Expander Vivo a EasyGo Optimo Air. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
26. únor 2022

Ahoj,

chtěla jsem moc poprosit o radu. Sháním (nepřekvapivě) ideálně skladný, lehký sporťák, co zvládne město i lehčí terén (žádná vysokohorská turistika, prostě "jen" nezpevněné cesty, pole, les...), s nastavitelnou rukojetí (jsme oba vysocí), s polohou až do lehu, a tak do 8 - 9 tisíc.

Nevím, jestli postupuji správně, šla jsem na to tak, že do těch lehčích terénů se hodí odpružená a nafukovací kola a vyskočily na mě Expander Vivo a EasyGo Optimo Air, ke kterým ale nemám pořádné recenze a bojím se, aby to nebyly rachotiny.

Co myslíš?

Obecně vlastně nevím, jak moc jsou důležitá nafukovací kola a odpružení - když není oboje současně... Co vychází lépe? Nenafukovací kola a odpružení, nebo nafukovačky bez odpružení?

S tím souvisí i můj další výběr - Valco Baby Snap 4 Sport Trend Tailormade/Baby Merc GTX/ Joie Mytrax Flex Signature/Joie Mytrax Flex Signature.

Hlava mi jde kolem, budu moc ráda za radu!

Děkuji

Ahoj,

Expander Vivo je fajn kočárek, jen je poměrně těžký - má 13 kg a nižší nosnost. Byl by to kočárek jen na chvíli, ať už vzhledem k nosnosti, nebo protože budeš chtít něco více lehčího a kompaktnějšího.

Stejný případ je EasyGo Optimo Air. Hmotnost má tedy už menší (11,8 kg), ale furt je to dost a má též nižší nosnost. Kromě toho má špatné těžiště, tvrdé odpružení, takže celková manipulace je těžká a nedoporučuji ho moc.

Nižší 15kg nosnost mají i Baby Merc GTX a Joie Litetrax 4 Air.

A teď k otázce ohledně kol. Nafukovací kola jsou ideální do většího terénu, sama o sobě totiž poskytují přirozené odpružení, takže kočárek s nimi získá mnohem lepší jízdní vlastnosti. Tyto vlastnosti jdou však ruku v ruce i s odpružením, pokud nemá kočárek žádné odpružení nebo je příliš tvrdé, tak ho ani nafukovací kola nezachrání v lehké jízdě a celkové manipulaci. Za mě je tedy rozhodující kvalitní odpružení, a pak až materiál kol - tedy vychází lépe nenafukovací kola a odpružení. Záleží však i na hmotnosti kočárku a terénu, kam s kočárkem budeš jezdit. Typickým příkladem je Valco Baby Snap 4 Sport Trend Tailormade, který nemá žádné odpružení, nicméně celý kočárek je ultralehký, že se s ním i přesto jezdí dobře. Je rozdíl, zda kočárek má 12 kg, anebo jen 8 kg. Nafukovací kola jsou u něj rozhodně plusem a tím, že potřebuješ kočárek do lehčího terénu a převážně do města, tak by Ti mohl vyhovovat.

Kočárek Joie Mytrax Flex Signature má opět vyšší hmotnost (přes 12 kg), ale dobré odpružení. Rozměrově je na tom stejně jako Valco, takže se do něj vejde pohodlně i větší dítě. Nechybí mu ani dostatečně velká nosnost.

Přidám ještě tipy na kočárky, které by Tě mohly zaujmout.
Prvním je Petite&Mars Street+ Oak 2021, který má nižší hmotnost - 9,9 kg, dobré odpružení a i rozměrově je na tom dobře. V základu má pěnová kola, ale můžeš ho pořídit i s nafukovacími koly (označení Air). Stejně jako Valco, patří k těm levnějším kočárkům, přesto jsou s nimi maminky spokojené, stačí se podívat na jejich hodnocení, tady u nás na koníkovi 🙂.

Doporučuji i Baby Jogger City Mini GT2, který je sice o trochu dražší, ale má hmotnost 10,4 kg a patří mezi nejprostornější kočárky na trhu - jeho zádová opěrka má 53,5 cm a ložná plocha je dlouhá 104,5 cm. Kromě toho má super odpružení kol, která jsou bezúdržbová gumová a dále pak nastavitelnou rukojeť i dlouhou stříšku.

Já osobně bych šla do Baby Jogger City Mini GT2, který je ve své kategorii topkou a přijde mi, že je takovým rozumným kompromisem. Ale ani zmíněnými modely neuděláš chybu, jen je potřeba si ujasnit priority, zda upřednostníš lehkou hmotnost nebo lepší jízdní vlastnosti. Bohužel dokonalý kočárek neexistuje a někdy je potřeba udělat ústupek.

Držím palce při výběru a kdybys měla jakýkoliv dotaz, neváhej mi znovu napsat. 🙂

Přeji krásný den a pohodové kočárkování.
Katka
kočárková poradkyně Modrého koníka
Kočárkopedie
Blog: kočárkopedie