Stolice a bolení bříška u 3měsíčního chlapečka. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
23. únor 2020

Dobrý den,

našeho malého 3měsíčního syna už 3. den trápí stolice, která je tužší a má problém ji bez rektální rourky vykakat. Během dne párkrát brečí, ale vždy se do 10 minut uklidní. Od 16. hodiny řve častěji, po použití rourky je klidnější, ale stejně občas si zabrečí. Je plně kojený a doteď problém se stolicí neměl. Měl ji i třeba 2x denně. Trápili ho jenom prdíky. Teď jsem mu začala dávat i trochu fenykloveho čaje, aby měl tu stolici řidší - 2x ji měl řidší a teď zase hustou.
Dávám mu Bio Gaiu a Balonix med už skoro od narození. Bojím se, aby si na rourku nenavykl a nevím, jestli je v pořádku, že i tolik brečí. Nechci u doktorky dělat hysterku, když je jinak veselý a hraje si, krásně přibývá na váze a je jinak spokojené miminko.

Děkuji Vám za radu.

Dobrý den,

jestliže je dítě neklidné, plačtivé, má citlivé bříško a stolice nebyla, pak je vhodné rourku (kromě jiných opatření) použít. Nemějte obavy, že by tím chlapec ztratil schopnost se sám vyprazdňovat.
Pro baby koliku je typické, že se neklid objevuje pravidelně v přibližně stejný čas a po určité době zase ustane. Jinak je dítě po ostatní část dne spokojené, čilé.
Projevy podobné baby kolice může vyvolat i mírná střevní viróza či dysmikrobie (porušení rovnováhy střevních bakterií), nevhodně vedené krmení (nejčastěji přepíjení), nemoc či dietní chyba matky, atd.
Při projevech se podává laktobacilus, případně Espumisan, Baby calm, provádí se masáž bříška, klubíčkování.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová