Věcné břemeno na zastavenou nemovitost. Je to problém?

Zodpovězené
19. lis 2023

Dobrý den,

rádi bychom zřídili věcné břemeno pro mého otce, který žije s námi ve dvougeneračním domě v přízemí. Nemovitost je nyní zatížena zástavním právem banky ohledně čerpané hypotéky na koupi i rekonstrukci téhož domu. Rekonstrukce domu stále probíhá i přes její užívání jak mnou, tak otcem.

Nebude pro banku problém zřízení věcného břemena (doživotní užívání min 1/2 nemovitosti)?

Je vhodnější počkat až se úvěr dočerpá?

Velmi děkuji za reakci.

Dobrý den,

pokud je na listu vlastnictví zapsaná zástava pro banku, tak bez souhlasu banky není možné cokoliv dělat. Banka Vám ale určitě souhlas s věcným břemenem nedá. Vložit věcné břemeno bude možné, až bude úvěr doplacen a na listu vlastnictví nebude zapsaná zástava pro banku.

S pozdravem

Ing. Zdeněk Hromek
zdenek.hromek@partners.cz