Preference jedné strany u 6ti týdenního miminka. Máme navšívit fyzioterapeuta a cvičit?

Zodpovězené
17. čer 2019

Dobrý den,

dcera preferuje hlavičkou pravou stranu. Při spánku ji má jedině napravo, i když usíná a má ji nalevo tak jí pak stejně otočí na druhou stranu. Snažím se ji motivovat, aby koukala i nalevo. Nemá ji problém na levou stranu otočit, když na ni koukáme klidně s náma tak udržuje oční kontakt, ale když ji nechám tak prostě raději bude koukat napravo. Pediatrička na 6ti týdenní kontrole říkala, že některé děti to dělají, ale že je důležité, že hlavičku na druhou stranu může a umí otočit. Mě se to ale nezdá.

Je možnost, aby se příp. na vlastní náklady na dceru někde podívali a zhodnotil nějaký fyzioterapeut její psychomotorický vývoj (pasení koníků, otáčení hlavičky na obě strany)? Se synem jsme chodili cvičit Vojtovu metodu do Centra léčebné rehabilitace v Praze, ale doktorka nás tam poslala až pozdě kvůli asymetrii a se synem se pak už špatně cvičilo. Nerada bych u dcery teď něco podcenila a raději bych případně začala s cvičením zavčasu.

Mockrát děkuji za odpověď

Dobrý den,
stáčení hlavičky, predilekce, bývá u novorozenců častá, je to následek vynucené polohy hlavy v děloze v období před porodem.

Okolo druhého měsíce života by se měla predilekce postupně uvolňovat, bud'spontánně, nebo cvičením, aby nevzniklo oploštění a asymetrie hlavy.

Brzké cvičení a uvolnění hlavičky k pohybu na obě strany je vhodné a rozhodně jej neodkládejte. Určitě i Vámi placená rehabilitace jsou dobře vynaložené peníze.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová