kocarkopedie
8. bře 2022
506 

Tříkolka neboli trojkolka: Jaký kočárek se třemi kolečky bude ten pravý pro vaše miminko?

Pokud se rozhodnete pro kočárek se třemi kolečky – tzv. tříkolku nebo také trojkolku, při výběru se jako první zaměřte právě na kola. To ale není zdaleka všechno, co by vás mělo zajímat. Pojďme se proto společně podívat na rozdíly mezi tříkolkami a běžnějšími kočárky se čtyřmi kolečky i na to, jaká je jejich stabilita a další důležité parametry.

Jak vybrat kočárek trojkolku.

Tříkolka vs. kočárky se čtyřmi kolečky

Všeobecně lze říct, že se snáze manipuluje s kočárkem, který má tři kolečka, a ten se čtyřmi vám zase zajistí o něco lepší stabilitu.

Rozdíl je hlavně v najíždění na obrubník nebo šikmý chodník. S čtyřkolovým kočárkem vyjedete po předních, trojkolka může buď pouze po zadních, nebo s ní musíte nejdřív předním kolem najet na chodník a zadními koly dojet k obrubníku, dotknout se ho – a až poté zadní kola zvednout na chodník. V případě, že by se zadní kola zvedla hned do vzduchu, než se dotknou obrubníku, může hrozit převrácení kočárku, protože se vybalancovává stabilita jen na jednom kolečku.

Bude kočárek se třemi kolečky stabilní?

Pochybnosti o stabilitě kočárku se třemi kolečky jsou častou starostí, na kterou se rodiče ptají Kočárkové poradkyně v poradně na Modrém koníku. Ta jim následně radí, že k předejití problémům je důležité si všímat rozvoru zadních kol, který by měl být co nejširší, a naučit se kočárek správně ovládat.

V nerovném terénu trojkolkám nahrávají lepší jízdní vlastnosti, a bývají tak častou volbou rodičů při koupi vyloženě terénních kočárků nebo kočárků na sport, jako je běh a jízda na kolečkových bruslích.

Jaké jsou rozdíly u tříkolek?

Stejně jako u kočárků se čtyřmi kolečky i v tomto případě výrobci nabízejí různé typy, které se od sebe svými vlastnostmi liší. Například u předního kola jsou na výběr dvě možnosti – buď bude pevné, nebo otočné. První varianta se hodí do náročného terénu a také na sport (běh, kolečkové brusle). Naopak s otočným kolečkem vpředu se vám bude snáze pohybovat po městě, protože je jednodušší na řízení.

Některé tříkolky v základní výbavě nemají polohování nohou a je nutné ho případně pořídit dodatečně. Rozhodně to můžeme doporučit, protože dítko nebude v kočárku klouzat, a navíc pokud usne, budou pro něj narovnané nohy pohodlnější. Cena tohoto doplňku se pohybuje v řádu stovek korun (cca 600 až 900 Kč) – záleží na značce a typu kočárku.

Narovnání a sklopení zádové opěrky do úplného sedu a lehu není u kočárků se třemi kolečky samozřejmostí. Možná vás to překvapí ale nejde o nedostatek, naopak o bezpečnostní prvek. Pokud totiž dítko v kočárku rovně sedí nebo leží, změní se těžiště, což by při sportu mohl být problém. V případě potřeby ovšem lze dosáhnout úplného sedu pomocí univerzálního pásku, který pořídíte zhruba za 100 Kč. S ním opěrku zvednete a v této poloze zafixujete.

Dále je podstatná velikost sedací plochy, aby dítko mělo dostatek prostoru, hmotnost kočárku a skladnost, a to zvláště v případě, že ho budete skládat do kufru auta.

Lze tříkolky používat už od narození miminka?

Ano, k řadě modelů máte možnost dokoupit hluboké korby, díky nimž je potom kočárek použitelný už od narození miminka. Některé kočárky se dokonce prodávají přímo v setu, takže koupíte hluboký kočárek i sportovní variantu najednou. U kočárků TFK máte navíc výhodu, že korbu lze proměnit v obousměrný sporťák pro menší dítě. Klasické korby, které mívaly starší modely kočárků TFK, nejsou s novými modely kompatibilní.


Thule Glide 2

 • Hmotnost: 10,8 kg
 • Nosnost sedadla: 22 kg
 • Celková nosnost: 34 kg
 • Velikost hluboké korby: 73×31 cm
 • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 100×31 cm
 • Délka zádové opěrky: 53 cm
 • Celková šířka: 69 cm

Kočárek trojkolka.

Foto-zdroj

Velmi lehká tříkolka Thule Glide 2 je vyloženě sportovní kočárek, který využijete při běhu a inline bruslení. Má nafukovací kola, přičemž u zadních disponuje odpružením. Přední kolo není otočné, nicméně zvláště právě při sportu je manipulace s kočárkem snadná a jízda příjemná.

Kočárek neposkytuje úplný sed, což lze snadno vyřešit univerzálním páskem, ale do úplného lehu zádovou opěrku sklopíte, takže děťátko se bude moci pohodlně vyspat, zatímco vy si dáte pauzu. Stejně tak se zvlášť dokupuje i polohování na nohy a dětské madlo.

Rukojeť je z pěny a nastavitelná. S pomocí kloubu si ji přizpůsobíte, jak budete potřebovat, a má integrovanou ruční brzdu. Stříška kočárku je prodlužovací, takže před slunečním svitem nebo případným větrem a slabým deštěm ochrání.

👍 Výhody:

 • Zádová opěrka jde sklopit do úplného lehu
 • Prodlužovací stříška
 • Kloubová rukojeť
 • Ruční brzda na rukojeti
 • Jeden z nejlehčích kočárků

👎 Nevýhody:

 • Užší sedací plocha
 • Dětské madlo a polohování nejsou součástí základního setu
 • Pěnová rukojeť

Thule Glide 2

Thule Glide 2 je novou generací robustního, a přitom velmi lehkého sportovního kočárku určeného primárně na běh anebo sportování Thule Glide 1. Vyšel v lednu 2018. Novinkou dvojky jsou kromě modernizovaného, ​​čistšího designu i nový zjednodušený otáčivý systém ruční zpomalovací brzdy umístěné na rukojeti, který je vhodný jak pro praváky, tak i pro leváky. Přidaným je i automatický zámek po složení, prodloužitelná stříška, která je pevně uchycena k opěrce, reflexní prvky na stříšce i na kolech a nové doplňky - tyčové madlo, nový typ adaptérů na autosedačku či vylepšená pláštěnka.

Běhu jsou přizpůsobena i tři velká nafukovací kola, přičemž přední je pro maximální komfort rychlé jízdy neotočné, zadní jsou zase měkce odpružená a pro lepší skladnost jednoduše odnímatelná. Pro pohodlí dítěte je neotočné sedadlo extra polstrováno a velmi prostorné. Díky vysoké nosnosti zvládne i starší dítě. Zádovou opěrku lze polohovat do hlubokého, i když stále mírně nakloněného lehu. Opěrka nožiček se zvednout nedá. Praktickým detailem jsou i vnitřní kapsy sedadla na dětský nápoj či maličkost k jídlu, případně též samostatně dokoupitelné pultíkové madlo. Pro použití kočárku od narození je v nabídce hluboká vanička nasaditelná pomocí adaptérů, případně taky adaptéry na různé druhy autosedaček.

Přibližná cena kočárku Thule Glide 2 v době publikace článku byla 19 300 Kč.


Thule Urban Glide 2

 • Hmotnost: 11,4 kg
 • Nosnost sedadla: 22 kg
 • Celková nosnost: 34 kg
 • Velikost hluboké korby: 73×31 cm
 • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 100×31 cm
 • Zádová opěrka: 53 cm
 • Celková šířka: 69 cm

Kočárek trojkolka.

Foto-zdroj

V porovnání se sportovnějším modelem Thule Glide 2 je tento kočárek variabilnější. Dobře se s ním jezdí v terénu i po městě, a dokonce také ve vnitřních prostorách. Všechna tři kola jsou nafukovací, přičemž na zadních je odpružení pro snazší překonávání nerovností. Přední kolečko je otočné, ale můžete ho zaaretovat, což se hodí třeba při procházce v přírodě.

Tříkolka Thule Urban Glide 2 má v porovnání s ostatními kočárky v tomto článku užší sedací plochu. Dále neposkytuje úplný sed, nicméně, jak bylo uvedeno výše, stačí dokoupit pásek, kterým zádovou opěrku zvednete. Naopak ho můžete polohovat až do úplného lehu.

Praktická je kloubová rukojeť z pěny, kterou si nastavíte dle svých potřeb a na níž je ruční brzda. Prodlužovací stříška s průhledovým okénkem zase nabízí dobré odstínění sluníčka i ochranu před větrem a případným mrholením. O bezpečnost se postará pětibodový pás. Dětské madlo a polohování na nožky ovšem součástí základního setu nejsou, a proto je nutné je případně dokoupit.

Konstrukce kočárku je odlehčená a skládání zvládnete jednou rukou. Stačí pomocí rukojeti pod sedadlem sklopit přední kolo pod kočárek a sundat zadní kolečka, pak se vám tato tříkolka snadno vejde do kufru auta.

Zatímco Thule Glide 2 má košík k uložení třeba drobného nákupu otevřený, Thule Urban Glide 2 má úložný prostor pod korbou opatřený suchýn zipem, takže vám z něj nic nevypadne, a malou přihrádkou na klasický zip.

👍 Výhody:

 • Úložný prostor uzavřete na suchý zip
 • Zádová opěrka jde sklopit do úplného lehu
 • Prodlužovací stříška
 • Kloubová rukojeť
 • Ruční brzda na rukojeti
 • Jeden z nejlehčích kočárků

👎 Nevýhody:

 • Užší sedací plocha
 • Dětské madlo a polohování nejsou součástí základního setu
 • Pěnová rukojeť

Thule Urban Glide 2

Thule Urban Glide 2 je druhou generací praktického a lehkého tříkolového sportovního kočárku Thule Urban Glide 1. Vyšel v lednu 2018, ve stejném roce získal i Best of the best ocenění Reddot Design Award. Novinkou dvojky jsou kromě modernizovaného, ​​čistšího designu i nový zjednodušený otáčivý systém ruční zpomalovací brzdy umístěné na rukojeti, který je vhodný jak pro praváky, tak i pro leváky. Přidaným je i automatický zámek po složení, prodloužitelná stříška pevně uchycená k opěrce, více reflexních prvků a nové doplňky - tyčové madlo, nový typ adaptérů na autosedačku anebo vylepšená pláštěnka.

Pro své otočné a zaaretovatelné přední kolo je Urban Glide 2 vhodný jak pro každodenní použití, tak i na lehčí běh či sport. Nafukovací kola jsou v zadní části měkce odpružená pro hladkou jízdu každým terénem. Odlehčenou hliníkovou konstrukci složíš jednoduše a dokonce jednou rukou.

Neotočné sedadlo je měkce polstrováno a velmi prostorné, spolu s vysokou nosností tak zvládne i starší dítě. Zádovou opěrku můžeš polohovat do hlubokého, i když stále mírně nakloněného lehu. Opěrka nožiček se zvednout nedá. Praktickým detailem jsou i vnitřní kapsy sedadla na dětský nápoj či maličkost k jídlu, případně též samostatně dokoupitelné pultíkové madlo. Pro použití kočárku od narození je v nabídce hluboká vanička nasaditelná pomocí adaptérů, případně též adaptéry na různé druhy autosedaček. Všechno příslušenství ke kočárku je dostupné samostatně.

Přibližná cena kočárku Thule Urban Glide 2 v době publikace článku byla 21 150 Kč.


Baby Jogger City Elite 2

 • Hmotnost: 11,6 kg
 • Nosnost sedadla: 22 kg
 • Celková nosnost: 34 kg
 • Velikost hluboké korby: 74×35 cm (Deluxe), 70×33 cm (Compact)
 • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 100×40 cm
 • Zádová opěrka: 51 cm
 • Celková šířka: 67 cm

Kočárek trojkolka.

Foto-zdroj

Také Baby Jogger City Elite 2 patří mezi lehké tříkolky. Oproti Thule Urban Glide 2 se může pyšnit koly plněnými pěnou, větší šířkou sezení (40 cm) a výše položenou stříškou, díky které se do kočárku vejde i větší dítko.

Pokud nedáte dopustit na nafukovací kola, tak naše kočárková poradkyně Katka doporučuje nasazení nafukovacích kol z kočárku Baby Jogger Summit X3, které zajistí lepší jízdní vlastnosti pro jízdu v terénu.

Baby Jogger City Elite 2 má polohování nohou a také gumovou rukojeť, která je nastavitelná a má kloub k lepšímu přizpůsobení tomu, kdo kočárek právě řídí. Dětské madlo je nutné koupit samostatně.

👍 Výhody:

 • Lehký kočárek
 • Širší a vyšší sezení
 • Polohování nohou je součástí kočárku

👎 Nevýhody:

 • Dětské madlo není součástí základního setu

Baby Jogger City Elite 2

Baby Jogger City Elite 2 je pokračování luxusní trojkolky - sportovního kočárku Baby Jogger City Elite. Velká, nově štíhlejší kola s bezúdržbovými pneumatikami byla ve dvojkové verzi obnovena - získala nový design i zvýšenou kvalitu. Zvládnou také terén či lehčí sport. Novinkou jsou i modernější, minimalističtější materiály v prémiové kvalitě - vycházejí zatím jen v tlumených odstínech šedé a černé.

Neotočné sedadlo je i v Elite 2 verzi velmi prostorné. Díky nosnosti až 22 kg zvládne i větší dítě. Polohovat můžeš zádovou i nožní opěrku - a to až do lehu, díky čemuž je sedák použitelný již pro ty nejmenší (novorozence je však lepší do něj uložit s redukční vložkou či hnízdem). Pomocí adaptérů dokážeš ke kočárku připojit autosedačku či hlubokou vaničku Deluxe či skládací Compact - a tak Elite 2 využít již od narození v plnohodnotné kombinaci. Veškerou výbavu včetně dětského madla nebo pultu je nutno ke kočárku dokoupit zvlášť.

Přibližná cena kočárku Baby Jogger City Elite 2 v době publikace článku byla 15 990 Kč.


Baby Jogger Summit X3

 • Hmotnost: 12,7 kg
 • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 102,5×35,5 cm
 • Zádová opěrka: 53,5 cm
 • Nosnost sedadla: 22 kg
 • Celková nosnost: 35 kg
 • Velikost hluboké korby: 74×35 cm (Deluxe), 70×33 cm (Compact)
 • Celková šířka: 65,5 cm

Kočárek trojkolka.

Foto-zdroj

Kola má kočárek Baby Jogger Summit X3 nafukovací a všechna tři odpružená, proto je díky jízdním vlastnostem, které poskytuje, ideální tříkolkou na sport. Na rukojeti najdete bezpečnostní poutko na zápěstí, které zabraňuje vyklouznutí kočárku z vaší ruky. Vysoké rodiče nepotěší pevná rukojeť, kterou si tak nelze výškově přizpůsobit.

Nový model již nemá možnost nastavení do úplného lehu, ale přibyla možnost aretace předního kola na rukojeti. Madlo a polohování na nohy musíte případně přikoupit.

👍 Výhody:

 • Nafukovací a odpružená kola
 • Ruční brzda na rukojeti
 • 2 způsoby aretace předního kola
 • Bezpečnostní poutko na rukojeti
 • Dobrá stabilita
 • Velký nákupní košík

👎 Nevýhody:

 • Nejde nastavit rukojeť
 • Zádovou opěrku nelze položit do úplného lehu
 • Dětské madlo a polohování na nohy nejsou součástí základního setu

Baby Jogger Summit X3

Baby Jogger Summit X3 je třetí generací řady Summit. Summit X3 je hybridní trojkolkou vhodnou na běhání i každodenní použití. Přední kolečko zaaretuješ jednoduchým mechanismem na rukojeti. Mezi procházkovým módem a sportem se tak jednoduše přepíná. Individuálně odpružená nafukovací kolečka zvládnou každý terén. Sedadlo je prostorné i pro starší dítě. Zádovou opěrku napolohuješ až do lehu. Opěrka nohou se ale zvednout nedá. Odkládací místo prostorného košíku rozšiřuje kapsa na zadní části zádové opěrky. Připojitelná hluboká vanička či autosedačka vytvoří z kočárku požadovanou kombinaci. Veškerou výbavu včetně dětského madla či pultu musíš ke kočárku dokoupit zvlášť.

Přibližná cena v době publikace článku byla 13 000 Kč.


TFK Mono

 • Hmotnost: 15,5 kg
 • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 95×34 cm
 • Zádová opěrka: 55 cm
 • Nosnost sedadla: 27 kg
 • Celková nosnost: 34 kg
 • Velikost hluboké korby: 82×41 cm
 • Celková šířka: 58 cm

Kočárek trojkolka.

Foto-zdroj

Zadní kola tohoto kočárku jsou odpružená a přední je otočné s možností aretace, takže ho snadno přizpůsobíte terénu, do kterého právě vyrážíte. Kromě toho je zde možnost volby, protože základní sety jsou hned dva: s gumovými koly, která jsou bezúdržbová a mají vzduchové komory, nebo s klasickými nafukovacími.

TFK Mono poskytuje úplný leh a výškově nastavitelnou opěrku pro nohy. Má také praktické boční kapsy se zipem, kam uložíte drobnosti, a dokoupit můžete i pláštěnku, nánožník, fusak a UV síťku.

Praktickou rukojeť z ekokůže nastavíte od 73 do 122 cm a kočárek složíte naprosto jednoduše. Navíc pak má velmi malé rozměry, takže se snadno skladuje a převáží.

👍 Výhody:

 • Výška rukojeti
 • Dobrá stabilita
 • Možnost výběru kol
 • Ruční brzda na rukojeti
 • Možnost vozit dítě čelem k sobě, při použití korby Combi

👎 Nevýhody:

 • Vyšší hmotnost

TFK Mono


Přibližná cena kočárku TFK Mono v době publikace článku byla 13 000 Kč.


TFK Sport 16

 • Hmotnost: 15,9 kg
 • Délka a šířka sedáku + zádové opěrky: 95×34 cm
 • Zádová opěrka: 55 cm
 • Nosnost sedadla: 27 kg
 • Celková nosnost: 34 kg
 • Velikost hluboké korby: 82×41 cm
 • Celková šířka: 59 cm

Kočárek trojkolka.

Foto-zdroj

TFK Sport 16 je tříkolka s nafukovacími koly a odpružením v zadní části podvozku. Všechna tři kolečka jsou na pevno, ale pokud s kočárkem chcete pohodlně jezdit i ve městě, lze dokoupit přední otočné kolo.

Tato tříkolka se snadno skládá a po složení má velmi malé rozměry, takže se hodí i do malého kufru auta. Rukojeť z eco kůže je kloubová a nastavíte ji na výšku 85 až 127 cm. Zádovou opěrku dáte až do úplného lehu a nožní opěrka se dá výškově nastavit. Velká stříška je rozložitelná a má průhledové okénko, praktické kapsy se zipem se zase hodí na uložení drobností.

Ke kočárku dokoupíte také pláštěnku, nánožník, fusak a síťku s UV ochranou.

👍 Výhody:

 • Variabilní s dokoupenou hlubokou korbou
 • Snadné skládání a malé rozměry po složení
 • Výška kloubové rukojeti
 • Možnost vozit dítě čelem k sobě, při použití korby Combi

👎 Nevýhody:

 • Vyšší hmotnost
 • Kola na pevno, pokud nekoupíte přední otočné kolo

Přibližná cena kočárku TFK Sport 16 v době publikace článku byla 18 990 Kč.


Máte s kočárky, které jsme uvedli v článku, zkušenost? Napište nám o ní ke konkrétním kočárkům do Kočárkopedie. Usnadníte tak dalším maminkám výběr toho správného kočárku.

Doplnila bych jednu informaci. Tříkolky mají širší rozvor zadních kol a hůře se s nimi jezdí v užšich prostorech, např.v mhd nebo uličkách obchodů. Mě nejvíc vadilo, když se kočárek nevlezl do dveří. Proto bych uvítala informaci o celkové šířce kočárku. Další vlastnosti trojkolek je, že většina nemá možnost otáčení sedadla do protisměru.

U článků z kočárkové poradny mi již delší dobu vadí, jak jsou nadřazovány kočárky Thule. Třeba Summit by si zasloužil více popisu, to, že přední kolo se dá aretovat dvojím způsobem, jsem v popisu nenašla. A napsat, že Elite má malá kola je také dost odvážné. Většině uživatelek stačí a Elite i tak projede i náročnějším terénem. Navíc TFK Mono má kola stejná a tam takový popis není. U BJ bych ale bohužel vypichla to, že to nejsou úplně nejlevnější kočárky, ale musí se spoustu věcí dokoupit - madlo, pláštěnka, nánožník...

10. bře 2022

Máme starší typ Summita a fakt na něj nedám dopustit. Opravdu projede i hodně obludný terén. Absence polohování rukojeti mi nepřekáží, navíc nehrozí, že by se to v kloubu zlomilo. Se Summitem se velmi dobře manévruje, má luxusní boudu a možnosti větrání.

10. bře 2022

@lcn162 Ahoj, děkuji Ti moc za podněty k doplnění článku! 🙂

Můžu Tě ujistit, že žádný kočárek není nadřazován více než jiný, i když chápu, že to tak může působit, protože Thule je momentálně nejoblíbenější trojkolkou a v poradně se na něj maminky ptají často, proto vznikl i samostatný článek.

Ohledně velikosti kol u Elita - bylo to přirovnání k TUG2, tedy pokračování prvního odstavce, jen to z textu není dostatečně zřejmé, napravím to.

Kdybys měla ještě nějaké připomínky a nápady, budu ráda, když mi napíšeš do soukromé zprávy 🙂.

Katka
Kočárková poradkyně modrého koníka

11. bře 2022

Začni psát komentář...

Odešli