost Vašeho syna a další okolnosti ( často / málo nemocný, těžší / lehký průběh infektů, jak je očkovaný, sourozenci v rodině, nějaká další zdravotní komplikace, atd., atd. ). Základním orientačním bodem k zahájení terapie je klinický stav dítěte a výše uvedené okolnosti. V případě nezlepšení se stavu a poslechového nálezu plic i přes zahájenou léčbu Klacidem bych doporučila doplnit další vyšetření, především RTG plic a odběr krve.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová