Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
  kocarkopedie
  17. únor 2023    Čtené 1094x
  Nový kočárek Joolz Aer+.

  Představení nového kočárku Joolz Aer+. Můžete se těšit na spoustu vylepšení

  Zpětné vazby mnohých rodičů byly vyslyšeny, a na trh tak míří vylepšený Joolz Aer s přívlastkem Plus! Díky svému kvalitnímu zpracování, designu, výborným jízdním vlastnostem a zároveň snadné ovladatelnosti jednou rukou, se stal jedním z nejoblíbenějších cestovních kočárků u nás. Čím vším se liší nový model? A vyplatí se jeho koupě? Na to se pojďme podrobně podívat!


  Možnost sklopení zádové opěrky do lehu

  Novinku, kterou rodiče ocení asi nejvíce, je bezesporu možnost sklopení zádové opěrky do úplného lehu (170 stupňů). Ať už tedy vaše dítě spí pravidelně po obědě nebo jen příležitostně, nyní bude mít maximální pohodlí, a navíc ve zdravé poloze pro jeho záda.

  Právě jen možnost pololehu byla největší nevýhodou jeho předchůdce Joolz Aer.

  null

  Dlouhá prodlužovací stříška

  Dalším vylepšením prošla stříška, která je nyní delší a dítě tak ochrání více před sluníčkem a větrem. V prodloužené části také najdete ventilační okénko, které je ale nově blíže k rukojeti, a tak na dítko lépe vidíte.

  Složení i s madlem? Žádný problém!

  Už nemusíte při skládání kočárku složitě odebírat madlo. To je nyní kloubové a před složením ho stačí jednoduše sklopit. Pokud už doma máte starší model tohoto kočárku, tak pro vás mám dobrou zprávu. Podle dostupných informací je nové madlo plně kompatibilní. Dokoupit si ho můžete samostatně, stejně jako polohování nohou a další příslušenství.

  Co je také vylepšené?

  • Sezení má měkčí polstrování, a je tak ještě pohodlnější.
  • Nové ramenní popruhy se již nebudou překrucovat.
  • Paprskový design kol.
  • Možnost dokoupení LED osvětlení pro bezpečné procházky i za horšího počasí.

  Barevné varianty

  Barvy zůstaly beze změny a nové se zatím nechystají. Můžete se tak těšit na oblíbené barevné provedení jako je například: Amazing Anthracite, Delightful Grey, Desert Ochre, Mighty Green, Navy Blue, Ocean Blue, Refined Black, Sage Green atd.

  Foto-zdroje: enfix.co.kr, babylux.be


  Jak se vám líbí nový model?

  K prodeji bude začátkem března přibližně za 11 000 Kč.


  Přeji pohodové kočárkování.
  Katka
  Kočárková poradkyně Modrého koníka

  #novinky

  kocarkopedie
  7. pro 2022    Čtené 1705x

  Kočárky pro vysoké rodiče: Do terénu i do města

  Jestli vám lidé kladou podobné otázky jako: „Jaký je tam nahoře vzduch?“, jste pravděpodobně dost vysocí. To je praktické pro dosáhnutí na police, ale také komplikace při kočárkování. Neergonomické řešení rukojeti a hrbení se totiž může vést k bolestem zad. Naštěstí na trhu už jsou kočárky, s nimiž můžete problémům předejít. V tomto článku vám proto přiblížíme, jaké kočárky jsou ideální pro vysoké rodiče.

  Vlastnosti, které musí mít kočárek pro vysokého rodiče:

  • vysoké umístění hluboké korbičky a sportovní části – z pohledu co nejergonomičtějšího ohýbání se k dítěti
  • flexibilní nastavení rukojeti pro pohodlné přizpůsobení výšce rodiče

  Kočárky ideální pro vysoké rodiče

  1. Mountain Buggy Terrain V3
  2. Uppababy Vista V2
  3. Stokke Xplory V6
  4. Phil&Teds Voyager
  5. Jané Rider


  1. Mountain Buggy Terrain V3

  null

  Vlastnosti

  • Věkové rozmezí: od narození (s další přenosnou korbičkou) do pěti let (do 25 kg)
  • Maximální výška rukojeti: 117,5 cm
  • Rozměry ve složeném stavu: 93 x 63 x 39 cm
  • Hmotnost: 12,9 kg
  • Klíčové vlastnosti: výsuvná opěrka nohou, nastavitelná rukojeť, možnost vzpřímeného sedadla, ručně ovládaná brzda, odpružení absorbující nárazy

  Mountain Buggy je fantastická značka pro vysokého rodiče, protože většina jejích kočárků má nastavitelné rukojeti, dlouhé maximální prodloužení a skvělou kapacitu sedáku pro větší děti. Terrain, který byl původně navržen tak, aby vyhovoval rodičům hlavně při pohybu v přírodě, je obzvláště působivý. Má nastavitelnou výšku rukojeti až 123,5 cm, ale zachovává si relativně zvládnutelnou délku. Terrain je určený k použití doslova v každém terénu.

  Má však také dobrý skládací mechanismus s rozměry po složení: 93 x 63 x 39 cm. Pokud nejste úplně sehraní s myšlenkou pořízení terénního běžeckého kočárku, poohlédněte se po jeho sourozenci, všestranném Urban Jungle, který se hodí hlavně do města a nabízí také nadprůměrně nastavitelnou rukojeť o maximální výšce 117,5 cm.

  null

  2. Uppababy Vista V2

  null

  Vlastnosti

  • Věkové rozmezí: od narození (včetně přenosné tašky) do 15 kg (přibližně 3 roky)
  • Rozměry ve složeném stavu: 65,3 x 44 x 83,8 cm
  • Maximální výška rukojeti: 108 cm
  • Hmotnost: 12 kg (rám a sedátko)
  • Klíčové vlastnosti: nastavitelná výška rukojeti, nastavitelná stříška s vyklopitelnou sluneční ochranou, vysoký sedák, sklopný stojan se sedátkem

  UPPAbaby Vista se často zmiňuje jako skvělá volba pro vysoké rodiče. Tato populární americká značka totiž nabízí robustní a dobře navržené kočárky, které mají velice promyšlené funkce.

  Model Vista lze používat od narození s přenosnou korbičkou. Kočárek je velmi univerzální, protože sedátko sportovní části může být otočeno i k rodičům + je variabilní a můžete si z něj udělat i sourozenecký tandemový kočárek. Má výškově nastavitelnou teleskopickou rodičovskou rukojeť, kterou lze nastavit na výšku mezi 100–108 centimetry. Není to sice nejvyšší rukojeť, ale má další výhodu v podobě vysoké osy zadního kola, takže je mnohem jednodušší tlačit ho i s dlouhýma nohama. Sedadlo sportovní části má navíc nastavitelnou stříšku, která se přizpůsobí rostoucímu dítěti.

  Za zmínku stojí, že dítě je ve sportovní části umístěno vysoko nad zemí (asi 59 cm), což je skvělé pro kontakt rodiče s dítětem – velmi usnadňuje připoutání a ohýbání se. Praktický je také mohutný nákupní koš, který je skvělým pomocníkem, když jste venku.


  3. Stokke Xplory V6

  null

  Vlastnosti

  • Věkové rozmezí: od narození (s přenosnou korbou) do 20 kg (přibližně 4 roky)
  • Maximální výška rukojeti: 123 cm
  • Rozměry ve složeném stavu: 105 × 47,5 × 51 cm
  • Hmotnost: 12,8 kg (podvozek a sedátko)
  • Klíčové vlastnosti: Výškově nastavitelné sedátko, přizpůsobitelná rukojeť (včetně výšky a úhlu), odnímatelný úložný vak, plynulá manipulace

  Značka Stokke je především zaměřená na nastavitelnost. Výšku sportovního sedadla můžete změnit do více poloh, aby dítě bylo mnohem blíže k vám. To je velký rozdíl, protože se nemusíte neustále ohýbat a také to znamená, že Xplory V6 může být použit i jako vysoká židle, když jste venku.

  Rodičovská rukojeť je také nastavitelná, protože můžete změnit výšku (na působivých 123 cm) i úhel madla – to je skvělé pro nalezení perfektní polohy při kočárkování. Tento model ale řeší také další výzvu vysokého rodiče: s delším krokem vysocí lidé často při chůzi kopnou do zadní části podvozku. Xplory V6 má však zdviženou nápravu zadního kola, takže nikdy nepřekáží a nezakopnete.


  4. Phil&Teds Voyager

  null

  Vlastnosti

  • Věkové rozmezí: od narození do 20 kg (přibližně 4 roky)
  • Rozměry ve složeném stavu: 33 x 60 x 89 cm
  • Maximální výška rukojeti: 120 cm
  • Hmotnost: 12,9 kg
  • Klíčové vlastnosti: Ruční brzda, přizpůsobitelné možnosti sezení včetně dvojího seřízení, pneumatiky odolné proti proražení, konvertibilní sedátko

  Phil&Teds Voyager je sportovní značka kočárků, která se zaměřuje hlavně na aktivní rodiče. Nabízí proto řadu mimořádně flexibilních kočárků a její model Voyager skvělé teleskopické rodičovské madlo s maximální délkou 120 cm.

  S Voyager-em získáte i relativně kompaktní přenosný kočárek o rozměrech 33 x 60 x 89 cm a s velkou přizpůsobivostí. Sedadlo sportovní části lze předělat z přenosné korbičky na sedátko pro sedící dítě. Další skvělou funkcí je variabilita tandemového módu pro dvojčata či věkově rozdílné sourozence. Za zmínku stojí i umístění ruční brzdy na rodičovském madle, která je skvělá pro vysoké rodiče a při jízdě terénem.


  5. Jané Rider

  • včetně přenosné tašky a autosedačky
  null

  Vlastnosti

  • Věkové rozmezí: od narození do 15 kg (přibližně 3 roky)
  • Maximální výška rukojeti: 110 cm
  • Rozměry ve složeném stavu: 62 x 60 x 38 cm
  • Hmotnost: 10,3 kg (pouze podvozek)
  • Klíčové vlastnosti: Vynikající odpružení, vyšší sedadlo, kompaktní skládání, ruční brzda, stříška s ochranou proti UV záření

  Jané je skvělá značka, která navrhuje kočárky již od 30. let minulého století a jejíž moderní sortiment nabízí zajímavé možnosti pro vyšší rodiče. Značka dokonce pro některé ze svých modelů vyvinula inovativní design podvozku, který je vybaven obrácenou zadní stavbou ve tvaru písmene „C“. Tento detail poskytuje dostatek místa pro nohy, takže vyšší lidé s dlouhými kroky by se měli s Rider-em cítit pohodlně.

  Maximální výška rodičovského madla je 110 cm a brzda je pro lepší přístup umístěna i na madle. Jané Rider je také super adaptabilní a má vysoko umístěné sedadlo sportovní části, které dětem umožňuje jíst u stolu, když jsou venku. Po složení je také fantasticky kompaktní a to o rozměrech 62 x 60 x 38 cm.


  Přeji vám příjemné kočárkování a těším se na vás v kočárkové poradně 😉
  Vaše Ľudka
  Kočárková poradkyně Modrého koníka


  #tipy_poradkyne

  kocarkopedie
  4. pro 2022    Čtené 2433x

  Kolečka kočárků: Na co se zaměřit při výběru?

  Parametrů, na které bychom se měli při výběru kočárku zaměřit, je celá řada, přičemž jedním z nejdůležitějších jsou jeho kola. Ne všechna totiž zvládnou složitější terén nebo vám poskytnou komfortní pohyb po nákupním centru. Dbejte proto na pečlivý výběr a dosáhněte toho, že kočárek splní vaše požadavky. V tomto článku vám ukážeme, co v případě koleček sledovat.

  Foto-zdroj: Pixabay.com.

  null

  Po jakém povrchu budete jezdit nejčastěji?

  Toto je základní otázka, kterou si musíte zodpovědět, než začnete kočárek vybírat. Terény bychom v tomto případě mohli rozdělit na tři typy:

  • Jednoduchý – asfaltová cesta, dlažba v nákupním centru, rovný trávník, obrubník, malé výmoly na silnici, dřevěné můstky, listí v parku.
  • Náročnější – upravená polní cesta, dřevěné mosty s mezerami, dřevěná drť, kamínky nebo písek na dětském hřišti či pláži.
  • Náročný – neupravená polní cesta s výškovými rozdíly, lesní cesta s kořeny, výmoly, nerovná cesta k novostavbě a louka.

  Kolečka v zimě
  Samostatnou kapitolu představuje sníh a náledí. S nimi mívají potíže hlavně malá kolečka a potom také kočárky, které mají tzv. zdvojená kolečka (častá například u golfek). Ta se totiž snadno obalí sněhem, a to natolik, až se zaseknou. Po ledu se zase budou velmi nepříjemně a nebezpečně klouzat. Problémům předejdete jedině s koly s větším průměrem, která mají gumový povrch, na němž jsou nerovnoměrné drážky.

  nullnull

  Kolečka kočárků

  Není kolo jako kolo 🙂 I když by se mohlo zdát, že jsou si vcelku podobná, opak je pravdou. Rozhoduje hned několik vlastností:

  1. materiál,
  2. velikost,
  3. odpružení,
  4. počet,
  5. otočnost neboli aretace,
  6. možnost náhradních kol.


  1. Materiál kol

  Na trhu existuje řada materiálů koleček, přičemž mnohé z nich se velice liší v tom, po jakém terénu s nimi můžete jezdit, i v údržbě.

  Obchody nabízejí kola:

  • nafukovací,
  • nenafukovací s výplní,
  • z tvrzené gumy,
  • pěnová,
  • plastová,
  • silikonová,
  • pryskyřičná.

  Jaké jsou vlastnosti jednotlivých materiálů?


  a. Nafukovací

  • Terén: náročný – neupravená polní cesta s výškovými rozdíly, lesní cesta s kořeny, výmoly, nerovná cesta k novostavbě a louka.

  Jsou ideální pro jízdu v náročném terénu nebo po nezpevněných cestách, protože tím, že jsou vyplněná vzduchem, disponují přirozeným odpružením. Kočárek je kvůli nimž ovšem o něco těžší. Jejich hlavní nevýhodou je potom zvýšené riziko defektu.

  U nafukovacích kol musíte sledovat jejich tlak. Ten by měl mít hodnotu, jaká je uvedená na plášti. Jakmile budete jezdit na kočárku s nižším, nebo naopak vyšším tlakem, poškodíte pláště, duše i ráfky. Kontrola a případná „oprava“ jsou přitom snadné, stačí mít vlastní pumpu s tlakoměrem, nebo se zastavit u stojanu s tímto zařízením, které slouží pro cyklisty, případně u jakékoliv benzinové pumpy se stojany pro dohušťování.

  👍 Výhody:

  • Zvládnou náročný terén
  • Mají přirozené odpružení

  👎 Nevýhody:

  • Mohou se snadno poškodit
  • Musíte v nich udržovat správný tlak
  null

  b. Nenafukovací s výplní

  • Terén: náročnější – upravená polní cesta, dřevěné mosty s mezerami, dřevěná drť, kamínky nebo písek na dětském hřišti či pláži.

  Tato kolečka jsou téměř totožná s nafukovacími, ale nejsou plněná vzduchem. Uvnitř mají gel, pěnu nebo tzv. vzduchové komory, které tvoří malé prostory naplněné vzduchem, u nichž se v případě protržení pláště vyfoukne třeba jen jeden tento dílek, nikoliv celé kolo.

  Vhodná jsou i do náročnějšího terénu a jejich výhodou je, že jsou bezúdržbová. Nevýhodou je, že nejsou přirozeně odpružená jako ta nafukovací. Kočárky, které mají kola plněná gelem, bývají o něco těžší než ta s plněnými pěnou, ale jinak mezi nimi není žádný rozdíl.

  👍 Výhody:

  • Jsou bezúdržbová
  • Zvládnou i náročnější terén

  👎 Nevýhody

  • Nejsou přirozeně odpružená jako nafukovací kola
  • Kočárky s nimi mají vyšší hmotnost
  null

  c. Z tvrzené gumy

  • Terén: náročnější – upravená polní cesta, dřevěné mosty s mezerami, dřevěná drť, kamínky nebo písek na dětském hřišti či pláži.

  Vyrábějí se z tvrzené gumy. Mají delší životnost, jsou vhodná do města a na nerovný např. štěrkový nebo lesní terén.

  👍 Výhody:

  • Delší životnost
  • Rozmanitost povrchů, které kolečka zvládnou

  👎 Nevýhody:

  • Kočárky s nimi jsou dražší
  null

  d. Pěnová

  • Terén: jednoduchý – asfaltová cesta, dlažba v nákupním centru, rovný trávník, obrubník, malé výmoly na silnici, dřevěné můstky, listí v parku.

  Vyrábějí se z měkké pěny, kterou najdete pod označení EVA pěna. Jsou vhodná do města nebo na méně náročné povrchy. Jsou měkká, proto do nich snadno pronikají kamínky a písek, což může během jízdy vydávat nepříjemný zvuk. Kočárky s těmito koly jsou lehčí a výrazně levnější.

  👍 Výhody:

  • Nižší hmotnost
  • Příznivá cena

  👎 Nevýhody:

  • Do koleček pronikají kamínky a písek, takže kočárek potom při jízdě „chrastí“
  null

  e. Plastová

  • Terén: jednoduchý – asfaltová cesta, dlažba v nákupním centru, rovný trávník, obrubník, malé výmoly na silnici, dřevěné můstky, listí v parku.

  Plastová kolečka z nabídky výrobců postupně mizí, protože mají nižší životnost a neposkytují příliš dobré jízdní vlastnosti. Najdete je především u levnějších golfových kočárků, ale nahrazují se silikonovými, pryskyřičnými a koly z tvrzené gumy, jejichž životnost je mnohem vyšší.

  👍 Výhody:

  • Levné
  • Kočárky s nimi bývají lehké

  👎 Nevýhody:

  • Krátká životnost
  • Špatné jízdní vlastnosti
  null

  f. Silikonová

  • Terén: náročnější – upravená polní cesta, dřevěné mosty s mezerami, dřevěná drť, kamínky nebo písek na dětském hřišti či pláži.

  Silikonová kolečka jsou ze stejného materiálu, jaký znáte z in-line bruslí. Nabízejí vyšší odolnost proti odření než plastová a pěnová. Jsou vhodná do města a na náročnější povrchy. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena kočárku a menší dostupnost náhradních kol kvůli specifičnosti.

  👍 Výhody:

  • Odolnější proti odření
  • Zvládnou i náročnější terén

  👎 Nevýhody:

  • Kočárky s nimi jsou dražší
  • Horší dostupnost náhradních koleček
  null

  g. Pryskyřičná

  • Terén: náročnější – upravená polní cesta, dřevěné mosty s mezerami, dřevěná drť, kamínky nebo písek na dětském hřišti či pláži.

  Vyrábějí se z pryskyřice, do které se přidává speciální tvrdidlo. Na kočárcích se vyskytují ojediněle. Jsou odolná podobně jako silikonová a tvrzená gumová kola. Vhodná jsou do města a na náročnější povrch. Nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena kočárku a menší dostupnost náhradních kol.

  👍 Výhody:

  • Odolnost

  👎 Nevýhody:

  • Kočárky s nimi jsou dražší
  • Horší dostupnost náhradních koleček
  null

  2. Velikost kol

  Velikost koleček kočárku rozhodně nepodceňujte. Obecně platí, že čím jsou kola větší, tím snáze zvládnou různé nerovnosti. Právě proto mají jinou velikost kol kočárky určené do města a jinou kočárky do terénu nebo na vesnici.

  Druhy kol podle velikosti:

  • Malá kola – do 20 cm
  • Střední kola – od 21 do 29 cm
  • Velká kola – od 30 cm a více
  TerénSportVesniceMěstoCestovní
  Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumyNafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumyNafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy, pěnováPěnová, umělohmotná, z tvrzené gumyPěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy
  Pevná, otočná s aretacíPevná, otočná s aretácíOtočná s aretacíOtočná s aretacíOtočná s aretací
  Odpružená všechnaOdpružená všechna, zadníOdpružená všechna, zadníOdpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpruženíOdpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení
  ⌀>30–40 cm⌀>30-40 cm⌀>25 cm⌀>20 cm⌀>15 cm

  3. Odpružení

  Odpružení je velmi důležité, protože bez něj je kočárek tvrdý a otřesy se přenášejí do rukojeti a k dítěti.

  Umístění odpružení:

  • u předních kol
  • u zadních kol
  • u všech čtyř kol

  Druhy odpružení:

  • měkké –⁠ vhodné do náročného terénu (kvůli přizpůsobení se nerovnostem)
  • tvrdé –⁠ vhodné do města a na jiný tvrdý povrch (kvůli snazší ovladatelnosti)

  Na některých kočárcích si odpružení dokonce můžete přizpůsobovat podle vlastních potřeb. Nastavuje se u kol, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém budete s kočárkem jezdit. Většina kočárků má odpružení na přední i zadní nápravě.


  4. Počet kol

  Správný výběr souvisí s druhem terénu, ve kterém se budete s kočárkem nejčastěji pohybovat. Obecně se snáze manipuluje s kočárky, které mají jen tři kola. Nicméně, ty čtyřkolové jsou stabilnější.

  null

  5. Aretace

  Aretace slouží k zafixování předních otočných koleček. Zatímco otáčení kolem své osy (tedy kolečko bez aretace) se hodí třeba v nákupních centrech, kde se tak snadno vyhnete regálům. Zafixované (zaaretované) je zase praktické například na polní cestu, na níž by se vám kočárek s volným kolečkem neřídil dobře, protože by na nerovnostech létal ze strany na stranu.

  Při volbě aretace se tak stává rozhodujícím hlavně terén, ve kterém se budete pohybovat.

  Aretace u kočárku se třemi kolečky
  Specifické je potom používání aretace u tzv. tříkolek, tedy kočárků se třemi kolečky.

  • Pokud budete tříkolku využívat k běhu a sportu na rovném asfaltovém terénu bez zatáček, a tedy bez časté změny směru, tak aretace (otočnost) předního kola není nutná. Je však důležité dodat, že s tímto typem tříkolky se hůře manipuluje. Změna směru je podobná jako při vyjíždění na chodník, a je proto potřeba kočárek naklonit na zadní kola a změnit směr.
  • Pro běh a sport rovným asfaltovým terénem, kde je třeba často měnit směr, je vhodnější kočárek s aretací předního kola.
  • Pro běh a sport nerovným (štěrkovým nebo polním) terénem, ať už se zatáčkami, nebo bez nich, je vhodný kočárek bez aretace předního kola. V tomto případě záleží, jaký kočárek máte, protože například Thule Glide 2 aretaci nemá, a náročný terén zvládne tak, jak je. Oproti tomu jeho „bráška“ Thule Urban Glide 2 má nastavitelné přední kolo a je nutné s ním podle terénu pracovat:
   • Na rychlý běh a sport (in-line) na rovině – třeba v parku – přední kolo aretujete směrem ven pro vytvoření větší stability kočárku. Sice se tak hůře vyhnete překážkám, ale silné nárazy nepoškodí kočárek.
   • Pomalý běh na lesním terénu – kolo nemusíte aretovat, protože nedochází k velkým otřesům, a zároveň se tak dokážete snáze vyhýbat překážkám.
   • Rychlý běh na lesním terénu – kolo musíte aretovat směrem ven kvůli vytvoření větší stability kočárku.
   • Pomalejší procházka – kolo se nearetuje.
   • Rychlejší procházka – kolo je nutné aretovat, ale směrem dovnitř, ne ven, jak je to při běhu.
   • Pro turistiku nerovným (štěrkovým nebo polním) terénem platí opačný vzorec. Jelikož chůze je klidnější, a tedy otřesy kola nejsou tak prudké a silné, je lepší mít kočárek s aretací předního kola.
  null

  6. Náhradní kola

  Náhradní kola jsou důležitá nejen kvůli možnému poškození a nutné výměně, ale také při změně terénu. Je výhodné mít možnost volby, když častěji jezdíte po městě, ale chystáte se na výlet třeba do přírody. U některých modelů kočárků lze dokoupit terénní sadu, většinou je jde o náhradní nafukovací kola.

  Nezapomeňte na ně ani při kupování kočárku v bazaru. Pořídit kočárek, na který se těžko shánějí náhradní kolečka, vám může přidělat spoustu starostí.


  Přejeme příjemné kočárkování 🙂


  #buying_guides

  kocarkopedie
  15. lis 2022    Čtené 1449x
  Nová kolekce ABC Design na rok 2023.

  Nová kolekce ABC Design na rok 2023 je tu!

  Holandská značka ABC Design představila novou kolekci na rok 2023. V ní najdete nejen nové sety a barevné varianty stávajících modelů, ale přibyly rovněž funkce s praktickým využitím a dokonce také model kočárku. Na své si zkrátka přijde každý. Pojďme si všechny tyto novinky představit.


  Nový kočárek ABC Design Vicon 4

  Hned na úvod začneme novým modelem kočárku Vicon 4, který se pyšní přívlastkem nejlehčího kombinovaného kočárku značky ABC Design. V první řadě zaujme moderním a jednoduchým designem, který je pro značku typický. Jeho bezúdržbová kola s odpružením ho předurčují spíše na městský povrch, ale poradí si i s lehkým nerovným terénem například na vesnici.

  Vicon 4 je dostupný v 2v1 kombinaci s hlubokou korbou a sportovním sezením. Samozřejmostí je i možnost s pomocí adaptérů na konstrukci nasadit autosedačku (vajíčko) podle vašeho výběru.

  Hluboká korba

  Hluboká korba je prostorná a díky ergonomické matraci zajišťuje miminku maximální pohodlí. Během horkých letních dnů oceníte panoramatické okénko z přední části hluboké korby i ventilační okénko po rozepnutí stříšky. Nechybí ani praktická paměťová funkce tlačítek, se kterou pohodlně odejmete korbičku jednou rukou. Pokud máte menší kufr auta, tak oceníte i možnost složení korby na placku.

  null

  Sportovní sedačka

  Sportovní sedačka patří k těm prostornějším, takže se nestane, že vám z ní dítě rychle vyroste, jak je to u kombinovaných kočárků časté. Disponuje polohovací opěrkou nohou i zad a dostatečně dlouhou prodlužovací stříškou s větracím okénkem, které zároveň slouží ke snadné kontrole dítěte. Maximální nosnost sedačky je 22 kg, dalších 5 kg uveze nákupní košík.

  null

  Rukojeť

  Rukojeť je hranatějšího tvaru a potažena koženkou. Příjemnému ovládání napomáhá i nastavitelné rozpětí 100–110 cm.

  Barevné varianty

  Vybírat můžete ze 4 barevných variant kočárku:

  • Pine
  • Ink
  • Reed
  • Lake
  null

  Nové nastavitelné hluboké korby u modelů ABC Design Samba a Salsa 4 Air

  Nově mají hluboké korby funkci polohování. Díky ní můžete nastavit výšku podle potřeb miminka. Tuto funkci ovšem mají pouze modely ABC Design Samba a ABC Design Salsa 4 Air, a to v těchto barevných variantách: Nature, Asphalt, Herb, Basil, Lake, Cream a Toffeee. Poznáte je podle označení hluboké korby 2. generace. Starší hluboké korby a korby na ostatních modelech jsou bez polohování.

  nullnull

  Nové barvy potahů z kolekce Diamond Edition, Classic a Pure

  Nejoblíbenější model značky Salsa 4 Air lze zakoupit i v praktickém setu s přebalovací taškou a fusakem v nových barvách potahů z Diamond edice. Vybírat můžete mezi zeleným odstínem Basil s černou matnou konstrukcí, nebo modrým odstínem Lake s bílou konstrukcí.


  Startovací set

  Mimo tohoto setu je v nabídce i tzv. startovní set v nových barevných provedeních, který navíc obsahuje, mimo dalšího příslušenství, i autosedačku Tulip.


  Klasika v novém kabátku

  Další proměnou prošly i oblíbené potahy Classic, nově k nim přibyly tyto barevné varianty:

  • mentolově zelená Pine s černou koženkou a konstrukcí,
  • černou Ink s černou koženkou i konstrukcí,
  • zeleno-béžovou Reed s hnědou koženkou na černé konstrukci
  • modrou Lake s hnědou koženkou a bílou konstrukcí.

  Z lásky k přírodě

  S novou edicí Pure jde ABC Design příkladem v boji proti plastovému odpadu. Tkaniny potahů Pure jsou vyrobené z PET lahví, přičemž na jeden kočárek připadá až 100 recyklovaných PET lahví. U barevné varianty Toffee to jsou dokonce nejen potahy, ale i veškeré plastové díly.


  Praktická funkcionalita, kvalitní zpracování, výhodná cena a moderní design v trendy barvách, to vše najdete u kočárků značky ABC Design, které se těší čím dál větší popularitě.

  Foto-zdroj: abc-design.de


  Přeji pohodové kočárkování.
  Katka
  Kočárková poradkyně Modrého koníka

  #novinky

  kocarkopedie
  19. zář 2022    Čtené 697x
  Novinka kočárek Hauck Walk N Care.

  Hauck Walk N Care – jedinečný a pohodlný kočárek s výškově nastavitelným sedadlem

  Německá značka Hauck přišla po loňském úspěchu (s modelem Vision X) na trh s jedinečným a pohodlným sportovním kočárkem Hauck Walk N Care.

  Kočárek Hauck Walk N Care.  Plusy:
  + Cena/Kvalita – poměr nízké pořizovací ceny s kvalitou provedení výrobku je potěšující.
  + Výškově nastavitelné sedátko s možností nastavení do tří různých výškových pozic.
  + Prostorná hluboká korba je s vnitřními rozměry 78×38 cm jednou z těch větších na trhu.
  + Skladnost sportovní varianty kočárku, která se s rozměry 74×60×31 cm po složení vejde i do kufru malého auta.
  + Využitelnost od narození až do 3–4 let nebo do 22 kg váhy dítěte.

  Mínusy:
  - Voděodolnost – chybí základní informace od výrobce, zda jsou použité látky voděodolné.
  - Příslušenství – obsahuje pouze nánožník a držák na sklenici.
  - Nákupní košík – je síťkového provedení a má nižší nosnost (pouze 3 kg).


  Sportovní sezení

  Sportovní otočné sedátko kočárku Walk N Care je jedinečné tím, že si jeho výšku snadno nastavíte až do tří pozic, a přizpůsobíte ho tak své momentální situaci. Návštěva kavárny se díky tomu stane potěšením nejen pro rodiče, ale také pro děti, protože mohou v kočárku sedět pohodlně u stolu.

  Na Walk N Care byly použity exkluzivní vysoce kvalitní materiály s odolnými látkami a snadnou údržbou. Sedadlo je měkce polstrované a otáčí se jediným klepnutím, ať už vám jde o přímý oční kontakt s dítětem, nebo chcete, aby mělo výhled na to, co se děje v okolí.

  Opěrku zad nastavíte do lehu jednou rukou a díky nastavitelné opěrce nohou můžete kočárek (spolu s vhodně zvolenou dokoupitelnou ergonomickou podložkou) používat hned po narození miminka.

  Navíc má ve výbavě i velká zadní gumová kola (30,5 cm), která jsou bezúdržbová a disponují kvalitním odpružením tlumícím nárazy. Snadno tak překonáte vysoké obrubníky nebo nerovné stezky ve městě, ale i na vesnici!

  Rodičovská rukojeť a dětské madlo jsou oproti látkám sedáku z barevně kontrastní hnědé eko kůže, a dodávají tak kočárku image, se kterou vás nikdo nepřehlédne.

  Sluneční stříška XXL rozměrů je z kvalitních textilií. Se zabudovanou ochranou SPF 50+ poskytne dítěti ochranu před sluncem, hlukem a větrem. Stříšku se třemi zónami snadno nastavíte podle potřeb dítěte, a to díky zipům, které ji prodlužují. Ve stříšce je po rozepnutí zabudované i náhledové okénko ze síťoviny.

  Teleskopická rodičovská rukojeť je nastavitelná do 5 pozic v rozmezí 92 až 107 cm. Díky jejímu měkkému polstrování bude tlačení jednou rukou nebo zdolávání delších procházek obzvlášť pohodlné a šetrné k vašim zádům. Zároveň odstup od kočárku nabízí dostatečný prostor pro nohy, a to i v případě, že jste s partnerem různě vysocí.

  Walk N Care má celkovou nosnost 25 kg, a to díky hliníkové konstrukci, která mu zajišťuje vysokou stabilitu. Celková nosnost sestává z nosnosti prostorného neuzavíratelného nákupního košíku (3 kg) a z nosnosti sportovního sedadla (až 22 kg).

  Jedete na návštěvu? Nebo možná na dovolenou? Pár pohybů a kočárek jednoduše složíte do kompaktních rozměrů 74×60×31 cm, a to jen jednou rukou! Sedadlo může být nasazeno na kočárku ve směru, ale také proti směru jízdy. Samostatné stání po složení je samozřejmostí. Díky jeho malým rozměrům po složení ho také snadno uložíte doma nebo do malého kufru auta.

  Hluboká korba kočárku

  Ke kočárku lze samostatně přikoupit i prostornou hlubokou korbičku Walk N Care Carrycot, která je rovněž vyrobena z kvalitních textilií se zabudovanou ochranou SPF 50+ a chrání dítě před sluncem, hlukem a větrem.

  Nasazení hluboké korby je díky speciálním tlačítkům s paměťovou funkcí velmi snadné a jednoduché. Stačí je postupně zmáčknout, a to pouze jednou rukou, přičemž druhou ruku máte stále volnou. Tímto způsobem hlubokou korbičku také snadno sesadíte, zvednete z konstrukce za rukojeť a přenesete.

  Zdá se vám, že je venku až příliš horko? Zip na stříšce ukrývá zabudované ventilační okénko (tzv. vložku ze síťoviny) s průzorem, přičemž druhý zip z boku korbičky zase ukrývá panoramatické okénko. Obě odvětrávání tak umožňují optimální ventilaci a cirkulaci vzduchu. Hromadění tepla zabraňuje i nová ventilační funkce korby, která je zabudovaná v ploše na ležení.

  V korbě je kvalitní prodyšná bavlněná matrace s potahem, která vyrovnává teplotu a reguluje vlhkost. Měkká vložka matrace zároveň chrání hlavičku dítěte, a to mimořádně silným polstrováním. A pokud se vám stane nehoda? Nevadí, potah jednoduše vyperete v pračce!

  Cestujete? Tak jednoduše složíte korbičku „na placku“ a ušetříte prostor pro její uskladnění v autě či doma.


  Cestovní systém

  Dokoupením polohovatelné autosedačky (tzv. vajíčka) vytvoříte cestovní systém. Volit můžete autosedačku mateřské značky Hauck nebo na podvozek pomocí adaptérů připevníte autosedačku jiné známé značky, jako jsou Cybex, Maxi-Cosi a další.


  Design

  Walk N Care je dostupný v 5 barevných provedeních:

  • Black
  • Dark Navy Blue
  • Dark Grey
  • Beige
  • Dark Olive

  Obecné informace ve zkratce:

  • Cena: sportovního kočárku je cca 9 000 Kč, cena dvojkombinace a trojkombinace v době vydání článku není známa.
  • Věkové rozmezí: od 0 měsíců do cca 3–4 let (max. 22 kg).
  • Průměr kol: přední – 20,5 cm, zadní – 30,5 cm.
  • Nosnost sportovního sedáku: 22 kg.
  • Nosnost nákupního košíku: 3 kg.
  • Rozměr ve složeném stavu (vך×d): 74×60×31 cm.
  • Vnitřní rozměr hluboké vaničky: 78×38 cm.
  • Čištění: praní v pračce na 30 °C.

  Příjemné kočárkování
  Vaše Ľudka

  #novinky

  kocarkopedie
  16. zář 2022    Čtené 424x
  Nový kočárek Tutis Jogo.

  Nový kočárek Tutis Jogo: Čím zaujme tento nejlehčí model značky Tutis?

  Oblíbená značka Tutis brzy představí, na našem trhu nový, model Jogo. Jedná se dokonce o její nejlehčí kočárek! Pojďme se podívat, co nabízí.

  Kočárek Tutis Jogo.


  Jaké má kočárek vlasnosti?

  Jogo je cestovní typ kočárku inspirovaný aktivním životním stylem. Užijete si s ním pohodlnou jízdu na výletech, pochůzkách po městě či při cestování, váží totiž necelých 8 kg.

  Skládání kočárku je jednoduché, protože disponuje automatickým systémem, stejně jako nedávná novinka Petite&Mars Cross, kterou jsme vám také představili v samostatném článku. Stačí stisknout tlačítko a kočárek se automaticky „dosloží“ do velmi kompaktních rozměrů. Ušetří díky tomu místo v autě na cestách i doma při uskladnění.

  nullnull

  Sezení

  Tutis Jogo má dostatečně prostornou a měkce polstrovanou sedačku, zajistí tak maximální komfort malému pasažérovi až do jeho 3 let, nebo dokud nedostáhne 22 kg hmotnosti.

  Opěrka nohou i zad jdou plynule napolohovat podle potřeb dítěte – až do úplného lehu. Délka ložné plochy je 85 cm, což je plně dostačující pro pohodlný spánek.


  Stříška

  Stříška je prodlužovací a vybavená náhledovým okénkem s ochranou proti dešti a slunci, díky kterému budete za jízdy snadno udržovat kontakt s dítětem, bez zbytečného zastavování. Pro nerušený spánek i při teplých letních dnech, oceníte další větrací okénko na zadní straně zádové opěrky, které je uzavíratelné na zip.


  Barevné provedení

  • Mentha
  • Black
  • Bacio

  Vybírat můžete ze 3 barevných provedení. Mimo klasické černé, je to menta, neboli jemná, pastelově mátová barva, která je u modelů kočárků této značky nejžádanější. Pokud dáváte přednost přírodním tónům, tak vás určitě zaujme bacio, která je v poslední době u kočárků velmi oblíbená a která perfektně podtrhuje celkový moderní design.


  Příslušenství

  V balení najdete barevně sladěný nánožník pro tepelný komfort při procházkách v chladnějším počasí. Navíc ho lze prakticky připevnit ke konstrukci, takže nikde nesjíždí. Dále lze dokoupit držák nápojů a cestovní tašku.  Plusy kočárku Tutis Jogo

  + Lehký a kompaktní
  + Snadno manipulovatelný
  + Prostorné a pohodlné sezení
  + Možnost úplného lehu s odvětráváním
  + Polohovatelná opěrka pro nožičky
  + 5bodový bezpečnostní pás
  + Výklopné madlo pro snadný přístup k dítěti
  + Rukojeť a madlo z eko kůže
  + Prodlužovací stříška s větracím okénkem
  + Otočná přední kola s možností aretace
  + Centrální brzda ovládaná nohou
  + Snadno rozložitelný
  + Samoskládací
  + Po složení sám stojí

  Mínusy

  • Náhledové okénko ve stříšce nelze zakrýt

  Foto-zdroj: Tutis.It


  Přeji krásné podzimní dny a pohodové kočárkování.
  Katka
  Kočárková poradkyně Modrého koníka

  #novinky

  kocarkopedie
  15. zář 2022    Čtené 1204x
  Nový kočárek Easywalker Jackey XL.

  Nový kočárek Easywalker Jackey XL: Čím se liší od svého předchůdce?

  Kočárek Easywalker Jackey XL.

  Na trh přichází nová verze jednoho z nejoblíbenějších cestovních kočárků Easywalker Jackey – nyní s přívlastkem XL! Oproti svému předchůdci toho má dost navíc. Jásat můžou především vyšší rodiče, kterým se nový model bude pohodlně ovládat.

  Cena nového Jackey XL se v době publikace článku pohybuje okolo 9 900 Kč.


  V čem se Easywalker Jackey XL liší?

  Jak jsem již zmínila v úvodu, jedním z řady vylepšení je o 4 cm výše postavená rukojeť, která je ve výšce 109 cm. Ovládání tak bude pohodlné především vyšším rodičům (nad 175 cm). Ti zároveň ocení i absenci zadní osy kol, takže i při dlouhých krocích nehrozí okopávání špiček bot.

  Další viditelnou proměnou prošla všechna kola, která se výrazně zvětšila. Průměr předních kol je 17,5 cm a zadních 25,5 cm. Spolu s citelným odpružením jsou tedy jízdní vlastnosti ještě lepší a celkový dojem z jízdy příjemnější. Kola jsou z EVA pěny, ale zvládnou i občasné procházky v přírodě či popraskané městské chodníky.

  Jackey XL může být nejen v roli cestovního kočárku, ale i jako hlavní kočárek pro dítě, které už vyrostlo z kombinovaného kočárku, nebo když potřebujete něco lehčího a kompaktnějšího.

  Díky o 5 cm vyšší zádové opěrce (celková délka je 52 cm) a prostornému sezení, budou mít pohodlí i větší děti, kočárek tak vydrží opravdu dlouho. Zvýšená 22kg nosnost sezení zůstala zachována. Díky možnosti připojení vajíčka je to zkrátka parťák od narození až do konce kočárkovacího období.

  nullnullnull

  Dlouhá stříška

  Při nepříznivém větrném či naopak slunečném počasí oceníte i dlouhou stříšku, která jde nově ještě více prodloužit, a tak dítě více ochrání. V prodlužovacím dílu najdete také ventilační okénka po bocích pro ještě lepší cirkulaci vzduchu, nedají se však nijak zakrýt.


  Sezení

  Polohovatelné sezení lze dát až do úplného lehu, a navíc ho lze sklopit a zvednout jednoručně, navzdory použitému pásovému systému.


  Skládání

  Stejně jako jeho předchůdce má i Jackey XL automatické skládání, pouhým stisknutím tlačítka se složí na kompaktní velikost a samostatně stojí, takže ušetří místo při uskladnění.


  Úložný prostor

  Nákupní košík je dostatečně prostorný, dobře přístupný a unese až 5kg běžný nákup.


  Barevné provedení

  • Forest Green
  • Marble Grey
  • Shadow Black

  Příslušenství

  V balení najdete pláštěnku a přepravní tašku s ramenním popruhem. Vybírat však můžete také z doplňkového příslušenství, které je nutné zakoupit samostatně. Mezi oblíbené must have doplňky patří například držák na nápoj nebo mobilní telefon a madlo s volantem.


  Easywalker myslí na přírodu

  Všechny tkaniny jsou 100% recyklované, odpuzují vodu a poskytují SPF 50+. Potahy se mohou prát ručně s jemným čisticím prostředkem.


  Plusy kočárku Easywalker Jackey XL:

  + Lehký a kompaktní
  + Snadno manipulovatelný
  + Prostorné a pohodlné sezení
  + Možnost úplného lehu s odvětráváním
  + Polohovatelná opěrka pro nožičky
  + 5bodový bezpečnostní pás
  + Výklopné madlo pro snadný přístup k dítěti
  + Rukojeť a madlo z eko kůže
  + Dlouhá prodlužovací stříška s větracím okénkem
  + Otočná přední kola s možností aretace
  + Centrální brzda ovládaná nohou
  + Snadno rozložitelný
  + Samoskládací
  + Po složení sám stojí

  Mínusy

  • Ventilační okénka ve stříšce nelze zakrýt
  • Není určen pro nižší rodiče

  Foto-zdroj: easywalker.com


  Myslím si, že má velmi dobře našlápnuto a rozhodně se v konkurenci neztratí. Jak zaujal vás?

  Přeji krásné podzimní dny a pohodové kočárkování.
  Katka
  Kočárková poradkyně Modrého koníka

  #novinky

  kocarkopedie
  10. zář 2022    Čtené 2418x
  Recenze kočárku Thule Urban Glide 2.

  Thule Urban Glide 2: Jak zvládl běh, sport a jízdu lesním terénem?

  V předchozím článku o sportovním kočárku Thule Urban Glide 2 jsem popsala své zkušenosti z běžného života. Představila jsem vlastnosti kočárku, který je skvělým společníkem nejen na sport, ale také do města i na vesnici. Teď bych ráda popsala své zkušenosti při běhu, in-line bruslích a na výletech v terénu, které jsem s ním zažila.

  Kočárek Thule Urban Glide 2.

  Thule Urban Glide 2 je variabilním kombinovaným kočárkem, a tedy správnou volbou nejen pro aktivní rodiče, ale i pro ty nejnáročnější, kteří chtějí dopřát svému dítěti pohodlí a kvalitu. Patří do kategorie Top kočárků, ve které najdeš ty nejlepší kousky na trhu. Bohužel většinou jsou to zároveň ty nejdražší kočárky.

  Pokud hledáte sportovní kočárek, který budete primárně používat pouze pro běh a sport, tak se můžete podívat i na jeho bratrský model Thule Glide 2. K Běhu má přizpůsobena tři velká nafukovací kola, přičemž přední je pro maximální komfort rychlé jízdy neotočné a zadní jsou zase měkce odpružená a pro lepší skladnost i jednoduše odnímatelná.

  null

  Vlastnosti ve zkratce

  Thule Urban Glide 2 přináší oproti předchozí verzi řadu vylepšení. Má moderní a odlehčenou konstrukci, která by měla vyhovovat jak na běh a procházky v přírodě, tak při jízdě na in-line bruslích. Lákadlem je jeho jednoduché ovládání a možnost snadného skládání.

  Kočárek koupíte jako jednomístný nebo dvoumístný, v černé, šedé nebo zelené variantě na černém rámu. A od podzimu 2020 také v barvách Cypress Green (na černém rámu), Majolica Blue (na hliníkovém rámu) nebo Dark Shadow Gray (na hliníkovém rámu).

  null

  Můj první dojem

  Můj první dojem jsem již podrobněji popsala v předchozí recenzi, ale pojďme si ho ve zkratce připomenout.

  Když jsem poprvé kočárek uviděla v celku, v duchu jsem si řekla: „Wau, tak tohle je super stylová designovka!“ Čisté linie a v dobrém slova smyslu „jednoduchý sporťák“, na kterém není zbytečně nic navíc. Stříbrná barva konstrukce a zelený odstín potahů zvýrazňují jeho výjimečnost a eleganci, dodávají mu určitou prestiž a vysokou úroveň.

  První běh a in-line brusle
  Vyběhla jsem s ním ven hned v den jeho příjezdu, ačkoli trošku mrholilo. Okamžitě jsem věděla, že tohle je nejsnáze ovladatelný kočárek, jaký jsem kdy měla v ruce (a víte, že jsem jich měla možnost vyzkoušet už několik)! Manipuluje se s ním tak jednoduše, jako by šel sám. Nepotřebujete obě ruce, dokonce ani jednu, stačil prst. Samozřejmě v rámci bezpečnosti vždy držím kočárek alespoň jednou rukou!

  Díky ergonomicky propracovanému čistému tvaru konstrukce a její lehkosti lze s kočárkem běžet opravdu velmi rychle. Ale jelikož já nejsem běžecká nadšenkyně, po pár minutách (tedy asi po čtyřech) jsem své tempo zpomalila. Když se mě někdo ptal na první dojmy, přirovnala jsem Thule Urban Glide 2 k novým, měkkým, lehounkým a rychlým běžeckým botám, se kterými v představách lámu rekordy.

  Na první bruslení jsem si musela počkat pěkných pár měsíců, jelikož kočárek ke mně dorazil někdy začátkem listopadu 2021. Dojem byl ovšem velmi podobný, nebo spíš stejný jako u běhu.


  Bezpečnost dítěte na prvním místě

  V terénu a při sportu – vždy zaaretujte přední kolečko! Je to hlavně z bezpečnostních důvodů, konkrétně pro zajištění dostatečné stability! Možnost volby aretace lze nastavit jednoduše otočným kolečkem se symbolem zámku umístěným u předního kola.


  Plusové vlastnosti

  + Odpružení
  Na rovině nebo asfaltu se s Thule Urban Glide 2 pohybuje úplně jinak než v terénu, to ale neznamená, že si s ním kočárek neporadí. Pozitivně mě překvapilo odpružení zadních šestnáctipalcových kol, která se v lese snadno vypořádala s nerovnostmi. Rychlost jsem samozřejmě vždy přizpůsobila terénu, ale ani minimální otřesy syna nikdy neprobudily.

  + Stabilita
  Kromě velkých kol, která neměla problém ani na sněhu nebo mokré asfaltce, oceníte menší otočné kolo vpředu. To se hodí hlavně pro pomalé procházky, do města, autobusu, MHD nebo do obchodů v nákupním centru.

  + Brzda
  Bezpečnou jízdu a kontrolu rychlosti při běhu v kopcovitém terénu, také při jízdě na kolečkových bruslích nebo turistice v lesním terénu přináší integrovaná otočná ruční brzda. Zkušení běžci či bruslaři ji možná tolik při sportu nevyužijí jako já, ale věřte mi, že hlavně na bruslích a turistice při sjíždění dolů z kopce ji minimálně jako pojistku jednoznačně oceníte!

  Brzda je umístěna uprostřed (hodí se pro leváky i praváky) na rodičovské rukojeti, která je ergonomicky tvarovaná, má protiskluzovou pěnovou úpravu a nastavitelnou výšku. To se hodí, pokud jste s partnerem rozdílně vysoký (jako já a můj manžel).

  + Reflexní prvky
  Z hlediska bezpečnosti jsem uvítala i reflexní prvky na stříšce a v ráfcích kol. Kočárek je tak nepřehlédnutelný i za šera.


  Mínusové vlastnosti

  Zatím to vypadá jako naprosto dokonalý kočárek, že? A já jsem s ním opravdu spokojená. Přesto bych měla pár menších připomínek. No řekněme si to upřímně: Úplně dokonalý kočárek neexistuje!

  - Sedadlo sportovní části
  Prostor sedáku je pro dítě o něco menší a užší v porovnání s jinými podobnými Top kočárky patřícími do této kategorie. Pro příklad uvedu Baby Jogger Summit X3, který má sedátko o dost prostornější.

  Sedací část Thule Urban Glide 2 také není tak hluboká, a sklon zádové opěrky proto nutí dítě být relativně dost vleže. Na pohled to vypadá zvláštně, ale mého syna to očividně netrápilo, ve výhledu mu to totiž nevadilo. A má-li chuť, tak se sám posadí do aktivního sedu.

  Logika takového sklonu spočívá v tom, že dítě má mít „nuceně“ opřenou hlavu, protože ze zdravotního ergonomického pohledu je to ta nejlepší možná varianta pro jeho záda i krční páteř. A to hlavně pokud s kočárkem vyrážíte sportovat nebo do terénu, kde jsou větší nerovnosti. Hlava a krční páteř mu tak neposkakují jako „pejskovi na palubní desce auta".

  - Chybějící polohování nohou
  Prostor pro nohy není polohovatelný, takže si dítě nemůže nohy pohodlně položit, což každému nevyhovuje. Já jsem ale nezaznamenala, že by to synovi při běžné jízdě nějak překáželo. Dříve mu opěrka nohou chyběla při spánku, protože musel mít nožky buď pokrčené, nebo mu volně visely.

  Každopádně na tuto častou výhradu maminek, co jsou majitelkami kočárku, zareagovalo několik šikovných maminek a firem, které začaly vyrábět a prodávat nástavec, díky němuž může mít dítě nožičky nahoře! Dokonce zareagoval už i samotný výrobce značky Thule, který začal opěrku nohou také nedávno vyrábět a prodávat.

  - Chybějící základní příslušenství
  Nejen pro pohodlí dítěte, ale také pro váš lepší pocit, doporučuji dokoupit alespoň základní příslušenství, jako je bezpečnostní madlo a pláštěnka do deště. To bohužel není v základní výbavě, takže si za něj musíte připlatit. Osobně jsem ho pro krátkost testovacího času kočárku nekupovala. Testovala a využívala jsem ho cca 5-6 měsíců, podotýkám, že vedle jiných kočárků. Ale pokud bych byla majitelkou Thule Urban Glide 2 jako hlavního kočárku pro syna, tak si určitě základní příslušenství dokoupím.

  - Bezpečnostní poutko na ruku
  Co bych ještě vyloženě kočárku vytkla, je krátké bezpečnostní poutko na ruku, kterým si pojistíte, že vám kočárek neujede. Je to skvělá věc při procházkách a při sjíždění dolů z kopce, protože nemusíte spoléhat jen na brzdu nebo svou pohotovou reakci.

  Bohužel při běhu ho nemůžete pořádně využít, protože je příliš krátké, a přitom právě při něm by se měly střídat ruce (jedna drží rukojeť, druhá kmitá podél těla). Jenže pokud máte jednu ruku připoutanou ke kočárku příliš krátkým poutkem, je jasné, že ji s druhou nevystřídáte.


  Údržba a správná manipulace

  Pokud se o Thule Urban Glide 2 budete dobře starat, pravidelně mu provádět údržbu a budete s ním manipulovat podle pokynů od výrobce (což znamená, že ho zaaretujete vždy, když se nebudete pohybovat na hladké a rovné cestě, a zároveň vždy, když s ním půjdete rychleji, nejen při běhu a in-line bruslení), předejdete možnosti vzniku tzv. „rozkmitaného“ předního kola –⁠ což je nejčastější důvod reklamací! Mnohdy totiž u jiných maminek vidím nezaaretované přední kolo v terénu, pak se ale nemohou divit, když se jim ten mechanismus vykývá a poškodí.

  Celkové závěrečné shrnutí

  Plusy:
  + odpružení
  + velikost kol
  + aretace
  + ruční brzda
  + kotoučové brzdy zadních kol
  + reflexní prvky ve stříšce a na ráfcích kol
  + ergonomický tvar madla s protiskluzovou pěnovou úpravou
  + stabilita
  + lehkost
  + skladnost
  + manipulace jednou rukou
  + vhodný pro výškově rozdílné rodiče nebo vysoké rodiče

  Minusy:

  • menší sedátko
  • krátký popruh na ruku při běhu
  • chybějící opěrka nohou
  • pořizovací cena
  • příslušenství je třeba dokoupit zvlášť (madlo, pláštěnka, moskytiéra, opěrka nohou atd.)

  Celkově bych opět zůstala věrná svému původnímu hodnocení, a tedy dala Thule Urban Glide 2 těch 9 bodů z 10 možných. Byla jsem s ním nadmíru spokojená 🙂. Je to opravdu fantastický kočárek, který mě v žádné situaci nezklamal!

  Vaše Ľudka
  Kočárková poradkyně
  #redakcni_recenze

  kocarkopedie
  30. srp 2022    Čtené 3369x
  Recenze kočárku Easywalker Jackey.

  Recenze kočárku Easywalker Jackey: Jaké jsou jeho silné a slabé stránky?

  Sportovní kočárek holandské značky Easywalker Jackey je mým malým/velkým pomocníkem už nějaký ten měsíc, a tak nastal ten správný čas pro jeho celkové zhodnocení. Pokud hledáte kočárek s podobným využitím a funkcemi, možná vám pomůže při rozhodování.

  Kočárek Easywalker Jackey.

  Jackey patří na trhu sportovních kočárků k TOPkám. Po aktivním testování můžu říct, že právem. Je to přesně ten typ sportovně-cestovního nebo golfového kočárku, po kterém se začnete poohlížet, když se vám dvojkombinace (trojkombinace) zdá být těžká.

  Je skvělou volbou i v případě, že hledáte kočárek na dovolené a výlety. Zkrátka: pokud vaše dítě ještě potřebuje kočárek k odpolednímu spánku nebo nezvládá celý pobyt venku na nožkách a potřebuje své místečko k odpočinku, je ideální.


  Proč jsem si vybrala Jackey?
  Hledala jsem pokračovací kočárek, který bude lehký, pohodlný pro syna a vhodný na cestování. Jackey má čisté elegantní designové linie, které upřednostňuji. K tomu má pevnou a lehkou černou hliníkovou (tedy ALU) konstrukci, vážící pouhých 7,5 kg. Unese až 22kg dítě spolu s 5 kg nákladem v nákupním košíku. Jeho celková nosnost je 27 kg, a to už je na tak lehký kočárek co říct.


  Obecné informace ve zkratce:

  • Cena sportovního kočárku: cca 7 800 Kč
  • Hmotnost: 7,5 kg
  • Věkové rozmezí: od 0 měsíců do cca 3–4 let (max 22 kg)
  • Délka zádové opěrky: 46,5 cm
  • Šířka x hloubka sedací plochy: 37×22,5 cm
  • Celková délka ložné plochy sportovního sedáku: 86,5 cm
  • Průměr kol: přední – 14 cm, zadní –17,8 cm
  • Nosnost sportovního sedáku: 22 kg
  • Nosnost nákupního košíku: 5 kg
  • Rozměr ve složeném stavu (vך×d): 56×47×26 cm
  • Čištění: praní v pračce na 30 °C

  Sportovní sedadlo

  Ve své kategorii cestovních golfových kočárků je výjimečný právě pro své prostorné sportovní sedadlo s možností sklopení zádové a nožní opěrky do úplného lehu (o délce 86,5 cm). Opěrku sklopíte za pomoci páčky na její zadní straně jednou rukou. Typově podobné kočárky, jako jsou Bugaboo Butterfly, Joolz Aer nebo model Cybex Eezy S+² právě touto, řekla bych maminkami oblíbenou a vyhledávanou, funkcí nedisponují.


  Ideální (nejen) na léto

  Zdá se vám, že je venku v těchto slunečných dnech až příliš horko? Nevadí, v zadní části zádové opěrky je zabudovaný ventilační systém ze síťoviny. Stačí jen rozepnout zipy a přichytit látku k hornímu okraji pomocí všitých nehlučných magnetů. Vím, že zipový systém může být hlučný, ale mně se vždy podařilo rozepnout opěrku nehlučně, bez probuzení spícího syna.


  Použitelný po celý rok

  Design kočárku a vnitřních prostor mezi sedadlem a stříškou na mě působí uzavřenějším a teplejším dojmem. Zároveň mi díky tomu kočárek připadá vhodnější pro celoroční využití.

  Prostor vytváří vnitřní izolaci a zároveň dítě chrání před větrem, deštěm a chladným počasím. U některých typů kočárků s čistě magnetickým uzavíráním (bez dodatečných zipů) se stává, že silnější vítr dokáže látku zádové opěrky odklápět. Nažene tak chladný vzduch přímo na záda dítěte, což může vést k jeho nachlazení.


  Polohování opěrky

  Opěrku nastavíte do sedu pomocí jednoduchého systému zatažení za pás směrem nahoru, čímž sami nastavujete vhodnou a vyhovující polohu pro dítě. Jackey se nedá dát do pozice úplně kolmého sedu jako například Bugaboo Bee. Synovi však nevadí ani takový sed, protože ho nechávám přitáhnout se rukama do tzv. aktivního sedu. Bezpečnostní pásy někdy přepnu na tříbodové, tedy je fixován mezi nožičkami a kolem boků. Ale to pouze tehdy, když to stihnu 🙂.

  TIP: Mnozí rodiče pro nastavení zádové opěrky do pozice kolmého sedu dokupují univerzální pás, který dokáže i šikmější sedák kočárku přeměnit na kolmý sed. Dělá se to připevněním pásu kolem konstrukce a za jeho zádovou opěrku. Ta se tak zafixuje v přímější poloze.


  Bezpečnostní pásy

  Jackey má nastavitelné pětibodové bezpečnostní pásy, které jsou měkce polstrované. Velkým plusem je možnost nastavit je jako tříbodové (využívám při aktivním sedu). Mínusem je náročné přenastavení jejich celkové výšky. Jelikož se však výška pásů mění maximálně dvakrát za celé kočárkovací období, není to nic strašného.


  Stříška

  Stříška Jackey je voděodolná a s SPF 50+ ochranným faktorem. Na cestovní sportovní kočárek má přiměřený rozměr. Také je dostatečný i prostor (tedy výška) mezi stříškou a hlavou dítěte.

  Většina maminek v hodnoceních uvádí menší rozměr stříšky a uvítaly by její prodloužení. Ocenily by to hlavně při pozici úplného lehu, kdy může slunce svítit dítěti do tváře. Je několik možností, jak si můžete pomoci. Jednou z nich je prodloužení stříšky univerzální clonou. Ale já jsem použila moskytiéru, která synovi vytvořila dostatečný polostín a zároveň ho ochránila před létajícím hmyzem, a to hlavně v okolí vodních ploch.

  Stříška má zabudovaný vyklápěcí kšilt a dvě menší ventilační okénka, která jsou umístěna po jejích bocích a ukryta pod zipem. Chybí mi nehlučné uzavíratelné náhledové okénko pro přímý kontakt se synem sedícím po směru jízdy.


  Rodičovská rukojeť a dětské madlo

  Rodičovská rukojeť spolu s dětským madlem jsou vyrobeny z černé měkké a odolné ekokůže. Ve středu rodičovské rukojeti se nachází systém aktivace samoskládání. Je tam také systém pro rychlé zacvaknutí příslušenství (např. držáku na láhev, mobilu nebo dětského volantu, když si ho potřebujete odložit).

  Rukojeť je ve výšce 104 cm a nelze ji výškově nastavit. Mně a ani mému manželovi to nevadilo, i když jsme výškově rozdílní. Já pro představu měřím 165 cm a manžel 185 cm, takže se kočárek hodí pro středně vysoké až vysoké rodiče.

  Dětské madlo lze odklopit nebo úplně odebrat. Do jeho středu umístíte volitelné příslušenství. Mezi nejpopulárnější patří dětský volant, pult na jídlo nebo LED světlo.


  Kola a odpružení

  Když testovat, tak pořádně! Kočárek jsem si pořídila pro potřeby rychlé a pohodlné přepravy ve městě, na vesnici, v přírodě, pro pohyb na trávě i štěrku, průjezd nerovným terénem a také na průjezd pískem. Můžu říct, že to zvládl!

  Odpružení všech čtyř kol je kvalitní a nezklame na žádném povrchu. Odolná kola z tvrzené gumy zůstala nepoškozená, u pěnových bych v nich už měla po takovém testování pozapichované kamínky, zničený dezén a hlavu ve smutku, protože by je bylo potřeba vyměnit.


  Brzda

  Brzda je umístěna na zadní nápravě kočárku vpravo dole u kola, což je výhodou pro vyšší rodiče, jejichž dlouhé nohy o ni nebudou zakopávat. Funguje systémem stlač/zvedni.

  Nákupní košík

  Nákupní košík je prostorný, má vyšší nosnost (5 kg) a pojme všechny potřebné maličkosti. Jeho dno je pokryto nepromokavou tkaninou a boky jsou síťované. Ukrývá v sobě i menší síťovaný sáček, který využívám převážně k uskladnění moskytiéry.

  Menší mínusy má za mě dva. Prvním je zhoršený přístup při poloze zádové opěrky v naprostém lehu. Druhým je použit materiál síťky po bocích košíku. Ten já nemám v oblibě, protože ve mně budí dojem lehkého poškození a roztržení. Upozorňuji ale, že se mi ho nepodařilo poškodit ani po pěti měsících aktivního využívání.


  Skládání a rozkládání

  Co mě těší, vlastně tuto funkci miluji, protože mi doslova usnadňuje život a šetří záda, je jeho systém samoskládání. Jak už jsem zmiňovala, kočárek mám převážně v autě, abych ho měla vždy po ruce. Menším mínusem je skládání sportovním sedadlem směrem ven, protože se někdy ušpiní. Ne vždy se mi totiž chce zabalit ho do tašky pro přenos. Hlavně se synem na rukou.

  Rozložení je také jednoduché, zvládnete ho hravě jednou rukou. Prvním krokem je stlačení páčky bezpečnostní pojistky proti samorozložení směrem k sobě a její uvolnění.

  Druhým krokem je uchopení kočárku na správném místě, je to levý bok rodičovské rukojeti (viz. foto) a potáhnutí (připomíná mírné trhnutí) směrem nahoru. Při rozkládání se sám automaticky zacvakne na čtyřech bodech (boky kočárku u sedadla a stříšky). Zvuky kliknutí uslyšíte. Já vždy po složení raději, pro 100% jistotu, tyto body zacvaknutí zkontroluji.

  Chcete se přesvědčit, že je skládání a rozkládání opravdu tak snadné? Pusťte si moje videa.

  Složení

  Rozložení


  Hmotnost a rozměry

  Dalšími praktickými výhodami jsou nízká hmotnost a kompaktní rozměr po složení. Jackey je známý svými rozměry příručního zavazadla do letadla. Je však třeba dodat, že před odletem je nutné si tuto informaci ověřit přímo u konkrétní letecké společnosti. Ne všechny aerolinky mají rozměr příručního zavazadla stejný.


  Cestovní systém

  Dokoupením polohovatelné autosedačky (tzv. vajíčka) s příslušnými adaptéry, vytvoříte pohodlný cestovní systém, a usnadníte si tak překládání dítěte mezi autem a kočárkem. Volit můžete autosedačky známých značek, jako jsou např. Cybex, Maxi-Cosi a jiné.


  Příslušenství

  Ke kočárku podle potřeby dokoupíte již zmíněné volitelné příslušenství, výběr je opravdu bohatý, tak ho zde shrnu:

  • Pultík na jídlo (Snack tray)
  • Volant
  • Držák na sklenici
  • LED světlo
  • Držák na mobil
  • Fusak
  • Nánožník
  • Vložné hnízdo
  • Ergonomická podložk

  a mnoho dalšího...

  Příslušenství na rukojeť a madlo připojíte jednoduše, protože má důmyslný zacvakávací systém Easywalker. Ten ho umožňuje rychle připevnit, a to jen jediným kliknutím.


  Design

  Easywalker Jackey je v době vydání článku dostupný v těchto barevných provedeních:

  • Shadow Black
  • Marble Grey
  • Steel Grey
  • Sand Taupe
  • Forest Green
  • Emerald Edition
  • Gold Edition
  • Platinum Edition

  Můj Jackey je v barvě Shadow Black, což můžete vidět na přiložených fotkách.


  TOP vlastnosti kočárku Easywalker Jackey

  + Nosnost: od 0 měsíců do cca 3–4 let (max 22 kg).
  + Cena/Kvalita: cena sportovního kočárku se pohybuje okolo 7 800 Kč.
  + Využitelnost nejen na cestování letadlem, ale také na výlety po oblázkových plážích a jiných náročných površích.
  + Rozměr příručního zavazadla se vždy hodí, tedy u nás při třech dětech určitě.
  + Samoskládání je perfektní funkce, stačí stisknout dvě tlačítka a Jackey se poskládá úplně sám.
  + Odpružení všech čtyř kol z tvrzené pryže je při průchodu nerovnostmi dostatečné.

  Mínusy

  • Fixní výška rukojeti – 104 cm je pro někoho nevýhodou, pro mě s manželem je to vyhovující.
  • Nákupní košík – při poloze úplného lehu zádové opěrky je do něj horší přístup.
  • Náhledové okénko – na stříšce mi velmi chybí, a to hlavně kvůli kontaktu se synem sedícím po směru jízdy

  Závěrečné zhodnocení

  Celkově bych dala Jackeymu 8,5 bodů z 10 možných. Body strhávám za zhoršený přístup do nákupního košíku a jeho materiál. Také za chybějící náhledové okénko na stříšce. Jinak nemám tomuto sportovnímu kočárku co vytknout a jsem s ním moc spokojená 🙂. Je to skutečně fantastický cestovní pokračovací kočárek, který mě v žádné situaci nezklamal a splnil má očekávání.


  Kočárky zmíněné v článku

  • Easywalker Jackey
  null
  • Bugaboo Butterfly
  null
  • Joolz Aer
  null
  • Cybex Eezy S+²
  null
  • Bugaboo Bee5
  null

  Zdroj: Easywalker


  Doufám, že pro vás byla recenze zajímavá a naplněná potřebnými informacemi. Pokud se vám líbila, dejte 👍 A potěší mě i komentář k článku. Jestli máte jakékoli doplňující otázky, potřebujete poradit nebo porovnat Jackeyho s jiným kočárkem, tak neváhejte napsat mi do Kočárkové poradny.

  Příjemné kočárkování
  Vaše Ludka

  #redakcni_recenze

  kocarkopedie
  28. črc 2022    Čtené 937x
  Jak ochladit dítě během horka.

  Miminko v létě: Jak ho ochránit před vedrem? Zapomeňte na plenku přes kočárek!

  Pro kojence a malé děti jsou letní horka opravdu nebezpečná. Nemají totiž ještě vyvinutou termoregulaci, a tak se u nich přehřátí a úpal vyskytují mnohem častěji a rychleji než u dospělých. Jejich organismus se dokonce může začít přehřívat už po několika minutách na sluníčku.

  Horka jsou pro malé děti nebezpečná.

  Prevence proti přehřátí miminka

  1.Dodržujte pitný režim

  V létě se doporučuje dodržovat zvýšený pitný režim. Kontrolujte proto, kolik vaše děťátko vypije tekutin, ideálně nepříliš studené vody. A nezapomeňte ho k pití vybízet.


  2. Omezte čas na sluníčku

  Během letních dní se snažte nechodit s dítětem ven mezi 11. a 15. hodinou. V tu dobu je totiž slunce nejsilnější. Jistě, ne vždy to jde dodržet, ale když už musíte ven, držte se ve stínu. Procházka po lesní pěšině, která je chráněná korunami stromů, je dobrý nápad, co říkáte?


  3. Tohle nedělejte

  Rozhodně kočárek nepřikrývejte látkovou plenou, je to doslova NEBEZPEČNÉ, protože brání proudění vzduchu, teplota v kočárku stoupá a děťátko se může přehřát. Každou chvilku tak nějaký kočárek vidím a přiznám se, že jsem to před pár lety v dobrém úmyslu udělala také. Teplota uvnitř kočárku pak byla opravdu o dost vyšší než venku.


  4. Přizpůsobte kočárek

  Na trhu najdete modely kočárků, které mají zádovou opěrku se síťkou. Díky tomu je zajištěna kvalitní cirkulace vzduchu, čímž je zabráněno přehřátí malého pasažéra.

  Síťovanou opěrku mají například modely Zopa Quest, Joolz Geo3 alebo Muuvo Quick 3.0. Pokud vás zajímají další, zeptejte se v naší Kočárkové poradně.

  nullnullnull

  Moskytiéry a clony
  Moderní doba přináší také řadu vychytávek, včetně těch, které se dají dokoupit ke kočárku, aby dítko ochránily a napomohly lepší ventilaci vzduchu, nebo ho dokonce ochladily. Mezi základní výbavu patří moskytiéry a univerzální clony. Rozhodně se vyhněte staré radě, která říká, že je dobré přikrýt kočárek mokrou bavlněnou plenou. Já jsem si z ní ovšem něco málo vzala a vymyslela si vlastní fígl: vodou vlhčím moskytiéru nebo clonu.

  Chladicí podložky
  Existuje však také přímo chladicí příslušenství ke kočárkům. Jde o speciální podložky, které ochladí tak akorát, aby děťátku nebylo horko, ale ani chladno. Jednou z nich je například podložka BébéFolie.

  Chladicí podložku můžete umístit do kočárku, autosedačky i sedačky na kolo.

  Podložka obsahuje speciální gel. Jakmile tělo dítěte začne vytvářet teplo, gel se ochladí a absorbuje ho. Prostředí postupně ochladí o 3 až 5 °C, záleží na aktuální teplotě. Efekt chlazení je přitom postupný, proto nedochází k teplotnímu šoku a prochladnutí.

  Gel působí 3 až 4 hodiny a potom je potřeba ho dát na dvě hodiny na tmavé místo. Pokud potřebujete „regeneraci“ podložky urychlit, lze ji dát do ledničky. Pak je brzy znovu připravená na použití. Její údržba je snadná. Nevyžaduje dobíjení a stačí ji otřít vlhkým hadříkem.

  Zdroje:


  Příjemné kočárkování vám přeje
  Vaše Ľudka
  Kočárková poradkyně Modrého koníka

  #tipy_poradkyne

  kocarkopedie
  26. črc 2022    Čtené 7365x
  Recenze kočárku Thule Urban Glide 2.

  Recenze kočárku Thule Urban Glide 2: Od rozbalení až po procházky městem i přírodou

  Ahoj, tady kočárková poradkyně Ľudka,
  mám pro vás recenzi kočárku Thule Urban Glide 2, který jsem poctivě otestovala. V této její první části se zaměřím na používání ve městě a na vesnici.

  Kočárek Thule Urban Glide 2.

  Co si budeme povídat, stav našich chodníků není všude ukázkový, a to ve městech i na vesnicích. I proto mi do Kočárkové poradny často chodí dotazy na odolný kočárek. Maminky zkrátka potřebují kočárek, který zvládne výmoly, díry, nerovný terén, štěrk, přechody přes obrubníky atd. Jsem proto opravdu ráda, že se s vámi můžu podělit o osobní zkušenost s kočárkem Thule Urban Glide 2 a rozebrat ho, jak já říkám, do morku konstrukce.

  null

  Za možnost vyzkoušet kočárek bych ráda poděkovala eshopu autotrip.sk.


  Kočárek Thule Urban Glide 2 ve zkratce

  • Typ: sportovní, 2v1 a 3v1
  • Hmotnost konstrukce s nasazenou sportovní částí: 11,2 kg
  • Maximální zatížení sedadla (= maximální hmotnost dítěte): 22 kg
  • Celková nosnost: 34 kg
  • Otočné sedadlo: Ne
  • Korýtkové sezení: Ne
  • Rozměry ve složeném stavu (vך×d): 87×58×34 cm
  • Celková délka plochy na ležení u sportovního sedadla: 100 cm
  • Vnitřní rozměry hluboké korby: 73,5×31 cm
  • Průměr předních koleček: 20 cm
  • Průměr zadních koleček: 38,5 cm
  • Odpružení koleček: Obě zadní
  • Výška rukojeti: 90–12 cm
  • Typ bezpečnostních pásů pro dítě: 5bodové
  • Čištění potahu: Praní v pračce
  • Vhodný pro vysoké rodiče: Ano

  Thule Urban Glide 2 je neotočný kombinovaný terénní sportovní kočárek, který přišel na trh v lednu 2018 a ještě v tom samém roce získal prestižní ocenění Reddot Design Award. Většinou ho koupíte jako samostatný sportovní kočárek, ale na trhu je také ve dvojkombinaci s hlubokou korbou. Trojkombinaci je pak možné dotvořit dokoupením autosedačky od známých značek, jako jsou Cybex, Maxi-Cosi a podobně. Osobně bych do trojkombinace uvažovala nad vajíčkem Cybex Aton M, které má ergonomický tvar a dosáhlo vysokého bezpečnostního skóre při testování.

  null

  Dalším příslušenstvím, které lze ke kočárku dokoupit, jsou: dětské madlo, polohovatelné opěrky pro nožičky, pláštěnka, potah na rodičovské madlo a fusak. Ale pozor: ne všechny doplňky dokoupíte jako originální výrobky Thule. Například doplňkovou podložku opěrky na nohy značka Thule nevyrábí.

  Když mi Urban přišel domů, těšila jsem se, jak ho vyzkouším. I když deštivé počasí mi moc do karet nehrálo.

  Už při samotném rozbalování jsem byla mile překvapená z kvalitního balení. Každý díl byl zabalený samostatně a mezery mezi jednotlivými kusy kočárku byly vyplněné tak, aby se při převozu nic nepoškodilo.


  Kolečka, konstrukce a odpružení podvozku

  Jako první jsem při procházce s Urban Glide 2 otestovala kvalitu koleček, odpružení konstrukce a manévrovací schopnosti. V pohodě ho dokážete řídit jednou rukou. Manipuluje se s ním jednoduše a snadno. A že zrovna já nechodím po rovince! Kočárky testujeme poctivě v terénu, třeba na nezpevněných cestách, které jsou plné výmolů a kamínků. Samozřejmě přecházím také přes obrubníky, zámkovou dlažbu i kočičí hlavy. Urban každý terén bravurně zvládl. Nerovnosti terénu nepocítil ani syn, který si cestu užíval v pohodlí a bez zbytečných otřesů.

  Musím říct, že mě nezklamal ani v jednom bodě. Jeho odlehčená hliníková konstrukce podvozku (11,4 kg – při nasazené sportovní části) má designové hranaté linie. Mě osobně to velice zaujalo a tento vzhled se mi zalíbil.


  Hluboká korba pro miminko

  Hluboká korba Thule Bassinet je vhodná pro děti od 0 do 6 měsíců nebo do dosáhnutí 9 kilogramů váhy. S vnitřním prostorem 73,5x31 cm se řadí do kategorie středních (ani velká, ani malá – zkrátka: dostatečná). Vhodná je spíš pro děti narozené v zimě a na jaře. Zimního novorozence do ní vložíte zabaleného v peřince a fusaku a na další zimu pak děťátko přechází do sportovní části.

  Nasazení hluboké korby na konstrukci kočárku je trochu složitější. Nejdřív musíte odmontovat nasazenou sportovní část, jelikož Urban je dodávaný jako plně smontovaný sportovní kočárek.

  Možné ovšem je připevnit hlubokou korbu, aniž byste odebrali sportovní část. Stačí na konstrukci nasadit přiložené adaptéry a nacvaknout hlubokou korbičku. Mně „estétce“ se tento způsob nelíbil, protože mi přišlo, že narušuje design. Zároveň je toto řešení také nepraktické, hlavně při skládání kočárku. Takto „zkombinovaný“ zabere zbytečně moc místa v kufru auta. Proto si myslím, že pokud kupujete kočárek, který má sloužit od narození miminka, tak chvilka námahy za výsledek stojí. Budete ji mít přece takto nasazenou minimálně 6 měsíců, během nichž se vám hluboký kočárek s odmontovanou sportovní částí bude pohodlně skládat a vozit v autě.

  Samotná hluboká korbička je pohodlná a má zabudovanou odvětrávanou matrací. Stříška má větrání a rozkládací sluneční clonu, která děťátku zabezpečuje pohodlnou jízdu za každého počasí a chrání ho před UV zářením, protože má ochranný faktor 50+. Na konstrukci ji nasadíte pomocí zabudovaných adaptérů, které se dají jednoduše složit a rozložit. Rozměry korby po složení naplocho jsou také velmi příjemné – 81,5x34x16,7 cm. Nezabírá tedy moc místa v kufru auta.

  Častá otázka: Dá se jít miminkem v hluboké korbě i do náročnějšího terénu?
  Když už zvládá pozici zvanou „pasení koníčků“, a má tedy kvalitní oporu o lokty a symetrické napřímení šíje + v této pozici chvíli vydrží, je dostatečně zpevněné a procházce v náročnějším terénu (les, nezpevněná polní cesta) nic nebrání. Ale jestliže tomu tak není, pak byste měli ještě počkat.


  Sportovní část

  Urban má neotočné nekorýtkové sedadlo, které je měkce polstrované a velmi prostorné. Svědčí o tom i jeho vnitřní šířka sedací části (31 cm) a délka zádové opěrky (53 cm). Zádovou opěrku můžete polohovat páskem do hlubokého, i když stále mírně nakloněného lehu o celkové ložné ploše až 100 cm. Polohování pásem tak umožňuje nekonečné možnosti nastavení zádové opěrky – skoro až do 80stupňového sedu. Zadní stranu sedadla zádové opěrky tvoří plná část, která se v letních měsících dá srolováním zadní strany přeměnit na síťované odvětrané sedadlo.

  Bezpečnostní 5bodový pás je nastavitelný a měkce polstrovaný. Na zadní straně sedadla je umístěná velká kapsa na odložení věcí. Já jsem ji používala hlavně na svačinku nebo lahvičku s pitím.

  Jediným mínusem je za mě to, že se opěrka nohou nedá zvednout. Respektive ano, ale jen po dokoupení neoriginálního doplňkového příslušenství v podobě držáku opěrky nohou. Dalším praktickým detailem jsou dvě vnitřní kapsy po bocích sedadla. Hodí se na dětský nápoj nebo nějakou dobrotu. Možností je také případné přikoupení dalších doplňků, třeba pultíkového madla. Osobně bych ho pro syna určitě dokoupila.

  Urban má opravdu vysokou nosnost na jedno dítě –⁠ až 22 kg + 4,5 kg má nosnost nákupní košík. U jeho „bratrském“ modelu Thule Urban Glide 2 Double, který je určený pro dvojčata nebo sourozence s nízkým věkovým rozdílem, je nosnost až 48 kg + 4,5 kg má nákupní košík.

  null

  Nákupní košík

  Nákupní košík kočárku je plně uzavíratelný na suché zipy, prostorný a nepromokavý. Poslední funkci jsme dostatečně otestovali v deštivém počasí a opravdu jsem se nemusela bát o naše věci, ať už to byl mobil, nebo nákup. Celková nosnost košíku je už zmiňovaných 4,5 kg. Na jeho předním boku je umístěná praktická kapsa na zip, kam si můžete odložit drobnosti. Já jsem tam nosila schovanou peněženku a mobil.


  Rozměry po složená a průchod úzkými místy

  Rozměry po složení jsou u Urbanu velmi praktické –⁠ 87×58×34 cm. I když pro složení do auta nepatří mezi nejmenší, pravdou je, že mezi terénními kočárky má rozměry po složení spolu se zadními kolečky celkem přijatelné.

  Dalším z příjemných zjištění bylo, že v obchodě s Urbanem projdete i úzkými uličkami mezi regály. Bezproblémové bylo také nastupování a vystupování z úzkého výtahu v obchodním centru. Jeho dveře měly šířku jenom 70 cm. Rozchod zadních koleček je příjemných 69 cm.


  Jízdní vlastnosti: terén –⁠ město a vesnice

  Jízda s Urbanem je hladká, manipulaci zvládnete jednou rukou, hmotnost kočárku spolu se synem a v zimně s fusakem jsem absolutně necítila. Velká nafukovací kolečka hladce brázdila terénem a nerovnosti jsem nepociťovala já ani syn. Odpružení kočárku je jednoduše bombastické!


  Rodičovské madlo a brzdový systém

  Uchopit ergonomicky tvarované rodičovské madlo, které je pokryté protismykovou pěnou, je velice příjemné. V zimním počasí si na něj můžete ještě přidat rukavice nebo rukávník jako já. Díky tomu budete mít ruce chráněné a v případě sahání na děťátko i příjemně teplé.

  Nasazení rukávníku dokonce nebrání ani ruční brzda, která je umístěná ve středu madla. Ta se také pohodlně ovládá – aktivujete ji jemným pohybem zápěstí směrem nahoru. Takto přibrzdíte nebo zabrzdíte úplně. Aktivujete jí kotoučové brzdy, které jsou umístěné na zadních kolečkách. Ruční brzda má zjednodušený otáčivý systém vhodný pro praváky i leváky. Ani nasazený rukávník mi nebráníl v pohodlné manipulaci s ní.

  Ruční brzdu jsem využívala hlavně při jízdě z kopce. Musím konstatovat, že to je hodně praktická věc! Využijete ji nejen v terénu, ale také při běžné procházce městskými uličkami a hlavně na šikmé plochy na schodech, které jsou určené pro kočárky. Také v zimním období, když jsou cesty pokryté sněhem a ledem, je to skutečně fantastická funkce. Já jsem si vždycky na zápěstí nasadila bezpečnostní popruh, který je umístěný na levé straně madla. Kočárek mi při scházení dolů z kopce neutíkal, a tak jsem se cítila mnohem bezpečněji.

  Když jsem potřebovala kočárek úplně zastavit, tak jsem samozřejmě použila i brzdu, která se ovládá nohou. Určitě ji nepřehlédnete, protože je výrazně červená. Funguje na principu stlač/zvedni. A i když tento systém nemám příliš v oblibě u Urbanu si jiný neumím představit, protože má robustní kolečka a kotoučové brzdy. Ať už jsem kočárek zabrzdila na rovině, nebo v prudkém kopci, zůstal okamžitě stát. Dokonce i na ledu, udupaném sněhu nebo mokrém terénu – ani se nehnul.


  Stříška

  Stříška je větších rozměrů (XL) a má zabudované náhledové okénko, které má tichý odepínací systém s magnety. Náhledové okénko však netvoří obvykle používaná síťovina, na jakou jsme zvyklí, ale je z odolného průhledného a nepromokavého plastu. Po rozepnutí dalšího zipu na stříšce získáte další – shora plný a z boků síťovaný díl. Díky tomu si můžete stříšku rozšířit do XL rozměrů. Ve stříšce je dokonce zabudované reflexní lemování, které spolu s reflexními prvky na rámech koleček vytvářejí bezpečnostní systém při podvečerní a večerní procházce. Takto vás je vidět i za šera.


  Celkové hodnocení

  Klady

  • Pevná a lehká hliníková konstrukce
  • XL stříška s nehlučným a nepromokavým náhledovým okénkem
  • Velké vnitřní rozměry
  • Snadná manipulace jednou rukou
  • Skládání jednou rukou
  • Skládání spolu se sportovní částí
  • Skladnost
  • Odpružení
  • Ruční brzda
  • Kotoučové brzdy zadních koleček
  • Reflexní prvky ve stříšce a na rámech kol

  Zápory

  • Chybí nastavování opěrky nohou

  Jiné jsem nenašla 🙂


  Celkově bych Urbanu dala 9 bodů z 10 možných. Bod strhávám za chybějící možnost nastavení opěrky nohou. Jinak nemám, co dalšího bych kočárku vytkla, byla jsem s ním naprosto spokojená. V žádné situaci mě nezklamal. Ve druhé části recenze ho otestuju při běhu, ježdění na kolečkových bruslích a při turistice.


  Pokud se vám recenze líbila, dejte jí 👍 nebo přidejte komentář. Sledujte také Kočárkovou poradnu, Kočárkopedii a můžete i můj profil lulu_originally, ať nepřijdete o žádné kočárkové novinky a tipy.

  Vaše Ľudka
  Kočárková poradkyně
  #redakcni_recenze

  kocarkopedie
  10. črc 2022    Čtené 307x
  Kočárek Peg-Perégo Vivace.

  Kočárek Peg-Perégo Vivace: Novinka s prémiovou řadou

  Značka Peg-Perégo přichází na trh s cestovním kočárkem Vivace. Pojďme se podívat, jaký je a co nabízí.

  Kočárek Peg-Perégo Vivace.

  Jaké jsou vlastnosti kočárku Peg-Perégo Vivace?

  • Cena: V době publikování článků ještě není dostupná
  • Věkové rozmezí: Od narození do cca 3–4 let (max. do 22 kg váhy dítěte)
  • Vnitřní rozměry hluboké korby: 78×39 cm
  • Průměr koleček: Přední i zadní – 17,8 cm
  • Nosnost sportovní sedačky: 22 kg
  • Nosnost nákupního košíku: 5 kg
  • Rozměr po složení (vך×d): 72 × 51 × 39 cm
  • Čištění: Praní v pračce na 30 °C

  Klady:

  • Nízká hmotnost s nasazenou sportovní sedačkou, a to pouhých 9,4 kg
  • Variabilita hluboké korby
  • Skladnost – Vejde se do kufru malého auta
  • Využitelnost od narození až do 3–4 let věku dítěte nebo maximálně do 22 kg jeho váhy
  • Kombinovatelnost kočárku. Lze ho poskládat podle vlastních potřeb. Např. Podvozek + hluboká korba/sportovní sedačka nebo podvozek + vajíčko atd.

  Mínusy:

  • Stříška sportovního sezení nemá ventilační okénko, jen uzavíratelné náhledové.

  Hluboká korba

  Hlubokou korbu Culla Grande je sice nutné ke kočárku přikoupit, ale na oplátku poskytne vysoký komfort. Její stříška je potažená voděodolnou látkou a má také ochranný faktor SPF 50+ a kšilt, aby děťátko bylo dokonale chráněno před sluníčkem.

  Zip zase ukrývá panoramatické okénko (tzv. vložku ze síťoviny) s průhledem, které umožňuje korbu pořádně větrat.

  Prostorná hluboká korba Culla Grande má velikost 78×39 cm a její zádová opěrka i opěrka nohou se dají polohovat a nastavit nezávisle na sobě, aby byla zachovaná optimální ergonomická poloha, ať už je vzhůru, nebo spí. K pohodlí pak přispívá také kvalitní měkká matrace s potahem, který lze stáhnout a vyprat v pračce.

  Snad každá maminka zná situaci, kdy miminko v hluboké korbě ještě spí, ale začne třeba pršet. Možností je zajet dovnitř, jenže kolečka už jsou špinavá. A budit spící dítko? To se nikomu nechce. Tento problém řeší praktická vychytávka – stojan Home Stand, na který korbu snadno postavíte. Hodí se doma i na cestách.

  Nechcete kupovat vajíčko, protože plánujete miminko převážet v hluboké korbě? Sada Kit Auto pro děti od 0 do 10 kg hmotnosti (cca 0–9 měsíců) to umožňuje. V autě zaručuje pohodlí i bezpečí, a to už po narození. Je certifikovaná a schválená normou EU.

  Set obsahuje: tříbodový bezpečnostní pás s ramenními vycpávkami a spoji pro přepravu v autě, příslušenství k matraci do auta a ochranný polystyrén.


  Sportovní varianta kočárku

  Konstrukce otočného sedadla je široká jen 51 cm, což zaručuje lehký průchod i těmi nejužšími uličkami. Sedadlo je potažené měkkou látkou, která je příjemná. Zádovou opěrku a opěrku pro nohy jednou rukou sklopíte do úplného lehu o délce 95 cm, díky tomu lze použít od narození do 3–4 let věku (maximální nosnost je 22 kg hmotnosti dítěte). V sedě má zádová opěrka 55 cm, což je prostor vhodný i pro vyšší dítě.

  XL stříška sportovní sedačky je podobně jako u hluboké korby také voděodolná a disponuje ochranným faktorem SPF 50+ i kšiltem proti sluníčku.

  Samozřejmostí je 5bodový bezpečnostní pás a designové dětské madlo z eko kůže, které se snadno otevírá i zavírá.

  Ať už máte sedadlo nasazené v jakémkoliv směru jízdy, složíte ho do kompaktních rozměrů, a to jen jednou rukou. Sedadlo se navíc skládá směrem dovnitř, čímž je chráněno čalounění a zajištěna dokonalá hygiena.


  Cestovní systém s autosedačkou

  Dokoupením polohovatelné autosedačky, tzv. vajíčka, značky Peg-Pérego vytvoříte cestovní systém. Volit přitom můžete mezi modely Primo Viaggio Lounge nebo Primo Viaggio SLK. Díky tomuto systému bude přechod mezi autem a kočárkem pro vás i děťátko mnohem jednodušší a pohodlnější.

  Pro upevnění autosedačky od jiné značky na podvozek Vivace se dají koupit adaptéry Peg-Perégo, které to umožní. Konkrétně s nimi nasadíte autosedačky známých značek, jako je Cybex, Maxi-Cosi a další. Tyto adaptéry jsou přitom kompatibilní s podvozky kočárků Veloce, Vivace a Ypsi.


  Design

  Vivace je dostupný ve čtyřech barvách:

  • černo-stříbrná
  • černo-měděná
  • měděná
  • černá

  A v šesti barvách textilií:

  • Blue Shine
  • 500
  • City Grey
  • Licorice
  • Mon Amour
  • Red Shine

  Design 500 je přitom ikonická kolekce podepsaná společností FIAT, která spojuje styl a udržitelnost. Použitá je na něj tkanina SEAQUAL YARN z vysoce kvalitních polyesterových vláken získaných z mořských plastových zbytků. Kovové detaily prošívání a zipů pak dotvářejí zajímavý vzhled.


  Zdroj: Peg-Perégo


  Příjemné kočárkování přeje
  Kočárková poradkyně Ludka

  #novinky

  kocarkopedie
  4. črc 2022    Čtené 1487x
  Jak vybrat kočárek pro sourozence nebo dvojčata.

  Jak vybrat kočárek pro dvojčata nebo sourozence s nízkým věkovým rozdílem?

  Víte, že čekáte dvojčátka? Nebo přišlo další těhotenství brzy po porodu, a budete tak potřebovat vozit dvě malá dítka najednou? Pak je sourozenecký kočárek to pravé. Zjistěte, jak ho vybrat a na co si dát pozor.

  Co je kočárek pro sourozence?

  Kočárek pro sourozence je řešením pro rodiče, kterým se narodí dvojčata. Ale nejen to. Na trhu jsou také kočárky určené pro situace, kdy se sourozenci narodí jen krátce po sobě, a tím pádem je nutné vozit oba –⁠ i když jednoho v hluboké korbě a druhého ve sporťáku. V takovém případě musí kočárek pro sourozence propojovat vlastnosti hlubokého kočárku pro miminko i sportovního pro staršího sourozence.


  Rozdělení podle uspořádání sedadel

  Uspořádání korbiček a sedadel může být u sourozeneckého kočárku dvojího typu:

  Sezení vedle sebe

  Kočárky, v nichž děti vedle sebe: leží, sedí nebo jedno leží a jedno sedí. Takové sourozenecké kočárky jsou širší, proto může být problém se s nimi dostat do užších dveří nebo výtahů. Výhoda je ovšem v tom, že rodič na obě děti dobře vidí a může je obsloužit najednou, třeba při krmení. Také mohou mít hluboká korba a sportovní sedačka větší rozměry, protože nejsou limitovány zařazením za sebou, jako tomu je u druhého typu sezení.

  Toto sezení ocení hlavně větší děti, co už pozorují okolí ze sportovního sezení, protože mají rovnocenný výhled po okolí i na sebe navzájem. Také rodičům se tento typ kočárku o něco lépe ovládá.

  Za sebou

  Kočárky, které mají sezení za sebou, jsou sice delší, ale užší, takže by neměl nastat problém u jakýchkoliv dveří. Na druhou stranu třeba výtah může být krátký pro délku kočárku.

  Hmotnost u tohoto typu je v porovnání s kočárkem se sezením vedle sebe velmi podobná, ale kvůli posunutému těžišti, které zajišťuje dobrou stabilitu, se s kočárkem, co má sezení za sebou, hůře manipuluje, především při najíždění na obrubník.

  Jedna nástavba je navíc umístěna níže, což může být pro někoho nevýhoda, protože na dítě hůře vidí a musí se k němu sklánět.

  Foto-zdroj: Thule.com.


  Přeměna dvojkočárku na klasický kočárek pro jedno dítě a naopak

  Pokud už teď víte, že plánujete děti brzy po sobě, tak dobrou volbou může být pořízení kočárku, ze kterého lze udělat sourozenecký až časem. Tuto praktickou možnost nabízí například Bugaboo Donkey 5 se sezením vedle sebe, nebo model Cybex Gazelle S, který má sezení za sebou (tandem), protože jdou vozit i s jedním dítětem.

  Na to ale každý sourozenecký kočárek určený není, a pokud tuto vlastnost potřebujete, musíte na ni myslet už při koupi. Pokud byste chtěli vozit jedno dítko v kočárku, který na to není uzpůsobený, hrozilo by převážení. Tento typ kočárku je tedy ideální spíše pro dvojčata, u nichž víte, že je budete vozit společně (například ABC Design Zoom 2017).


  Podle čeho vybrat kočárek pro sourozence?

  Kočárek byste měli vybírat podle typu terénu, ve kterém budete nejčastěji jezdit. Pokud vyrážíte hlavně do přírody, tak se zaměřte na terénní typy kočárků, které mají dobré odpružení a větší kola, je však třeba počítat s tím, že jsou těžší na manipulaci.

  Při procházkách po městě a v lehkém terénu, vám zase stačí lehčí model s menšími koly, s nímž se bude dobře manipulovat i v menších prostorech, jako je MHD nebo obchody.

  Rádi sportujete? S některými kočárky pro sourozence se dá běhat a jezdit na kolečkových bruslích. Stačí vybrat terénní typ s ruční brzdou na rukojeti. Nejlepší jízdní vlastnosti pro sport splňují kočárky se třemi kolečky.

  Pro odrostlejší děti nebo pokud potřebujete skladnější typ kočárku kvůli cestování, zase můžete vybírat z lehčích kočárků, označovaných právě jako cestovní, golfky nebo typu golfek.


  Na co si dát pozor?

  1. Vnější rozměry

  Při pořizování kočárku pro sourozence je důležité si zjistit a případně přeměřit prostory, do kterých se potřebujete na šířku vejít, jako je například výtah domů, kočárkárna, dveře atd. Nezapomeňte ani na kufr auta, do něhož budete kočárek skládat, protože kočárky pro sourozence po složení zabírají mnohem více místa oproti klasickým kočárkům pro jedno dítě.

  2. Hmotnost

  To samé, co pro vnější rozměry, platí pro hmotnost. Zvažte možnosti svých sil. Pokud víte, že potřebujete spíše lehčí kočárek, pak mezi sourozeneckými volte takový, co jde rozložit na více malých, a tím pádem i lehčích, částí. Nezapomeňte také na to, že čím těžší kočárek, tím hůře se bude ovládat při plném zatížení dvěma dětmi.

  Kočárky do terénu jsou obvykle těžší a hůře manipulovatelné, než ty do města a lehčího terénu, které i při plném zatížení zvládnete ovládat jednou rukou, a tak je potřeba vybírat kočárek i podle typu terénu, kam budeme nejčastěji vyrážet na procházky.

  3. Nosnost

  Nosnost hluboké korby se většinou pohybuje na 10 kg váhy miminka. U sportovní sedačky to pak nejčastěji bývá do 22 kg hmotnosti dítěte, stejně jako u klasického kočárku. Tím, že má sourozenecký kočárek obvykle nasazené dvě nástavby, tak je výsledná nosnost až 44 kg.

  Jsou i kočárky, které mívají nosnost 15 kg na jednu nástavbu, což nemusí být dostatečné pro staršího sourozence.

  Kromě nosnosti sezení se uvádí i celková nosnost kočárku, do které se započítává nejen samotné zatížení nástaveb, ale také nosnost nákupního košíku a různých organizérů a kapes.

  Foto-zdroj: Pixabay.com.


  4. Kolečka

  U sourozeneckých kočárků bývají buď pěnová, nafukovací, nebo tzv. bezúdržbová kola, tedy gumová, která jsou totožná s nafukovacími, ale místo vzduchu jsou plněná pěnou či gelem. Tento typ kol je vhodný zejména do horšího terénu, protože je odolnější a má lepší jízdní vlastnosti –⁠ než například pěnová kola, protože do nich se zapíchávají kamínky. I tak jsou pěnová kola do města a jiný nenáročný povrch plně dostačující, navíc kočárky s nimi mívají obvykle nižší hmotnost, což je u dvojkočárků výhoda.

  Také platí, že čím je větší jejich průměr (⌀), tím lépe zdolávají terénní nerovnosti.

  Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol – usnadňuje rychlou jízdu a zdolávání terénu.

  TerénSportMěsto
  Nafukovací, gumováNafukovacíGumová, pěnová
  Pevná, otočnáPevnáOtočná
  ⌀>20–30 cm⌀>30 cm⌀>20 cm

  5. Odpružení

  Kočárek pro dvě děti samozřejmě uveze větší zátěž, což se rozhodně podepisuje na náročnosti manipulace s ním. A v horším terénu to platí dvojnásobně. Z toho důvodu si u kočárku pro sourozence pohlídejte odpružení.

  U předních kol odpružení zkontrolujete tak, že zatlačíte na přední nápravu, a u zadních kol zase stlačením konstrukce na bocích. Mělo by být citelné a kočárek by se měl „zhoupnout“, tak poznáte, že dostatečně pruží.

  6. Těžiště

  Podstatné je i těžiště, které je u tandemových kočárků posunuté kvůli stabilitě, což má za následek horší ovladatelnost a najíždění na obrubník, při němž je potřeba vynaložit více síly. A jak ho zkontrolujete? Jedině pořádným vyzkoušením kočárku, kdy otestujete jízdu, a to včetně vyjíždění na obrubník.


  Hluboká korba sourozeneckého kočárku

  Hluboké korby se u sourozeneckých kočárků nasazují nejčastěji ve směru jízdy, tedy tak, že rodič, který tlačí kočárek, vidí na miminka. A to platí i v případě, kdy je nasazená jen jedna hluboká korba a doplňuje ji sportovní sedačka –⁠ hluboká korba tak bude proti směru jízdy, kdežto sportovní lze obvykle nasadit po i proti směru jízdy, protože starší děti už rády pozorují okolí.

  Výjimkou jsou typy sourozeneckých kočárků, které nemají otočné sezení, například Thule Urban Glide 2 Double či golfové a jiné lehčí sporťáky. U nich sportovní sedačku nasadíte pouze po směru jízdy (dítě kouká dopředu, nikoliv na rodiče).

  Hlubokou korbu může zastoupit i vložná taška na miminko, která se vkládá do sportovního sezení s možností úplného lehu. Ideálně by měla mít zpevněné dno, aby mělo miminko dostatečně pohodlí.

  null

  Sportovní sedačka

  Sportovní sedačka může být obousměrná, nebo určená k nasazení jen po směru jízdy, tedy neotočná, kdy je dítě zády k tomu, kdo tlačí kočárek.

  Každý typ má své pro a proti. Obousměrné sedačky jsou praktičtější hlavně pro malé děti, které tak vozíte směrem k sobě a vidíte na ně. Kočárky s neotočnými sedačkami jsou zase lehčí a skladnější a bývají i prostornější.

  Sedačka by měla jít polohovat, ideálně do úplného lehu, a to nejen v případě zádové opěrly, ale i v nožičkové části. Výjimku tvoří kočárky s korýtkovým sezením, které neumožňují úplně rovný leh. Kočárky s tímto sezením mají většinou tři polohy, kdy se sklápí celá sportovní sedačka – na úplný sed, polosed/pololeh a leh s lehkým náklonem. Jsou však typy kočárků s korýtkovým sezením, u kterých se dají polohovat také nožičky, například Easywalker Harvey3.

  Foto-zdroj: DětskýRůžek.cz.

  null

  Golfky pro sourozence

  Mívají nejčastěji neotočné sezení, díky tomu jsou kompaktnější. Jedná se o lečí typ sportovního kočárku pro případy, kdy je potřeba co nejlehčí kočárek, nebo kočárek pro starší děti, co už se tolik vozit nechtějí.

  null

  Kočárek pro sourozence na sport

  Sportovně založení rodiče se jistě budou ohlížet po kočárku, který se hodí na běh a jízdu na kolečkových bruslích. V takovém případě je lepší sáhnout po tříkolce, tedy kočárku se třemi kolečky. V nerovném terénu mu totiž nahrávají lepší jízdní vlastnosti.

  null

  Příslušenství

  Úložný prostor

  Sourozenecké kočárky můžou mít, mimo klasického nákupního košíku, i boční košík, který je umístěný místo sourozenecké nástavby (příklad Bugaboo Donkey 5). Čím větší košík a jeho nosnost, tím lépe, protože sbalit dvě děti na cesty už není jen tak, a tak každý úložný prostor jistě oceníte. Je však třeba dbát na to, že každý košík má určité maximum zatížení, které nesmí být překročeno, protože při poničení koše by mohl být problém s reklamací.

  Kočárek Bugaboo Donkey 5. Foto-zdroj: Ondalek.cz.

  Madlo pro dítě

  Dětské madlo může být buď pro obě sedačky společné, nebo má každá své. Některé typy kočárků jsou uzpůsobené tak, že při kombinaci hluboká korba + sportovní sedačka je možné mít u sporťáku samostatné madlo, ale jakmile je přeměníte na dvě sportovní varianty, pak musí být madlo jedno, protože dvě by se nevešla. Takovým kočárkem je například Thule Double.

  #buying_guides

  kocarkopedie
  29. čer 2022    Čtené 1054x

  Nový kočárek Kinderkraft Nea. Zvládne město i vesnici?

  Značka Kinderkraft minulý rok uvedla na trh model Everyday, který jsme měli možnost testovat. Nyní přichází s další multifunkční a cenově dostupnou novinkou. Jde o skladný a ještě lehčí kočárek Kinderkraft Nea.

  Kočárek Nea od Kinderkraft

  Kočárek Nea je vhodný od narození do 3–4 roků nebo do 22 kg hmotnosti dítěte. Zaujme designem a snadnou manipulací. Její velká gumová kolečka (tzv. bezúdržbová), která jsou plněná pěnou, mají kvalitní odpružení a tlumení nárazů. S nimi snadno překonáte obrubníky i nerovné chodníky ve městě, nicméně zvládnou i terén na vesnici.


  Všeobecné informace o kočárku Kinderkraft Nea:

  • Cena: Dvojkombinace cca od 14 300 Kč, cena trojkombinace není v době vydání tohoto článku ještě známá.
  • Věkové rozmezí: Od narození do 3–4 roků (max. 22 kg váhy dítěte)
  • Vnitřní rozměr hluboké korby: 80×40 cm
  • Průměr koleček: Přední – 20,3 cm, zadní – 30,4 cm
  • Nosnost sportovního sedadla: 22 kg
  • Nosnost nákupního košíku: 5 kg
  • Rozměr ve složeném stavu: (vך×d v cm): 67×60×47 cm
  • Čištění: Praní v pračce na 30 °C

  Klady:

  • Cenová dostupnost – cena dvojkombinace se pohybuje od 14 300 Kč, cena trojkombinace není v době vydání tohoto článku ještě známá.
  • Vlastnosti koleček a jejich odpružení – jsou bezúdržbová a dobře tlumí nárazy.
  • Velikost hluboké korby – s vnitřními rozměry 80×40 cm je jednou z největších hlubokých korbiček na trhu.
  • Skladnost – po složení má kočárek rozměry 67×60×47 cm, díky tomu se vejde i do malého kufru auta.
  • Využitelnost – Kinderkraft Nea využijete od narození miminka do 3–4 roku nebo do 22 kg váhy dítěte (nosnost).
  • Bohaté příslušenství – obsahuje: univerzální adaptéry na autosedačky, nánožník, matraci do hluboké korby, držák na kelímek, pláštěnku a moskytiéru.

  Zápory:

  • Sportovní kočárek nekoupíte samostatně, jen ve dvojkombinaci.
  • Sportovní sedadlo nenabízí úplný leh – jen 160stupňový sklon, což někomu nemusí vyhovovat.

  Hluboká korba pro miminko

  Velká hluboká korba vypadá elegantně a díky svým štědrým rozměrům (80×40 cm) bude pohodlná i pro větší dítko. Matrace je s přídavkem bambusové viskózy a zajistí, že děťátko usne během chvilinky.

  Stříška na hluboké korbě má voděodolnou úpravu a zabudovaný ochranný faktor SPF 50+, který chrání miminko před slunečními paprsky. Zip na stříšce zase ukrývá ventilační okénko (tzv. vložku ze síťoviny) s průzorem, přičemž druhým zipem na boku korby zase otevřete panoramatické okénko. Obě umožňují optimální ventilaci a cirkulaci vzduchu.

  Hlubokou korbu jednoduše složíte „na placku“, která v kufru auta nezabere téměř žádné místo.

  Fórum


  Sportovní varianta

  Nea je kočárek s lehkou hliníkovou konstrukcí a prostorným otočným sedadlem. Váží pouhých 12 kilogramů.

  Sedadlo je potažené měkkou látkou, která zaručuje pohodlí. 55cm zádovou opěrku spolu s opěrkou nohou snadno sklopíte jednou rukou téměř do úplného lehu, přičemž plocha na ležení bude mít 96 cm, takže se do kočárku vejde i větší dítě.

  XL stříška sportovního kočárku je také voděodolná a má ochranný faktor 50+. Disponuje také kšiltem, uzavíratelným náhledovým okénkem a ventilačním okénkem, které je ukryté pod zipem. Děťátko je tak co nejvíce chráněno před sluníčkem i ve sportovní variantě.

  Nea má designově zajímavou teleskopickou rukojeť z eko kůže, která umožňuje snadné manévrování na městských ulicích i v úzkých průchodech – a to jenom jednou rukou! Samozřejmostí je 5bodový bezpečnostní pás a dětské madlo, které je také z eko kůže.

  Skládání kočárku je snadné a rychlé. Stačí pár pohybů jednou rukou a je připravený na jízdu nebo naopak na uskladnění. Sedačku jde navíc nasadit v obou směrech, tedy po směru i proti směru jízdy, a v případě složení je její vnitřní část uvnitř, takže nehrozí ušpinění.


  Úložný prostor

  Nákupní košík pod sedadlem má nosnost 5 kg a je velmi prostorný. Díky tomu se do něj vejdou doplňky na procházku, jako je třeba deka na piknik, i větší nákupy.

  Cestovní systém

  Dokoupením polohovatelné autosedačky (tzv. vajíčka) vytvoříte cestovní systém. Zvolit můžete autosedačku od stejné značky nebo na podvozek připevníte autosedačku jiné značky, třeba Cybex nebo Maxi-Cosi. Univerzální adaptéry jsou součástí základní výbavy kočárku.


  Design

  Kočárek je dostupný ve čtyřech barevných provedení:

  • Světlé šedá
  • Tmavě šedá
  • Černá
  • Růžová

  null

  Zdroj: Kinderkraft


  Příjemné kočárkování přeje Ludka – Kočárková poradkyně

  #novinky

  kocarkopedie
  16. čer 2022    Čtené 3567x
  Jak vybrat kočárek v trojkombinaci (3v1).

  Jak vybrat sportovní kočárek? Do terénu, města i na sport

  Když dítko začne samostatně sedět a více se zajímat o svět kolem sebe, je správný čas na sportovní kočárek, tzv. sporťák. V něm bude o dost déle než v hluboké korbičce, a tak se pečlivost při výběru opravdu vyplatí. Podívejte se proto s námi, jak sportovní kočárek vybrat, aby co nejvíce plnil vaše požadavky.

  Foto-zdroj: Pexels.com.

  Co dělat, když miminko v hluboké korbě už nevydrží, ale ještě samo nesedí?

  Některá miminka jsou zvědavá, a tak se v hlubokém kočárku začnou nudit dřív, než se naučí sedět. V takovém případě můžou do sporťáku, jehož zádová opěrka lze sklopit do úplného lehu. A protože i ten bude příliš otevřený pro tak malé dítě, je potřeba ho vybavit novorozeneckou vložkou/podložkou. Ta vnitřní prostor zútulní a ještě více vyrovná leh.

  Kočárková poradkyně Modrého koníka doporučuje například ergonomickou univerzální podložku Babymoov CosyMorpho. Vyrobená je z jemné prodyšné tkaniny a byla speciálně vyvinuta pro zajištění optimálního komfortu novorozenců v různém prostředí. Hodí se k použití pro děti od narození do 6 měsíců. Můžete ji využít v kočárku, vajíčku, houpačce, lehátku nebo jen tak jako podložku pro pohodlný spánek.


  Co je sportovní kočárek?

  Do sportovního kočárku děti přecházejí zhruba od 6. do 12. měsíce věku. Je tedy „dalším stupněm“ po kočárku s hlubokou korbou. Ze sporťáku totiž děti už koukají kolem sebe a mohou v něm sedět, případně i ležet, pokud lze zádovou opěrku kočárku sklopit do lehu.

  Jak vybrat sportovní kočárek?

  Při výběru je nutné si ujasnit, co od sportovního kočárku požadujete. Jiné představy budou mít rodiče, kteří bydlí na vesnici a na procházkách zamíří převážně na polní cesty, než ti, co žijí ve městě, a tím pádem kočárek nejvíc využijí právě na městských površích. Není to ale jediné hledisko. Na následující otázky byste před výběrem kočárku měli znát odpověď:

  • V jakém terénu budeme nejčastěji jezdit?
  • V případě, že rodiče bydlí v domě s výtahem: Vejdeme se s kočárkem do výtahu?
  • Budeme kočárek často skládat?
  • Jak velký prostor pro uložení máme? Vejde se složený kočárek do kufru vašeho auta?
  • Budeme kočárek přenášet?
  • Budeme s kočárkem sportovat?
  • Potřebujeme úložný prostor na kočárku?Ve kterém ročním období se miminko narodí?
  • Předpokládají lékaři, že bude miminko větší?
  • Užijeme stupátko pro staršího sourozence?

  Foto-zdroj: Pixabay.com.


  Typy sportovních kočárků

  Sportovní kočárky lze rozdělit do následujících typů:
  1. Sportovní kočárky do terénu
  2. Sportovní kočárky do města
  3. Sportovní kočárky na sport (běh a in-line brusle)

  Liší se hlavně materiálem i velikostí koleček a odpružením. Tyto parametry jsou totiž rozhodující pro to, jaké jízdní vlastnosti kočárek má. To znamená: zda s ním zvládnete náročnější terén, nebo jestli se bude dobře řídit ve městě. A zapomenout nesmíme ani na sportovně založené rodiče, kteří jistě využijí kočárek uzpůsobený k sportovním aktivitám.

  1. Sportovní kočárky do terénu

  Pokud víte, že budete jezdit hlavně v terénu, jako jsou třeba polní a lesní cesty, pak byste na kočárku měli mít kolečka o průměru ⌀>20–30 cm, a to nafukovací nebo gumová. Ta si s nerovnostmi poradí nejlépe.

  Důležité je i dobré odpružení, které zajistí, aby otřesy co nejméně přecházely do rukojeti a k dítěti. U předních kol ho zkontrolujete tak, že zatlačíte na přední nápravu, a u zadních kol zase stlačením konstrukce na bocích. Odpružení by mělo být citelné a kočárek by se měl „zhoupnout“, tak poznáte, že dostatečně pruží.

  Čím více je kočárek připravený do terénu, tím vyšší bude jeho hmotnost, proto neplatí, že je vždy dobré vzít co nejvíce terénní kočárek. Když víte, že budete chodit jen do městského parku, můžete sáhnout po méně terénním kočárku, který bude lehčí, a tím pádem se s ním bude i lépe manipulovat. Jeho nižší hmotnost navíc oceníte při ukládání do kufru auta.

  2. Sportovní kočárky do města

  Do města se hodí lehký a menší kočárek, se kterým se vám bude dobře manipulovat v městské hromadné dopravě i obchodech. Tyto kočárky mívají menší kola, aby byly co nejskladnější a nejlehčí, a tvrdší nebo méně citelné odpružení – pro lepší jízdní vlastnosti po zpevněném povrchu.

  Vychytávkou jsou reflexní prvky, díky nimž je pak kočárek dobře vidět i v šeru a tmě. Řešené mohou být odrazkami nebo led pásky, jako má kočárek X-lander X-Pulse.

  3. Sportovní kočárky na běh a in-line brusle

  Na běh a in-line brusle jsou nejlepší kočárky se třemi kolečky (tzv. trojkolky, tříkolky), nejlépe nafukovacími, a ruční brzdou. Přední kolo by mělo být ideálně na pevno nebo mít možnost aretace – tedy nastavení, zda ho chcete mít otočné nebo pevné. S otočným předním kolem se kočárek lépe řídí v menších prostorech, jako jsou třeba obchody nebo městská hromadná doprava. Do terénu je ale vhodné kolečko, které není otočné.


  Kolečka sportovních kočárků

  Pro jízdu v terénu jsou nejvhodnější kolečka nafukovací, protože přirozeně pruží, ale dobrou službu udělají i gumová s větším průměrem (⌀), která snáze zdolají nerovnosti.

  Typy koleček kočárků:

  • Nafukovací kola
   • Jsou ideální pro jízdu v terénu nebo po nezpevněných cestách. Musí se u nich počítat s možností, že je lze píchnout, a mít tak u sebe náhradní duši. Kočárek je díky nim také o poznání těžší, ale poskytují přirozené odpružení.
  • Gumová kola
   • Jsou totožná s nafukovacími, jen jsou místo vzduchu plněná gelem, pěnou nebo jsou v nich vzduchové komory. Hodí se i do terénu a de facto nepotřebují žádnou údržbu. Kočárky s koly plněnými gelem bývají většinou těžší než ty s pěnou, ale jinak mezi nimi není skoro žádný rozdíl.
  • Pěnová kola
   • Jsou vyrobena z EVA pěny a jsou vhodná do města nebo na méně náročné povrchy. Jsou měkká, proto do nich pronikají kamínky a písek, což může způsobit nepříjemný zvuk při jízdě. Kočárky s těmito koly jsou lehké a výrazně levnější.
  • Plastová kola
   • Jsou převážně u nejlevnějších golfových kočárků. Mají krátkou životnost a nepříliš dobré jízdní vlastnosti, takže postupně z nabídky výrobců mizí.

  Jaká kolečka jsou ideální pro terén, město a sport?

  TerénSportMěsto
  Nafukovací, gumováNafukovacíGumová, pěnová
  Pevná, otočnáPevnáOtočná
  ⌀>20–30 cm⌀>30 cm⌀>20 cm

  Odpružení kol, nejlépe všech, zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol, které opět usnadňuje jízdu a zdolávání terénu.


  Další části sportovního kočárku

  Kromě koleček je nutné hledět i na další části kočárku.

  Brzdy

  Brzdy jsou už samozřejmým vybavením kočárku, protože jde nejen o praktický, ale také bezpečnostní prvek.

  Typy brzd:

  • Brzda ruční – pro rychlé zastavení kočárku nebo případné přibržďování při jízdě z kopce. Tento typ brzdy mívají spíše terénní kočárky a trojkolky. Ovládání se nachází na rukojeti.
  • Hlavní – k zamezení pohybu kočárku na místě. Ovládá se nohou na zadní nápravě.

  Rukojeť

  Rukojeť může být na pevno, což znamená, že nejde nastavit, nebo nastavitelná. U nastavitelných se rozlišují dva typy:

  • Kloubová –⁠ nastavuje se stisknutím tlačítek, přičemž se mění její výška. Hodí se pro rodiče, kteří mezi sebou mají výraznější výškový rozdíl, a tak potřebují mít rukojeť, která jde níž i výš.
  • Teleskopická –⁠ stisknutím tlačítek a táhnutím lze měnit nejen její výšku, ale také vzdálenost od kočárku. Vhodná je zejména pro vyšší rodiče, kteří potřebují mít rukojeť dál od kočárku, aby nohama nekopali do zadní osy koleček.

  Stříška kočárku

  Většina kočárků má stříšku rozepínatelnou, tedy jinými slovy – prodlužovací. Díky tomu stačí rozepnout zip a posunout stříšku tak, aby byla delší, a tím pádem lépe clonila sluneční paprsky, vítr i případné mrholení.

  Další důležitou součástí, kterou by měla stříška mít, je náhledové okénko. To má nejen funkci odvětrávání, ale je důležité i při kontrole dítěte, jakmile je sportovní sedačka nasazená tak, že sedí po směru jízdy, a rodič na něj tím pádem přes stříšku nevidí. Nejčastěji se takové okénko otevírá pomocí magnetů nebo suchých zipů.

  Pro další odvětrávání pak u řady sportovních kočárků slouží ventilační okénka po stranách stříšky. Některé mají dokonce možnost odvětrávat zadní část kočárku při poloze v leže, a to tak, že se sroluje látkové krytí a pod ním je síťovina. U jiných lze odvětrávat opěradlo, protože celá zádová opěrka je potažená prodyšnou síťovinou, a tak stačí odejmout polstrování.

  Větší okénka bývají součástí prodlužovací části stříšky a můžou se buď odhrnout, nebo rozepnout pomocí klasického zipu, který je oproti magnetům trochu hlučnější.


  Nasazení sedačky proti o a po směru jízdy

  Důležitou vlastností je otáčení sportovní sedačky proti o a po směru jízdy –⁠ tedy:

  • čelem k tomu, kdo kočárek řídí, nebo
  • zády k tomu, kdo kočárek řídí.

  Menší děti totiž mají raději kontakt s rodičem, proto je praktické je mít čelem k sobě; starší pak sledují dění kolem, a tak obvykle rády sedají po směru, aby viděly na cestu.

  Obousměrnost sedačky ale není samozřejmostí, některé kočárky tuto vlastnost nemají. Takové jsou levnější, lehčí, skladnější, ale hlavně i prostornější, a tím pádem vhodnější pro větší dítě.


  Polohování sedačky kočárku

  Zádová opěrka se sklápí nejčastěji páčkou na zadní straně sedáku; dále i pomocí tlačítek, které jsou na obou stranách sportovního sedáku, nebo pásku. Polohami, do nichž jde sklopit, bývá sed, polosed a leh. Ne všechny kočárky ovšem umožňují úplně rovný leh, což má nevýhodu v tom, že se miminko nemůže přetočit na bříško a pást koníky. Na kvalitu spánku však lehce zvednutá zádová opěrka vliv nemá.

  U spousty kočárků jde polohovat nejen zádová opěrka, ale i opěrka nohou. Díky tomu má dítě větší prostor a více pohodlí pro spánek.


  Korýtkové sezení

  Korýtkový typ sezení je poslední dobou čím dál oblíbenější, protože kočárky s ním jsou designově zajímavé, jejich sportovní sedačka má nižší hmotnost, jsou skladnější a jdou otočit po a proti směru tak, že ji zvednete i s dítětem. Navíc se díky pokrčeným nožkám snáze předchází bolení bříška. Najdete ho například u kočárků Bugaboo Fox 3 a Joolz Day+.

  Nevýhoda spočívá v tom, že sedačka nejde nastavit do zcela rovného lehu, dítě se proto nemůže přetočit na bříško a v této poloze usnout. Kočárky s korýtkovým sezením většinou mají tři polohy, kdy se sklápí celá sportovní sedačka – na úplný sed, polosed/pololeh a leh. U některých lze nastavit i opěrku nohou.

  Foto-zdroj: Thule.


  Konstrukce sportovního kočárku

  Od konstrukce se odráží to, jak se vám s kočárkem bude jezdit, jak těžký celkově je i jak dobře se skládá. Některé kočárky mají konstrukce odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové – označované ALU.


  Hmotnost a nosnost

  Hmotnost kočárku určuje, jak snadno se s ním dá manipulovat – a to nejen v obtížnějším terénu. Pokud hledáte kočárek právě do terénu, musíte počítat s tím, že takový kočárek je robustnější a výrazně těžší, než ten, co je primárně určený do města.

  Obvykle bývá nosnost 22 kg hmotnosti dítěte, existují také kočárky do více kilogramů, ale i do 15 kg, které pak nemusí pro větší děti stačit. Občas můžete v obchodech narazit i na celkovou nosnost kočárku, do které se počítá nejen zatížení sedačky dítětem, ale také nosnost nákupního košíku a případných kapes či organizérů. Proto se raději ujistěte, zda si s obsluhou dobře rozumíte.


  Úložný prostor

  Větší úložný prostor je zajištěný košem pod korbou kočárku. Může být zcela otevřený nebo uzavíratelný. Ani jeden z nich není primárně určený na vození těžkého nákupu. Každý košík má určitou nosnost zatížení, která nesmí být překročena – na to je potřeba dbát, protože při překročení nosnosti a poničení koše by mohl být problém s reklamací.

  Mnohé kočárky mají v základní výbavě také tašku na kočárek, do které se ukládají přebalovací potřeby, případně je k dokoupení zvlášť. Připevňuje se na rukojeť, jde kdykoliv sundat, a pokud má popruh na rameno, tak i pohodlně přenášet.


  Skládání sporťáku

  Většina kočárků se skládá dohromady i se sportovním sedákem. Ulehčí to nejen čas, ale také místo, protože takový kočárek má po složení menší rozměry. Další výhodou je i praktičtější skládání venku – nemusíte pokládat sedák na zem a nehrozí jeho ušpinění. Některé kočárky lze složit i jednoduše jednou rukou, jiné zase po složení stojí – a existují i modely, které mají obě tyto praktické vlastnosti.


  Dvojkombinace a trojkombinace

  Sportovní kočárek můžete koupit jako součást tzv. dvojkombinace nebo trojkombinace.

  Set dvojkombinace obsahuje:

  • Většinou: Podvozek, hlubokou korbu, sportovní sedačku
  • Někdy e-shopy vytvoří vlastní kombinace, do kterých dají:
   • Podvozek, hlubokou korbu, autosedačku (vajíčko)
   • Podvozek, sportovní sedačku, autosedačku (vajíčko)

  Set trojkombinace obsahuje: podvozek, hlubokou korbu, sportovní sedačku a autosedačku (tzv. vajíčko).

  nullnull

  Sportovní kočárek z bazaru

  Pokud se rozhodnete sportovní kočárek pořídit v bazaru, postupujte správně, abyste se vyhnuli nepříjemnostem nebo špatnému výběru.

  #buying_guides

  kocarkopedie
  31. kvě 2022    Čtené 1239x
  Jak vybrat kočárek v trojkombinaci (3v1).

  Co je to kočárek trojkombinace (3v1) a jak ho vybrat?

  Obchody s kočárky nabízejí sety, které označují za trojkombinace (3v1). Pokud přemýšlíte, co obsahují a jak najít tu pravou, pak jste na správném místě. Právě v tomto článku totiž zjistíte vše o tom, co je trojkombinace a jak ji vybrat.

  Foto-zdroj: Pixabay.com.

  Co je to trojkombinace?

  Trojkombinace je kočárkový set, který obsahuje:

  • Podvozek
  • Hlubokou korbu
  • Sportovní sedačku
  • Autosedačku (tzv. vajíčko)

  Pečlivost a dostatek informací se vyplatí při výběru všech součástí trojkombinace, ale nejpodstatnější jsou u autosedačky, která má za úkol ochránit vaše dítě při případné autonehodě.


  Podvozek kočárku

  Na podvozek kočárku se nasazuje hluboká korba a sportovní sedačka. Je rozhodující pro jízdní vlastnosti.

  Tvoří ho:
  1. Konstrukce
  2. Kolečka
  3. Brzdy
  4. Rukojeť
  5. Úložný prostor (nákupní košík).

  1. Konstrukce

  Mnohé kočárky mají konstrukce odlehčené, nejčastěji hliníkové – s označením ALU. Můžou být centrálně odpružené a mít tlumič nárazů, který eliminuje vibrace a nerovnosti v terénu. Díky tomu každé drncnutí nepřechází do rukojeti a k dítěti.

  Některé odpružení jde dokonce přizpůsobit vlastním potřebám. Nastavuje se obvykle u kol, ale u některých modelů lze i na konstrukci, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém pojedete – díky tomu se zlepší jízdní vlastnosti. Většina kočárků má odpružení na přední a zadní nápravě.

  Odpružení existuje:

  • Měkké – do náročného terénu pro přizpůsobení nerovnostem
  • Tvrdé – do města a na jiný tvrdý povrch, pro snadnější ovladatelnost

  2. Kolečka

  Vyrábí se:

  • Plastová
  • Nafukovací
  • Gumová (plněná gelem, pěnou nebo jsou v nich vzduchové komory)
  • Pěnová

  Pro jízdu v terénu jsou vhodnější nafukovací a gumová, do města se více hodí pěnová, s nimiž kočárky obvykle mívají nižší hmotnost.

  Také platí, že čím je větší jejich průměr (⌀), tím lépe zdolávají terénní nerovnosti. Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol – která usnadňuje rychlou jízdu a zdolávání terénu.

  TerénSportMěsto
  Nafukovací, gumováNafukovacíGumová, pěnová
  Pevná, otočnáPevnáOtočná
  ⌀>20–30 cm⌀>30 cm⌀>20 cm

  3. Brzdy

  • Kolečková brzda (parkovací) – používá se k zamezení pohybu kočárku na místě. Ovládá se nohou na zadní nápravě nebo je umístěna u rukojeti.
  • Ruční brzda – pro rychlé zastavení kočárku nebo případné přibržďování při jízdě z kopce. Tento typ brzdy mívají spíše terénní kočárky a trojkolky. Ovládání se nachází na rukojeti.

  4. Rukojeť

  Většina modelů má nastavitelnou rukojeť, výjimkou bývají třeba některé cestovní kočárky.

  Existují dva typy nastavitelné rukojeti. Kloubová a teleskopická, přičemž druhá z nich nabízí nejen výškové nastavení, ale také variabilitu ve vzdálenosti od kočárku. To se hodí hlavně v případě, kdy vyšší rodič potřebuje delší rukojeť, aby nekopal do osy koleček.

  5. Úložný prostor

  Kromě tašky na kočárek, která je určená k uskladnění přebalovacích potřeb a připevňuje se na rukojeť, se hodí, když kočárek poskytuje možnost převést menší nákup nebo třeba dětskou deku apod. Každý košík však má nosnost, kterou není dobré překračovat, aby se nepoškodil.

  Záleží na konkrétním modelu kočárku, a to v nosnosti i typu košíku. Některé jsou otevřené, jiné se dají zcela uzavřít třeba na zip, suchý zip nebo pomocí cvočku.


  Vlastnosti kočárku

  • Snadné skládání – v ideálním případě si kočárek na prodejně zkuste složit a rozložit. U sportovní varianty je praktičtější, když se před skládáním nemusí sundávat sedák – u většiny kočárků už tomu tak bývá, ale existují i výjimky. Některé jdou dokonce složit jednou rukou a/nebo po složení stojí, takže je nemusíte pokládat na zem a neušpiní se.
  • Skladnost – promyslete nebo ještě lépe změřte, zda se složený kočárek vejde do kufru vašeho auta, a to zvláště v případě, kdy víte, že ho budete často převážet. Zvažte také možnosti skladování doma – například kočárkárny v panelových domech bývají nacpané k prasknutí, proto je dobré, když jde kočárek složit na co nejmenší velikost.
  • Hmotnost – s těžším kočárkem se bude hůře manipulovat i jezdit v terénu a do kopce. Záleží tedy na tom, jestli ho budete často přenášet a jaký terén bude na vašich procházkách nejčastější.
  • Nosnost – Nosností kočárku se rozumí zatížení sedáku dítětem, nebo i celková s maximálním zatížením úložných prostorů – při nákupu se raději ujistěte, že si s prodávajícím dobře rozumíte, aby nedošlo k omylu. Obvykle bývá nosnost 22 kg hmotnosti dítěte, existují také kočárky do více kilogramů, ale i do 15 kg, které pak nemusí pro větší děti stačit.
  null

  Hluboká korba trojkombinace

  Když vybíráte hlubokou korbu kočárku, zaměřte se na její velikost, respektive konkrétně na velikost matrace, která je rozhodující. V kamenném obchodě požádejte obsluhu a přeměření, v internetovém se nespokojte s rozměry korby. Ty se totiž mohou zdát velkorysé, ale podstatný je prostor, kde bude miminko ležet.

  Důležitým faktorem je roční období, v němž se má miminko narodit:

  • Jarní miminko pravděpodobně nebudete v zimě vozit v hluboké korbičce, ale vyměníte ji za tzv. sporťák. Z toho důvodu je zbytečné pořizovat příliš velkou korbu, ve které bude novorozené miminko „létat“.
  • Naopak v létě narozené dítko v hlubokém kočárku nejspíš v zimě ještě bude, navíc už poměrně velké a zabalené do fusaku a deky. Je proto na místě počítat s nutností větších rozměrů.
  • Miminko, které se narodí v zimě, potřebuje fusak pouze v prvních měsících života, kdy je ještě maličké, takže korba nemusí být extrémně prostorná.

  Někteří rodiče dopředu tuší, že budou mít větší miminko, nebo jsou sami vysocí, a tak to lze předpokládat, proto by měli raději sáhnout po větší korbičce.

  null

  Po a proti směru
  Může se také hodit možnost nasadit korbu na kočárek po i proti směru jízdy. U hluboké korby je určitě častější varianta proti směru jízdy, tedy tak, že rodič, který tlačí kočárek, na své děťátko vidí. Nicméně i tak se může stát, že otočení občas využijete, třeba když pojedete proti prudkému sluníčku. Tato vlastnost je ovšem daleko podstatnější až u sportovní varianty kočárku.

  Materiál hluboké korby

  K materiálům hluboké korby kočárku nepřistupujte jen z hlediska designu. Například koženkové sice mají punc luxusu, ale musíte se o ně dobře starat speciálními přípravky, aby jejich povrch nepraskal. Jaké tedy jsou vlastnosti jednotlivých materiálů?

  • Plastové –⁠ údržba je snadná, ale nezajistí stejnou míru prodyšnosti jako látkové a také mají vyšší hmotnost.
  • Látkové –⁠ miminko ochrání i v chladných dnech, moderní látky jsou totiž připravené na všechna roční období.
  • Kombinované –⁠ mají plastové dno a látkové bočnice – v porovnání se zcela plastovými korbami jsou lehčí, s látkovými zase o něco těžší. Pokud víte, že budete korbu často sundávat z podvozku a přenášet, pak je praktičtější zvolit lehčí variantu.
  • Koženkové –⁠ jak už bylo uvedeno, musíte je udržovat pomocí speciálních krémů nebo sprejů. Vlivem počasí a používání totiž může koženka popraskat, což lze oddálit jedině správnou péčí. Vypadají krásně, ale jde o méně prodyšný materiál, což v kombinaci s tmavou barvou kočárku nemusí být v létě ideální.

  Polohování a odvětrávání hluboké korby

  U některých modelů kočárku můžete polohovat zádovou podložku. V takovém případě jde nastavit do několika zvýšených poloh nebo úplného lehu. Pokud se rozhodnete pro kočárek s touto možností, je potřeba polohování používat s rozmyslem. Pro zdravý vývoj páteře je rozhodně lepší rovné ležení. Pokud je miminko v hlubokém kočárku nespokojené, pak je lepší ho dát dříve do sportovního, který lze nastavit na přirozenější polohu.

  Zádová podložka hlubokého kočárku může být vylepšená o možnost jejího odvětrávání, a tedy ventilace ve spodní části korby. Větrací prostor se obvykle ovládá vytažením pomocí páčky nebo tlačítka.

  K lepší cirkulaci vzduchu dále slouží panoramatické okénko, kterým navíc děťátko může koukat, když v kočárku pase koníky, a ventilační okénko na stříšce.

  Stříška hluboké korby

  U stříšky se jistě hodí možnost prodloužení pro lepší zastínění slunečních paprsků a ochranu před větrem. Podobně praktický je i výklopný kšilt, který uvedené funkce ještě umocní.

  Matrace

  Správná volba matrace je důležitá pro zdravé ležení. Měkoučká, která by se mohla zdát jako ideální, určitě není ta pravá. Pro správný vývoj pohybového aparátu je potřebný rovný a tvrdší povrch.

  Levnější kočárky někdy nemívají vhodné matrace, a proto je nutné koupit tvrdší. Sáhněte po vyrobené ze studené pěny, protože ta má vynikající ortopedické i termoregulační vlastnosti.

  Stahovatelný potah na matraci jednoduše sundáte a vyprerete, proto i jeho zakoupení doporučujeme, pokud u vámi vybrané matrace není. Vyhněte se ovšem nepromokavé ochraně matrace! Je neprodyšná a především v prvních týdnech života, kdy miminko ještě nemá zcela vyvinutou termoregulaci, může zapříčinit jeho přehřátí.

  Nezapomínejte pravidelně matraci kontrolovat, a pokud je proležená, vyměňte ji za novou.


  Sportovní kočárek v trojkombinaci

  Podstatným faktorem je u sportovní varianty obousměrné nasazení sedačky. To vám totiž umožní mít dítě čelem k sobě, nebo naopak po směru jízdy. Obvykle první variantu rodiče využívají u menších dětí, které potřebují kontakt s maminkou a tatínkem, a druhou u větších dětí, které rády koukají na cestu. Kočárky s obousměrnou sedačkou bývají těžší, nicméně to je jen malé mínus vyvážené praktickou stránkou obousměrné sedačky.

  Do sportovního kočárku děti přecházejí zhruba od 6 do 12 měsíců, tedy v době, kdy začínají samostatně sedět. Pro kvalitní spánek však musí mít možnost se pohodlně položit, což zajišťuje polohovatelná zádová opěrka. Ovládání zádových opěrek bývá buď páčkou na zadní straně sedáku, pomocí tlačítek na stranách, nebo páskem. Všechny tři varianty jsou snadné a je na vás, která vám bude nejlépe vyhovovat. Některé kočárky kromě polohování zádové opěrky umožňují manipulaci s opěrkou nohou, díky tomu pak děti mají více prostoru i pohodlí.

  Existuje také korýtkový typ sezení (neboli kolébka), který se v poslední době těší stále větší oblibě, protože kočárky s ním jsou designově zajímavé, jejich sportovní sedačka má nižší hmotnost a jde otočit tak, že ji zvednete i s dítětem, navíc se díky pokrčeným nožkám snáze předchází bolení bříška. Naopak nevýhodou je, že sedačka nejde nastavit do zcela rovného lehu, dítě se proto nemůže přetočit na bříško a v této poloze usnout. Kočárky s korýtkovým sezením mají většinou tři polohy, kdy se sklápí celá sportovní sedačka – na úplný sed, polosed/pololeh a leh.


  Autosedačka v trojkombinaci –⁠ tzv. vajíčko

  Autosedačka musí děťátko co nejvíce ochránit při případné dopravní nehodě. Pokud si nebudete jisti vajíčkem, které je v trojkombinací, co se vám líbí, pak raději kupte dvojkombinaci daného kočárku a autosedačku vyberte zvlášť.

  Autosedačky by měly mít splněné doplňkové testy, protože pokud splňují jen základní normu, tak se sice mohou používat, ale rozhodně neposkytují tolik ochrany, jako kvalitnější autosedačky. Nejvíce se rozdíly u levnějších vajíček, která jsou vyrobena z tenkého plastu a polystyrenu, ukazují při bočních nárazech, během nichž nedostatečně pevný materiál dítě neochrání.

  V některých případech je lepší sáhnout po vajíčku z bazaru než pořídit nekvalitní typ. Musíte si ovšem dát pozor na to, aby bylo maximálně asi rok staré, patřilo mezi kvalitní vajíčka, nebylo z bouraného auta a samozřejmě nebylo prasklé nebo jinak poškozené.

  Co je to ISOFIX na upevnění autosedačky?

  Isofix (neboli také ISO 13216) je mezinárodní standard pro upevnění dětské autosedačky na sedadlo auta. Isofix zjednodušuje montáž autosedačky a zlepšuje její stabilitu, proto ho doporučuje i BESIP (oddělení Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích a působení na lidského činitele).

  Autosedačka je isofixu pevně fixovaná přímo k sedačce auta, takže se nemůže naklánět do stran. Navíc v podstatě nehrozí, že byste ji připevnili špatně. Zkrátka stačí nacvaknout na isofix, kdežto při používání pásu musíte pečlivě dbát na správný postup.

  Jelikož se tento systém používá pouze cca dvacet let, musíte si před pořízením isofixu zkontrolovat, zda půjde ve vašem autě použít. U modelů vyrobených od roku 2000 do roku 2005 být může, ale nemusí. Plně byl totiž isofix do výroby zaveden až od roku 2006.
  Stejně tak ho musí podporovat autosedačka, kterou na něj chcete upevnit. Tu ale vždy připevníte i tříbodovým pásem, takže není problém ji používat v autech, které isofix nepodporují, což znamená, že ji můžete přesouvat z různých typů aut, pokud potřebujete.

  Upevnění pásy má oproti isofixu výhodu v tom, že sami volíte sklon autosedačky, zatímco isofix kopíruje sklon sedačky. Může se potom stát, že v autě s výraznějším sklonem sedaček, bude miminku padat hlavička na hrudník.

  #buying_guides

  kocarkopedie
  23. kvě 2022    Čtené 1952x

  Jak vybrat cestovní kočárek?

  Cestovní kočárek využijete do letadla, vlaku i kufru auta a úložného prostoru autobusu, kde zabere málo místa. Jak ho ale vybrat tak, aby byl vhodný právě pro vaše cesty a výlety? Pojďte se na to s námi podívat.

  Foto-zdroj

  Co si u cestovního kočárku musíte pohlídat?

  Malé rozměry, nízká hmotnost a skvělá skladnost jsou u cestovních kočárků podstatné. Proto si určitě zkontrolujte:

  • Velikost v rozloženém stavu – cestovní kočárek obvykle využívají rodiče větších dětí, proto mívají výše posazenou stříšku. I tak zkontrolujte délku zádové opěrky, která by měla mít okolo 50 cm, a šířku sedadla, aby dosahovala více než 35 cm.
  • Velikost ve složeném stavu – zvláště pokud často cestujete s určitou leteckou společností, je dobré porovnat velikost složeného kočárku s jejími požadavky na příruční zavazadlo.
  • Hmotnost – cestovní kočárky mívají okolo 6 kilogramů. Výrazně těžší už by se hůře přenášely.
  • Nosnost – starší nebo levné modely cestovních kočárků mívají nosnost do 15 kg váhy dítěte, běžně už jsou ale k dostání takové, do nichž bez problémů posadíte i 22kilogramové, a sehnat můžete také kočárky s nosností 25 kilogramů.
  • Výšku rukojeti – u většiny cestovních kočárků nelze výškově nastavovat rukojeť, proto je nutné pohlídat její výšku, aby se vám kočárek dobře ovládal.

  Jaké jsou možnosti sedačky cestovního kočárku?

  Hodit se vám může také možnost nasazení sedačky po i proti směru jízdy. Ne všechny cestovní kočárky však tuto vlastnost mají a také záleží jen na vás, jestli ji upřednostňujete. Častější je rozhodně varianta, kdy dítě sedí čelem po směru jízdy, takže má rozhled kolem sebe. Protisměrné nasazení, které je možné například u kočárku Cavoe Osis, se však hodí hlavně ve chvíli, kdy chce být v kontaktu s rodičem, a tedy i čelem k němu.

  Na materiálu koleček záleží

  Kolečka bývají menší a často vyrobená z EVA pěny, protože musí být co nejlehčí a nejskladnější. Ta ale nejsou příliš odolná a zvládnou spíše jen rovné povrchy. Proto je výrobci postupně vyměňují za kolečka z tvrzené gumy, která jsou odolnější a nezachytávají se do nich kamínky. Kočárky s gumovými kolečky mají lepší jízdní vlastnosti, ovšem také o něco vyšší cenu a hmotnost.

  Je tedy potřeba počítat s tím, že cestovní kočárky nejsou určené do náročného terénu, ale budou vám skvělým parťákem při pohybu na letišti, chození po památkách apod. Pohodlí přitom zajistí odpružení, které mají některé modely u všech čtyř koleček, jiné zase jen na předních. Díky němu jsou totiž tlumeny otřesy vycházející od kol do rukojeti a dítěte.


  Jaký je výběr cestovních kočárků?

  Řada značek nabízí kočárky, které se hodí do letadla i na jiné způsoby cestování. Jmenovat však můžeme třeba kočárky:

  I přes malé rozměry je potřeba se vždy ujistit přímo u letecké společnosti, se kterou budete cestovat, zda vám kočárek dovolí vzít na palubu.

  Taška na kočárek do letadla

  Taška (vak), do které složený kočárek vložíte, je praktická nejen do letadla, ale třeba i do kufru auta, vlaku nebo úložného prostoru autobusu. Díky jejím popruhům se bude snadno přenášet na rameni a navíc se vám neušpiní.


  Cestovní kočárky vs. golfky

  Cestovní kočárek rovná se golfky – to je častá domněnka, která se ovšem mýlí. Pravdou sice je, že golfové kočárky v minulosti bývaly velmi oblíbené, protože disponovaly nízkou hmotností a po složení připomínaly vak s golfovými holemi, takže byly i dobře uskladnitelné. Jenže jejich rozdělené rukojeti začaly být postupem času spíše přítěží, protože nebylo možné je řídit jednou rukou.

  Výrobci se proto zaměřili na kočárky typu golfky, které mají spojenou rukojeť, a na ultralehké cestovní kočárky. Ty složíte do tvaru obdélníku o takových rozměrech, že je řada leteckých společností uznává za příruční zavazadlo. Díky tomu není potřeba kočárek odevzdávat před nástupem do letadla, ale můžete ho vzít přímo na palubu.

  null

  Oblíbené cestovní kočárky

  Mezi favority v cestovních kočárcích bezesporu patří Joolz Aer a X-Lander X-Follow, které jsou právě častou volbou i do letadla.

  Joolz Aer

  Kočárek Joolz Aer byl vyvinut právě jako kočárek do letadla. Jeho hmotnost je pouhých 6 kilogramů! Uvnitř vypadá jako klasický sportovní kočárek, ale zadní strana opěrky vzhledem připomíná cestovní kufr. Na ni stačí rozepnout zip a následně polohovat zádovou opěrku pomocí pásku.

  Kočárek složíte velmi rychle a snadno jednou rukou, pak ho jednoduše vložíte do tašky, která je součástí balení, a pomocí popruhů na rameno kamkoliv přenesete. Jeho skladnost je tedy maximální. Jízdními vlastnostmi se hodí spíše na rovné povrchy.

  X-Lander X-Follow

  Kočárek X-Lander X-Follow váží 7,5 kilogramu. Jeho stříška lze prodloužit, takže chrání před sluníčkem, větrem i drobným mrholením. Skládání je opět snadné a možné jednou rukou. Madlo pro dítě se pak používá k přenášení složeného kočárku. Také rozkládání je otázkou okamžiku.

  #buying_guides

  kocarkopedie
  16. kvě 2022    Čtené 2664x
  Nový kočárek Joolz Geo3.

  Nový Joolz Geo3: Co tahle novinka nabízí?

  V poslední době to vypadá, jako kdyby se TOP značky kočárků předháněly. Tentokrát vám představíme novinku holandské značky Joolz, která patří k nejpopulárnějším. Na trh totiž v těchto dnech přichází  Joolz Geo3!

  Nový kočárek Joolz Geo3.


  Všeobecné informace o Joolz Geo3

  • Ceny:
   • Za trojkombinace zatím nejsou známé
   • Za dvojkombinace: Mono – cca 33 000 Kč, Twin – cca 45 000 Kč
   • Duo sada pro vytvoření sourozeneckého kočárku – 3 700 Kč (obsahuje adaptéry, stříšku a madlo)
  • Hmotnost: 13 kg
  • Věkové rozmezí:
   • Mono – od narození do 22 kg váhy dítěte
   • Twin a Duo – od narození do cca 2 let (nosnost 15 kg na jednu sedačku, spodní sedačka je navíc omezená výškou dítěte, a to do 100 cm)
  • Rozměry po složení (vך×d): 19,5×57×92 cm
  • Nosnost nákupního košíku: 15 kg
  • Čištění: Látky lze prát v pračce na 30 °C

  O jaký kočárek jde?

  Geo3 je model lehkého terénního kočárku, který je možné koupit ve dvojkombinaci a trojkombinaci. Podobně jako Easywalker Jimmey byl navrhnutý pro maximální pohodlí děťátka i jeho rodičů, a to s ohledem na jízdu v různých terénech – od přírody až po dlážděné ulice města.

  Zároveň potěší moderním designem s nádechem luxusu, dokonale promyšlenými detaily a udržitelným procesem výroby, který splňuje moderní ekologické požadavky.

  Geo3 je nejpevnějším a nejprostornějším kočárkem od Joolz. Dále je kompatibilní s autosedačkami známých značek, jako jsou například Cybex, Maxi-Cosi a další.


  Čím se Geo3 vyznačuje?

  • Velkými kolečky s pneumatikami z tvrzené gumy, které jsou tiché a mimořádně odolné (tzv. bezúdržbové).
  • Velkým a odvětraným sportovním sedadlem, u kterého síťka na zadní straně poskytuje dostatečné proudění vzduchu.
  • Látkami vysoké kvality s jedinečnými barvami.
  • Hlubokou korbou se sluneční clonou, stříškou o velikosti XL a panoramatickými okénky, která zajišťují vynikající cirkulaci vzduchu.
  • Velkým nákupním košíkem s nosností 15 kg.

  Variabilita = Spoustu možností

  Kočárek Joolz Geo3 koupíte ve třech verzích:

  • Mono pro jedno dítě
  • Twin pro dvojčátka
  • Duo pro sourozence s věkovým rozdílem

  Verze Mono a Twin jsou dostupné jako hotové sety, Duo pak složíte zakoupením dvojkombinace Mono kočárku a sady s adaptéry na upevnění sedadla nebo hluboké korby a s madlem i stříškou.


  Hluboká korba kočárku

  Nabízí vnitřní prostor o velikosti 78x33 cm, který miminku zabezpečí pohodlí a dostatek prostoru. Navíc má měkké polstrování, ochranný polštář a systém proti refluxu.

  Na léto je hluboká korba vybavená zabudovanou ventilací, která dokonce splňuje normu pro spánek přes celou noc, a extra velkou stříškou s SPF 50+. Když se počasí naopak zhorší, voděodolné látky a ochranný štít proti větru s XL stříškou si poradí.

  Hluboká korbička je totožná u všech verzí.


  Sportovní verze

  Korýtkové sedadlo sportovní části je pohodlné a prostorné, přičemž nasadit lze po i proti směru jízdy. Ve své zadní části zádové opěrky má zasazenou síťku, která zajišťuje cirkulaci vzduchu. Stačí během horkých letních dní odepnout měkkou vnitřní vložku.

  XL stříšku, která má zabudované ventilační okénko, rozšíříte snadno a rychle pomocí zipu. Děťátko tak bude lépe chráněno proti sluníčku nebo mrholení a větru. I v tomto případě je látka stříšky voděodolná a s SPF faktorem 50+.

  V kočárku samozřejmě nechybí ani důležitý bezpečnostní prvek: 5bodové pásy s měkkým polstrováním.


  Rozdíl mezi verzemi kočárků

  Designem a funkcemi jsou verze Mono, Duo a Twin stejné. Rozdíl ale přichází v případě nosnosti sportovní varianty:

  • Mono má maximální nosnost 22 kg váhy dítěte.
  • Duo a Twin mají na jedno sedadlo nosnost 15 kg. U sourozeneckého sedadla je také důležité nezapomenout, že se tam vejde dítě do výšky 100 cm. Umístěné je totiž v dolní části konstrukce – v nákupním košíku.

  Kolečka a odpružení

  Geo3 má všechna čtyři kolečka odpružená, díky tomu zdolají každý terén, ať už v přírodě, nebo ve městě. Kromě toho jejich materiál – tvrzená guma – má úpravu proti propíchnutí, takže jde o tzv. bezúdržbová kolečka. V šeru bezpečí zajistí reflexní pásky.


  Design

  Kočárek Geo3 je dostupný v pěti barvách:

  • Pure Grey
  • Sage Green
  • Urban Green
  • Brilliant Black
  • Navy Blue

  Pozitiva vs. negativa

  👍 Pozitiva

  • Variabilita
   • Mono kočárek pro jedno dítě
   • Twin kočárek pro dvojčátka
   • Duo varianta pro sourozence s věkovým rozdílem
  • Skladnost – Dvojkombinace se po složení vejde do malého kufru auta.
  • Šetří životní prostředí – barvy Sage Green a Navy Blue jsou vyrobené z recyklovaných PET lahví.
  null

  👎 Negativa

  • Sportovní korýtkové sedadlo se nedá dát do úplného lehu, což může být pro některé maminky mínusem, pro děti s refluxem je to ovšem vhodnější.
  • Snížená nosnost sedadla u verzí Twin a Duo

  null

  Další kočárkové novinky roku 2022

  nullnullnull

  Zdroj: Joolz


  #novinky

  kocarkopedie
  5. kvě 2022    Čtené 2526x
  Recenze kočárku Baby Jogger City Mini GT2.

  Recenze kočárku Baby Jogger City Mini GT2

  Ahoj, tady kočárková poradkyně Katka, tentokrát se hlásím s recenzí kočárku Baby Jogger City Mini GT2, který jsem se synem pečlivě otestovala. Projeli jsme s ním řadu typů terénů, vyzkoušeli všechny jeho vlastnosti, skládání i rozkládání. Tak se pojďte podívat, co nabízí.

  Kočárek Baby Jogger City Mini GT2.


  Splňuje řadu požadavků

  Do naší Kočárkové poradny mi neustále chodí dotazy s obsáhlými požadavky, co všechno by měl kočárek splňovat a mít. Nejčastěji chcete, aby poskytoval dobré jízdní vlastnosti a projel městský nerovný terén i ten náročnější v přírodě. Dále by měl mít snadné skládání a rozkládání kvůli cestování autem, neměl by být těžký, ale zároveň musí být vhodný také pro větší dítě. Samozřejmostí jsou kvalitní kola, která jsou odolná, a to nejdůležitější pro nás ženy: musí být pěkný! 🙂

  Někdy je však nereálné, aby kočárek splňoval vše, co si přejeme. Buď musíme udělat pár ústupků, nebo mít kočárků hned několik. Ale dnes vám jeden takový kočárek představím. A proč jeden? Po otestování totiž vím, že splňuje všechny výše uvedené požadavky.

  A o jakém kočárku je tedy řeč? Přeci o Baby Jogger City Mini GT2. Vybrala jsem konkrétně nejnovější model 2021, v barvě briar green, která je pro letošní rok velice žádaná.

  Zachytit reálnou barvu kočárku je nadlidský úkon, je to takový chameleon 🙂. Stačí fotit kočárek v jiných světelných podmínkách a rozdíl je znatelný. Popsala bych ji ale jako zemitější, jak můžete vidět na této fotce.


  Parametry ve zkratce

  Hmotnost:10,4 kg
  Maximální zatížení sezení:22 kg
  Celkové zatížení kočárku:28 kg
  Délka zádové opěrky:53,5 cm
  Šířka sezení:35,5 cm
  Celková délka ložné plochy:104,5 cm
  Průměr předního kola:20 cm
  Průměr zadních kol:20 cm
  Odpružená kola:všechna

  Orientační cena v době publikace článku je cca 12 000 Kč.

  null

  První dojem z kočárku Baby Jogger City Mini GT2

  Když kočárek dorazil domů, překvapila mě celkem pevná krabice. Byl opravdu dobře zabalený, aby se mu při přepravě něco nestalo. Samostatné složení pak bylo velmi intuitivní, lehce jsem znejistila až u postavení kočárku na nohy, tedy na kolečka, ale nakonec se povedlo! Svůj nový vůz hned omrkl i jeho malý pasažér, kterého jsem z něj pak už nemohla dostat ven, takže jsme vyrazili rovnou na důkladné testování.

  Hlavnímu testovači jsou skoro 2 roky a od jeho roku a půl jsme kočárek nevyužívali vůbec. Trochu jsem se bála, jak celé testování bude probíhat a že mě to bude stát hodně křupek i nervů. Naštěstí to nebylo třeba a momentálně máme spíše opačný problém – v kočárku se mu tak líbí, že do něj chce dobrovolně. O tom jsem si předtím mohla nechat zdát! 🙂 Každopádně, já se mu vůbec nedivím, kočárek je opravdu extra prostorný a pohodlný.


  ...a teď hezky od stříšky až po kolečka

  Stříška

  Ačkoliv není prodlužovací na zip, jak to tak u kočárků bývá, tak je dostatečně dlouhá. Nechybí u ní ani rodičovské okénko, které je celé síťované a uzavíratelné neslyšně na magnet.

  Materiál stříšky je nepromokavý, o čemž jsme se sami přesvědčili.

  Velikou výhodu vidím i v tom, že je stříška položena výše, takže i větší dítě má stále dostatečné místo nad hlavou.


  Sezení, polohování nohou

  Sezení je měkce polstrované a opravdu prostorné. Skoro pětiletá dcera má momentálně růstové bolesti, takže se stává, že se občas sveze i ona. Vejde se tam naprosto bez problémů, aniž by měla hlavu ve stříšce.

  Sezení není úplně rovné, jak to teď bývá u spousty kočárků. Mám zkušenost, že neúplný sed vadí spíše maminkám. 🙂 Mám tři děti a ani jedno jsem nevozila v kolmém sedu. I nejmladšího syna poutám jen popruhy kolem boků a nechávám ho se přitahovat a sedět v aktivním sedu jen tehdy, kdy chce on sám. Většinu času sedí spokojeně opřený o zádovou opěrku, která je ve zdravé poloze pro dětská záda.

  Polohování zádové opěrky je řešeno formou popruhu neboli pásku. I když jsem zvyklá na jednoruční polohování pomocí páčky, tak se mi s popruhem manipuluje dobře a plynule.

  Hned pod popruhem najdete praktickou síťovanou kapsu pro úschovu drobností.

  Samozřejmostí je možnost nastavit zádovou opěrku do úplného lehu i s polohováním nohou, které je součástí kočárku, což velice oceňuji. Ačkoliv jsem si myslela, že ho využijeme jen na spánek, tak jsem se mýlila, opěrka je totiž zvednutá pořád, synovi to při sezení vyhovuje více. Ze začátku jde trochu ztuha vycvaknout z plastového klipu, ale po čase to jde čím dál lépe.

  Zadní strana opěradla má navíc možnost odvětrávání, které je takové „must have“ pro teplé letní dny. My ho využíváme i teď při hezkém počasí, syn pak spí mnohem lépe 🙂.

  Nevýhodou je jeho odkrytí na suchý zip, musím dávat velký pozor, abych ho tím nevzbudila.

  Bezpečnostní popruhy jsou 5bodové a výškově nastavitelné. Nevýhodu vidím v mezinožním polstrování, které se snadno vyvléká a můžete ho lehce ztratit.


  Rukojeť

  Rukojeť je kloubová, lze ji nastavit do několika pozic, a pohodlně si ji tak přizpůsobit své výšce. Nám s manželem (170 cm a 180 cm) vyhovuje prostřední pozice.

  Co se týče jejího vzhledu, tak je celá gumová a má nezvykle hranatější tvar s výrazným vzorkem. Upřímně řečeno, chvilku mi trvalo, než jsem si na ni zvykla. Do teď jsem měla na kočárcích hladkou a více zakulacenou.

  Co mě na ní ale nejvíce štve, je, že vypadá stále „ušmudlaně“. Bohužel její údržba je pracnější, protože klasické vlhčené ubrousky zanechávají bílý povlak. Ale je to celé o zvyku, manželovi to například nevadí vůbec. Já si pro větší pohodlí nechala ušít koženkový potah.

  Madlo

  Gumové je i dětské madlo před dítě a dá se nastavit do tří poloh. Nevýhodou je, že ho nevyklopíte do strany, ale musí se celé odejmout. Naštěstí je madlo dobře tvarované a syna zvládám dávat do kočárku vrchem, místa je tam opravdu dost. Pro větší dítě, které vylézá do kočárku samo, to bude ale nepraktické.


  Nákupní košík

  Je poměrně prostorný, ale v přístupnosti překáží zadní spojovací tyč, takže se do košíku dostanete spíše z boku. Osobně bych více ocenila zakrytý koš, který by lépe uschoval věci a měl nižší riziko protrhnutí než síťovaný.


  Kola, odpružení a brzda

  Kola jsou gumová, plněná lehčenou pěnou, díky čemuž jim nehrozí žádný defekt ve formě propíchnutí, nazývají se také jako bezúdržbová.

  Přední kolo má možnosti aretace, což doporučuji pro zlepšení vlastností v terénu. Její nastavení je velice jednoduché.

  Odpružená jsou všechna kola, ačkoliv je odpružení tvrdší a kola menší, tak celkové jízdní vlastnosti v terénu i mimo něj jsou velmi dobré.

  Brzda se netradičně ovládá rukou. Je umístěna na pravé straně konstrukce pod rukojetí, aby byla manipulace s ní příjemná. Mně osobně to velmi vyhovuje, možná i více než klasická nášlapná.

  Zabrzdění kočárku je jednoduché, stačí brzdu otočit směrem nahoru. K odbrzdění je potřeba stlačit zároveň i tlačítka po stranách, ale je to velmi lehké, což jsem si vyzkoušela i několikrát na eskalátorovém pásu v obchodním centru, kde je souhra rychlého odbrzdění a následného plynulého uvolnění kol velmi důležitá.


  Jízdní vlastnosti v terénu i mimo něj

  Co se týče celkové manipulace s kočárkem, tak je velmi lehká, bez problému ho lze ovládat jednou rukou.

  Projel polní cestu.

  I tu lesní, plnou kamenů.

  Ani štěrková cesta nebyla problémem, kočárek se dal ovládal i jednou rukou.

  Testovali jsme poctivě i v městském terénu.

  Kočárek je prodávaný jako městský model, ale s terénem si také hravě poradil, není nic, co mi neprojel, a to jsem ho nešetřila! 🙂


  Stabilita

  O trojkolkách se často vypráví, jak jsou nestabilní a snadno se převrátí. Každý z nás určitě něco podobného slyšel. Ano, i já mimochodem. Dlouhou dobu jsem tomu i věřila a trojkolku za žádnou cenu nechtěla. Ale opravdu se není čeho obávat. Troufnu si říct, že je stabilnější než 90 % klasických čtyřkolových kočárků ve stejné hmotnosti. A čím to je? Především konstrukcí a sníženým těžištěm. S kočárkem se také musíte naučit správně manipulovat, pak se vám odvděčí mnohem lepšími jízdními vlastnostmi než klasický čtyřkolový kočárek.


  Skládání a rozkládání

  Složit kočárek lze jednoduše jednou rukou. Rozložení je už trochu složitější a bez druhé ruky se neobejdete, ale je to hodně o cviku. Ze začátku mi trvalo, než jsem našla správný grif a výšku, abych rukojetí pokaždé nedrhla o podlahu🙂.

  Velikost po složení je větší, jelikož se nedá plně sklopit rukojeť. Nevýhodou je také složení sezením ven, protože se může snadno ušpinit.

  Foto-zdroj


  Barevné provedení

  Mimo této barvy, můžete kočárek pořídit i v černé (opulent black), cihlově mahagonové (brick mohagony) a šedé (stone grey).

  Starší modely jsou pak v barevné verzi černá (jet), kombinace černé stříšky a šedého sezení (slate) a modrá (carbon).


  Příslušenství

  Ke kočárku je potřeba dokoupit dětské madlo, ale někdy bývá v akčním setu s kočárkem, čímž dost ušetříte. Dále je nutné zakoupit pláštěnku – originální nebo postačí i nějaká univerzální (já mám například z drogerie DM).

  Baby Jogger má dále příslušenství, jako je stupátko pro staršího sourozence; chladicí tašku, kterou upevníte za rám konstrukce (na spojovací tyč nad nákupním košíkem); organizér s přihrádkou na nápoj a dále i jídelní pultík a držák na pití.

  Ke kočárku lze také připojit hlubokou korbu City Mini a vajíčko s příslušnými adaptéry, takže můžete kočárek využít už od narození.

  Foto-zdroj


  Čím se od sebe vzájemně liší modely 2020 a 2021?

  Kočárek prošel určitým „faceliftem“, má nové materiály a barvy stříšek, které mají zároveň trochu elegantnější design, a rozdílné je i černé sezení, které je nyní „melírované“. Stříška už nejde výškově nastavit a je ve vyšší pozici automaticky.

  Od staršího modelu Baby Jogger City Mini GT se liší hlavně polohováním nohou, materiály na celém kočárku a zadním odpružením kol.

  null

  Kdo jsou jeho konkurenti?

  Největším konkurentem je bez pochyby Thule Spring, což plně chápu, protože i já byla postavena před tuto těžkou volbu! 🙂

  null

  V čem se zásadně liší?
  Nejdůležitějším rozdílem jsou rozměry sezení. Přestože jsou kočárky stejně těžké a mají podobné rozměry, tak vnitřní rozměry mají zcela odlišné. Thule Spring je ve srovnání s Baby Jogger City Mini GT2 mnohem užší. Rozdílná je i výška stříšky, která je u Thule podstatně nižší, a kvůli tomu má větší dítě hlavu v ní, pro velké děti bych ho tedy nedoporučovala. Právě tyto rozměry byly pro mě hlavním důvodem, proč nakonec jít do GT2.

  Rozdílná stříška ještě společně s designem 🙂 zase nahrává ve prospěch Thule. Stříšku má prodloužitelnou na zip, je delší a má také ventilační okénko po celé délce rozšiřitelné části.

  Ačkoliv mají stejně velká kola, tak Baby Jogger má lepší jízdní vlastnosti v terénu.

  Další rozdíl je i v opěrce nohou, kterou je potřeba dokoupit u Thule, což je další výdaj navíc.

  A poslední rozdíl je v designu. Thule má ostřejší linie a je více „městský“, zatímco Baby Jogger působí spíše terénním dojmem.


  Tak si to pojďme zhodnotit! Jak tedy Baby Jogger City Mini GT2 obstál?

  Plusy

  • Jízdní vlastnosti
  • Kvalitní kola
  • Prostorné sezení a dlouhá ložná plocha
  • Úplný leh
  • Polohování nohou
  • Výše položená stříška
  • Nastavitelná rukojeť
  • Design a barevné provedení
  • Odvětrávání na zadní straně opěradla
  • Parkovací brzda umístěná u rukojeti
  • Celková vysoká nosnost
  • Stabilita

  Mínusy

  • Provedení rukojeti
  • Špatně přístupný nákupní košík
  • Skládání potahem ven
  • Větší rozměr po složení kvůli rukojeti, která nejde úplně sklopit
  • Trčící velké cedulky u potahu sezení
  • Mezinožní polstrování u pásu se lehce vyvléká
  • Vyšší pořizovací cena (cca kolem 12 000 Kč)
  • Dražší příslušenství
  • Nutné dokoupit madlo a pláštěnku

  Bodově bych mu dala 9 z 10 možných, nejvíce mi na něm vadí skládání potahem ven, těžší rozkládání, gumová rukojeť a špatná přístupnost do nákupního košíku. Jinak jsem s ním moc spokojená, o čemž svědčí i fakt, že jsem si kočárek nakonec koupila, a pevně věřím, že s námi zůstane ještě hodně dlouho! 🙂


  Tímto děkuji Bohemia babyshop za poskytnutí kočárku k recenzi.

  null

  Pokud s koupí váháte, tak doufám, že vám moje recenze pomohla v rozhodování. Těším se na vás v Kočárkopedii a v naší Kočárkové poradně, kde s radostí a péčí zodpovídám všechny dotazy ohledně kočárků a všeho kolem nich.

  Přeji krásné jarní dny a pohodové kočárkování.
  Katka
  Kočárková poradkyně Modrého koníka
  #redakcni_recenze

  kocarkopedie
  28. dub 2022    Čtené 2536x
  Jak vybrat golfky, golfový kočárek.

  Jak vybrat golfky a lehký cestovní kočárek?

  Golfky mají dvě výhody: jsou lehké a skladné. Jenže na druhou stranu ve své původní podobě se dvěma rukojeťmi nenabízejí právě jednoduché ovládání, a tak od nich výrobci postupně upouštějí a nahrazují je kočárky typu golfky neboli lehkými cestovními kočárky, kterým se ale všeobecně také říká golfky. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou jejich možnosti a na co si dát pozor při výběru.

  Foto-zdroj: Pixabay.com.

  Co jsou to golfky?

  Golfky zažily velký boom už před lety. Postupně je ale z velké části nahradily sportovní kočárky (tzv. sporťáky), které jsou vhodnější do náročnějšího terénu. Golfové kočárky nabízí řada značek –⁠ pro příklad: Joolz, Inglesina, Cybex, Bugaboo, Easywalker, Baby Jogger a Elodie Details.

  Golfový kočárek se používá hlavně k jízdě po městě a pro starší děti, nicméně ne všichni rodiče po něm sáhnou, někteří u sporťáku zůstanou až do doby, kdy jejich dítko kočárek už vůbec nepotřebuje, a golfky buď nepořídí, nebo je mají jen jako doplňující kočárek na kratší procházky, případně na cestování, protože je snadno složí do kufru auta nebo vezmou s sebou do letadla.

  Výhodou golfek je nízká hmotnost a velmi dobrá skladnost. Hodí se tak třeba na procházky v nenáročném terénu, kdy malý pasažér už většinu cesty ujde sám a jen si občas potřebuje odpočinout.

  I když na trhu najdete golfky, u nichž je uvedeno, že je můžete používat od narození miminka, naše kočárková poradkyně to rozhodně nedoporučuje. Tento typ kočárku totiž malému miminku nezajistí potřebnou oporu a vlastnosti nutné pro správný vývoj pohybového aparátu. Proto platí, že golfový kočárek by měl přijít na řadu až v době, kdy dítě samo sedí. V případě, že tomu tak není a je z nějakého důvodu nutné ho do golfek posadit, pak jedině se zádovou opěrkou nastavenou do lehu.


  Typická rozdvojená rukojeť

  Golfový kočárek svůj název získal podle rukojeti, která je rozdvojená, a tak golfky po složení připomínají vak s golfovými holemi. Pro některé rodiče toto řešení nemusí být praktické, protože kočárek je v podstatě neovladatelný jednou rukou, což u typů se spojenou rukojetí nenastane.

  Některé značky, například Dooky, nabízejí možnost dokoupení spojovací rukojeti, kterou připevníte k jakýmkoliv golfkám. Díky ní je pak kočárek ovladatelný i jednou rukou.

  Foto-zdroj: Pixabay.com.


  Nový typ golfek

  S ohledem na již zmiňovanou horší ovladatelnost golfového kočárku s rozdvojenou rukojetí výrobci pomalu od jejich vyrábění upouštějí. Nahrazují je kočárky typu golfky nebo cestovní kočárky se spojenou rukojetí a také snazším skládáním, které tak částečně získávají některé vlastnosti sportovních kočárků, ale udržují si svoji lehkost a malé rozměry.


  Čeho si všímat při výběru golfek i cestovního kočárku?

  Pokud o koupi golfek uvažujete, pak si při výběru dejte pozor na následující parametry.

  Hmotnost

  Kočárky typu golfky, ať už pravé, nebo inovované, se honosí tím, že jsou lehkým kočárkem. Právě nízká hmotnost je jednou z jejich největších výhod. Většinou se pohybuje okolo 4 až 6 kilogramů.

  Skladnost

  Ať už na skladování doma, do kufru auta, nebo pro pohodlné cestování, kočárek by měl vždy jít snadno složit, přičemž golfky nejsou výjimkou, spíše naopak – jejich kompaktnost je další vlastností, pro kterou jsou vyhledávány. Ideální je možnost složení jednou rukou, které zabere málo času.

  Nezapomeňte ani na kontrolu rozměrů složeného kočárku, aby se vám vešel tam, kde ho budete skladovat. Nesmírnou výhodou je i systém, který umožňuje kočárek ve složeném stavu „uzamknout“, takže se po složení sám nerozkládá a jeho přenášení je snadnější.

  null

  Nosnost

  Obvykle bývá nosnost stanovená na 15 kg hmotnosti dítěte. Pokud máte větší dítko, zaměřte se spíše na kočárek, který uveze více, to znamená minimálně 20 kg, aby vám mohl sloužit dostatečně dlouho.

  Raději se ale při nákupu ujistěte, že si s prodávajícím dobře rozumíte, protože někdy se za nosnost kočárku považuje údaj, který říká, kolik kilogramů kočárek uveze – tedy i s připočtením maximálního využití úložných prostorů.

  Kolečka

  U levných golfových kočárků si dejte pozor na nekvalitní plastová kolečka, co neposkytují pohodlnou jízdu a mívají poměrně krátkou životnost. Lepší jsou pěnová a také gumová, která jsou velmi odolná, nicméně přidávají kočárku na hmotnosti.

  Počet koleček se může lišit. Existují totiž golfky se:

  • Čtyřmi kolečky
  • Dvěma vpředu a čtyřmi vzadu (zdvojená)
  • Vpředu i vzadu po čtyřech kolečkách (zdvojená)

  Vyšší počet kol zajišťuje lepší stabilitu a také zvyšuje bezpečnost, protože jedno samostatné kolečko se může zaseknout třeba v mřížovém poklopu od kanálu.

  Pro přizpůsobení koleček terénu se hodí možnost aretace předních kol, protože manipulace například v MHD je snazší, pokud se kolečka otáčejí, ale pro chůzi po dláždění se zase více hodí kolečka pevná.

  Dalším praktickým pomocníkem je odpružení, které eliminuje přechod vibrací a otřesů do rukojeti a k dítěti. U golfek bývá většinou jen na kolech, nikoliv na podvozku, jako tomu je u sportovních kočárků.

  Brzdy

  Brzdy jsou na kočárku důležité nejen z hlediska pohodlí, ale hlavně bezpečnosti. Golfky bývají vybavené centrální brzdou zadních kol, díky níž se kočárek sám nerozjede.

  Polohovatelnost zádové opěrky

  Protože i větší dítě si potřebuje dostatečně odpočinout, je vhodné, když jde zádová opěrka kočárku sklopit do úplného lehu. Není ale samozřejmostí, že tuto vlastnost budou golfky mít. Existují modely, u kterých to možné není a slouží vysloveně jen pro polohu vsedě.

  Ovládání zádových opěrek bývá:

  • Páčkou na zadní straně sedáku
  • Tlačítky na stranách
  • Páskem

  Všechny tři varianty jsou snadné a je na vás, která vám bude nejlépe vyhovovat.

  Polohování opěrky nohou

  Také v případě polohování opěrky nohou platí, že nejde o samozřejmou možnost každého kočárku, ale rozhodně zvýší pohodlí dítka. To si pak může natáhnout nožky, aby mu nevisely přes okraj golfek.

  Stříška

  Stříšku na kočárku oceníte při nepřízni počasí, kdy začne pršet nebo foukat vítr, a také jako clonu proti slunci. V obchodě se nejspíš setkáte se třemi možnostmi:

  • Nejlevnější golfky, které v základním provedení stříšky nemají, ale u některých typů je možné jejich dokoupení.
  • Modely se stříškou

  Nejpraktičtější je stříška, která se dá prodloužit rozepnutím zipu, protože potom chrání víc než v základním nastavení.

  U stříšky se dále hodí kšilt pro ještě lepší clonění a průhledové okénko, které umožní kontrolovat, co dítko v kočárku právě dělá. Jeho otevírání je trojího typu:

  • Na magnet, který je tichý
  • Na suchý zip, co se může vlivem používání znehodnotit
  • Nebo na klasický zip, který bývá hlučnější a může spící dítě vzbudit

  Úložný prostor

  Golfky vám tolik úložného prostoru jako kočárek sporťák nenabídnou. I tak mnohé modely mají koš pod sedačkou, do kterého dáte třeba deku nebo přebalovací potřeby – nosnost tohoto koše se pohybuje okolo 2 kilogramů.

  Foto-zdroj: Pixabay.com.


  Golfky pro dvojčata

  Golfový kočárek koupíte také ve variantě pro dvojčata, například od značky Maclaren. I ten může mít rozdělené rukojeti a pro golfky typická kolečka. Vzhledem k dvojnásobné šířce je ale nutné si vyzkoušet manipulaci s kočárkem, a to nejlépe se zátěží.


  Golfky z bazaru

  Pokud se rozhodnete pořizovat kočárek z druhé ruky, buďte při výběru opravdu pečliví. Doporučujeme zvolit osobní předání, kdy si ho vyzvednete a zaplatíte na místě. Díky tomu si totiž kočárek můžete dobře prohlédnou i vyzkoušet jízdu, skládání a různá nastavení, případně si koupi rozmyslet.

  Na co se prodávajícího ptát?

  • Jaký je přesný název a rok výroby daného kočárku?
  • Šlo o nový nebo už byl také pořízený v bazaru?
  • Jak dlouho byl používaný a kolik dětí se v něm vozilo?
  • Platí pro kočárek ještě záruka?
  • Probíhaly nějaké opravy, případně o jaké šlo? Dají se sehnat náhradní díly?
  • Dostanete manuál?
  • Co zahrnuje uvedená cena? Jen kočárek, nebo i příslušenství, případně jaké?
  • Jaký je důvod prodeje kočárku?
  • Jsou na něm viditelná poškození nebo špína a nevypratelné fleky?
  • Je z prostředí, kde se kouřilo?
  • V jakém stavu jsou kolečka?
  • Jak se manipuluje s brzdou, podvozkem a polohováním?
  • Jak se kočárek skládá a jaké rozměry potom má?

  #buying_guides

  kocarkopedie
  28. dub 2022    Čtené 3043x
  Nový kočárek Easywalker Jimmey.

  Nový kočárek Easywalker Jimmey: Bude tím pravým pro vás a vaše miminko?

  Holandská značka Easywalker přichází na trh s další novinkou, a to s úplně novým modelem kočárku Easywalker Jimmey, který má spoustu vychytávek, a navíc je vyrobený z recyklovaných PET lahví! Pojďme si na něj posvítit.

  Nový kočárek Easywalker Jimmey.

  Kočárek Easywalker Jimmey

  Jimmey je úplně nový model lehkého off-roadového kočárku, který lze koupit jako samostatný sportovní kočárek, ve dvojkombinaci nebo trojkombinaci. Je navíc kompatibilní s autosedačkami známých značek, jako jsou Cybex, Maxi-Cosi a další.

  Navrhnutý byl pro maximální pohodlí děťátka a jeho rodičů, a to s ohledem na jízdu v různých terénech i z hlediska praktických řešení ulehčujících každodenní používání. Zároveň potěší luxusním designem, dokonale promyšlenými detaily a udržitelným výrobním procesem, který splňuje moderní ekologické potřeby.


  Všeobecné informace:

  • Cena: Cca 22 600 Kč za samostatný sportovní kočárek, 27 990 Kč za dvojkombinaci (cena za trojkombinaci ještě není dostupná)
  • Hmotnost kočárku: 11,8 kg
  • Věkové rozmezí: Od narození do 3 až 4 let (max. nosnost je 22 kg)
  • Průměr koleček: Přední – 20,5 cm, zadní – 28 cm
  • Výška rukojeti: 99 až 113 cm
  • Nosnost sportovní části: 22 kg
  • Nosnost nákupního košíku: 10 kg
  • Rozměr po složení (vך×d): 40×61×85 cm
  • Rozměr v rozloženém stavu (vך×d): 113×61×69 cm
  • Čištění: Praní v pračce na 30 °C

  Kočárek Easywalker Jimmey se vyznačuje:

  • Velkými kolečky s nenafukovacími plněnými pneumatikami, které jsou tiché a extrémně odolné, tzv. bezúdržbové
  • Velkou a nastavitelnou opěrkou pro nohy
  • Měkkým prostorným sedadlem, které jde nastavit až do úplného lehu
  • Ekologickými látkami vysoké kvality a v jedinečných barvách
  • Sluneční clonou a stříškou hluboké korby o velikosti XL s panoramatickými okénky, které poskytují cirkulaci vzduchu
  • Velkým nákupním košíkem s uzavíráním na zip a s madly na přenášení po odpojení z rámu, který unese až 10 kg!

  Hluboká korba

  Hluboká korba o rozměrech 79x34 cm zajišťuje miminku pohodlí. Navíc má měkké polstrování, ochranný polštářek a systém proti refluxu. Matrace je měkká a chráněná snímatelným potahem z přírodního materiálu.

  Díky vyklopitelnému kšiltu na stříšce, XL stříšce se sluneční clonou, panoramatickému okénku a ventilačnímu systému ve spodní částí hluboké korby nebude žádné počasí problémem. Navíc lze měnit výšku korbičky na konstrukci kočárku – níže na konstrukci se nasazuje bez adaptérů, výše s nimi.


  Sportovní varianta

  Sportovní nekorýtkové sedadlo je velmi prostorné a pohodlné, což dokazuje délkou zádové opěrky, která má 55 cm, a 33 cm širokým sedadlem. K tomu nabízí 100 cm celkové plochy k ležení a nosnost 22 kg.

  Látky mají povrchovou úpravu proti vodě a slunečnímu záření. Kočárek je tedy stavěný do všech ročních období – proměnlivého jara, horkého léta, sychravého podzimu i mrazivé zimy.

  K příjemné jízdě je podstatné odpružení všech čtyř nenafukovacích plněných kol. Průměr předních kol je přitom 20,5 cm a zadních 28 cm. S takovými kolečky je Jimmey vhodným kandidátem na zdolávání města i lehce nerovného terénu.

  Složit jde rychle a snadno jednou rukou s nasazeným sedadlem, a vznikne tak plochý „balík“, který uskladníte i v malém kufru auta.

  null

  Praktický nákupní košík

  Jimmey je vybavený zmiňovaným prostorným nákupním košíkem s nosností 10 kg, který snadno odepnete od konstrukce a odnesete.


  Teleskopická rukojeť

  Ten, kdo bude kočárek řídit, si snadno nastaví teleskopickou rukojeť, která je vhodná pro středně vysoké i vyšší rodiče. Rozpětí jejího nastavení je od 99 do 113 cm.


  Design Jimmey je dostupný v pěti barvách:

  • Sand Taupe
  • Indigo Blue
  • Thyme Green
  • Iris Grey
  • Pepper Black

  Příslušenství

  Ke kočárku je možné dokoupit volitelné příslušenství, jako je moskytiéra, pláštěnka, skejt, volant na dětské madlo, pult na svačinku, držák na vodu, fusak, adaptéry na hlubokou korbu, adaptéry na autosedačku atd.

  Příslušenství ke kočárku, které můžete dokoupit.


  Klady a zápory kočárku:

  • + Dobrý poměr cena/kvalita
  • + Nízká hmotnost a dobrá skladnost – dvojkombinace se po složení vejde i do tak malého kufru, jaký má Fiat 500.
  • + Šetří životní prostředí – je vyrobený z recyklovaných PET lahví!
  • - Po složení kočárek sám nestojí – skládá se naplocho.

  null

  Zdroj: Easywalker

  #novinky

  kocarkopedie
  21. dub 2022    Čtené 724x
  Nový cestovní kočárek Petite&Mars Cross.

  Petite&Mars Cross – Kočárková novinka roku 2022

  Značka Petite&Mars si pro rok 2022 připravila spoustu úžasných novinek. Jednou z nich je i cenově dostupný Petite&Mars Cross – cestovní kočárek, který je kompaktní a samoskládací (podobně jako Easywalker Jackey).

  Nový cestovní kočárek Petite&Mars Cross.

  Jaké má kočárek vlastnosti?

  Cross poskytuje komfortní sezení dětem od 6 měsíců do dosažení hmotnosti 22 kilogramů, a to hlavně díky prostorné a dostatečně široké sedačce.

  Zádovou opěrku je přitom možné polohovat téměř do úplného lehu, takže se dítko v kočárku pohodlně vyspí. Polohovatelná je pak také opěrka pro nohy. Prodloužitelná stříška s kšiltem zase poskytne soukromí a ochrání před prudkým sluncem nebo nepříznivým počasím. Kontakt s dítětem a jeho kontrolu umožňuje náhledové okénko umístěné ve stříšce.

  Designové a na dotyk příjemné dětské madlo z eko kůže je odnímatelné, což umožňuje snadné posazení dítka do kočárku. Samozřejmostí je také 5bodový bezpečnostní pás s polstrováním.

  Cross se snadno ovládá. Díky velkým gumovým kolům a odpružené konstrukci hravě zvládne jízdu městem i procházky v přírodě. Průměr předních kol je 18 cm a zadních 20 cm. V případě potřeby ho lze jednoduše zajistit centrální brzdou.

  Uživatele jistě potěší také dobře přístupný košík na odložení věcí nebo menšího nákupu, jehož nosnost je 3 kg.

  Dostupný je tento kočárek ve třech barvách:

  • Ultimate Grey
  • Anthracite Blue
  • Mature Olive

  Cena nového Crossu se v době publikace článku pohybuje okolo 5 500 Kč.


  null

  Plusy kočárku Petite&Mars Cross

  + Lehký a kompaktní
  + Prostorné a pohodlné sezení
  + 3 pozice zádové opěrky
  + Polohovatelná opěrka pro nožičky
  + 5bodový bezpečnostní pás
  + Odnímatelné madlo pro snadný přístup k děťátku
  + Rukověť a madlo z eko kůže
  + Okénko na stříšce pro kontakt s děťátkem
  + Prodlužovací stříška s kšiltem
  + Spodní nákupní košík se skvělým přístupem
  + Velká gumová kola s odpružením
  + Otočná přední kola
  + Centrální brzda ovládaná nohou
  + Snadno rozložitelný
  + Samoskládací
  + Po složení sám stojí
  + Voděodolná úprava, SPF 40+
  + Rukojeť ve výšce 103 cm – ideální pro nízké rodiče


  Foto-zdroj: Petiteetmars.
  #novinky

  kocarkopedie
  13. dub 2022    Čtené 1110x

  Objevte nový Bugaboo Butterfly! Kompaktního společníka do města a na výlety

  Značka Bugaboo přichází na trh se skvělou novinkou – kočárkem Bugaboo Butterfly. Jde o nový kompaktní skládací kočárek s rozměry příručního zavazadla do letadla. Vhodný je tedy nejen do města, ale také jako skvělý společník na výlety a cestování.

  Všeobecné informace

  • Hmotnost kočárku: 7,3 kg
  • Věkové rozmezí: od 6 měsíců do zhruba 4 let
  • Nosnost sportovní části: 22 kg (váhy dítěte)
  • Nosnost košíku: 8 kg
  • Rozměry v rozloženém stavu: 92,5×45×102,4 cm
  • Rozměry ve složeném stavu: 45×23×54 cm (rozměr příručního zavazadla)
  • Čištění: Sedadlo – ručně, nákupní košík a popruhy – je možné prát na 30 °C
  • Průměr předních koleček: 11,9 cm
  • Průměr zadních koleček: 15,2 cm

  Cena v době publikace článku je od 11 100 Kč.


  Lehký, kompaktní a komfortní

  S váhou 7,3 kg je Bugaboo Butterfly opravdu lehký a manipulace s ním je jednoduchá a složení i rozložení rychlé. Nabízí prvotřídní komfort, ikonickou kvalitu, pohodlí a kompaktnost.

  Tento kočárek je dostupný s černým podvozkem a ve třech barvách sedadla – konkrétně v designech Forest green, Stromy blue a Midnight black.


  Vlastnosti kočárku Bugaboo Butterfly

  1. Stříška vyladěná do detailu
  Stříška, kterou lze prodloužit, má průhledná okénka, jimiž může dítko pozorovat okolí. Zároveň ho ale díky svému provedení ochrání před sluníčkem a poskytne příjemné proudění čerstvého vzduchu.

  2. Lze ho nosit na rameni
  Butterfly je lehký kočárek, který se snadno přenáší, a to i díky popruhu, který si můžete přehodit přes rameno.

  3. Má velké a nastavitelné sedadlo
  Sedadlo má nevšedně velký rozměr – 63 cm, nastavitelnou opěrku zad i nohou. Díky tomu bude mít děťátko pohodlí, a to i vleže, protože mu snadno nastavíte správný úhel na spánek, i když do úplně rovného lehu opěrka nastavit nejde.

  4. Prostorný nákupní košík
  Koš umístěný pod sedadlem unese až 8 kg. Přístupný je navíc z obou stran, což je praktické.

  5. Pokročilé odpružení
  Odpružení všech čtyř koleček umožňuje lehký přechod přes obrubníky a rampy i bezproblémovou chůzi po dlažbě. Vaše děťátko tak nebude nic rušit ani při případném spánku.

  Zdroj: Bugaboo
  #novinky

  kocarkopedie
  31. bře 2022    Čtené 891x
  Kočárek dvojkombinace zahrnuje hlubokou a sportovní variantu.

  Co je to kočárek dvojkombinace (2v1) a jak ho vybrat?

  Pokud vybíráte kočárek, pak jste už určitě slyšeli pojem dvojkombinace, která se občas označuje jako 2v1. Pojďme se společně podívat, co to znamená, a ulehčit vám nákup nového kočárku pro vaše miminko.

  Kočárek dvojkombinace zahrnuje hlubokou a sportovní variantu.

  Co je to dvojkombinace?

  Dvojkombinace je kočárkový set, který obvykle obsahuje podvozek, hlubokou korbu a sportovní sedačku. Někdy však obchody s kočárky vytvoří vlastní kombinace z podvozku, hluboké korby a autosedačky (vajíčka) nebo z podvozku, sportovní sedačky a autosedačky (vajíčka), ale jde o méně častou nabídku.

  Jak vybírat dvojkombinaci?

  Skloubit dvě varianty kočárku tak, aby vyhovovaly všem vašim požadavkům, je poměrně složité. Proto se při výběru dvojkombinace rodiče často řídí tím, že hlubokou korbu budou používat zhruba 6 až maximálně 12 měsíců, zatímco sportovní sedačku cca dva a půl roku. I tak vám ale samozřejmě musí dobře posloužit obě varianty.

  null

  Hluboká korba dvojkombinace

  U hluboké korby pro malé miminko je podstatná velikost. Ale pozor! Uvedená délka a šířka korby se nerovná velikosti matrace, která by vás vlastně měla zajímat nejvíc. Nebojte se vzít si s sebou do prodejny krejčovský metr a u modelů, které se vám líbí, přeměřit délku a šířku vnitřního prostoru hluboké korbičky. Klidně také požádejte obsluhu o vyndání matrace.

  Zvláště rodiče, kteří od lékaře vědí, že budou mít větší miminko, nebo jsou sami vyšší, by měli pro jistotu sáhnout po větší korbičce. Dále také záleží na ročním období, kdy se děťátko narodí:

  • Jarní miminko už nejspíš nebudete v zimě vozit v hluboké korbičce, ale vyměníte ji za tzv. sporťák. Proto by bylo zbytečné pořizovat příliš velkou korbu, ve které bude malinké miminko „létat“.
  • V létě narozené dítko v hlubokém kočárku nejspíš v zimě ještě pobude, a to v několika měsících života, takže větší, navíc s fusakem a dekou, proto je dobré počítat s nutností větších rozměrů.
  • A miminko, které se narodí v zimě, potřebuje fusak pouze v prvních měsících života, kdy je ještě maličké.

  Materiál hluboké korby

  Mohlo by se zdát, že typ a materiál hlubokých korbiček je vlastně jen designovou záležitostí, ale není to pravda, protože každý z nich má své výhody a nevýhody.

  • Plastové –⁠ snadno se udržují, ale nejsou tolik prodyšné jako látkové a mají vyšší hmotnost.
  • Látkové –⁠ někdy se budoucí rodiče obávají, že látková korba v chladných dnech miminko dostatečně neochrání. Moderní látky jsou ale pevné, navíc komfort umocní fusak, deka a teplé oblečení.
  • Kombinované –⁠ to znamená plastové dno a látkové bočnice – oproti zcela plastovým korbám jsou lehčí, v porovnání s látkovými zase o něco těžší. Proto pokud budete korbu často sundávat z podvozku a přenášet, je praktičtější zvolit lehčí variantu.
  • Koženkové –⁠ mají punc luxusu. Údržba je ale podmíněná používáním speciálních krémů, případně sprejů. Vlivem počasí a používání totiž může koženka popraskat, což lze zmírnit nebo oddálit jedině péčí. Jde také o méně prodyšný materiál, což v kombinaci s tmavou barvou kočárku nemusí být v letních měsících ideální.

  Stříška

  Stříšky hlubokých kočárků se v mnohém liší.

  Mohou mít:

  • Ventilační okénko pro odvětrávání, zvláště v létě.
  • Panoramatické okénko, kterým může děťátko koukat, když v kočárku pase koníky a které také zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu.
  • Možnost prodloužení stříšky pro lepší zastínění slunečních paprsků a ochranu před větrem.

  Matrace

  Kočárek by měl miminku poskytnout zdravé ležení, které zajistí rovný a tvrdší povrch. Příliš měkká matrace rozhodně není tím pravým pro vyvíjející se pohybový aparát. U levnějších variant je někdy nutné dokoupit vhodnou matraci zvlášť. V ideálním případě sáhněte po takové, která je vyrobená ze studené pěny, protože má vynikající ortopedické i termoregulační vlastnosti.

  Pro udržení čistoty je praktické, dá-li se potah matrace stáhnout a vyprat, ale zvláště u levnějších matrací obvykle potah sejmout nejde. V obou případech je dobré koupit prostěradlo, vyhněte se však nepromokavé ochraně na matrace. Zejména v prvních týdnech a měsících není vhodné pokládat dítě na neprodyšné materiály. Může se přehřát, protože jeho termoregulace ještě není dovyvinutá.

  Nezapomínejte ani na kontrolu matrace, a pokud je proležená, vyměňte ji za novou.

  null

  Sportovní varianta ve dvojkombinaci

  Řada rodičů upřednostňuje, když může mít potomka čelem k sobě, ale ne každý kočárek poskytuje obousměrné připevnění sedačky. Nutné je zmínit, že kočárky s obousměrnou sedačkou bývají těžší, nicméně větší děti už rády koukají kolem sebe, a tak je praktické mít možnost otočit sedačku tak, aby dobře viděly.

  Také nezapomínejte, že i již sedící dítko v kočárku usne, proto by mělo mít možnost se pohodlně položit. Ovládání zádových opěrek bývá buď páčkou na zadní straně sedáku, pomocí tlačítek na stranách, nebo páskem. Všechny tři varianty jsou snadné.

  Některé kočárky kromě polohování zádové opěrky umožňují také manipulaci s opěrkou nohou, díky tomu má dítě více prostoru i pohodlí. A zajímat by vás měly také bezpečnostní pásy, aby děťátko z kočárku nevypadlo. Nejlepší je pětibodový pás, který se snadno upíná uprostřed a nehrozí, že mu v něm bude nepohodlně.


  Podvozek kočárku

  Mnohé kočárky mají podvozky odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové – tedy ALU. Můžou být centrálně odpružené a mít tlumič nárazů, který eliminuje vibrace a nerovnosti v terénu. Obojí je velmi praktické, protože jde o kočárky lehké, u nichž každé drncnutí nepřechází do rukojeti a k dítěti.

  Od rámu kočárku se odráží:

  • Jak se nám s kočárkem jezdí.
  • Jak těžký kočárek celkově je.
  • Jak dobře se skládá.

  Některé odpružení jde dokonce přizpůsobit vlastním potřebám. Nastavuje se nejčastěji u kol, ale i na konstrukci, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém pojedete – díky tomu se zlepší jízdní vlastnosti. Většina kočárků má odpružení na přední a zadní nápravě.

  Odpružení existuje měkké – do náročného terénu pro přizpůsobení nerovnostem, a tvrdé – do města a na jiný tvrdý povrch, pro snadnější ovladatelnost.

  Kolečka

  Vyrábí se plastová, nafukovací, gumová (plněná gelem, pěnou nebo jsou v nich vzduchové komory) a pěnová. Pro jízdu v terénu jsou vhodnější nafukovací a gumová, do města se více hodí pěnová, s nimiž kočárky obvykle mívají nižší hmotnost.

  Také platí, že čím je větší jejich průměr, tím lépe zdolávají terénní nerovnosti. Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol – která usnadňuje rychlou jízdu a zdolávání terénu.

  Rukojeť

  Nastavitelná rukojeť poskytuje snazší a pohodlnější řízení. Existují dva druhy: kloubová a teleskopická, přičemž druhá z nich nabízí nejen výškové nastavení, ale také variabilitu ve vzdálenosti od kočárku. To se hodí hlavně v případě, kdy vyšší rodič potřebuje delší rukojeť, aby nekopal do osy koleček.

  Brzda

  • Kolečková brzda neboli parkovací – k zamezení pohybu kočárku na místě. Ovládá se nohou na zadní nápravě nebo je umístěna u rukojeti.
  • Brzda ruční – pro rychlé zastavení kočárku nebo případné přibržďování při jízdě z kopce. Tento typ brzdy mívají spíše terénní kočárky a trojkolky. Ovládání se nachází na rukojeti.

  Další vlastnosti kočárku

  Snadné skládání – v ideálním případě si kočárek na prodejně zkuste složit a rozložit. U sportovní varianty je praktičtější, když se před skládáním nemusí sundávat sedák – u většiny kočárků už tomu tak bývá, ale existují i výjimky. Některé jdou dokonce složit jednou rukou a/nebo po složení stojí, takže je nemusíte pokládat na zem a neušpiní se.

  Skladnost – promyslete nebo ještě lépe změřte, zda se složený kočárek vejde do kufru vašeho auta, a to zvláště v případě, kdy víte, že ho budete často převážet. Zvažte také možnosti skladování doma – například kočárkárny v panelových domech bývají nacpané k prasknutí, proto je dobré, když jde kočárek složit na co nejmenší velikost.

  Hmotnost – s těžším kočárkem se bude hůře manipulovat i jezdit v terénu a do kopce. Záleží tedy na tom, jestli ho budete často přenášet a jaký terén bude na vašich procházkách nejčastější.

  Nosnost – Nosností kočárku se rozumí zatížení sedáku dítětem, nebo i celková s maximálním zatížením úložných prostorů – při nákupu se raději ujistěte, že si s prodávajícím dobře rozumíte, aby nedošlo k omylu. Obvykle bývá nosnost 15 kg hmotnosti dítěte, existují ale kočárky do 22 kg a více.

  Úložný prostor – kromě tašky na kočárek, která je určená k uskladnění přebalovacích potřeb a připevňuje se na rukojeť, se hodí, když kočárek poskytuje možnost převést menší nákup nebo třeba dětskou deku apod. Každý košík však má nosnost, kterou není dobré překračovat, aby se nepoškodil.

  null

  Jak zjistit bezpečnost kočárku?

  Bezpečnost je samozřejmě velmi důležitou položkou, na kterou musíte při výběru kočárku dávat pozor. Potvrzuje ji označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-2 (943412), díky čemuž víme, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy. Tato norma je platná od 1.6.2019, přičemž stará norma ČSN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.

  Pro zajímavost: Změnou prošlo testování kočárku se zaměřením na nosnost. Nosnost sedáku se už netestuje na hmotnost 15 kilogramů, ale nově až na 22 kg. Jde o přizpůsobení se skutečnosti, že děti jsou stále větší a těžší. V současnosti je totiž průměrná hmotnost novorozence 3 500 gramů, ale před deseti lety to bylo zhruba o 200 gramů méně.

  Kočárek musí při testování splňovat řadu požadavků, přičemž ty nejdůležitější z nich zaručují, že:

  • se nastavitelná rukojeť automaticky zablokuje v požadované pozici
  • je vnitřní potah napnutý, takže nehrozí udušení dítěte
  • se malé části nedají dítětem uvolnit
  • v okolí dítěte nejsou žádné nevhodně velké mezery
  • jsou hrany a hroty zaoblené nebo zakryté
  • jsou kovové materiály odolné proti korozi
  • barva není toxická a je odolná

  Kočárek při testu musí projít také kontrolou parkovacích brzd, stability a struktury konstrukce, odolnosti a váhy a také kontrolou stability a pevnosti kol.

  Pro upřesnění na závěr, modely kočárků, které se začaly vyrábět v období platnosti staré normy, nemusí podléhat nové normě. Tu musí splňovat až jejich mladší nástupci.


  Dvojkombinace (2v1) z bazaru

  Pokud se rozhodnete kočárek dvojkombinaci pořídit v bazaru, postupujte správně a vyhnete se nepříjemnostem nebo špatnému výběru.

  #buying_guides

  kocarkopedie
  30. bře 2022    Čtené 2976x
  Kočárek se třemi kolečky, kterému se říká trojkolka nebo tříkolka.

  Kočárek se třemi kolečky nebo raději se čtyřmi?

  Kočárek se třemi kolečky nebo klasičtější se čtyřmi? Pokud právě tuhle otázku řešíte, pojďte se s námi podívat na rozdíly mezi tříkolkami (neboli také trojkolkami) a běžnějšími kočárky se čtyřmi kolečky. Mimo jiné se dozvíte, jaká je jejich stabilita, který terén zvládnou a další důležité parametry.

  Kočárek se třemi kolečky, kterému se říká trojkolka nebo tříkolka.

  null

  Tříkolka (neboli také trojkolka) vs. kočárky se čtyřmi kolečky

  Zjednodušeně můžeme říct, že zatímco s kočárkem, který má tři kolečka, se lépe manipuluje, ten se čtyřmi zajistí lepší stabilitu. Na druhou stranu se není čeho obávat, jen je potřeba přihlédnout k rozdílům v manipulaci a naučit se s tříkolkou správně jezdit.

  null

  Hlavní rozdíl je v najíždění na obrubník nebo šikmý chodník. S kočárkem se čtyřmi kolečky vyjedete po předních. Tříkolka může buď pouze po zadních, nebo je nutné nejdřív předním kolem najet na chodník a zadními k němu dojet a dotknout se ho – až poté lze zadní kola zvednout na chodník. V případě, že by se zadní kola zvedla hned do vzduchu, než se dotknou obrubníku, je balancování stability pouze na předním kolečku, což může vést k převrácení kočárku.

  null

  V nerovném terénu trojkolkám nahrávají lepší jízdní vlastnosti, a bývají tak častou volbou rodičů při koupi kočárku pro zdolávání složitého terénu nebo kočárku na sport, respektivě na běh a jízdu na kolečkových bruslích.


  Bude kočárek se třemi kolečky stabilní?

  Pochybnosti o stabilitě kočárku se třemi kolečky jsou časté, ale jakýmkoliv problémům předejdete správnou manipulací a také pozorností při nákupu kočárku.

  Všímejte si rozvoru zadních kol, který by měl být dostatečný, aby byla zajištěna lepší stabilita. Nejde o konkrétní číslo, protože rozvor musí jít ruku v ruce s níže posazeným těžištěm kočárku. Například kočárek Thule Urban Glide 2 má rozvor 69 cm a TFK Mono 58 cm, přičemž stabilní jsou oba, jelikož mají správně zkombinovaná rozvor a níže položené těžiště.

  Vyzkoušejte si jízdu s kočárkem v obchodě, a to ideálně se zátěží, kterou v některých specializovaných obchodech mívají, aby bylo možné nasimulovat situaci, kdy v kočárku sedí dítě.

  Dále je podstatná velikost sedací plochy, která musí poskytovat dostatek prostoru, hmotnost kočárku a skladnost, a to zvláště v případě, že ho budete skládat do kufru auta.

  nullnullnull

  Sedadlo sportovního kočárku se třemi kolečky

  Máme dva základní typy sportovního sedadla, a to:

  • korýtkové
  • s rovným lehem

  Korýtkové sedadlo
  Korýtkový typ sezení je poslední dobou čím dál oblíbenější, protože kočárky s ním jsou designově zajímavé a skladnější, jejich sportovní sedačka má nižší hmotnost a jde otočit po a proti směru tak, že ji zvednete i s dítětem.

  Navíc je korýtkové sedadlo doporučeno pro děti s refluxem, neboť se díky pokrčeným nožkám snáze předchází bolení bříška. Najdete ho například u kočárků Bugaboo Fox 3 a Joolz Day+.

  Nevýhoda spočívá v tom, že sedačka nelze nastavit do zcela rovného lehu, takže pokud vaše dítě rádo spí na bříšku, může být neklidné, protože si nenajde svou oblíbenou polohu. V horším případě pak budete muset kočárek vyměnit za model s rovným lehem.

  Foto-zdroj

  null

  Sedadlo s rovným lehem
  Zádová opěrka spolu s opěrkou nohou vytvoří vodorovnou plochu, která připomíná leh podobný tomu v hluboké korbičce. Většina výrobců označuje takovou vodorovnou polohu jako úplný leh – více než 150 stupňů.

  null

  Kdy je vhodná speciální vložka?

  Sportovní sedadlo kočárku může být pro velmi malé dítě příliš otevřené. Řešením je vyjímatelná novorozenecká vložka/podložka. U řady kočárků je součástí výbavy, k jiným je nutné ji dokoupit. Vložka/podložka vnitřní prostor zútulní, a některé typy dokonce dokáží přeměnit korýtkový typ sedáku na rovný leh.

  Kočárková poradkyně Modrého koníka doporučuje:

  • Do sportovního kočárku s korýtkovým sedadlem – například ergonomickou univerzální vyrovnávací podložku/vložku od značky EGG, která dokáže korýtkové sedadlo přeměnit na sedadlo s rovným lehem. Případně můžete koupit jinou vložku/podložku, která korýtko vystele, ale zachová jeho původní korýtkový tvar.
  • Do sportovního kočárku se sedákem, který má rovný leh – například ergonomickou univerzální podložku Babymoov CosyMorpho, která je z jemné prodyšné tkaniny a byla speciálně vyvinuta pro zajištění optimálního komfortu novorozenců v různém prostředí. Hodí se k použití pro děti od narození do 6 měsíců. Můžete ji využít v kočárku, vajíčku, houpačce, lehátku nebo jen tak jako podložku pro pohodlný spánek.

  Foto-zdroj


  Polohování sedačky kočárku

  U spousty kočárků lze polohovat nejen zádovou opěrku, ale i opěrku nohou. Díky tomu má dítě větší prostor a více pohodlí pro spánek.

  Zádová opěrka se sklápí nejčastěji páčkou na zadní straně sedáku; dále i pomocí tlačítek, která jsou na obou stranách sportovního sedáku, nebo pásku. Základními polohami, do nichž lze sklopit, bývá polosed, pololeh a leh. Některé kočárky ovšem umožňují nastavení zádové opěrky i do polohy tzv. kolmého sedu. Tím pádem je potom lze využívat i jako židli ke stolu, například v kavárně. Takovým typem kočárku je například Hauck Walk N Care.

  null

  Kolmý sed pomocí univerzálního pásu
  Také u kočárků, které nemají kolmý sed, ho lze dosáhnout. Stačí přikoupit speciální univerzální pás, který dokáže i šikmější sedák zvednout na kolmý sed. Dělá se to připevním pásu kolem konstrukce a za jeho zádovou opěrku.

  Není leh jako leh
  Ne všechny kočárky umožňují naprosto rovný 180stupňový leh, což má nevýhodu v tom, že se miminko nemůže přetočit na bříško a pást koníky. Na kvalitu spánku však lehce zvednutá zádová opěrka vliv nemá. Konkrétně jde o opěrky s tzv. téměř úplným lehem (sklon opěrky je více než 165 stupňů) a připomínají spánek dítěte v posteli na polštáři.

  null

  Kolečka tříkolek

  Stejně jako u kočárků se čtyřmi kolečky i v tomto případě výrobci nabízejí různé typy, které se od sebe liší svými vlastnostmi.

  Na trhu jsou dostupná kola vyrobená z několika materiálů. Mohou být:

  • plastová
  • nafukovací
  • gumová (plněná gelem, pěnou nebo se vzduchovými komorami)
  • z tvrzené gumy
  • silikonová
  • pryskyřičná
  • pěnová
  • Pro jízdu v terénu jsou vhodnější ta nafukovací, nenafukovací plněná nebo z tvrzené gumy.
  • Do města se více hodí pěnová, umělohmotná nebo odolnější kola z tvrzené gumy, protože mají nižší hmotnost.
  • Na vesnici jsou vhodná nafukovací, nenafukovací plněné, pěnové nebo ty z tvrzené gumy.

  Také platí, že čím větší je jejich průměr, tím lépe zdolávají nerovnosti. Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a podstatná je i možnost aretace – tedy upevnění předních kol. Na výběr jsou dvě možnosti – buď bude pevné, nebo otočné.

  TerénSportVesniceMěstoCestovní
  Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumyNafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumyNafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy, pěnováPěnová, umělohmotná, z tvrzené gumyPěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy
  Pevná, otočná s aretacíPevná, otočná s aretácíOtočná s aretacíOtočná s aretacíOtočná s aretací
  Odpružená všechnaOdpružená všechna, zadníOdpružená všechna, zadníOdpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpruženíOdpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení
  ⌀>30–40 cm⌀>30-40 cm⌀>25 cm⌀>20 cm⌀>15 cm

  Pozor na polohování nohou a zádové opěrky

  Některé tříkolky v základní výbavě nemají polohování nohou. Pokud o něj stojíte, je nutné ho pořídit dodatečně. Rozhodně to můžeme doporučit, protože dítko nebude v kočárku klouzat, a navíc pokud usne, budou pro něj narovnané nohy pohodlnější. Cena tohoto doplňku se pohybuje v řádu stovek korun (cca 600 až 900 Kč) – záleží na značce a typu kočárku.

  Ani narovnání a sklopení zádové opěrky do úplného sedu a lehu není u kočárků samozřejmostí, což platí pro kočárky se třemi i se čtyřmi kolečky. Některé totiž nabízejí sklopení jen do tzv. pololehu. U tříkolek nejde o nedostatek, ale naopak o bezpečnostní prvek. Polohování je přizpůsobeno tomu, aby nedocházelo ke změnám těžiště, což by při sportu mohlo způsobit problém se stabilitou.

  V případě potřeby ovšem lze dosáhnout úplného sedu pomocí univerzálního pásku, který pořídíte zhruba za 100 Kč. S ním opěrku zvednete a v této poloze zafixujete. To je praktické třeba ve chvíli, kdy bude dítko v kočárku svačit.


  Lze tříkolky používat už od narození miminka?

  Ano, k řadě modelů máte možnost dokoupit hluboké korby, díky nimž je potom kočárek použitelný už od narození miminka. Některé kočárky se dokonce prodávají přímo v setu, takže koupíte hluboký kočárek i sportovní variantu najednou.

  Tady nesmíme zapomenout podotknout, že s malým miminkem byste do terénu, kde bude kočárek hodně drncat, neměli vyrážet. Pro jeho nezpevněné svaly totiž nejsou silné otřesy zdravé. Až když umí pást koníčky a v této pozici chvíli vydrží, můžete si troufnout na náročnější cestu.

  nullnull

  2v1 –⁠ hluboká a sportovní varianta v jednom

  Existují trojkolky s hlubokou korbou, kterou lze předělat na obousměrnou sportovní sedačku (tuto variabilitu umožňují například značky TFK a Mountain Buggy). Obvykle je ale menší než klasická sportovní varianta, a tak poslouží spíše pro menší dítko. Její praktická stránka tkví hlavně ve skladnosti, protože tato přeměna se provádí pouze změnou potahu, a tím pádem doma nemusíte skladovat dvě korby –⁠ hlubokou a sportovní.


  Tohle si u trojkolky pohlídejte

  Nezapomeňte, že zadní část podvozku některých kočárků se třemi kolečky je širší. To může být problém, zvláště pokud potřebujete jezdit malým výtahem nebo projíždět užšími dveřmi.

  Také se zaměřte na ruční brzdu, která je praktická hlavně, pokud budete s kočárkem sportovat, ale využijete ji i při běžných procházkách, třeba pro pohodlnou chůzi z kopce. Dalším bezpečnostním prvkem je popruh na zápěstí. Díky němu si můžete být vždy jistí, že vám kočárek neujede.

  null

  Pozornost věnujte také volbě fixního nebo otočného kola. Zde hraje velkou roli terén, ve kterém budete s kočárkem nejčastěji jezdit. Na něm totiž závisí typ aretace (otočnosti) předního kola:

  • Pokud budete tříkolku využívat k běhu a sportu na rovném asfaltovém terénu bez zatáček, a tedy bez časté změny směru, tak aretace (otočnost) předního kola není nutná. Je však důležité dodat, že s tímto typem tříkolky se hůře manipuluje. Změna směru je podobná jako při vyjíždění na chodník, a je proto potřeba kočárek naklonit na zadní kola a změnit směr.
  • Pro běh a sport rovným asfaltovým terénem, kde je třeba často měnit směr, je vhodnější kočárek s aretací předního kola.
  • Pro běh a sport nerovným (štěrkovým nebo polním) terénem, ať už se zatáčkami, nebo bez nich, je vhodný kočárek bez aretace předního kola. V tomto případě záleží, jaký kočárek máte, protože například Thule Glide 2 aretaci nemá, a náročný terén zvládne tak, jak je. Oproti tomu jeho „bráška“ Thule Urban Glide 2 má nastavitelné přední kolo a je nutné s ním podle terénu pracovat:
   • Na rychlý běh a sport (in-line) na rovině – třeba v parku – přední kolo aretujete směrem ven pro vytvoření větší stability kočárku. Sice se tak hůře vyhnete překážkám, ale silné nárazy nepoškodí kočárek.
   • Pomalý běh na lesním terénu – kolo nemusíte aretovat, protože nedochází k velkým otřesům, a zároveň se tak dokážete snáze vyhýbat překážkám.
   • Rychlý běh na lesním terénu – kolo musíte aretovat směrem ven kvůli vytvoření větší stability kočárku. Platí tady stejný vzorec jako při rychlém běhu a sportu (in-line) na rovině.
   • Pomalejší procházka – kolo se nearetuje.
   • Rychlejší procházka – kolo je nutné aretovat, ale směrem dovnitř, ne ven, jak je to při běhu.
  • Pro turistiku nerovným (štěrkovým nebo polním) terénem platí opačný vzorec. Jelikož chůze je klidnější, a tedy otřesy kola nejsou tak prudké a silné, je lepší mít kočárek s aretací předního kola.

  Foto-zdroj

  null

  Foto-zdroj

  null

  Volba umístění zámku aretace
  Umístění zámku pro přepínání aretace předního kola hraje velkou roli. Jde totiž „ruku v ruce” s volbou, zda koupit kočárek s fixním nebo otočným předním kolem. U většiny tříkolek je toto přepínání umístěno nad předním kolem. Může být páčkové nebo v podobě otočného knoflíku.

  Existují také kočárky, kde je přepínání umístěno na boku rodičovské rukojeti. Ty jsou vhodné pro rodiče pohybující se v různorodém terénu, protože přejezd a manipulace jsou pak pohodlnější a rychlejší. Hlavní ale je, že není třeba s kočárkem při každé změně terénu zastavit a přepnout aretaci kola.


  Co o kočárku se třemi kolečky říká odbornice?


  Bezpečnost kočárku: Jak ji zkontrolovat?

  Velmi důležitou položkou, na kterou je nutné při koupi kočárku dbát, je samozřejmě bezpečnost, kterou potvrzuje označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-2 (943412). Díky ní víme, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy. Tato norma je platná od 1.6.2019, přičemž stará norma ČSN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.

  Pro zajímavost: Změnou prošlo testování kočárku. Nosnost sedáku se totiž už netestuje pro dítě o hmotnosti 15 kg, ale nově o 7 kilogramů více, tedy 22 kg. Souvisí to se skutečností, že děti jsou stále větší a těžší. Pokud je nyní průměrná hmotnost novorozence 3 500 gramů, před deseti lety to bylo zhruba o 200 gramů méně.

  Kočárek musí při testování splňovat několik požadavků a nejdůležitější z nich vám zaručí, že:

  • se nastavitelná rukojeť automaticky zablokuje v požadované pozici
  • je vnitřní potah napnutý, takže nehrozí udušení dítěte
  • se malé části nedají dítětem uvolnit
  • v okolí dítěte nejsou žádné nevhodně velké mezery
  • jsou hrany a hroty zaoblené nebo zakryté
  • jsou kovové materiály odolné proti korozi
  • barva není toxická a je odolná

  Kočárek při testu musí projít také kontrolou parkovacích brzd, stability a struktury konstrukce, odolnosti a váhy a také kontrolou stability a pevnosti kol.

  Pro upřesnění na závěr, modely kočárků, které se začaly vyrábět v období platnosti staré normy, nemusí podléhat nové normě. Tu musí splňovat až jejich mladší nástupci.


  Kočárek z bazaru

  Pokud se rozhodnete pořizovat kočárek z druhé ruky, buďte při výběru opravdu pečliví. Doporučujeme zvolit osobní předání, kdy si ho vyzvednete a zaplatíte na místě. Díky tomu si totiž kočárek můžete dobře prohlédnou i vyzkoušet jízdu, skládání a různá nastavení, případně si koupi rozmyslet.

  Na co se prodávajícího ptát?

  • Jaký je přesný název a rok výroby?
  • Šlo o nový kočárek, nebo byl pořízený také v bazaru?
  • Jak dlouho byl kočárek používaný a pro kolik dětí?
  • Je ještě v záruce?
  • Probíhaly u něj nějaké opravy, případně čeho?
  • Dají se ještě sehnat náhradní díly?
  • Můžete dostat manuál?
  • Co zahrnuje cena? Jen kočárek, nebo i příslušenství, případně jaké?
  • Jaký je důvod prodeje?
  • Jsou na něm viditelná poškození nebo špína a nevypratelné fleky?
  • Je z prostředí, kde se kouřilo?
  • V jakém stavu jsou kolečka?
  • Jak se manipuluje s brzdou, podvozkem a polohováním?
  • Jak se kočárek skládá a jaké rozměry potom má?

  Závěrem

  Kočárky se třemi kolečky působí sportovnějším dojmem, kdežto některé typy čtyřkolek jsou vyloženě elegantní. Také trh nabízí menší výběr modelů i barevných variant tříkolek, nicméně u tohoto typu kočárku je důležitější se zaměřit na funkční vlastnosti, které v terénu oceníte více než design.

  Také není vždy nutné, aby měla tříkolka všechny funkce, jaké mají některé typy městských kočárků, protože je při sportovní aktivitě nebo v terénu stejně nevyužijete. Příkladem je kolmý sed, který někdy maminkám chybí, a tak ho vytvářejí dokoupením univerzálního pásu. Tříkolové kočárky mají sklon zádové opěrky v tzv. polosedě z bezpečnostního hlediska. Také z pohledu ergonomie jde o správný sklon, protože záda dítěte mají být při sportování s kočárkem opřená v kolmějším úhlu. Jen tak lze předejít možnému riziku jejich poškození při větších otřesech, které jsou způsobeny jízdou na nerovném a hrbolatém terénu.

  Kočárková poradkyně pak nedoporučuje chodit do velmi nerovného terénu s hlubokou korbičkou nebo dítětem ve sportovním kočárku, které ale ještě samostatně nesedí. Silnější otřesy by totiž mohly poškodit správný vývoj jeho páteře, která není v tomto věku (O–7 měsíců, případně dokud dítě samo nesedí) ještě dostatečně vyvinutá.

  Posledním podstatným rozdílem je pak již zmiňované těžiště, které vyžaduje jinou manipulaci.


  Pokud potřebujete ještě nějakou radu, která se týká výběru kočárku, obraťte se na kočárkovou poradkyni přímo v její poradně.


  #buying_guides

  kocarkopedie
  29. bře 2022    Čtené 1978x
  Jak vybrat hluboký kočárek pro miminko.

  Jak vybrat hluboký kočárek pro miminko?

  „Hluboký” je první typ kočárku, který rodiče pro své novorozené miminko kupují. Někdy ale narazí na to, že se v možnostech, které trh nabízí, neumí zorientovat. A není se čemu divit, protože hluboké kočárky mají řadu vlastností, které se u jednotlivých druhů a značek liší.

  Čeho si tedy při koupi prvního kočárku všímat?

  Foto-zdroj: cybex-online.com

  Co je hluboký kočárek?

  Kočárek s hlubokou korbou se používá od narození do přibližně 6 až 12 měsíců věku dítěte. Skládá se z konstrukce a hluboké korbičky. Určený je pro miminka, která ještě neumí samostatně sedět.

  Později, obvykle před dosažením jednoho roku, děti přecházejí z hluboké do sportovní varianty kočárku, tzv. sporťáku, který známe také jako „pokračovací kočárek”.


  Na co si dát pozor při výběru hluboké korby?

  Hlubokou korbičku tvoří lůžko a stříška. V obou případech existuje celá řada parametrů, které je nutné sledovat, protože právě na nich závisí pohodlí miminka, použitelnost kočárku a kvalita jízdy.

  1. Rozměry hluboké korby

  V dnešní době už díky ultrazvuku předem víme, jak velké bude miminko (alespoň přibližně), až se narodí. Případně to lze předpokládat z výšky rodičů. Proto, pokud jste oba vysocí a lékař vám sdělí, že vaše děťátko bude větší, myslete na to i při výběru korbičky hlubokého kočárku. Ne všechny jsou totiž stejně velké.

  Důležitým faktorem je také termín porodu. Miminko narozené začátkem jara už korbičku v zimě nevyužije, protože ji pravděpodobně stihnete vyměnit za výše zmíněný sporťák. Koupě příliš velké korby by se proto minula účinku a miminko by v ní zbytečně „létalo“.

  Naopak v létě narozené dítě přes zimu ještě v hluboké korbě pobude, přičemž už dosáhne věku několika měsíců, takže bude větší. K tomu ho ještě zabalíte do fusaku a deky, a proto je dobré počítat s nutností větších rozměrů (více než 77x34 cm).

  Ale pozor! Uvedená délka a šířka korbičky se nerovná velikosti matrace, která by vás vlastně měla zajímat nejvíc. Pokud tedy budete nakupovat v prodejně, klidně si s sebou vezměte krejčovský metr a vnitřní rozměry si přeměřte. Budete-li nakupovat on-line, zaměřte se na uvedený rozměr matrace nebo vnitřní rozměr korby. Nejsou-li tyto údaje dostupné, doptejte se na ně prodejce.

  2. Typ hluboké korby

  Mohlo by se zdát, že typ korby a materiál, ze kterého je vyrobena, jsou vlastně jen designovou záležitostí, ale není to pravda. Všechno má totiž své výhody a nevýhody.

  A. Plastové korby
  Výhodou plastové korby je snadná údržba, protože ji po zašpinění stačí otřít. Na druhé straně není dobře prodyšná a má vyšší váhu.

  null

  B. Látkové korby
  V případě látkových korbiček se rodiče často obávají, že miminko neochrání před chladem. Tento strach ale není na místě. Moderní látky kočárků jsou totiž pevné a hustě tkané. Navíc ochranu v chladných dnech umocníte také hřejivým fusakem, dekou a teplým oblečením.

  Výhodou této korby je nižší hmotnost. Pro lepší ochranu před slunečním zářením můžete zvolit látkovou korbičku, která nabízí SPF 50+.

  null

  C. Kombinované korby
  Výrobci nabízejí také kombinaci materiálů – plastové dno a látkové bočnice. Oproti celoplastovým korbám bude lehčí, v porovnání s látkovými zase o něco těžší. Záleží na vašich preferencích, protože pokud budete korbu často sundávat z podvozku a přenášet, je praktičtější zvolit si celolátkové provedení.

  Výhodou této korby je také údržba, jelikož její plastové části stačí po ušpinění otřít. Navíc má většinou zabudované bezpečnostní pásy, a tudíž lze použít pro přepravu autem jako „autokorba“.

  Nevýhodou může být kombinace případné tmavé barvy a plastu, což zvyšuje riziko přehřívání korby v letních měsících.

  nullnull

  D. Koženkové korby

  Koženkové provedení dodává kočárku punc luxusu. I zde platí výhoda, že se snadno otírá, ale k údržbě jsou nutné speciální krémy, případně spreje. Vlivem počasí a používání kočárku totiž může koženka popraskat, což lze zmírnit nebo oddálit jedině péčí. Tento materiál také nebude tolik prodyšný jako například látka, což v kombinaci s tmavou barvou kočárku nemusí být v letních měsících ideální.

  null

  3. Matrace

  Některá miminka v kočárku stráví poměrně dost času, zvláště pokud v nich lépe usínají. Měl by jim proto poskytnout zdravé ležení, které zajistí rovný a tvrdší povrch. Příliš měkká matrace by rozhodně nebyla ta pravá pro vyvíjející se pohybový aparát.

  Záleží na konkrétním typu kočárku, který vyberete, avšak zvláště u levnějších je někdy nutné dokoupit vhodnou matraci. Chcete-li kvalitnější matraci, sáhněte po takové, která je vyrobena ze studené pěny (například od značky Träumeland).

  Spousta kočárků má matraci z paměťové pěny, která může být různých tvrdostí. Ta měkká není příliš vhodná pro malá miminka, a to hlavně z toho důvodu, že neposkytuje potřebnou oporu. Oproti tomu matrace s jádrem ze studené pěny mají vynikající ortopedické i termoregulační vlastnosti.

  Pro udržení čistoty je praktické, lze-li potah matrace stáhnout a vyprat, protože miminko se může v kočárku zpotit nebo pozvracet. Snímatelný potah chybí obvykle právě u těch levnějších matrací. V obou případech je ale dobré dokoupit prostěradlo. Nepromokavé ochraně na matrace se však raději vyhněte. Z hlediska ochrany zdraví děťátka, zejména v prvních týdnech a měsících, není vhodné ukládat dítě na neprodyšné materiály, protože se na nich může kvůli nedovyvinuté termoregulaci přehřát.

  Nezapomínejte ani na kontrolu matrace. Pokud je proležená, vyměňte ji za novou.

  4. Stříška

  Některé stříšky disponují hned několika benefity. Jiné naopak žádným, což se obvykle odráží i na ceně kočárku.

  Mohou mít:

  • Možnost prodloužení stříšky pro lepší ochranu před slunečními paprsky a větrem.
  null
  • Zabudovanou moskytiéru.
  • Filtr UPF 50+.
  • Náhledové okénko pro kontakt rodiče s dítětem.
  • Ventilační okénko na odvětrávání, které se hodí zejména v létě.
  • Panoramatické okénko, které zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu a děťátko se jím může dívat ven, když v kočárku pase koníky.
  • Mohou být voděodolné.

  5. (Ne)polohovatelnost hluboké korbičky a její odvětrávání

  Některé kočárky disponují možností polohování zádové opěrky. Tu lze potom nastavit do několika zvýšených poloh nebo úplného lehu. Používání je však třeba dobře promyslet, protože pro zdravý vývoj páteře je nejvhodnější právě naprostý leh. Možnost zvýšené polohy je vhodná zejména pro děti s refluxem.

  Zádová opěrka hlubokého kočárku může být vylepšena o možnost odvětrávání, a tedy ventilace v její spodní části. Větrací prostor se obvykle ovládá pomocí páčky nebo tlačítka.

  Odvětráváním zádové opěrky disponuje například hluboká korba kočárku Inglesina Aptica XT.

  null

  6. Nánožník

  Nánožník je doplněk, který svou funkci plní hlavně v zimě, kdy chrání miminko před mrazem. Některé jsou ale využitelné i v letních měsících, a to v případě, že mají rolovatelnou/snímatelnou teplou vrstvu a pod ní síťku, přes kterou bude cirkulovat vzduch.

  Nánožníky se ke korbám připínají několika způsoby. Záleží na konkrétním modelu:

  • Cvoky nejsou hlučné a dobře drží.
  • S magnety bude upevňování jednodušší, ale několikaměsíční miminka mohou nánožník kopáním shodit.
  • Suché zipy vydávají při rozepínání specifický zvuk a po opakovaném používání se opotřebují.
  • S klasickými zipy bude trochu pomalejší a také hlučnější manipulace (což nepotěší hlavně v případě, že miminko spí a nechcete ho vzbudit).

  7. Přenášení

  K usnadnění přenášení hluboké korby slouží madla, která mají kočárky zabudovaná ve stříšce nebo ve středové části. Pokud ale je v korbičce miminko, nepřenášejte ji jen držením madla, a to z bezpečnostních důvodů.

  Příklad kočárku s madlem umístěným ve středové části

  null

  Příklad kočárku s madlem umístěným ve stříšce

  null

  Nasazování hluboké korby na podvozek

  Korbu je nutné z podvozku sundat a opět ji nasadit při každém skládání kočárku, proto se zaměřte i na to, jakým způsobem se korbička na podvozek připevňuje. Čím jednodušší tento systém bude, tím lépe, zvláště když budete kočárek skládat například do auta.

  Obvykle lze korbičky na konstrukci nasadit přímo, tedy bez adaptérů, ale existují typy, kde adaptéry potřebujete (například Thule Urban Glide 2). Záleží také na tom, zda budete kupovat zvlášť hlubokou korbičku a zvlášť podvozek, protože někteří rodiče kombinují například dva typy nebo dvě značky kočárků dohromady.

  Dalším druhem adaptérů jsou tzv. zvyšovací adaptéry. Ty volí hlavně vysocí rodiče nebo páry, kde je jeden z partnerů vyšší. U kočárku s korbou posazenou příliš nízko by se totiž vysoký rodič musel ohýbat, což by rozhodně neprospělo zdraví jeho páteře.

  Většinu korbiček lze nasadit pouze jedním směrem – miminko je pak čelem k tomu, kdo tlačí kočárek. Některé typy kočárků ovšem umožňují jejich otočení (tzv. obousměrné). Nicméně, z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje mít korbičku směrem od sebe, protože na dítě nevidíte, což je při malém miminku opravdu nebezpečné.


  Na co si dát pozor při výběru konstrukce?

  Některé kočárky mají podvozky odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové podvozky (tedy ALU) s tlumičem nárazů, který eliminuje vibrace a nerovnosti terénu.

  Právě od podvozku se odvíjí:

  • jak se nám s kočárkem jezdí
  • jaká je celková hmotnost kočárku
  • jak dobře se skládá

  Součástí podvozku může být také odpružení, přičemž na některých kočárcích si ho dokonce můžete přizpůsobovat dle vlastních potřeb. Nastavuje se u kol, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém se bude kočárek pohybovat. Většina kočárků má odpružení na přední i zadní nápravě.

  Druhy odpružení:

  • měkké – vhodné do náročného terénu (kvůli přizpůsobení se nerovnostem)
  • Tvrdé – vhodné do města a na jiný tvrdý povrch (kvůli snazší ovladatelnosti)

  Brzda

  Brzdy jsou bezpečnostním a praktickým prvkem, díky kterému můžete kočárek rychle zastavit, přibrzdit či zaparkovat tak, aby zůstal stát na místě.

  Typy brzd:

  • Ruční (doplňková brzda) – nachází se na rukojeti. Umožňuje rychlé přibrzdění kočárku a je výborným pomocníkem pro dobržďování při jízdě z kopce. Tento typ brzdy naleznete spíše na kočárcích do terénu nebo na tříkolkách (kočárcích na sport).
  • Hlavní brzda – můžeme ji přirovnat k „ruční brzdě” v autě. Kočárek zcela zablokuje na místě. V drtivé většině případů se ovládá nohou a nachází se na zadní nápravě kočárku. Výjimečně se může nacházet také na boční straně konstrukce.

  Rukojeť

  Rukojeť na kočárku může být pevná, což znamená, že nelze výškově nastavit. Toto řešení není moc praktické, protože na procházku s kočárkem může jít maminka, mnohem vyšší tatínek nebo nižší prarodiče a jedna výška nebude vyhovovat všem.

  Dalším typem je nastavitelná rukojeť. Tu rozdělujeme na kloubovou a teleskopickou. Kloubová rukojeť kočárku se ovládá tlačítky, teleskopická se výškově nastaví stisknutím tlačítka a zároveň potažením rukojeti směrem k sobě. U teleskopické se tedy nenastavuje pouze výška, ale také vzdálenost od kočárku. Tento typ rukojeti je vhodný zejména pro vyšší rodiče, aby jim nepřekážela zadní osa kol.

  Příklad kočárku s kloubovou rukojetí

  null

  Příklad kočárku s teleskopickou rukojetí

  null

  Jaká kola vybrat?

  Obecně platí, že čím má kočárek větší kola, tím snáze zvládne nerovnosti. Z tohoto důvodu disponují většími koly právě kočárky určené do terénu. Do města postačí i ty menší.

  Vlastností, kterých je třeba si všímat, je však více:

  • Odpružení je velmi důležité, nejlépe na všech čtyřech kolech, protože bez odpružení je kočárek tvrdý a otřesy se přenášejí do rukojeti i k dítěti.
  • Aretace znamená, že se přední otočná kola dají zafixovat („zaseknout”) na neotočná, díky čemuž kočárek nabude lepší jízdní vlastnosti v horším terénu. Použití aretace se proto doporučuje vždy při pohybu na nerovném povrchu a při rychlé jízdě (aby se předešlo vibrování a zaseknutí kol). Naopak, pokud se chystáte na procházku do města, je lepší kola nezaaretovat. Díky otočným kolům je totiž manipulace s kočárkem mnohem snazší a jednodušší.
  • Materiál
   • Nafukovací – jsou ideální pro jízdu v terénu nebo po nezpevněných cestách, protože disponují přirozeným odpružením, díky čemuž je ale kočárek také o něco těžší. Jejich nevýhodou je hlavně riziko defektu.
   • Nenafukovací s výplní – jsou totožná s nafukovacími, ovšem nejsou plněna vzduchem, ale gelem, pěnou nebo mají tzv. vzduchové komory. Jsou také vhodná do terénu a jejich výhodou je, že jsou bezúdržbová. Nevýhodou je, že nejsou přirozeně odpružená jako nafukovací. Kočárky, které mají kola plněná gelem bývají o něco těžší než ta plněná pěnou, ale jinak mezi nimi není žádný rozdíl.
   • Z tvrzené gumy – mají delší životnost, jsou vhodná do města a na nerovný např. štěrkový nebo lesní terén. Do této kategorie patří také silikonová a pryskyřicová kola.
   • Pěnová – jsou vyrobena z EVA pěny a vhodná do města nebo na méně náročné povrchy. Jsou měkká, proto do nich snadno pronikají kamínky a písek, což může během jízdy vydávat nepříjemný zvuk. Kočárky s těmito koly jsou lehčí a výrazně levnější.
   • Umělohmotná nebo plastová – mají kratší životnost a nepříliš dobré jízdní vlastnosti, proto postupně z nabídky prodejců mizí. Najdete je například u levnějších golfových kočárků. Postupně se nahrazují silikonovými, pryskyřicovými a tvrzenými gumovými koly. Jejich životnost je totiž mnohem vyšší.

  Tři nebo čtyři kola?

  Čtyři kola zatím zůstávají klasikou, pozornost si získávají i tzv. tříkolky – tedy kočárky se třemi koly.

  Velmi zjednodušeně řečeno: s tříkolkou se snáze manipuluje, ale čtyřkolka vám zajistí o něco lepší stabilitu. Tříkolky jsou díky dobrým jízdním vlastnostem vhodnou volbou pro aktivní rodiče, kteří s kočárkem budou sportovat (běhat nebo jezdit na kolečkových bruslích).

  Největší rozdíl je ve způsobu nájezdu na obrubník nebo šikmý chodník. Když máte čtyřkolový kočárek, zvládnete to přes přední kola, ale u tříkolky na to musíte jít jinak – nejprve vyjet zadními koly. Druhou možností je najet na chodník předním kolem, zadními dojet až k obrubníku a dotknout se ho. Teprve potom lze zadní kola zvednout, protože jinak by byla stabilita pouze na jednom kolečku, takže by hrozilo převrácení kočárku.

  I když to zní trochu děsivě, není třeba se kočárků se třemi koly bát. Důležité je naučit se s nimi správně manipulovat. Pro lepší stabilitu je pak u tříkolek podstatný rozchod (rozestup) zadních kol, který by měl být dostatečný. Nejde však o konkrétní číslo, protože rozchod musí jít ruku v ruce s těžištěm kočárku. Například kočárek Thule Urban Glide 2 má rozchod 69 cm a TFK Mono 58 cm, přičemž stabilní jsou oba, protože mají níže položené těžiště správně zkombinované právě s rozchodem zadních kol.

  null

  Co je dvojkombinace a trojkombinace?

  Hluboké korbičky se často prodávají v kombinacích, dokonce by se dalo říct, že se prodávají převážně v kombinacích a koupě samostatného hlubokého kočárku je méně častá.

  Na trhu jsou dostupné tzv. dvojkombinace nebo trojkombinace.

  Dvojkombinace (2v1) obvykle obsahuje:

  • konstrukci s koly (podvozek)
  • hlubokou korbičku
  • sportovní sedačku

  Některé obchody však nabízejí různé vlastní zvýhodněné nabídky „2v1“, a proto můžete pod názvem dvojkombinace nalézt například i kombinaci podvozku, hluboké korby a autosedačky (vajíčka), nebo kombinaci podvozku, sportovní sedačky a autosedačky (vajíčka). Klasikou ale určitě zůstává podvozek + hluboká korba + sportovní sedačka.

  null

  Tradiční trojkombinace (3v1) kromě podvozku, hluboké vaničky a sportovní sedačky obsahuje ještě autosedačku (vajíčko).


  Bezpečnost kočárku

  Podstatnou položkou, na níž je nutné při koupi kočárku dbát, je samozřejmě bezpečnost. Potvrzuje ji označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-2 (943412), díky čemuž víme, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy. Tato norma je platná od 1.6.2019, přičemž stará norma ČSN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.

  Pro zajímavost: Změnou prošlo testování kočárku se zaměřením na nosnost. Nosnost sedáku se totiž už netestuje pro zátěž o hmotnosti 15 kg, ale nově se testuje až pro 22 kg. Souvisí to se skutečností, že děti jsou stále větší a těžší. Pokud je dnes průměrná hmotnost novorozence 3 500 gramů, před deseti lety to bylo zhruba o 200 gramů méně.

  Kočárek musí při testování splňovat několik požadavků. Ty nejdůležitější z nich vám zaručí, že:

  • se nastavitelná rukojeť automaticky zablokuje v požadované pozici
  • je vnitřní potah napnutý, takže nehrozí udušení dítěte
  • se malé části nedají dítětem uvolnit
  • v okolí dítěte nejsou žádné nevhodně velké mezery
  • jsou hrany a hroty zaoblené nebo zakryté
  • jsou kovové materiály odolné proti korozi
  • barva není toxická a je odolná

  Kočárek při testu musí projít také kontrolou parkovacích brzd, stability a struktury konstrukce, odolnosti a váhy a také kontrolou stability a pevnosti kol.

  Pro upřesnění na závěr, modely kočárků, které se začaly vyrábět v období platnosti staré normy, nemusí podléhat nové normě. Tu musí splňovat až jejich mladší nástupci.


  Pořizujete kočárek z bazaru?

  Pokud se rozhodnete pro kočárek z bazaru, zjistěte všechny potřebné informace. Doporučujeme také zvolit osobní předání a platbu na místě. Díky tomu si totiž kočárek můžete dobře prohlédnout a vyzkoušet jízdu, skládání a nastavení. Získáváte tak samozřejmě také možnost si koupi ihned rozmyslet.

  Na co se prodávajícího ptát?

  • Jaký je přesný název a rok výroby?
  • Šlo o nový kočárek, nebo byl pořízený také v bazaru?
  • Jak dlouho byl kočárek používaný a pro kolik dětí?
  • Je ještě v záruce?
  • Probíhaly u něj nějaké opravy, případně čeho? Dají se ještě sehnat náhradní díly?
  • Můžete dostat manuál?
  • Co zahrnuje cena? Jen kočárek, nebo i příslušenství, případně jaké?
  • Jaký je důvod prodeje?
  • Jsou na něm viditelná poškození nebo špína a nevypratelné fleky?
  • Je z prostředí, kde se kouřilo?
  • V jakém stavu jsou kolečka?
  • Jak se manipuluje s brzdou, podvozkem a polohováním?
  • Jak se kočárek skládá a jaké rozměry potom má?

  Co dělat, když miminko v hluboké korbě už nevydrží, ale ještě samo nesedí?

  Některá miminka jsou zvědavá, a tak se v hlubokém kočárku začnou nudit dříve, než se naučí sedět. V takovém případě mohou do pokračovacího kočárku, jehož zádovou opěrku lze sklopit do úplného lehu. Sporťák ale bude pro takové malé dítě příliš otevřený, proto je třeba ho vybavit novorozeneckou vložkou/podložkou. Ta vnitřní prostor zútulní a ještě více vyrovná leh.

  Kočárková poradkyně Modrého koníka doporučuje například univerzální ergonomickou Babymoov CosyMorpho podložku. Je vyrobena z jemné prodyšné tkaniny a byla speciálně vyvinuta pro zajištění optimálního komfortu novorozenců v každém prostředí. Vhodná je pro použití pro děti od narození do 6 měsíců. Můžete ji využít v kočárku, vajíčku, houpačce, lehátku nebo jen tak jako podložku pro pohodlný spánek.

  #buying_guides

  kocarkopedie
  8. bře 2022    Čtené 2378x
  Jak vybrat kočárek trojkolku.

  Tříkolka neboli trojkolka: Jaký kočárek se třemi kolečky bude ten pravý pro vaše miminko?

  Pokud se rozhodnete pro kočárek se třemi kolečky – tzv. tříkolku nebo také trojkolku, při výběru se jako první zaměřte právě na kola. To ale není zdaleka všechno, co by vás mělo zajímat. Pojďme se proto společně podívat na rozdíly mezi tříkolkami a běžnějšími kočárky se čtyřmi kolečky i na to, jaká je jejich stabilita a další důležité parametry.

  Tříkolka vs. kočárky se čtyřmi kolečky

  Všeobecně lze říct, že se snáze manipuluje s kočárkem, který má tři kolečka, a ten se čtyřmi vám zase zajistí o něco lepší stabilitu.

  Rozdíl je hlavně v najíždění na obrubník nebo šikmý chodník. S čtyřkolovým kočárkem vyjedete po předních, trojkolka může buď pouze po zadních, nebo s ní musíte nejdřív předním kolem najet na chodník a zadními koly dojet k obrubníku, dotknout se ho – a až poté zadní kola zvednout na chodník. V případě, že by se zadní kola zvedla hned do vzduchu, než se dotknou obrubníku, může hrozit převrácení kočárku, protože se vybalancovává stabilita jen na jednom kolečku.

  Bude kočárek se třemi kolečky stabilní?

  Pochybnosti o stabilitě kočárku se třemi kolečky jsou častou starostí, na kterou se rodiče ptají Kočárkové poradkyně v poradně na Modrém koníku. Ta jim následně radí, že k předejití problémům je důležité si všímat rozvoru zadních kol, který by měl být co nejširší, a naučit se kočárek správně ovládat.

  V nerovném terénu trojkolkám nahrávají lepší jízdní vlastnosti, a bývají tak častou volbou rodičů při koupi vyloženě terénních kočárků nebo kočárků na sport, jako je běh a jízda na kolečkových bruslích.

  Jaké jsou rozdíly u tříkolek?

  Stejně jako u kočárků se čtyřmi kolečky i v tomto případě výrobci nabízejí různé typy, které se od sebe svými vlastnostmi liší. Například u předního kola jsou na výběr dvě možnosti – buď bude pevné, nebo otočné. První varianta se hodí do náročného terénu a také na sport (běh, kolečkové brusle). Naopak s otočným kolečkem vpředu se vám bude snáze pohybovat po městě, protože je jednodušší na řízení.

  Některé tříkolky v základní výbavě nemají polohování nohou a je nutné ho případně pořídit dodatečně. Rozhodně to můžeme doporučit, protože dítko nebude v kočárku klouzat, a navíc pokud usne, budou pro něj narovnané nohy pohodlnější. Cena tohoto doplňku se pohybuje v řádu stovek korun (cca 600 až 900 Kč) – záleží na značce a typu kočárku.

  Narovnání a sklopení zádové opěrky do úplného sedu a lehu není u kočárků se třemi kolečky samozřejmostí. Možná vás to překvapí ale nejde o nedostatek, naopak o bezpečnostní prvek. Pokud totiž dítko v kočárku rovně sedí nebo leží, změní se těžiště, což by při sportu mohl být problém. V případě potřeby ovšem lze dosáhnout úplného sedu pomocí univerzálního pásku, který pořídíte zhruba za 100 Kč. S ním opěrku zvednete a v této poloze zafixujete.

  Dále je podstatná velikost sedací plochy, aby dítko mělo dostatek prostoru, hmotnost kočárku a skladnost, a to zvláště v případě, že ho budete skládat do kufru auta.

  Lze tříkolky používat už od narození miminka?

  Ano, k řadě modelů máte možnost dokoupit hluboké korby, díky nimž je potom kočárek použitelný už od narození miminka. Některé kočárky se dokonce prodávají přímo v setu, takže koupíte hluboký kočárek i sportovní variantu najednou. U kočárků TFK máte navíc výhodu, že korbu lze proměnit v obousměrný sporťák pro menší dítě. Klasické korby, které mívaly starší modely kočárků TFK, nejsou s novými modely kompatibilní.

  null

  Thule Glide 2

  • Hmotnost: 10,8 kg
  • Nosnost sedadla: 22 kg
  • Celková nosnost: 34 kg
  • Velikost hluboké korby: 73×31 cm
  • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 100×31 cm
  • Délka zádové opěrky: 53 cm
  • Celková šířka: 69 cm

  Foto-zdroj

  Velmi lehká tříkolka Thule Glide 2 je vyloženě sportovní kočárek, který využijete při běhu a inline bruslení. Má nafukovací kola, přičemž u zadních disponuje odpružením. Přední kolo není otočné, nicméně zvláště právě při sportu je manipulace s kočárkem snadná a jízda příjemná.

  Kočárek neposkytuje úplný sed, což lze snadno vyřešit univerzálním páskem, ale do úplného lehu zádovou opěrku sklopíte, takže děťátko se bude moci pohodlně vyspat, zatímco vy si dáte pauzu. Stejně tak se zvlášť dokupuje i polohování na nohy a dětské madlo.

  Rukojeť je z pěny a nastavitelná. S pomocí kloubu si ji přizpůsobíte, jak budete potřebovat, a má integrovanou ruční brzdu. Stříška kočárku je prodlužovací, takže před slunečním svitem nebo případným větrem a slabým deštěm ochrání.

  👍 Výhody:

  • Zádová opěrka jde sklopit do úplného lehu
  • Prodlužovací stříška
  • Kloubová rukojeť
  • Ruční brzda na rukojeti
  • Jeden z nejlehčích kočárků

  👎 Nevýhody:

  • Užší sedací plocha
  • Dětské madlo a polohování nejsou součástí základního setu
  • Pěnová rukojeť
  null

  Přibližná cena kočárku Thule Glide 2 v době publikace článku byla 19 300 Kč.


  Thule Urban Glide 2

  • Hmotnost: 11,4 kg
  • Nosnost sedadla: 22 kg
  • Celková nosnost: 34 kg
  • Velikost hluboké korby: 73×31 cm
  • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 100×31 cm
  • Zádová opěrka: 53 cm
  • Celková šířka: 69 cm

  Foto-zdroj

  V porovnání se sportovnějším modelem Thule Glide 2 je tento kočárek variabilnější. Dobře se s ním jezdí v terénu i po městě, a dokonce také ve vnitřních prostorách. Všechna tři kola jsou nafukovací, přičemž na zadních je odpružení pro snazší překonávání nerovností. Přední kolečko je otočné, ale můžete ho zaaretovat, což se hodí třeba při procházce v přírodě.

  Tříkolka Thule Urban Glide 2 má v porovnání s ostatními kočárky v tomto článku užší sedací plochu. Dále neposkytuje úplný sed, nicméně, jak bylo uvedeno výše, stačí dokoupit pásek, kterým zádovou opěrku zvednete. Naopak ho můžete polohovat až do úplného lehu.

  Praktická je kloubová rukojeť z pěny, kterou si nastavíte dle svých potřeb a na níž je ruční brzda. Prodlužovací stříška s průhledovým okénkem zase nabízí dobré odstínění sluníčka i ochranu před větrem a případným mrholením. O bezpečnost se postará pětibodový pás. Dětské madlo a polohování na nožky ovšem součástí základního setu nejsou, a proto je nutné je případně dokoupit.

  Konstrukce kočárku je odlehčená a skládání zvládnete jednou rukou. Stačí pomocí rukojeti pod sedadlem sklopit přední kolo pod kočárek a sundat zadní kolečka, pak se vám tato tříkolka snadno vejde do kufru auta.

  null

  Zatímco Thule Glide 2 má košík k uložení třeba drobného nákupu otevřený, Thule Urban Glide 2 má úložný prostor pod korbou opatřený suchýn zipem, takže vám z něj nic nevypadne, a malou přihrádkou na klasický zip.

  👍 Výhody:

  • Úložný prostor uzavřete na suchý zip
  • Zádová opěrka jde sklopit do úplného lehu
  • Prodlužovací stříška
  • Kloubová rukojeť
  • Ruční brzda na rukojeti
  • Jeden z nejlehčích kočárků

  👎 Nevýhody:

  • Užší sedací plocha
  • Dětské madlo a polohování nejsou součástí základního setu
  • Pěnová rukojeť
  null

  Přibližná cena kočárku Thule Urban Glide 2 v době publikace článku byla 21 150 Kč.


  Baby Jogger City Elite 2

  • Hmotnost: 11,6 kg
  • Nosnost sedadla: 22 kg
  • Celková nosnost: 34 kg
  • Velikost hluboké korby: 74×35 cm (Deluxe), 70×33 cm (Compact)
  • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 100×40 cm
  • Zádová opěrka: 51 cm
  • Celková šířka: 67 cm

  Foto-zdroj

  Také Baby Jogger City Elite 2 patří mezi lehké tříkolky. Oproti Thule Urban Glide 2 se může pyšnit koly plněnými pěnou, větší šířkou sezení (40 cm) a výše položenou stříškou, díky které se do kočárku vejde i větší dítko.

  Pokud nedáte dopustit na nafukovací kola, tak naše kočárková poradkyně Katka doporučuje nasazení nafukovacích kol z kočárku Baby Jogger Summit X3, které zajistí lepší jízdní vlastnosti pro jízdu v terénu.

  Baby Jogger City Elite 2 má polohování nohou a také gumovou rukojeť, která je nastavitelná a má kloub k lepšímu přizpůsobení tomu, kdo kočárek právě řídí. Dětské madlo je nutné koupit samostatně.

  👍 Výhody:

  • Lehký kočárek
  • Širší a vyšší sezení
  • Polohování nohou je součástí kočárku

  👎 Nevýhody:

  • Dětské madlo není součástí základního setu
  null

  Přibližná cena kočárku Baby Jogger City Elite 2 v době publikace článku byla 15 990 Kč.


  Baby Jogger Summit X3

  • Hmotnost: 12,7 kg
  • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 102,5×35,5 cm
  • Zádová opěrka: 53,5 cm
  • Nosnost sedadla: 22 kg
  • Celková nosnost: 35 kg
  • Velikost hluboké korby: 74×35 cm (Deluxe), 70×33 cm (Compact)
  • Celková šířka: 65,5 cm

  Foto-zdroj

  Kola má kočárek Baby Jogger Summit X3 nafukovací a všechna tři odpružená, proto je díky jízdním vlastnostem, které poskytuje, ideální tříkolkou na sport. Na rukojeti najdete bezpečnostní poutko na zápěstí, které zabraňuje vyklouznutí kočárku z vaší ruky. Vysoké rodiče nepotěší pevná rukojeť, kterou si tak nelze výškově přizpůsobit.

  Nový model již nemá možnost nastavení do úplného lehu, ale přibyla možnost aretace předního kola na rukojeti. Madlo a polohování na nohy musíte případně přikoupit.

  👍 Výhody:

  • Nafukovací a odpružená kola
  • Ruční brzda na rukojeti
  • 2 způsoby aretace předního kola
  • Bezpečnostní poutko na rukojeti
  • Dobrá stabilita
  • Velký nákupní košík

  👎 Nevýhody:

  • Nejde nastavit rukojeť
  • Zádovou opěrku nelze položit do úplného lehu
  • Dětské madlo a polohování na nohy nejsou součástí základního setu
  null

  Přibližná cena v době publikace článku byla 13 000 Kč.


  TFK Mono

  • Hmotnost: 15,5 kg
  • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 95×34 cm
  • Zádová opěrka: 55 cm
  • Nosnost sedadla: 27 kg
  • Celková nosnost: 34 kg
  • Velikost hluboké korby: 82×41 cm
  • Celková šířka: 58 cm

  Foto-zdroj

  Zadní kola tohoto kočárku jsou odpružená a přední je otočné s možností aretace, takže ho snadno přizpůsobíte terénu, do kterého právě vyrážíte. Kromě toho je zde možnost volby, protože základní sety jsou hned dva: s gumovými koly, která jsou bezúdržbová a mají vzduchové komory, nebo s klasickými nafukovacími.

  TFK Mono poskytuje úplný leh a výškově nastavitelnou opěrku pro nohy. Má také praktické boční kapsy se zipem, kam uložíte drobnosti, a dokoupit můžete i pláštěnku, nánožník, fusak a UV síťku.

  Praktickou rukojeť z ekokůže nastavíte od 73 do 122 cm a kočárek složíte naprosto jednoduše. Navíc pak má velmi malé rozměry, takže se snadno skladuje a převáží.

  👍 Výhody:

  • Výška rukojeti
  • Dobrá stabilita
  • Možnost výběru kol
  • Ruční brzda na rukojeti
  • Možnost vozit dítě čelem k sobě, při použití korby Combi

  👎 Nevýhody:

  • Vyšší hmotnost
  null

  Přibližná cena kočárku TFK Mono v době publikace článku byla 13 000 Kč.


  TFK Sport 16

  • Hmotnost: 15,9 kg
  • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 95×34 cm
  • Zádová opěrka: 55 cm
  • Nosnost sedadla: 27 kg
  • Celková nosnost: 34 kg
  • Velikost hluboké korby: 82×41 cm
  • Celková šířka: 59 cm

  Foto-zdroj

  TFK Sport 16 je tříkolka s nafukovacími koly a odpružením v zadní části podvozku. Všechna tři kolečka jsou na pevno, ale pokud s kočárkem chcete pohodlně jezdit i ve městě, lze dokoupit přední otočné kolo.

  Tato tříkolka se snadno skládá a po složení má velmi malé rozměry, takže se hodí i do malého kufru auta. Rukojeť z eco kůže je kloubová a nastavíte ji na výšku 85 až 127 cm. Zádovou opěrku dáte až do úplného lehu a nožní opěrka se dá výškově nastavit. Velká stříška je rozložitelná a má průhledové okénko, praktické kapsy se zipem se zase hodí na uložení drobností.

  Ke kočárku dokoupíte také pláštěnku, nánožník, fusak a síťku s UV ochranou.

  👍 Výhody:

  • Variabilní s dokoupenou hlubokou korbou
  • Snadné skládání a malé rozměry po složení
  • Výška kloubové rukojeti
  • Možnost vozit dítě čelem k sobě, při použití korby Combi

  👎 Nevýhody:

  • Vyšší hmotnost
  • Kola na pevno, pokud nekoupíte přední otočné kolo

  Přibližná cena kočárku TFK Sport 16 v době publikace článku byla 18 990 Kč.


  Máte s kočárky, které jsme uvedli v článku, zkušenost? Napište nám o ní ke konkrétním kočárkům do Kočárkopedie. Usnadníte tak dalším maminkám výběr toho správného kočárku.

  #jaknato

  kocarkopedie
  21. únor 2022    Čtené 5975x
  Jak vybrat kočárek.

  Jak vybrat kočárek?

  Vybrat kočárek není snadný úkol. Na trhu je velké množství kombinovaných, sportovních, terénních, ale i kočárků typu golfky. Některé jsou skladné a lehké, jiné zase těžší, zato projedou téměř jakýkoliv terén. Pojďte se s námi podívat, jak vybrat kočárek, který potřebujete.

  Foto-zdroj: Pixabay.com.

  Jeden stačit nebude

  S růstem a vývojem dítěte se mění jeho potřeby. Při výběru kočárku je proto zásadním parametrem věk.

  Prvním kočárkem v životě miminka bývá tzv. hluboký kočárek nebo kočárek s hlubokou korbou, který je přizpůsobený potřebám těch nejmenších dětí. Hluboká korbička totiž umožňuje ležení ve zcela rovné poloze, což je pro novorozence jediná přijatelná možnost.

  Druhým typem, do kterého děti během jednoho roku dorůstají, je sportovní varianta kočárku – tzv. sporťák. Nedejte se však jeho názvem zmást. Mezi sportovním kočárkem a kočárkem určeným ke sportu je velký rozdíl. Slovním spojením sportovní kočárek označujeme pokračovací kočárek (a tedy kočárek, kterým nahradíme hluboký) a nemusí mít se sportem nic společného.

  Foto-zdroj: Ondalek.cz.

  Třetími v pořadí bývají tzv. golfky, i když ne všichni rodiče po nich sáhnou, někteří zůstanou věrni sportovnímu kočárku i nadále (a někteří si pořídí oba typy).

  null

  Zcela samostatnou skupinu tvoří dvojkočárky, tedy kočárky určené pro dvojčata nebo pro sourozence s nízkým věkovým rozdílem. Speciální kategorií jsou také kočárky na cestování, které představují skvělou volbu právě díky své nízké hmotnosti a malým rozměrům.

  Město nebo terén?

  Neméně důležitými parametry při výběru kočárku by měly být také jeho jízdní vlastnosti, hmotnost, rozměry, počet kol apod., na základě čehož kočárky rozdělujeme na tzv.:

  • terénní kočárky
  • kočárky do města
  • kočárky na vesnici
  • kočárky na běh a sport
  • cestovní kočárky
  • golfové kočárky
  • retro kočárky

  Druhy kočárků zblízka – aneb Jak dítě roste

  Sportovní, hluboký, golfky... Kterým začít? Do jakého věku je vhodný a kdy jej vyměnit za jiný typ? Jak správně vybrat kočárek podle věku dítěte a našich požadavků?

  1. Hluboký kočárek

  Hluboký kočárek je určený od narození do přibližně 6 až 12 měsíců věku dítěte, případně do doby, než si samostatně sedne nebo bude chtít vidět kolem sebe.

  Skládá se z konstrukce a hluboké korby. Korba by měla být dostatečně prostorná, aby se do ní děťátko vešlo pohodlně i se zimním fusakem, případně i tehdy, když trochu povyroste, ale stále nesedí a není připraveno na pokračovací kočárek. Dále by měla disponovat kvalitní matrací a prodlužovací stříškou, která slouží jako ochrana před sluncem a špatným počasím.

  Některé korbičky jsou vybaveny polohováním opěrky hlavičky děťátka, což je výborným pomocníkem v případech, kdy má (nebo bude mít) váš drobek reflux. Praktickou věcí je také madlo nebo úchyt na stříšce korby, díky kterým ji snadno přenesete. Bonusem mohou být i malé nožičky zespodu, protože se nezašpiní, pokud byste ji potřebovali položit na zem.

  null

  Hluboký kočárek může být součástí setů, kterým se říká dvojkombinace a trojkombinace (viz níže).

  Foto-zdroj: Pexels.com.

  2. Sportovní kočárek, neboli sporťák

  Sportovní kočárek začínáme využívat v období, kdy je děťátko schopno samo sedět a začíná ho zajímat dění kolem (cca v 6 až 12 měsících). Sedačku je proto možné polohovat do lehu, polosedu a sedu, takže si malý pasažér může podle potřeby pospat nebo pohodlně sledovat, co se kde děje.

  Kočárek se skládá z konstrukce a sportovní sedačky, kterou lze většinou nasadit na konstrukci dvěma způsoby: ve směru jízdy kočárku, aby dítě vidělo před sebe na cestu; v protisměru jízdy, aby vidělo na osobu, která ho veze. Tato vlastnost je praktická i v případě, že na vašeho prcka ve směru jízdy svítí slunce nebo na něj fouká silný vítr. Otočením sedačky problém hravě vyřešíte. Nicméně je nutné zdůraznit, že tuto možnost nemají všechny sportovní kočárky, proto, pokud je to pro vás důležité, si to před koupí nejprve ověřte.

  Jelikož si i dítě, které už dokáže samostatně sedět, v kočárku rádo pospí, mělo by mít možnost pohodlně si lehnout. Některé kočárky umožňují kromě polohování zadní opěrky také polohování opěrky nohou, díky čemuž má mrňous více prostoru a pohodlí. Poloha zadní opěrky lze nastavit několika způsoby, a to páčkou na zadní straně opěrky, pomocí tlačítek na bočních stranách opěrky nebo pásem. Všechny tři způsoby jsou opravdu jednoduché a je jen na vás, který se vám zdá nejpraktičtější.

  Zajímavým tématem je u sportovních kočárků i naprostý leh. Ten totiž není standardem a ne každý kočárek ho umožňuje. Například u sportovních kočárků známe také tzv. korýtkový typ sezení (neboli kolébku), který se v poslední době těší stále větší oblibě. Kočárky, které mají tento typ sezení, jsou většinou designově přitažlivé, sportovní sedačka má nižší hmotnost a můžete ji otočit tak, že ji zvednete i s dítětem. Navíc pokrčené nohy napomáhají předejít bolestem bříška. Nevýhoda tedy spočívá v tom, že sedačku nelze nastavit do úplného lehu, dítě se proto nemůže například otočit na bříško a v této poloze usnout. Kočárky s tímto sezením mají obvykle jen tři fixní polohy a při polohování se sklápí celá sedačka (ne opěrka samostatně) na úplný sed, polosed/pololeh a leh.

  Mimochodem pod tento typ kočárku (kromě jiných) patří jako podskupina již zmíněné kočárky na sport. Ty ocení zejména aktivní rodiče, kteří rádi běhají nebo bruslí na kolečkových bruslích. Tyto kočárky díky svým vlastnostem také výborně zvládají náročnější terén.

  3. Golfky neboli golfový kočárek
  Golfky jsou pro vás to pravé v případě, že potřebujete opravdu lehký a praktický kočárek na dovolenou, na cestování letadlem nebo na procházky, během kterých už dítě zvládne velkou část cesty po vlastních. Zjednodušeně řečeno: je to kočárek pro odrostlejší děti, které chodí, ale sem tam se ještě potřebují povozit.

  A proč tento název? Tradiční golfové kočárky mívají oddělené rukojeti a po složení připomínají vak na golfové hole. V minulosti byl tento typ kočárku oblíbený pro svoji skladnost a nízkou hmotnost. Dnes mu konkurují mnohé lehké či cestovní sportovní kočárky, které disponují spojenou rukojetí a jsou tím pádem praktičtější, protože je můžete ovládat jednou rukou.

  4. Dvojkočárek (sourozenecký kočárek)
  Tento typ kočárku se skládá z jedné konstrukce a dvou sedaček, které jsou umístěny vedle sebe nebo za sebou (tzv. tandem). Sedačky lze kombinovat podle věku dětí, takže můžete použít dvě hluboké korbičky zároveň nebo zkombinovat hlubokou korbu a sportovní sedačku či použít dvě sportovní sedačky najednou.

  Z mnoha dvojkočárků lze vytvořit i klasický – jednomístný kočárek, což je ideální pro rodiče různě starých dětí, u kterých se bude jedno z nich v kočárku určitě vozit déle.

  5. Kočárek na cestování
  Kočárky na cestování jsou vyrobené tak, aby měly co nejpraktičtější vlastnosti. To v případě cestování znamená hlavně nízkou hmotnost a malé rozměry. Některé z nich díky tomu letecké společnosti uznávají jako příruční zavazadlo, takže si je můžete vzít s sebou na palubu letadla (vždy si ale zkontrolujte přepravní podmínky konkrétní společnosti, se níž cestujete). V úložném prostoru auta a autobusu zase zaberou málo místa a ve vlaku se s nimi manipuluje opravdu snadno.


  Co jsou kombinované kočárky?

  Hluboký kočárek, sportovní kočárek či autosedačku si zakoupíte zvlášť, ale můžete sáhnout i po soupravě „všeho v jednom balení”. Na výběr máte tzn. dvojkombinaci nebo trojkombinaci.

  Dvojkombinace (2v1) obvykle obsahuje:

  • Konstrukci s kolečky (podvozek)
  • Hlubokou korbu
  • Sportovní variantu sedačky

  Některé obchody s kočárky však nabízí také vlastní dvojkombinace, v nichž je podvozek, hluboká korba a autosedačka – vajíčko; nebo podvozek, sportovní korba a autosedačka – vajíčko.

  null

  Trojkombinace (3v1) obsahuje:

  • Konstrukci s koly (podvozek)
  • Hlubokou korbičku
  • Sportovní sedačku
  • Autosedačku (vajíčko)

  Pokud plánujete na podvozek kočárku připevňovat autosedačku, což je praktické například při ježdění autem na nákupy, máte dvě možnosti. Buď si zakoupíte autosedačku, která je přímo kompatibilní s vaším kočárkem, nebo si budete muset k autosedačce a kočárku dokoupit adaptéry. Nechce-li se vám tyto položky řešit zvlášť, můžete sáhnout právě po trojkombinaci, která kromě hluboké korby a sportovní části obsahuje právě i kompatibilní autosedačku (tzv. vajíčko – autosedačka od 0 do 13 kg).

  Při koupi 3v1 si ovšem dejte pozor právě na autosedačku. Ve snaze nabídnout trojkombinaci v dobré ceně nemusí být autosedačka z těch nejkvalitnějších.


  Využití a vlastnosti...

  aneb otázky, na které byste měli znát odpověď

  Už dávno neplatí, že na trhu je jen pár kousků, které se od sebe příliš neliší. Naopak. Výběr je široký a jednotlivé druhy kočárků nabízí kombinace různých vlastností. Na rodičích tak je, aby si uvědomili, co od kočárku očekávají. Odpovědět by si proto měli na tyto otázky:

  • V jakém terénu budeme nejčastěji jezdit?
  • V případě, že rodiče bydlí v domě s výtahem: Vejdeme se s kočárkem do výtahu?
  • Budeme kočárek často skládat?
  • Jak velký prostor pro uložení máme? Vejde se složený kočárek do kufru našeho auta?
  • Budeme kočárek přenášet?
  • Budeme s kočárkem sportovat?
  • Potřebujeme úložný prostor na kočárku?
  • Ve kterém ročním období se miminko narodí?
  • Předpokládají lékaři, že bude miminko větší?
  • Užijeme stupátko pro staršího sourozence?

  Foto-zdroj: Pixabay.com.

  Na jaké vlastnosti se zaměřit?

  Kromě designu si určitě dobře prohlédněte následující části a parametry kočárku.

  1. Kola kočárku

  • Velikost kol – určitě není dobré podceňovat. Právě u velikosti totiž platí, že čím jsou kola větší, tím lehčí kočárek zvládá různé nerovnosti. Větší kola jsou proto vhodná do terénu, menší zase do města.
  • Odpružení – je velmi důležité. Nejlepší je, jsou-li odpružena všechna kola, protože bez odpružení je kočárek tvrdý a otřesy se přenášejí do rukojeti a k dítěti.
  • Aretace – znamená, že se přední otočná kola dají zafixovat („zaseknout”) na neotočná, díky čemuž kočárek nabude lepší jízdní vlastnosti v horším terénu. Použití aretace se proto doporučuje vždy při pohybu na nerovném povrchu a při rychlé jízdě (aby se předešlo vibrování a zaseknutí kol). Naopak, pokud se chystáte na procházku do města, je lepší kola nezaaretovat. Díky otočným kolům je totiž manipulace s kočárkem mnohem snazší a jednodušší.
  • Počet kol – má také svůj význam. Za klasiku považujeme spíše čtyřkolové kočárky, které se více hodí pro běžné denní používání, ale na trhu najdete i kočárky, které mají tři kola. Jedná se o tvz. tříkolky a jsou díky jejich jízdním vlastnostem primárně určeny právě do terénu a na sport (běh, kolečkové brusle). Jsou i kočárky, které mají tři kola – dvě vzadu a jedno vpředu. Jedná se o tzv. trojkolky (případně tříkolky), které jsou primárně určené právě do terénu, na sport (běh, kolečkové brusle) a mají převážně kola napevno, právě pro zmíněné lepší jízdní vlastnosti.
  • Materiál
   • Nafukovací kola jsou ideální pro jízdu v terénu nebo po nezpevněných cestách. Musí se u nich počítat s možností, že je lze píchnout, a mít tak u sebe náhradní duši. Kočárek je díky nim také o poznání těžší, ale poskytují přirozené odpružení.
   • Nenafukovací s výplní – jsou totožná s nafukovacími, nejsou však plněna vzduchem, ale gelem, pěnou nebo mají tzv. vzduchové komory. Jsou také vhodná do terénu a jejich výhodou je, že jsou bezúdržbová. Nevýhodou je, že nejsou přirozeně odpružená jako ta nafukovací. Kočárky, které mají kola plněná gelem, bývají o něco těžší než ta plněná pěnou, ale jinak mezi nimi není žádný rozdíl.
   • Z tvrzené gumymají delší životnost, jsou vhodná do města a na nerovný např. štěrkový nebo lesní terén. Do této kategorie patří také silikonová a pryskyřičná kola.
   • Pěnová kola jsou vyrobena z EVA pěny a jsou vhodná do města nebo na méně náročné povrchy. Jsou měkká, proto do nich pronikají kamínky a písek, což může způsobit nepříjemný zvuk při jízdě. Kočárky s těmito koly jsou lehké a výrazně levnější.
   • Plastová kola jsou převážně u nejlevnějších golfových kočárků. Mají krátkou životnost a nepříliš dobré jízdní vlastnosti, takže postupně z nabídky výrobců mizí.
  TerénSportVesniceMěstoCestovní
  Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumyNafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumyNafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy, pěnováPěnová, umělohmotná, z tvrzené gumyPěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy
  Pevná, otočná s aretacíPevná, otočná s aretácíOtočná s aretacíOtočná s aretacíOtočná s aretací
  Odpružená všechnaOdpružená všechna, zadníOdpružená všechna, zadníOdpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpruženíOdpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení
  ⌀>30–40 cm⌀>30-40 cm⌀>25 cm⌀>20 cm⌀>15 cm

  2. Rukojeť
  Rukojeť kočárku může být napevno, pak ji nelze výškově nastavit, což není právě praktické, a to zvláště v případě, kdy mají rodiče rozdílnou výšku. Dalším typem jsou rukojeti nastavitelné, u nichž rozlišujeme kloubovou a teleskopickou.

  • Kloubová rukojeť kočárku se výškově nastaví pomocí stisknutí tlačítek. Je ideální jak pro vyšší rodiče, tak i pro ty, co mezi sebou mají větší výškový rozdíl.
  • Teleskopická rukojeť se výškově nastaví jednoduchým zmáčknutím tlačítka a zároveň táhnutím rukojeti směrem k sobě. Nastavuje se tedy nejen výška, ale i vzdálenost od kočárku. Tento typ rukojeti je vhodný zejména pro vyšší rodiče, aby jim při chůzi nepřekážela zadní osa kol.

  3. Konstrukce kočárku
  Právě od něj se odráží:

  • Jak se nám s kočárkem jezdí.
  • Jak těžký kočárek celkově je.
  • Jak dobře se skládá.

  Některé kočárky mají konstrukce odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové – tedy ALU, s tlumičem nárazů, který eliminuje vibrace a nerovnosti terénu.

  Součástí konstrukce může být odpružení, přičemž některé jde dokonce přizpůsobit vlastním potřebám. Nastavuje se u kol, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém pojedete – díky tomu se zlepší jízdní vlastnosti. Většina kočárků má odpružení na přední a zadní nápravě.

  Druhy odpružení jsou:

  • Měkké – do náročného terénu pro přizpůsobení nerovnostem.
  • Tvrdé – do města a na jiný tvrdý povrch, pro snadnější ovladatelnost.

  4. Brzdy
  Brzdy jsou už samozřejmým vybavením kočárku, protože jde nejen o praktický, ale také bezpečnostní prvek.

  Typy brzd:

  • Ruční (doplňková brzda) – nachází se na rukojeti. Umožňuje rychlé přibrzdění kočárku a je výborným pomocníkem pro dobržďování při jízdě z kopce. Tento typ brzdy naleznete spíše na kočárcích do terénu nebo na tříkolkách (kočárcích na sport).
  • Hlavní brzda – můžeme ji přirovnat k „ruční brzdě” v autě. Kočárek zcela zablokuje na místě. V drtivé většině případů se ovládá nohou a nachází se na zadní nápravě kočárku. Ojediněle se ale může nacházet i na boční straně konstrukce.

  5. Skládání kočárku
  V případě, že chceme sundat hluboký kočárek, je třeba korbu od podvozku zcela odpojit a odložit ji samostatně. V tomto mají obrovskou výhodu právě sportovní kočárky. Většina se totiž dá složit „pohromadě“ – konstrukce společně se sedačkou. Ušetří to nejen čas, ale také místo, protože kočárek má po složení mnohem praktičtější rozměry.

  Některé kočárky se dokonce dají složit jednou rukou (což se může hodit při častých přesunech autem), jiné po složení zůstanou přímo stát, takže je můžete kamkoli postavit a neušpiní se.

  Tip: Při koupi se vždy ujistěte, že se vám kočárek ve složeném stavu vejde do kufru auta.


  6. Nosnost kočárku
  Pod nosností kočárku se většinou rozumí maximální zatížení sedačky váhou dítěte. Obvykle je to 15 kg hmotnosti dítěte, ale existují také kočárky, kde je to 22 kg a více.
  Nicméně prodejce nebo výrobce může při prodeji uvádět i údaj Celková nosnost kočárku, do které se počítá i nosnost nákupního košíku a případných kapes či organizérů. Proto se při nákupu kočárku ujistěte, že si s prodejcem dobře rozumíte.


  7. Hmotnost kočárku
  Na hmotnosti kočárku ve velké míře závisí, jak s ním půjde manipulovat (ovládat ho) při jízdě, při skládání, zvedání, při jízdě v terénu, při tlačení do kopce atp.

  Kočárky do terénu bývají těžší, protože mají díky větší hmotnosti lepší stabilitu. Kočárky do města jsou účelově lehčí kvůli snazší manipulaci. Mezi nejlehčí kočárky zaručeně patří golfky a cestovní sportovní kočárky.


  8. Stříška kočárku
  Stříška (ať už na hluboké korbě nebo na sportovní sedačce) je u většiny kočárků rozepínatelná, jinými slovy „prodlužovací”. U stříšky určitě platí: Čím delší, tím lepší. A to nejen kvůli slunci, delší stříška miminko lépe ochrání i před větrem a mrholením. Některé stříšky jsou navíc voděodolné nebo mají dokonce ochranný faktor proti slunečnímu záření (SPF 50+), což se zejména v létě výborně hodí.

  Důležitým parametrem je také možnost odvětrávání. Stříška hluboké korbičky a sportovního sedáku se navzájem mírně liší.

  Stříška hluboké korby
  Většina stříšek má tzv. ventilační síťku určenou k proudění vzduchu. Je zabudována přímo ve stříšce a „otevřete” ji pomocí klasického zipu (čím tedy většinou i prodloužíte stříšku). Síťka může být po rozepnutí překryta odklápěcí látkou.

  Foto-zdroj: tutis.lt.

  Nicméně, není to pravidlem. Některé kočárky to mají nastavené jinak a odkrytí síťky stříšku neprodlouží.

  Novější typy hlubokých korbiček mají na boku kočárku i tzv. panoramatické okno, které rovněž slouží k cirkulaci vzduchu a zároveň poskytuje dítěti kontakt s okolním světem.

  Stříška sportovní sedačky
  Oproti korbě obvykle mívá „navíc“ tzv. náhledové okénko, které může být překryto odklápěcí látkou nebo schováno v zipové prodlužovací části kočárku. Využijete ho především v případech, kdy budete mít sportovní sedačku nasazenou ve směru jízdy kočárku, přes okénko pohodlně zkontrolujete, co se v kočárku děje.

  Skrze náhledové okénko vidíte, co dítko v kočárku dělá. Foto-zdroj: x-lander.com.

  Pokud je okénko zároveň celosíťkové, může se také využít jako zdroj proudění vzduchu. Tato okénka se nejčastěji otevírají a zavírají pomocí magnetů, zapínáním na knoflík nebo pomocí suchých zipů. Nicméně ani toto není pravidlem a náhledové okénko může být neprodyšné. Cirkulace vzduchu je v tomto případě zajištěna jinak, a to ve většinou ventilační síťkou skrytou v zipu prodlužovací části.

  Foto-zdroj: tutis.lt.


  9. Úložný prostor
  Úložný prostor kočárkem zajišťuje hlavně košík (nebo nákupní košík), který je umístěný na konstrukci pod korbičkou nebo sportovní sedačkou. Může být zcela otevřený nebo uzavíratelný. V každém případě, tento košík není primárně určen k převážení velmi těžkého nákupu a každý má svoji maximální nosnost, která by neměla být překročena – na což je třeba dbát, protože při viditelném poškození košíku by mohl být problém s reklamací.

  Mnohé kočárky mají v základní výbavě také tašku na kočárek, do které se ukládají přebalovací potřeby, případně je k dokoupení zvlášť. Připevňuje se na rukojeť, jde kdykoliv sundat, a pokud má popruh na rameno, tak i pohodlně přenášet.


  10. Příslušenství ke kočárku
  Některé druhy příslušenství jsou přímo součástí výbavy kočárků. Nejčastěji: pláštěnka, moskytiéra, madlo před dítě, adaptéry na autosedačku, držák nápojů, nánožník, přebalovací taška na kočárek. Nebývá to však podmínkou.

  Z příslušenství, které lze dále dokoupit, to je: stupátko pro sourozence, slunečník, jídelní pultík, držák na mobil, fusak, deka a podložka do sportovního sedáku.


  Bezpečnost kočárku

  Velmi důležitou položkou, na kterou je nutné při koupi kočárku dbát, je samozřejmě bezpečnost. Tu potvrzuje označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-2 (943412), díky čemuž víme, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy. Tato norma je platná od 1.6.2019, přičemž stará norma ČSN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.

  Pro zajímavost: Změnou prošlo testování kočárku se zaměřením na nosnost. Už se netestuje nosnost sedáku pro dítě o hmotnosti 15 kg, ale nově se testuje až na 22 kg. Souvisí to se skutečností, že děti jsou stále větší a těžší. Pokud je dnes průměrná hmotnost novorozence 3 500 gramů, před deseti lety to bylo zhruba o 200 gramů méně.

  Kočárek musí při testování splňovat několik požadavků a nejdůležitější z nich vám zaručí, že:

  • se nastavitelná rukojeť automaticky zablokuje v požadované pozici
  • je vnitřní potah napnutý, takže nehrozí udušení dítěte
  • se malé části nedají dítětem uvolnit
  • v okolí dítěte nejsou žádné nevhodně velké mezery
  • jsou hrany a hroty zaoblené nebo zakryté
  • jsou kovové materiály odolné proti korozi
  • barva není toxická a je odolná

  Kočárek při testu musí projít také kontrolou parkovacích brzd, stability a struktury konstrukce, odolnosti a váhy a také kontrolou stability a pevnosti kol.

  Pro upřesnění na závěr, modely kočárků, které se začaly vyrábět v období platnosti staré normy, nemusí podléhat nové normě. Tu musí splňovat až jejich mladší nástupci.


  Kočárek z bazaru

  Pokud se rozhodnete pořizovat kočárek z druhé ruky, buďte při výběru opravdu pečliví. Doporučujeme zvolit osobní předání, kdy si ho vyzvednete a zaplatíte na místě. Díky tomu si totiž kočárek můžete dobře prohlédnou i vyzkoušet jízdu, skládání a různá nastavení, případně si koupi rozmyslet.

  Na co se prodávajícího ptát?

  • Jaký je přesný název a rok výroby?
  • Šlo o nový kočárek, nebo byl pořízený také v bazaru?
  • Jak dlouho byl kočárek používaný a pro kolik dětí?
  • Je ještě v záruce?
  • Probíhaly u něj nějaké opravy, případně čeho? Dají se ještě sehnat náhradní díly?
  • Můžete dostat manuál?
  • Co zahrnuje cena? Jen kočárek, nebo i příslušenství, případně jaké?
  • Jaký je důvod prodeje?
  • Jsou na něm viditelná poškození nebo špína a nevypratelné fleky?
  • Je z prostředí, kde se kouřilo?
  • V jakém stavu jsou kolečka?
  • Jak se manipuluje s brzdou, podvozkem a polohováním?
  • Jak se kočárek skládá a jaké rozměry potom má?

  #buying_guides
  #nakupni_pruvodce

  kocarkopedie
  25. led 2022    Čtené 631x

  Potřebujete kočárek do 15 000 Kč? Pomůžeme vám s výběrem dvojkombinace!

  Ahoj,

  jak všechny víme, kočárek je důležitá investice, proto je dobré jeho koupi důkladně promyslet. Tentokrát jsem se zaměřila na tzv. dvojkombinace, a aby to nebylo tak jednoduché, vybrala jsem takové, které pořídíte do 15 000 Kč.

  Co je to dvojkombinace (2v1)?

  Dvojkombinace (2v1) je set kočárku, který většinou obsahuje konstrukci a hlubokou i sportovní variantu. Obvykle slouží pro děti od narození zhruba do tří let věku. Některé obchody s kočárky nabízejí také dvojkombinaci, v níž je podvozek, hluboká korba a autosedačka – vajíčko; případně podvozek, sportovní korba a autosedačka – vajíčko.

  Pokud plánuješ na podvozek připevňovat autosedačku, což je praktické například při ježdění autem na nákupy, musíš buď zvolit kompatibilní autosedačku, nebo přikoupit adaptéry. Nechceš-li tyto položky řešit zvlášť, obchody nabízejí také trojkombinace, kde je kromě obou variant kočárku v setu také právě autosedačka.

  Foto-zdroj

  Čeho si všímat při výběru dvojkombinace?

  • Obousměrnost sportovní sedačky – ne každý kočárek poskytuje obousměrné připevnění sedačky, a přitom řada rodičů upřednostňuje, když může mít potomka čelem k sobě. Platí to hlavně u menších dětí, větší už obvykle rády pozorují dění kolem. Nutné je ovšem zmínit, že kočárky s obousměrnou sedačkou bývají těžší.
  • Kolečka – vyrábí se plastová, nafukovací, gumová (plněná gelem nebo pěnou) a pěnová. Pro jízdu v terénu jsou vhodnější nafukovací a gumová, do města se více hodí pěnová kolečka, s nimiž kočárky obvykle mívají nižší hmotnost. Také platí, že čím je větší jejich průměr, tím lépe zdolávají terénní nerovnosti. Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol – která usnadňuje rychlou jízdu a zdolávání terénu.
  • Snadné skládání – v ideálním případě si kočárek na prodejně zkus složit a rozložit. U sportovní varianty je praktičtější, když se před skládáním nemusí sundávat sedák – u většiny kočárků už tomu tak bývá. Některé jdou dokonce složit jednou rukou a/nebo po složení stojí, takže je nemusíš pokládat na zem a neušpiní se.
  • Skladnost – změř, zda se složený kočárek vejde do kufru vašeho auta, pokud víš, že ho budeš převážet, a nezapomeň na své možnosti skladování doma – například kočárkárny v panelových domech bývají nacpané k prasknutí, proto je dobré, když jde kočárek složit na co nejmenší velikost.
  • Hmotnost – s těžším kočárkem se ti bude hůře manipulovat i jezdit v terénu a do kopce. Dobře promysli, zda ho budeš muset často zvedat a kde se budeš nejvíce procházet.
  • Nosnost – nosností kočárku se rozumí zatížení sedáku dítětem, nebo i celková s maximálním zatížením úložných prostorů – při nákupu se raději ujisti, že si s prodejcem dobře rozumíte. Obvykle bývá nosnost 15 kg hmotnosti dítěte, existují ale kočárky do 22 kg a více.
  • Rukojeť – nastavitelná zajistí snazší a pohodlnější řízení. Existuje kloubová a teleskopická, přičemž druhá z nich nabízí nejen výškové nastavení, ale také variabilitu ve vzdálenosti od kočárku. To se hodí hlavně v případě, kdy vyšší rodič potřebuje delší rukojeť, aby nohama nekopal do osy koleček.
  • Stříška – měla by dobře clonit sluníčko a působit jako bariéra proti větru, a to zvláště u sportovní varianty, kde si děti sedají proti směru jízdy. U většiny kočárků bývá rozepínatelná, a díky tomu také prodlužovací. Čím delší přitom bude, tím lepší ochranu zajistí. Má-li náhledové okénko, bude stříška lépe odvětrávaná a ty budeš mít přehled o tom, co děťátko v kočárku dělá. Stejně tak v hluboké korbičce okénko poslouží hlavně k cirkulaci vzduchu v horkých letních dnech.
  • Zádová opěrka ve sportovní variantě – i již sedící dítko v kočárku usne, proto by mělo mít možnost se pohodlně položit. Některé kočárky kromě polohování zádové opěrky umožňují manipulaci také s opěrkou nohou, díky tomu má dítě více prostoru i pohodlí. Ovládání zádových opěrek bývá buď páčkou na zadní straně sedáku, pomocí tlačítek na stranách, nebo páskem. Všechny tři varianty jsou snadné a je na tobě, která ti bude nejlépe vyhovovat.
  • Úložný prostor – kromě tašky na kočárek, která je určená k uskladnění přebalovacích potřeb a připevníš ji k rukojeti, se hodí, když máš možnost převést menší nákup, dětskou deku apod. Každý košík však má nosnost, kterou není dobré překračovat, aby se nepoškodil.

  Ověř si bezpečnost

  Velmi důležitou položkou, na kterou je nutné při koupi kočárku dbát, je samozřejmě bezpečnost. Tu potvrzuje označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-1, díky němuž je jasné, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy, což zaručuje, že:

  • Nastavitelná rukojeť se automaticky zablokuje v požadované pozici.
  • Vnitřní potah je napnutý, takže nehrozí zadušení dítěte.
  • Hrany a hroty jsou zaoblené nebo zakryté.
  • Kovové materiály jsou odolné proti korozi. Barva není toxická a je odolná.
  • Malé části nejdou uvolnit dítětem.
  • V okolí dítěte nejsou nevhodně velké mezery.

  Foto-zdroj


  Následující kočárky – dvojkombinace – do 15 000 Kč si zaslouží pozornost.


  Graco Evo XT

  • Přibližná cena: 5 990 Kč
  • Hmotnost podvozku a koleček: 10,5 kg
  • Nosnost: do 15 kg
  • Doporučený věk dítěte: 0–24 měsíců
  • Vnitřní rozměry hluboké korby: 73×31 cm
  • Rozměry konstrukce po složení: 60×106×41 cm

  Foto-zdroj

  Graco Evo XT je typem kočárku pro běžné dny, který se nehodí na sportovní aktivity. Disponuje odpruženými gumovými koly, z nichž přední jsou aretovatelná; nášlapnou brzdou a teleskopickou rukojetí. Díky systému Click Connect je nasazení korby a autosedačky značky Graco snadné a bez nutnosti adaptérů. Sportovní variantu je možné připnout oběma směry, hluboká korba tuto možnost nemá. Na ní chybí také kšilt proti slunci, takže je nutné počítat s jiným typem zastínění. Uvnitř však příjemné prostředí zajišťuje zavinovačka, kterou lze samozřejmě vyndat a vyprat.

  Výhodou kočárku je snadné skládání, které zvládneš jednou rukou. Zádovou podporu sportovní korby můžeš polohovat až do úplného lehu, a to včetně opěrky pro nohy. Úložný prostor je zajištěn košíkem bez zavírání, v základním setu není součástí balení taška na kočárek, ve které maminky obvykle vozí přebalovací potřeby.

  Set obsahuje: konstrukci kočárku, hlubokou a sportovní korbu, pláštěnku a moskytiéru.

  👍 Výhody

  • Snadné nasazování korby a autosedačky díky systému Click Connect
  • Sportovní varianta je obousměrná

  👎 Nevýhody

  • Hluboká korba nemá zastínění
  • Košík nemá zavírání a při používání hluboké korby je k němu horší přístup
  • Taška na kočárek není v základním setu
  null

  Zopa Evoque

  • Přibližná cena: 7 990 Kč
  • Hmotnost podvozku a koleček: 7,8 kg
  • Nosnost: 15 kg
  • Doporučený věk dítěte: 0–24 měsíců
  • Vnitřní rozměry hluboké korby: 83×35 cm
  • Rozměry konstrukce po složení: 59,5×92×44 cm

  Foto-zdroj

  Kočárek Zopa Evoque disponuje adaptéry na autosedačky Maxi Cosi, takže na něj kromě hluboké a sportovní korby připevníš všechny modely autosedaček Maxi Cosi, Kiddy, Zopa, BeSafe a Cybex. Vychytávkou je výškově nastavitelná rukojeť potažená příjemnou ekokůží, stejně jako odnímatelná hrazda.

  Sportovní sedačka je polohovatelná a lze ji otáčet po i proti směru jízdy. O bezpečnost děťátka se postará pětibodový bezpečnostní pás s polstrováním, které je možné sundat. Ke kočárku jsou dodávány také nánožníky.

  Kolečka má odpružená, takže jízda je pohodlná i na členitém povrchu. Přední lze zaaretovat nebo jet pouze na dvou kolečkách, což je praktické při zdolávání schodů. Zadní kola jsou propojena pákovou brzdou. Ke složení podvozku stačí pár pohybů a zajištění pojistkou, po čemž i ve složeném stavu sám stojí, takže ho není nutné pokládat na zem nebo opírat o zeď.

  Kočárek nemá v základní výbavě tašku na přebalovací potřeby. Funkci úložného prostoru například pro menší nákup tady ale dobře plní košík s magnetickým zavíráním, který má nosnost 5 kg.

  Podvozek kočárku je nabízen ve dvou variantách: stříbrné a černé, korby v designech Grey Melange, Jeans, Jungle, Petrol Blue, Butterfly a dalších. Potah z ekokůže můžete mít buď černý, nebo hnědý.

  Set obsahuje: konstrukci kočárku, hlubokou a sportovní korbu, nánožníky pro obě korby, polstrování bezpečnostních pásů a adaptéry na autosedačky.

  👍 Výhody

  • Adaptéry na autosedačky Maxi Cosi
  • Sportovní varianta je obousměrná
  • Po snadném složení kočárek sám stojí
  • Uzavíratelný úložný prostor

  👎 Nevýhody

  • V základním setu není taška na přebalovací potřeby
  null

  Patron Pallas

  • Přibližná cena: 10 890 Kč
  • Hmotnost sportovní varianty: 14 kg
  • Nosnost: 20 kg
  • Doporučený věk dítěte: 0–24 měsíců
  • Vnitřní rozměry hluboké korby: 78×34×20 cm
  • Rozměry konstrukce po složení: 51×74×25 cm

  Foto-zdroj

  Patron Pallas složíte za pár vteřin a díky lehké konstrukci z hliníku ho snadno uložíte třeba do kufru auta. K připevnění autosedačky budete muset dokoupit adaptéry pro Patron Mimmo a Patron Mimmo Plus, BeSafe, Cybex nebo Maxi Cosi.

  Kočárkovou korbu stačí na podvozek nacvaknout, a to po i proti směru jízdy. Rukojeť má kloubové polohování a také mechanismus pro ovládání centrální brzdy.

  Hluboká korbička je ve spodní části doplněná malými nožkami, aby šla položit na zem a nehrozilo zašpinění, potah ze stříšky jde sundat a vyprat, takže kočárek bude dlouho jako nový. Uvnitř je měkká matrace pro pohodlí miminka.

  Také u sportovní varianty je myšleno na praktickou stránku, protože vnitřní vložka je vyndavací a pratelná. Bezpečnost zase zajišťuje pětibodový pás a pohodlí sklopné opěrky na záda a nohy.

  Přední kola jsou plastová s možností aretace, zadní nafukovací, což znamená, že zajišťují snazší pohyb v terénu. Drobné věci uložíš do košíku na zapínání zipem, který má nosnost 3 kg, přebalovací potřeby zase do prostorné tašky na kočárek s popruhem na rameno.

  Set obsahuje: konstrukci kočárku, hlubokou a sportovní korbu, přebalovací tašku na kočárek, pláštěnku a letní nánožník.

  👍 Výhody

  • Lehký
  • Hluboká korba i sportovní varianta jsou obousměrné
  • Vyrobeno v České republice
  • Uzavíratelný úložný prostor

  👎 Nevýhody

  • Nutné dokoupit adaptéry na autosedačku
  • Přední kola jsou plastová
  • Nižší nosnost úložného prostoru
  null

  Dorjan Prim VIP

  • Přibližná cena: 10 990 Kč
  • Hmotnost podvozku a koleček: 8 kg (+ hluboká korba – 4,5 kg, sportovní nástavba – 6 kg)
  • Nosnost: 15 kg
  • Doporučený věk dítěte: 0–30 měsíců
  • Vnitřní rozměry hluboké korby: 82×38×22 cm
  • Rozměry konstrukce po složení: 88×49×33 cm

  Foto-zdroj

  Kočárek Dorjan Prim VIP má zakulacenou hlubokou korbu s plastovým krytím ve spodní části. Drobnou nevýhodou je nutnost dokoupení adaptérů pro případné připevnění autosedačky Maxi Cosi, Cybex nebo BeSafe. Bez nich lze na konstrukci nasadit pouze autosedačky značky Dorjan.

  Zatímco miminku přizpůsobíš vhodný sklon ležení v hluboké korbě, na sportovní verzi zase snadno nastavíš zádovou opěrku do 4 poloh a také opěrku nohou. Korbu i sedačku lze otočit po a proti směru jízdy, přičemž sportovní varianta má pětibodový bezpečnostní pás.

  Kolečka kočárku jsou nafukovací, což znamená, že si s ním můžeš troufnout do složitějšího terénu, kde budou tlumit jeho nerovnosti. Přední jsou také otočná a aretovatelná

  Jistě tě potěší praktická přebalovací taška upevnitelná na výškově nastavitelnou rukojeť kočárku a prostorný úložný prostor pod korbou, který lze uzavřít.

  Korbičky jsou dostupné v různých barevných provedeních, jako je například růžovo-šedá, černo-šedá nebo šedá. Podvozek se prodává s bílou konstrukcí, ale v mnohých obchodech je možné na objednávku zajistit také černou a pěnová kolečka místo nafukovacích.

  Set obsahuje: konstrukci kočárku, hlubokou a sportovní korbu s větracími síťkami, nánožníky na obě varianty, přebalovací tašku na rukojeť kočárku a pláštěnku.

  👍 Výhody

  • Plastové krytí spodní části hluboké korby
  • Nastavitelné polohování
  • Uzavíratelný úložný prostor

  👎 Nevýhody

  • Nutnost dokoupení adaptérů na sedačky jiné značky než Dorjan
  null

  Roan Bass Soft

  • Přibližná cena: 12 200 Kč
  • Hmotnost podvozku a koleček: 9 kg (korba – 5 kg, sportovní nástavba – 4 kg)
  • Nosnost: 15 kg
  • Doporučený věk dítěte: 0–30 měsíců
  • Vnitřní rozměry hluboké korby: 37×76 cm
  • Rozměry konstrukce po složení: 60×80×33 cm

  Foto-zdroj

  Kočárek Roan Bass Soft má odlehčenou konstrukci s nastavitelným odpružením a nášlapnou brzdou. Na jeho podvozek lze nasadit pouze autosedačku Roan Bass Soft, autosedačky značek Maxi Cosi a Cybex pak jedině s dokoupenými adaptéry.

  Pro pohodlí miminka a zjednodušení práce pro tebe je uvnitř hluboké korby matrace s potahem, který snadno stáhneš a vypereš. Kromě toho je zde také zabudovaná moskytiéra.

  Sklon zádové opěrky snadno nastavíš, a to u hluboké i sportovní varianty, kde jde sklopit do úplného lehu. Obě varianty umístíš po i proti směru jízdy. Sportovní korba má opěrky nohou nastavitelné do 4 poloh a je pokryta fólií zabraňující zašpinění.

  Kolečka jsou nafukovací s ložisky a novým systémem odpružení, který mírní otřesy. Přední jde zaaretovat. Skládání je otázkou chvilky a konstrukce má pojistku, aby se nerozkládala, díky tomu se snadno přenáší i ukládá do auta. Košík uzavřeš zipem, aby z něj nic nevypadlo. Na uložení přebalovacích potřeb slouží prostorná taška na kočárek s upevněním na rukojeť. Tu lze nastavit do požadované výšky.

  Kromě tradičních kombinací, jako je šedo-bílá, je Roan Bass Soft k dostání také v originálním designu Ocean Lullaby s potiskem mořských panen.

  Set obsahuje: konstrukci kočárku, hlubokou a sportovní korbu s nánožníky, tašku na madlo a pláštěnku.

  👍 Výhody

  • Odlehčená konstrukce a nastavitelné odpružení
  • Zabudovaná moskytiéra v hluboké korbě
  • Obě varianty jsou obousměrné
  • Pojistka zajišťující, aby se kočárek po složení nerozkládal
  • Uzavíratelný úložný prostor

  👎 Nevýhody

  • Nutnost dokoupit adaptéry na autosedačky jiné než Roan Bass Soft
  null

  Joie Finiti

  • Přibližná cena: 14 900 Kč
  • Hmotnost podvozku a koleček: 11,2 kg
  • Nosnost: 22 kg
  • Doporučený věk dítěte: od narození až do hmotnosti 22 kg
  • Rozměry konstrukce po složení: 63×43×68 cm

  Foto-zdroj

  Odpružená kolečka kočárku Joie set Finiti Signature XL oyster jsou gumová a vyplněná pěnou. U předních kol je možnost aretace, zabrždění zase zajišťuje nášlapná brzda a pohodlné řízení teleskopická rukojeť. Hluboká korba má vyjímatelnou matraci a měkké polstrování. Povrchy boudiček jsou voděodolné a s SPF 50+ pro ochranu proti slunečnímu záření.

  U sportovního typu lze nastavovat směr jízdy, zádovou opěrku a také zvolit jednu ze dvou pozic výšky pro opření nohou. Samozřejmostí jsou pětibodové bezpečnostní pásy, které navíc mají samonaváděcí magnetickou sponu pro snadné zapínání.

  Skládání je možné jednou rukou, automatická pojistka se pak postará o to, aby se kočárek, který takto samostatně stojí, nerozkládal. Prostor pro uložení věcí zajišťuje košík s nosností 4,5 kg, který sice nelze uzavřít, ale má na sobě odepínatelnou malou tašku na drobnosti, kterou lehce sundáte a vezmete kamkoliv s sebou.

  Set obsahuje: konstrukci kočárku, hlubokou a sportovní korbu, adaptéry kompatibilní s autosedačkami i-Gemm, i-Level nebo i-Snug a dalšími; pláštěnku, držák na nápoj.

  👍 Výhody

  • Voděodolné povrchy s SPF 50+
  • Samonaváděcí magnetická spona na bezpečnostních pásech
  • Po složení samostatně stojí a díky pojistce se nerozkládá
  • Set obsahuje adaptéry na některé autosedačky

  👎 Nevýhody

  • Nelze uzavřít úložný prostor
  null

  Tip navíc

  Dalším kočárkem v dvojkombinaci do 15 000 Kč je Kinderkraft Everyday, který poznáte ve videu.

  Máte s kočárky 2v1 zkušenost? Napište nám ji ke konkrétním kočárkům do Kočárkopedie nebo pod tento článek. Usnadníte tak dalším maminkám výběr toho správného kočárku.

  Přeji vám krásný den 💙
  Jana

  #jaknato

  kocarkopedie
  7. led 2022    Čtené 1582x

  Sportovní kočárek: Jak a podle čeho vybírat? Na co si dát pozor?

  Ahoj,

  dnes se spolu podíváme na výběr sportovního kočárku. Zvolit ten pravý totiž není snadný úkol. Jeden má velká kola, další je lehký, jiný se zase dobře skládá... někdy je to zkrátka oříšek, aby kočárek splňoval vše, co si přejeme!🙂

  Na co si dát pozor právě při koupi, když už toho svého favorita máš, nebo naopak stále tápeš, se dozvíš v dnešním článku, jehož součástí je i video, které vzniklo ve spolupráci s internetovým obchodem iMrňous.cz.

  Foto-zdroj


  Na co myslet před výběrem kočárku?

  Hned na úvod je třeba si uvědomit a říct, na co a k čemu budu kočárek vlastně využívat? Mám konkrétní požadavky? Chci jezdit převážně v terénu nebo ve městě? Je pro mě důležitá váha kočárku? Potřebuji obousměrný sporťák?

  Na všechny tyto otázky – i na mnohé další (a že jich není málo! 🙂) – je potřeba si odpovědět ještě před samotnou koupí kočárku, teprve poté ho vybírat. Věř, že si tím ušetříš spoustu času a starostí.


  Pojďme si v krátkosti představit různé typy sportovních kočárků...

  1. Sportovní kočárek do terénu

  Plánuješ jezdit převážně terénem? U výběru se zaměř hlavně na kola: jejich velikost, materiál, možnost aretace a celkové odpružení (nejen kol, ale i konstrukce). Měj na paměti, že takové kočárky jsou však robustnější a těžší.

  2. Sportovní kočárek na běh

  Chceš s kočárkem sportovat? Rozhodně bych se zaměřila na tříkolové kočárky (tříkolky) s velkými, nejlépe nafukovacími, koly a ruční brzdou. Přední kolo by mělo být ideálně na pevno nebo mít možnost ho zaaretovat.

  3. Sportovní kočárek do města

  Budeš jezdit spíše po městských chodnících a „kočičích hlavách“? Hledala bych rozumný kompromis mezi dobrými jízdními vlastnostmi, skladností a přijatelnou hmotností.

  4. Sportovní kočárek typu golfky

  Tvé dítě už vyrostlo, chce chodit a poznávat svět i mimo kočárek, ale stále se občas rádo povozí? Jeden z hlavních parametrů, který by tě měl zajímat, je váha – respektivě aby byl co nejlehčí a dobře se s ním manipulovalo i jednou rukou. Dále je podstatná skladnost a dostatečné rozměry.

  Takový kočárek často bývá druhou volbou rodičů k hlavnímu kočárku, kdy chtějí ještě jeden kompaktnější. Dnes se už za golfky považuje i kočárek se spojenou rukojetí, protože od rozdvojených rukojetí se pomalu upouští. Může se využít i jako cestovní kočárek. Některé modely se dají složit do kompaktních rozměrů příručního zavazadla.

  Nezapomeň, že dokonalý kočárek neexistuje. Někdy je zkrátka potřeba udělat ústupek, což je úplně normální, pokud tedy nechceš mít kočárků hned několik! 🙂


  A teď něco k jednotlivým částem kočárku

  Rukojeť

  Rukojeť může být na pevno nebo nastavitelná. Z nastavitelných můžeš vybírat mezi kloubovou a teleskopickou.

  Kloubová rukojeť kočárku se výškově nastaví pomocí stisknutí tlačítek. Je ideální jak pro vyšší rodiče, tak i rodiče, kteří mají mezi sebou výškový rozdíl.

  Teleskopickou rukojeť kočárku výškově nastavíš jednoduše: zmáčknutím tlačítka a táhnutím rukojeti směrem k sobě. Nastavuje se tedy nejen výška rukojeti, ale i její vzdálenost od kočárku. Tento typ rukojeti je vhodný zejména pro vyšší rodiče, aby jim při chůzi nepřekážela zadní osa kol.

  Rozdíly mezi kloubovou a teleskopickou rukojetí jsou minimální, proto bych to jako hlavní parametr pro výběr kočárku nezařazovala. Daleko důležitější je, zda rukojeť nastavitelná je, či nikoliv. Pokud má tvůj favorit pevnou rukojeť, je důležité, aby ti výškově seděl a pohodlně se tobě (i tatínkovi! 🙂) řídil.


  Stříška kočárku

  Většina kočárků má stříšku rozepínatelnou, tedy jinými slovy – prodlužovací. Ovšem rozdíl je v délce. Jistě mi dáš za pravdu, že čím delší, tím lepší! 🙂 A to nejen kvůli tomu, že miminko je lépe chráněno před slunečními paprsky, které mu můžou svítit do očí, ale chrání více i proti povětrnostním vlivům, jakými jsou například vítr či mrholení.

  Další důležitou věcí, kterou by měla stříška mít, je náhledové okénko. To má nejen funkci odvětrávání, ale je důležité i při kontrole dítěte. Nejčastěji je takové okénko otevíráno pomocí magnetů nebo suchých zipů.

  Větší okénka bývají součástí prodlužovací části stříšky a rozepínají se tedy pomocí klasického zipu, který je oproti magnetům trochu hlučnější.


  Otáčení sedačky kočárku

  U výběru kočárku hraje velkou roli i obousměrná sedačka, která bývá mezi hlavními požadavky. Je nutné zmínit, že ne všechny kočárky takovou sedačku mají. Zpravidla to bývají lehčí sportovní kočárky určené spíše pro větší dítě.

  Kočárky s obousměrnou sedačkou bývají bohužel těžší, avšak pro malé dítě je lepší, když ho vozíš směrem k sobě. Jednak to některé děti vyžadují, navíc i nám, maminkám, je to určitě příjemnější, když na své dítě vidíme! 🙂 Větší děti zase chtějí koukat kolem sebe a pozorovat okolí, takže kočárek s nastavitelnou sedačkou je dobrou volbou na celé kočárkovací období.


  Polohování sedačky kočárku

  U spousty kočárků jde polohovat nejen zádová opěrka, ale i opěrka nohou. Díky tomu má dítě větší prostor a více pohodlí pro spánek. Zádová opěrka se sklápí nejčastěji páčkou na zadní straně sedáku; dále i pomocí tlačítek, které jsou na obou stranách sportovního sedáku, nebo pásku.

  Setkat se můžeš i s korýtkovým typem sezení, který v poslední době získává stále větší oblibu. Najdeš ho například u kočárků Bugaboo Fox 3 a Joolz Day+. Jeho nevýhoda spočívá v tom, že sedačka nejde nastavit do zcela rovného lehu, dítě se tak nemůže například přetočit na bříško a v této poloze usnout. Kočárky s korýtkovým sezením většinou mají tři polohy, kdy se sklápí celá sportovní sedačka – na úplný sed, polosed/pololeh a leh.

  nullnull


  Kolečka a nákupní koš kočárku

  Pokud už máš jasno, kam s kočárkem budeš jezdit, tak rozhodující bude právě i velikost a materiál koleček. Zde platí, že čím větší kola, tím lepší projetí v terénu.

  Jako první představím nafukovací kola, která jsou ideální pro jízdu v terénu, po nezpevněných cestách, nebo pokud chceš s kočárkem sportovat. Musíš u nich však počítat s možností, že je můžeš píchnout, a tak je dobré mít náhradní duši.

  Další jsou kola bezúdržbová, označená jako gumová, která můžou být plněná pěnou nebo gelem. Kola plněná gelem jsou těžší, ale jinak jsou si vlastnostmi velmi podobná.

  Další kola můžou být pěnová. Jsou vyrobena z EVA pěny a vhodná do města, nebo na méně náročné povrchy. Jsou měkká, proto do nich pronikají kamínky a písek, což může způsobit nepříjemný zvuk při jízdě. Kočárky s těmito koly jsou lehké a výrazně levnější. Pozor, nepleť si je s gumovými koly plněnými pěnou, jsou to rozdílná kola a nemají spolu nic společného.

  Nákupní koš může být u kočárků zcela otevřený nebo uzavíratelný. Je třeba si uvědomit, že není primárně určen na převážení těžkého nákupu. Každý košík má určitou nosnost, která nesmí být překročena – na to je potřeba dbát kvůli případné reklamaci.


  Rám (podvozek) kočárku

  Výběr rámu kočárku je dalším důležitým parametrem. Protože právě od něj se odráží to, jak se nám s kočárkem bude jezdit, jak těžký kočárek celkově je, i jak dobře se skládá. Některé kočárky mají podvozky odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové – tedy ALU.


  Hmotnost a nosnost kočárku

  Hmotnost kočárku určuje, jak snadno se s ním dá manipulovat – a to nejen v obtížnějším terénu. Pokud hledáš kočárek právě do terénu, musíš počítat s tím, že takový kočárek je robustnější a výrazně těžší, než určený primárně do města.

  Nosnost kočárku, neboli nosnost sedačky, je nejčastěji 15 kg, bývají ale i kočárky do 22 kg zatížení, které jsou určené pro větší děti. Občas můžeš narazit i na celkovou nosnost kočárku, do které se počítá nejen zatížení sedačky dítětem, ale i nosnost nákupního košíku a případných kapes či organizérů.


  Systém skládání

  Většina kočárků se skládá dohromady i se sportovním sedákem. Ulehčí to nejen čas, ale také místo, protože takový kočárek má po složení kompaktnější rozměry. Další výhodou je i praktičtější skládání venku – nemusíš tak pokládat sedák na zem a nehrozí jeho ušpinění. Některé kočárky lze složit i jednoduše jednou rukou, jiné zase po složení stojí.

  Určitě doporučuji si u kočárku skládání vyzkoušet, aby ti vyhovovalo a nebylo pro tebe obtížné.


  Kočárek z bazaru

  Je možné (a i dost pravděpodobné 🙂), že ti jeden kočárek zkrátka stačit nebude. Jak jsem již psala, dokonalý kočárek neexistuje a často chceme od kočárků rozdílné požadavky – aby byl lehký, do terénu, se super odpružením a velkými koly, zároveň skladný, s hezkým designem, prostorný... no a mohla bych pokračovat! 🙂 Není proto vůbec špatný nápad pořídit si další kočárek bazarový. Je však nutné si před nákupem ověřit stav, kočárek si pořádně vyzkoušet – projet se a složit ho. U výrobce kočárku pak zjistit, zda jsou k dispozici náhradní díly.


  Otázky na závěr

  Kdy miminko může do sportovního kočárku?
  Miminko může do sportovního kočárku ideálně, až se samo posadí a chvíli v sedě vydrží.

  Co dělat, když miminko v hluboké korbě už nevydrží, ale ještě samo nesedí?
  Pokud v hluboké korbě nevydrží (některé děti jsou holt zvědavé 🙂), tak je dobré mít sporťák, který lze sklopit do úplného lehu. Kočárek však bývá dost otevřený pro takto malé děti, proto je vhodné pořídit novorozeneckou vložku. Miminku prostor zútulní a ještě více vyrovná leh. Za sebe můžu doporučit univerzální ergonomickou vložku od značky Babymoov.

  null


  Ve videu jsou k vidění kočárky, značek Cavoe a X-Lander.

  Konkrétně tyto kočárky:

  nullnullnullnull

  Foto-zdroje fotografií: iMrňous.cz


  A co upřednostňuješ u výběru kočárku ty? Našla jsi svého vyvoleného hned, nebo jsi musela pár kočárku prostřídat k ujasnění, jaký kočárek ti doopravdy vyhovuje?

  Těším se na tebe v kočárkopedii a v naší kočárkové poradně, kde s radostí a péčí zodpovídám všechny otázky ohledně kočárků a vše kolem nich.

  Přeji krásný den a pohodové kočárkování.
  Katka
  Kočárková poradkyně Modrého koníka

  #tipy_poradkyne