Kolečka kočárků: Na co se zaměřit při výběru?
Parametrů, na které bychom se měli při výběru kočárku zaměřit, je celá řada, přičemž jedním z nejdůležitějších jsou jeho kola. Ne všechna totiž zvládnou složitější terén nebo vám poskytnou komfortní pohyb po nákupním centru. Dbejte proto na pečlivý výběr a dosáhněte toho, že kočárek splní vaše požadavky. V tomto článku vám ukážeme, co v případě koleček sledovat.
Foto-zdroj: Pixabay.com.
nullToto je základní otázka, kterou si musíte zodpovědět, než začnete kočárek vybírat. Terény bychom v tomto případě mohli rozdělit na tři typy:
Kolečka v zimě
Samostatnou kapitolu představuje sníh a náledí. S nimi mívají potíže hlavně malá kolečka a potom také kočárky, které mají tzv. zdvojená kolečka (častá například u golfek). Ta se totiž snadno obalí sněhem, a to natolik, až se zaseknou. Po ledu se zase budou velmi nepříjemně a nebezpečně klouzat. Problémům předejdete jedině s koly s větším průměrem, která mají gumový povrch, na němž jsou nerovnoměrné drážky.
Není kolo jako kolo 🙂 I když by se mohlo zdát, že jsou si vcelku podobná, opak je pravdou. Rozhoduje hned několik vlastností:
1. materiál,
2. velikost,
3. odpružení,
4. počet,
5. otočnost neboli aretace,
6. možnost náhradních kol.
Na trhu existuje řada materiálů koleček, přičemž mnohé z nich se velice liší v tom, po jakém terénu s nimi můžete jezdit, i v údržbě.
Obchody nabízejí kola:
Jaké jsou vlastnosti jednotlivých materiálů?
Jsou ideální pro jízdu v náročném terénu nebo po nezpevněných cestách, protože tím, že jsou vyplněná vzduchem, disponují přirozeným odpružením. Kočárek je kvůli nimž ovšem o něco těžší. Jejich hlavní nevýhodou je potom zvýšené riziko defektu.
U nafukovacích kol musíte sledovat jejich tlak. Ten by měl mít hodnotu, jaká je uvedená na plášti. Jakmile budete jezdit na kočárku s nižším, nebo naopak vyšším tlakem, poškodíte pláště, duše i ráfky. Kontrola a případná „oprava“ jsou přitom snadné, stačí mít vlastní pumpu s tlakoměrem, nebo se zastavit u stojanu s tímto zařízením, které slouží pro cyklisty, případně u jakékoliv benzinové pumpy se stojany pro dohušťování.
👍 Výhody:
👎 Nevýhody:
Tato kolečka jsou téměř totožná s nafukovacími, ale nejsou plněná vzduchem. Uvnitř mají gel, pěnu nebo tzv. vzduchové komory, které tvoří malé prostory naplněné vzduchem, u nichž se v případě protržení pláště vyfoukne třeba jen jeden tento dílek, nikoliv celé kolo.
Vhodná jsou i do náročnějšího terénu a jejich výhodou je, že jsou bezúdržbová. Nevýhodou je, že nejsou přirozeně odpružená jako ta nafukovací. Kočárky, které mají kola plněná gelem, bývají o něco těžší než ta s plněnými pěnou, ale jinak mezi nimi není žádný rozdíl.
👍 Výhody:
👎 Nevýhody
Vyrábějí se z tvrzené gumy. Mají delší životnost, jsou vhodná do města a na nerovný např. štěrkový nebo lesní terén.
👍 Výhody:
👎 Nevýhody:
Vyrábějí se z měkké pěny, kterou najdete pod označení EVA pěna. Jsou vhodná do města nebo na méně náročné povrchy. Jsou měkká, proto do nich snadno pronikají kamínky a písek, což může během jízdy vydávat nepříjemný zvuk. Kočárky s těmito koly jsou lehčí a výrazně levnější.
👍 Výhody:
👎 Nevýhody:
Plastová kolečka z nabídky výrobců postupně mizí, protože mají nižší životnost a neposkytují příliš dobré jízdní vlastnosti. Najdete je především u levnějších golfových kočárků, ale nahrazují se silikonovými, pryskyřičnými a koly z tvrzené gumy, jejichž životnost je mnohem vyšší.
👍 Výhody:
👎 Nevýhody:
Silikonová kolečka jsou ze stejného materiálu, jaký znáte z in-line bruslí. Nabízejí vyšší odolnost proti odření než plastová a pěnová. Jsou vhodná do města a na náročnější povrchy. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena kočárku a menší dostupnost náhradních kol kvůli specifičnosti.
👍 Výhody:
👎 Nevýhody:
Vyrábějí se z pryskyřice, do které se přidává speciální tvrdidlo. Na kočárcích se vyskytují ojediněle. Jsou odolná podobně jako silikonová a tvrzená gumová kola. Vhodná jsou do města a na náročnější povrch. Nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena kočárku a menší dostupnost náhradních kol.
👍 Výhody:
👎 Nevýhody:
Velikost koleček kočárku rozhodně nepodceňujte. Obecně platí, že čím jsou kola větší, tím snáze zvládnou různé nerovnosti. Právě proto mají jinou velikost kol kočárky určené do města a jinou kočárky do terénu nebo na vesnici.
Druhy kol podle velikosti:
Terén | Sport | Vesnice | Město | Cestovní |
---|---|---|---|---|
Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy | Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy | Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy, pěnová | Pěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy | Pěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy |
Pevná, otočná s aretací | Pevná, otočná s aretácí | Otočná s aretací | Otočná s aretací | Otočná s aretací |
Odpružená všechna | Odpružená všechna, zadní | Odpružená všechna, zadní | Odpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení | Odpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení |
⌀>30–40 cm | ⌀>30-40 cm | ⌀>25 cm | ⌀>20 cm | ⌀>15 cm |
Odpružení je velmi důležité, protože bez něj je kočárek tvrdý a otřesy se přenášejí do rukojeti a k dítěti.
Umístění odpružení:
Druhy odpružení:
Na některých kočárcích si odpružení dokonce můžete přizpůsobovat podle vlastních potřeb. Nastavuje se u kol, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém budete s kočárkem jezdit. Většina kočárků má odpružení na přední i zadní nápravě.
Správný výběr souvisí s druhem terénu, ve kterém se budete s kočárkem nejčastěji pohybovat. Obecně se snáze manipuluje s kočárky, které mají jen tři kola. Nicméně, ty čtyřkolové jsou stabilnější.
nullAretace slouží k zafixování předních otočných koleček. Zatímco otáčení kolem své osy (tedy kolečko bez aretace) se hodí třeba v nákupních centrech, kde se tak snadno vyhnete regálům. Zafixované (zaaretované) je zase praktické například na polní cestu, na níž by se vám kočárek s volným kolečkem neřídil dobře, protože by na nerovnostech létal ze strany na stranu.
Při volbě aretace se tak stává rozhodujícím hlavně terén, ve kterém se budete pohybovat.
Aretace u kočárku se třemi kolečky
Specifické je potom používání aretace u tzv. tříkolek, tedy kočárků se třemi kolečky.
Náhradní kola jsou důležitá nejen kvůli možnému poškození a nutné výměně, ale také při změně terénu. Je výhodné mít možnost volby, když častěji jezdíte po městě, ale chystáte se na výlet třeba do přírody. U některých modelů kočárků lze dokoupit terénní sadu, většinou je jde o náhradní nafukovací kola.
Nezapomeňte na ně ani při kupování kočárku v bazaru. Pořídit kočárek, na který se těžko shánějí náhradní kolečka, vám může přidělat spoustu starostí.
Přejeme příjemné kočárkování 🙂
Jak vybrat kočárek pro dvojčata nebo sourozence s nízkým věkovým rozdílem?
Víte, že čekáte dvojčátka? Nebo přišlo další těhotenství brzy po porodu, a budete tak potřebovat vozit dvě malá dítka najednou? Pak je sourozenecký kočárek to pravé. Zjistěte, jak ho vybrat a na co si dát pozor.
Kočárek pro sourozence je řešením pro rodiče, kterým se narodí dvojčata. Ale nejen to. Na trhu jsou také kočárky určené pro situace, kdy se sourozenci narodí jen krátce po sobě, a tím pádem je nutné vozit oba – i když jednoho v hluboké korbě a druhého ve sporťáku. V takovém případě musí kočárek pro sourozence propojovat vlastnosti hlubokého kočárku pro miminko i sportovního pro staršího sourozence.
Uspořádání korbiček a sedadel může být u sourozeneckého kočárku dvojího typu:
Kočárky, v nichž děti vedle sebe: leží, sedí nebo jedno leží a jedno sedí. Takové sourozenecké kočárky jsou širší, proto může být problém se s nimi dostat do užších dveří nebo výtahů. Výhoda je ovšem v tom, že rodič na obě děti dobře vidí a může je obsloužit najednou, třeba při krmení. Také mohou mít hluboká korba a sportovní sedačka větší rozměry, protože nejsou limitovány zařazením za sebou, jako tomu je u druhého typu sezení.
Toto sezení ocení hlavně větší děti, co už pozorují okolí ze sportovního sezení, protože mají rovnocenný výhled po okolí i na sebe navzájem. Také rodičům se tento typ kočárku o něco lépe ovládá.
Kočárky, které mají sezení za sebou, jsou sice delší, ale užší, takže by neměl nastat problém u jakýchkoliv dveří. Na druhou stranu třeba výtah může být krátký pro délku kočárku.
Hmotnost u tohoto typu je v porovnání s kočárkem se sezením vedle sebe velmi podobná, ale kvůli posunutému těžišti, které zajišťuje dobrou stabilitu, se s kočárkem, co má sezení za sebou, hůře manipuluje, především při najíždění na obrubník.
Jedna nástavba je navíc umístěna níže, což může být pro někoho nevýhoda, protože na dítě hůře vidí a musí se k němu sklánět.
Foto-zdroj: Thule.com.
Pokud už teď víte, že plánujete děti brzy po sobě, tak dobrou volbou může být pořízení kočárku, ze kterého lze udělat sourozenecký až časem. Tuto praktickou možnost nabízí například Bugaboo Donkey 5 se sezením vedle sebe, nebo model Cybex Gazelle S, který má sezení za sebou (tandem), protože jdou vozit i s jedním dítětem.
Na to ale každý sourozenecký kočárek určený není, a pokud tuto vlastnost potřebujete, musíte na ni myslet už při koupi. Pokud byste chtěli vozit jedno dítko v kočárku, který na to není uzpůsobený, hrozilo by převážení. Tento typ kočárku je tedy ideální spíše pro dvojčata, u nichž víte, že je budete vozit společně (například ABC Design Zoom 2017).
Kočárek byste měli vybírat podle typu terénu, ve kterém budete nejčastěji jezdit. Pokud vyrážíte hlavně do přírody, tak se zaměřte na terénní typy kočárků, které mají dobré odpružení a větší kola, je však třeba počítat s tím, že jsou těžší na manipulaci.
Při procházkách po městě a v lehkém terénu, vám zase stačí lehčí model s menšími koly, s nímž se bude dobře manipulovat i v menších prostorech, jako je MHD nebo obchody.
Rádi sportujete? S některými kočárky pro sourozence se dá běhat a jezdit na kolečkových bruslích. Stačí vybrat terénní typ s ruční brzdou na rukojeti. Nejlepší jízdní vlastnosti pro sport splňují kočárky se třemi kolečky.
Pro odrostlejší děti nebo pokud potřebujete skladnější typ kočárku kvůli cestování, zase můžete vybírat z lehčích kočárků, označovaných právě jako cestovní, golfky nebo typu golfek.
Při pořizování kočárku pro sourozence je důležité si zjistit a případně přeměřit prostory, do kterých se potřebujete na šířku vejít, jako je například výtah domů, kočárkárna, dveře atd. Nezapomeňte ani na kufr auta, do něhož budete kočárek skládat, protože kočárky pro sourozence po složení zabírají mnohem více místa oproti klasickým kočárkům pro jedno dítě.
To samé, co pro vnější rozměry, platí pro hmotnost. Zvažte možnosti svých sil. Pokud víte, že potřebujete spíše lehčí kočárek, pak mezi sourozeneckými volte takový, co jde rozložit na více malých, a tím pádem i lehčích, částí. Nezapomeňte také na to, že čím těžší kočárek, tím hůře se bude ovládat při plném zatížení dvěma dětmi.
Kočárky do terénu jsou obvykle těžší a hůře manipulovatelné, než ty do města a lehčího terénu, které i při plném zatížení zvládnete ovládat jednou rukou, a tak je potřeba vybírat kočárek i podle typu terénu, kam budeme nejčastěji vyrážet na procházky.
Nosnost hluboké korby se většinou pohybuje na 10 kg váhy miminka. U sportovní sedačky to pak nejčastěji bývá do 22 kg hmotnosti dítěte, stejně jako u klasického kočárku. Tím, že má sourozenecký kočárek obvykle nasazené dvě nástavby, tak je výsledná nosnost až 44 kg.
Jsou i kočárky, které mívají nosnost 15 kg na jednu nástavbu, což nemusí být dostatečné pro staršího sourozence.
Kromě nosnosti sezení se uvádí i celková nosnost kočárku, do které se započítává nejen samotné zatížení nástaveb, ale také nosnost nákupního košíku a různých organizérů a kapes.
Foto-zdroj: Pixabay.com.
U sourozeneckých kočárků bývají buď pěnová, nafukovací, nebo tzv. bezúdržbová kola, tedy gumová, která jsou totožná s nafukovacími, ale místo vzduchu jsou plněná pěnou či gelem. Tento typ kol je vhodný zejména do horšího terénu, protože je odolnější a má lepší jízdní vlastnosti – než například pěnová kola, protože do nich se zapíchávají kamínky. I tak jsou pěnová kola do města a jiný nenáročný povrch plně dostačující, navíc kočárky s nimi mívají obvykle nižší hmotnost, což je u dvojkočárků výhoda.
Také platí, že čím je větší jejich průměr (⌀), tím lépe zdolávají terénní nerovnosti.
Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol – usnadňuje rychlou jízdu a zdolávání terénu.
Terén | Sport | Město |
---|---|---|
Nafukovací, gumová | Nafukovací | Gumová, pěnová |
Pevná, otočná | Pevná | Otočná |
⌀>20–30 cm | ⌀>30 cm | ⌀>20 cm |
Kočárek pro dvě děti samozřejmě uveze větší zátěž, což se rozhodně podepisuje na náročnosti manipulace s ním. A v horším terénu to platí dvojnásobně. Z toho důvodu si u kočárku pro sourozence pohlídejte odpružení.
U předních kol odpružení zkontrolujete tak, že zatlačíte na přední nápravu, a u zadních kol zase stlačením konstrukce na bocích. Mělo by být citelné a kočárek by se měl „zhoupnout“, tak poznáte, že dostatečně pruží.
Podstatné je i těžiště, které je u tandemových kočárků posunuté kvůli stabilitě, což má za následek horší ovladatelnost a najíždění na obrubník, při němž je potřeba vynaložit více síly. A jak ho zkontrolujete? Jedině pořádným vyzkoušením kočárku, kdy otestujete jízdu, a to včetně vyjíždění na obrubník.
Hluboké korby se u sourozeneckých kočárků nasazují nejčastěji ve směru jízdy, tedy tak, že rodič, který tlačí kočárek, vidí na miminka. A to platí i v případě, kdy je nasazená jen jedna hluboká korba a doplňuje ji sportovní sedačka – hluboká korba tak bude proti směru jízdy, kdežto sportovní lze obvykle nasadit po i proti směru jízdy, protože starší děti už rády pozorují okolí.
Výjimkou jsou typy sourozeneckých kočárků, které nemají otočné sezení, například Thule Urban Glide 2 Double či golfové a jiné lehčí sporťáky. U nich sportovní sedačku nasadíte pouze po směru jízdy (dítě kouká dopředu, nikoliv na rodiče).
Hlubokou korbu může zastoupit i vložná taška na miminko, která se vkládá do sportovního sezení s možností úplného lehu. Ideálně by měla mít zpevněné dno, aby mělo miminko dostatečně pohodlí.
nullSportovní sedačka může být obousměrná, nebo určená k nasazení jen po směru jízdy, tedy neotočná, kdy je dítě zády k tomu, kdo tlačí kočárek.
Každý typ má své pro a proti. Obousměrné sedačky jsou praktičtější hlavně pro malé děti, které tak vozíte směrem k sobě a vidíte na ně. Kočárky s neotočnými sedačkami jsou zase lehčí a skladnější a bývají i prostornější.
Sedačka by měla jít polohovat, ideálně do úplného lehu, a to nejen v případě zádové opěrly, ale i v nožičkové části. Výjimku tvoří kočárky s korýtkovým sezením, které neumožňují úplně rovný leh. Kočárky s tímto sezením mají většinou tři polohy, kdy se sklápí celá sportovní sedačka – na úplný sed, polosed/pololeh a leh s lehkým náklonem. Jsou však typy kočárků s korýtkovým sezením, u kterých se dají polohovat také nožičky, například Easywalker Harvey3.
Foto-zdroj: DětskýRůžek.cz.
nullMívají nejčastěji neotočné sezení, díky tomu jsou kompaktnější. Jedná se o lečí typ sportovního kočárku pro případy, kdy je potřeba co nejlehčí kočárek, nebo kočárek pro starší děti, co už se tolik vozit nechtějí.
Sportovně založení rodiče se jistě budou ohlížet po kočárku, který se hodí na běh a jízdu na kolečkových bruslích. V takovém případě je lepší sáhnout po tříkolce, tedy kočárku se třemi kolečky. V nerovném terénu mu totiž nahrávají lepší jízdní vlastnosti.
nullSourozenecké kočárky můžou mít, mimo klasického nákupního košíku, i boční košík, který je umístěný místo sourozenecké nástavby (příklad Bugaboo Donkey 5). Čím větší košík a jeho nosnost, tím lépe, protože sbalit dvě děti na cesty už není jen tak, a tak každý úložný prostor jistě oceníte. Je však třeba dbát na to, že každý košík má určité maximum zatížení, které nesmí být překročeno, protože při poničení koše by mohl být problém s reklamací.
Kočárek Bugaboo Donkey 5. Foto-zdroj: Ondalek.cz.
Dětské madlo může být buď pro obě sedačky společné, nebo má každá své. Některé typy kočárků jsou uzpůsobené tak, že při kombinaci hluboká korba + sportovní sedačka je možné mít u sporťáku samostatné madlo, ale jakmile je přeměníte na dvě sportovní varianty, pak musí být madlo jedno, protože dvě by se nevešla. Takovým kočárkem je například Thule Double.
Jak vybrat sportovní kočárek? Do terénu, města i na sport
Když dítko začne samostatně sedět a více se zajímat o svět kolem sebe, je správný čas na sportovní kočárek, tzv. sporťák. V něm bude o dost déle než v hluboké korbičce, a tak se pečlivost při výběru opravdu vyplatí. Podívejte se proto s námi, jak sportovní kočárek vybrat, aby co nejvíce plnil vaše požadavky.
Foto-zdroj: Pexels.com.
Některá miminka jsou zvědavá, a tak se v hlubokém kočárku začnou nudit dřív, než se naučí sedět. V takovém případě můžou do sporťáku, jehož zádová opěrka lze sklopit do úplného lehu. A protože i ten bude příliš otevřený pro tak malé dítě, je potřeba ho vybavit novorozeneckou vložkou/podložkou. Ta vnitřní prostor zútulní a ještě více vyrovná leh.
Kočárková poradkyně Modrého koníka doporučuje například ergonomickou univerzální podložku Babymoov CosyMorpho. Vyrobená je z jemné prodyšné tkaniny a byla speciálně vyvinuta pro zajištění optimálního komfortu novorozenců v různém prostředí. Hodí se k použití pro děti od narození do 6 měsíců. Můžete ji využít v kočárku, vajíčku, houpačce, lehátku nebo jen tak jako podložku pro pohodlný spánek.
Do sportovního kočárku děti přecházejí zhruba od 6. do 12. měsíce věku. Je tedy „dalším stupněm“ po kočárku s hlubokou korbou. Ze sporťáku totiž děti už koukají kolem sebe a mohou v něm sedět, případně i ležet, pokud lze zádovou opěrku kočárku sklopit do lehu.
Při výběru je nutné si ujasnit, co od sportovního kočárku požadujete. Jiné představy budou mít rodiče, kteří bydlí na vesnici a na procházkách zamíří převážně na polní cesty, než ti, co žijí ve městě, a tím pádem kočárek nejvíc využijí právě na městských površích. Není to ale jediné hledisko. Na následující otázky byste před výběrem kočárku měli znát odpověď:
Foto-zdroj: Pixabay.com.
Sportovní kočárky lze rozdělit do následujících typů:
1. Sportovní kočárky do terénu
2. Sportovní kočárky do města
3. Sportovní kočárky na sport (běh a in-line brusle)
Liší se hlavně materiálem i velikostí koleček a odpružením. Tyto parametry jsou totiž rozhodující pro to, jaké jízdní vlastnosti kočárek má. To znamená: zda s ním zvládnete náročnější terén, nebo jestli se bude dobře řídit ve městě. A zapomenout nesmíme ani na sportovně založené rodiče, kteří jistě využijí kočárek uzpůsobený k sportovním aktivitám.
Pokud víte, že budete jezdit hlavně v terénu, jako jsou třeba polní a lesní cesty, pak byste na kočárku měli mít kolečka o průměru ⌀>20–30 cm, a to nafukovací nebo gumová. Ta si s nerovnostmi poradí nejlépe.
Důležité je i dobré odpružení, které zajistí, aby otřesy co nejméně přecházely do rukojeti a k dítěti. U předních kol ho zkontrolujete tak, že zatlačíte na přední nápravu, a u zadních kol zase stlačením konstrukce na bocích. Odpružení by mělo být citelné a kočárek by se měl „zhoupnout“, tak poznáte, že dostatečně pruží.
Čím více je kočárek připravený do terénu, tím vyšší bude jeho hmotnost, proto neplatí, že je vždy dobré vzít co nejvíce terénní kočárek. Když víte, že budete chodit jen do městského parku, můžete sáhnout po méně terénním kočárku, který bude lehčí, a tím pádem se s ním bude i lépe manipulovat. Jeho nižší hmotnost navíc oceníte při ukládání do kufru auta.
Do města se hodí lehký a menší kočárek, se kterým se vám bude dobře manipulovat v městské hromadné dopravě i obchodech. Tyto kočárky mívají menší kola, aby byly co nejskladnější a nejlehčí, a tvrdší nebo méně citelné odpružení – pro lepší jízdní vlastnosti po zpevněném povrchu.
Vychytávkou jsou reflexní prvky, díky nimž je pak kočárek dobře vidět i v šeru a tmě. Řešené mohou být odrazkami nebo led pásky, jako má kočárek X-lander X-Pulse.
Na běh a in-line brusle jsou nejlepší kočárky se třemi kolečky (tzv. trojkolky, tříkolky), nejlépe nafukovacími, a ruční brzdou. Přední kolo by mělo být ideálně na pevno nebo mít možnost aretace – tedy nastavení, zda ho chcete mít otočné nebo pevné. S otočným předním kolem se kočárek lépe řídí v menších prostorech, jako jsou třeba obchody nebo městská hromadná doprava. Do terénu je ale vhodné kolečko, které není otočné.
Pro jízdu v terénu jsou nejvhodnější kolečka nafukovací, protože přirozeně pruží, ale dobrou službu udělají i gumová s větším průměrem (⌀), která snáze zdolají nerovnosti.
Typy koleček kočárků:
Jaká kolečka jsou ideální pro terén, město a sport?
Terén | Sport | Město |
---|---|---|
Nafukovací, gumová | Nafukovací | Gumová, pěnová |
Pevná, otočná | Pevná | Otočná |
⌀>20–30 cm | ⌀>30 cm | ⌀>20 cm |
Odpružení kol, nejlépe všech, zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol, které opět usnadňuje jízdu a zdolávání terénu.
Kromě koleček je nutné hledět i na další části kočárku.
Brzdy jsou už samozřejmým vybavením kočárku, protože jde nejen o praktický, ale také bezpečnostní prvek.
Typy brzd:
Rukojeť může být na pevno, což znamená, že nejde nastavit, nebo nastavitelná. U nastavitelných se rozlišují dva typy:
Většina kočárků má stříšku rozepínatelnou, tedy jinými slovy – prodlužovací. Díky tomu stačí rozepnout zip a posunout stříšku tak, aby byla delší, a tím pádem lépe clonila sluneční paprsky, vítr i případné mrholení.
Další důležitou součástí, kterou by měla stříška mít, je náhledové okénko. To má nejen funkci odvětrávání, ale je důležité i při kontrole dítěte, jakmile je sportovní sedačka nasazená tak, že sedí po směru jízdy, a rodič na něj tím pádem přes stříšku nevidí. Nejčastěji se takové okénko otevírá pomocí magnetů nebo suchých zipů.
Pro další odvětrávání pak u řady sportovních kočárků slouží ventilační okénka po stranách stříšky. Některé mají dokonce možnost odvětrávat zadní část kočárku při poloze v leže, a to tak, že se sroluje látkové krytí a pod ním je síťovina. U jiných lze odvětrávat opěradlo, protože celá zádová opěrka je potažená prodyšnou síťovinou, a tak stačí odejmout polstrování.
Větší okénka bývají součástí prodlužovací části stříšky a můžou se buď odhrnout, nebo rozepnout pomocí klasického zipu, který je oproti magnetům trochu hlučnější.
Důležitou vlastností je otáčení sportovní sedačky proti o a po směru jízdy – tedy:
Menší děti totiž mají raději kontakt s rodičem, proto je praktické je mít čelem k sobě; starší pak sledují dění kolem, a tak obvykle rády sedají po směru, aby viděly na cestu.
Obousměrnost sedačky ale není samozřejmostí, některé kočárky tuto vlastnost nemají. Takové jsou levnější, lehčí, skladnější, ale hlavně i prostornější, a tím pádem vhodnější pro větší dítě.
Zádová opěrka se sklápí nejčastěji páčkou na zadní straně sedáku; dále i pomocí tlačítek, které jsou na obou stranách sportovního sedáku, nebo pásku. Polohami, do nichž jde sklopit, bývá sed, polosed a leh. Ne všechny kočárky ovšem umožňují úplně rovný leh, což má nevýhodu v tom, že se miminko nemůže přetočit na bříško a pást koníky. Na kvalitu spánku však lehce zvednutá zádová opěrka vliv nemá.
U spousty kočárků jde polohovat nejen zádová opěrka, ale i opěrka nohou. Díky tomu má dítě větší prostor a více pohodlí pro spánek.
Korýtkový typ sezení je poslední dobou čím dál oblíbenější, protože kočárky s ním jsou designově zajímavé, jejich sportovní sedačka má nižší hmotnost, jsou skladnější a jdou otočit po a proti směru tak, že ji zvednete i s dítětem. Navíc se díky pokrčeným nožkám snáze předchází bolení bříška. Najdete ho například u kočárků Bugaboo Fox 3 a Joolz Day+.
Nevýhoda spočívá v tom, že sedačka nejde nastavit do zcela rovného lehu, dítě se proto nemůže přetočit na bříško a v této poloze usnout. Kočárky s korýtkovým sezením většinou mají tři polohy, kdy se sklápí celá sportovní sedačka – na úplný sed, polosed/pololeh a leh. U některých lze nastavit i opěrku nohou.
Foto-zdroj: Thule.
Od konstrukce se odráží to, jak se vám s kočárkem bude jezdit, jak těžký celkově je i jak dobře se skládá. Některé kočárky mají konstrukce odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové – označované ALU.
Hmotnost kočárku určuje, jak snadno se s ním dá manipulovat – a to nejen v obtížnějším terénu. Pokud hledáte kočárek právě do terénu, musíte počítat s tím, že takový kočárek je robustnější a výrazně těžší, než ten, co je primárně určený do města.
Obvykle bývá nosnost 22 kg hmotnosti dítěte, existují také kočárky do více kilogramů, ale i do 15 kg, které pak nemusí pro větší děti stačit. Občas můžete v obchodech narazit i na celkovou nosnost kočárku, do které se počítá nejen zatížení sedačky dítětem, ale také nosnost nákupního košíku a případných kapes či organizérů. Proto se raději ujistěte, zda si s obsluhou dobře rozumíte.
Větší úložný prostor je zajištěný košem pod korbou kočárku. Může být zcela otevřený nebo uzavíratelný. Ani jeden z nich není primárně určený na vození těžkého nákupu. Každý košík má určitou nosnost zatížení, která nesmí být překročena – na to je potřeba dbát, protože při překročení nosnosti a poničení koše by mohl být problém s reklamací.
Mnohé kočárky mají v základní výbavě také tašku na kočárek, do které se ukládají přebalovací potřeby, případně je k dokoupení zvlášť. Připevňuje se na rukojeť, jde kdykoliv sundat, a pokud má popruh na rameno, tak i pohodlně přenášet.
Většina kočárků se skládá dohromady i se sportovním sedákem. Ulehčí to nejen čas, ale také místo, protože takový kočárek má po složení menší rozměry. Další výhodou je i praktičtější skládání venku – nemusíte pokládat sedák na zem a nehrozí jeho ušpinění. Některé kočárky lze složit i jednoduše jednou rukou, jiné zase po složení stojí – a existují i modely, které mají obě tyto praktické vlastnosti.
Sportovní kočárek můžete koupit jako součást tzv. dvojkombinace nebo trojkombinace.
Set dvojkombinace obsahuje:
Set trojkombinace obsahuje: podvozek, hlubokou korbu, sportovní sedačku a autosedačku (tzv. vajíčko).
nullnullPokud se rozhodnete sportovní kočárek pořídit v bazaru, postupujte správně, abyste se vyhnuli nepříjemnostem nebo špatnému výběru.
Co je to kočárek trojkombinace (3v1) a jak ho vybrat?
Obchody s kočárky nabízejí sety, které označují za trojkombinace (3v1). Pokud přemýšlíte, co obsahují a jak najít tu pravou, pak jste na správném místě. Právě v tomto článku totiž zjistíte vše o tom, co je trojkombinace a jak ji vybrat.
Foto-zdroj: Pixabay.com.
Trojkombinace je kočárkový set, který obsahuje:
Pečlivost a dostatek informací se vyplatí při výběru všech součástí trojkombinace, ale nejpodstatnější jsou u autosedačky, která má za úkol ochránit vaše dítě při případné autonehodě.
Na podvozek kočárku se nasazuje hluboká korba a sportovní sedačka. Je rozhodující pro jízdní vlastnosti.
Tvoří ho:
1. Konstrukce
2. Kolečka
3. Brzdy
4. Rukojeť
5. Úložný prostor (nákupní košík).
Mnohé kočárky mají konstrukce odlehčené, nejčastěji hliníkové – s označením ALU. Můžou být centrálně odpružené a mít tlumič nárazů, který eliminuje vibrace a nerovnosti v terénu. Díky tomu každé drncnutí nepřechází do rukojeti a k dítěti.
Některé odpružení jde dokonce přizpůsobit vlastním potřebám. Nastavuje se obvykle u kol, ale u některých modelů lze i na konstrukci, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém pojedete – díky tomu se zlepší jízdní vlastnosti. Většina kočárků má odpružení na přední a zadní nápravě.
Odpružení existuje:
Vyrábí se:
Pro jízdu v terénu jsou vhodnější nafukovací a gumová, do města se více hodí pěnová, s nimiž kočárky obvykle mívají nižší hmotnost.
Také platí, že čím je větší jejich průměr (⌀), tím lépe zdolávají terénní nerovnosti. Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol – která usnadňuje rychlou jízdu a zdolávání terénu.
Terén | Sport | Město |
---|---|---|
Nafukovací, gumová | Nafukovací | Gumová, pěnová |
Pevná, otočná | Pevná | Otočná |
⌀>20–30 cm | ⌀>30 cm | ⌀>20 cm |
Většina modelů má nastavitelnou rukojeť, výjimkou bývají třeba některé cestovní kočárky.
Existují dva typy nastavitelné rukojeti. Kloubová a teleskopická, přičemž druhá z nich nabízí nejen výškové nastavení, ale také variabilitu ve vzdálenosti od kočárku. To se hodí hlavně v případě, kdy vyšší rodič potřebuje delší rukojeť, aby nekopal do osy koleček.
Kromě tašky na kočárek, která je určená k uskladnění přebalovacích potřeb a připevňuje se na rukojeť, se hodí, když kočárek poskytuje možnost převést menší nákup nebo třeba dětskou deku apod. Každý košík však má nosnost, kterou není dobré překračovat, aby se nepoškodil.
Záleží na konkrétním modelu kočárku, a to v nosnosti i typu košíku. Některé jsou otevřené, jiné se dají zcela uzavřít třeba na zip, suchý zip nebo pomocí cvočku.
Když vybíráte hlubokou korbu kočárku, zaměřte se na její velikost, respektive konkrétně na velikost matrace, která je rozhodující. V kamenném obchodě požádejte obsluhu a přeměření, v internetovém se nespokojte s rozměry korby. Ty se totiž mohou zdát velkorysé, ale podstatný je prostor, kde bude miminko ležet.
Důležitým faktorem je roční období, v němž se má miminko narodit:
Někteří rodiče dopředu tuší, že budou mít větší miminko, nebo jsou sami vysocí, a tak to lze předpokládat, proto by měli raději sáhnout po větší korbičce.
nullPo a proti směru
Může se také hodit možnost nasadit korbu na kočárek po i proti směru jízdy. U hluboké korby je určitě častější varianta proti směru jízdy, tedy tak, že rodič, který tlačí kočárek, na své děťátko vidí. Nicméně i tak se může stát, že otočení občas využijete, třeba když pojedete proti prudkému sluníčku. Tato vlastnost je ovšem daleko podstatnější až u sportovní varianty kočárku.
K materiálům hluboké korby kočárku nepřistupujte jen z hlediska designu. Například koženkové sice mají punc luxusu, ale musíte se o ně dobře starat speciálními přípravky, aby jejich povrch nepraskal. Jaké tedy jsou vlastnosti jednotlivých materiálů?
U některých modelů kočárku můžete polohovat zádovou podložku. V takovém případě jde nastavit do několika zvýšených poloh nebo úplného lehu. Pokud se rozhodnete pro kočárek s touto možností, je potřeba polohování používat s rozmyslem. Pro zdravý vývoj páteře je rozhodně lepší rovné ležení. Pokud je miminko v hlubokém kočárku nespokojené, pak je lepší ho dát dříve do sportovního, který lze nastavit na přirozenější polohu.
Zádová podložka hlubokého kočárku může být vylepšená o možnost jejího odvětrávání, a tedy ventilace ve spodní části korby. Větrací prostor se obvykle ovládá vytažením pomocí páčky nebo tlačítka.
K lepší cirkulaci vzduchu dále slouží panoramatické okénko, kterým navíc děťátko může koukat, když v kočárku pase koníky, a ventilační okénko na stříšce.
U stříšky se jistě hodí možnost prodloužení pro lepší zastínění slunečních paprsků a ochranu před větrem. Podobně praktický je i výklopný kšilt, který uvedené funkce ještě umocní.
Správná volba matrace je důležitá pro zdravé ležení. Měkoučká, která by se mohla zdát jako ideální, určitě není ta pravá. Pro správný vývoj pohybového aparátu je potřebný rovný a tvrdší povrch.
Levnější kočárky někdy nemívají vhodné matrace, a proto je nutné koupit tvrdší. Sáhněte po vyrobené ze studené pěny, protože ta má vynikající ortopedické i termoregulační vlastnosti.
Stahovatelný potah na matraci jednoduše sundáte a vyprerete, proto i jeho zakoupení doporučujeme, pokud u vámi vybrané matrace není. Vyhněte se ovšem nepromokavé ochraně matrace! Je neprodyšná a především v prvních týdnech života, kdy miminko ještě nemá zcela vyvinutou termoregulaci, může zapříčinit jeho přehřátí.
Nezapomínejte pravidelně matraci kontrolovat, a pokud je proležená, vyměňte ji za novou.
Podstatným faktorem je u sportovní varianty obousměrné nasazení sedačky. To vám totiž umožní mít dítě čelem k sobě, nebo naopak po směru jízdy. Obvykle první variantu rodiče využívají u menších dětí, které potřebují kontakt s maminkou a tatínkem, a druhou u větších dětí, které rády koukají na cestu. Kočárky s obousměrnou sedačkou bývají těžší, nicméně to je jen malé mínus vyvážené praktickou stránkou obousměrné sedačky.
Do sportovního kočárku děti přecházejí zhruba od 6 do 12 měsíců, tedy v době, kdy začínají samostatně sedět. Pro kvalitní spánek však musí mít možnost se pohodlně položit, což zajišťuje polohovatelná zádová opěrka. Ovládání zádových opěrek bývá buď páčkou na zadní straně sedáku, pomocí tlačítek na stranách, nebo páskem. Všechny tři varianty jsou snadné a je na vás, která vám bude nejlépe vyhovovat. Některé kočárky kromě polohování zádové opěrky umožňují manipulaci s opěrkou nohou, díky tomu pak děti mají více prostoru i pohodlí.
Existuje také korýtkový typ sezení (neboli kolébka), který se v poslední době těší stále větší oblibě, protože kočárky s ním jsou designově zajímavé, jejich sportovní sedačka má nižší hmotnost a jde otočit tak, že ji zvednete i s dítětem, navíc se díky pokrčeným nožkám snáze předchází bolení bříška. Naopak nevýhodou je, že sedačka nejde nastavit do zcela rovného lehu, dítě se proto nemůže přetočit na bříško a v této poloze usnout. Kočárky s korýtkovým sezením mají většinou tři polohy, kdy se sklápí celá sportovní sedačka – na úplný sed, polosed/pololeh a leh.
Autosedačka musí děťátko co nejvíce ochránit při případné dopravní nehodě. Pokud si nebudete jisti vajíčkem, které je v trojkombinací, co se vám líbí, pak raději kupte dvojkombinaci daného kočárku a autosedačku vyberte zvlášť.
Autosedačky by měly mít splněné doplňkové testy, protože pokud splňují jen základní normu, tak se sice mohou používat, ale rozhodně neposkytují tolik ochrany, jako kvalitnější autosedačky. Nejvíce se rozdíly u levnějších vajíček, která jsou vyrobena z tenkého plastu a polystyrenu, ukazují při bočních nárazech, během nichž nedostatečně pevný materiál dítě neochrání.
V některých případech je lepší sáhnout po vajíčku z bazaru než pořídit nekvalitní typ. Musíte si ovšem dát pozor na to, aby bylo maximálně asi rok staré, patřilo mezi kvalitní vajíčka, nebylo z bouraného auta a samozřejmě nebylo prasklé nebo jinak poškozené.
Isofix (neboli také ISO 13216) je mezinárodní standard pro upevnění dětské autosedačky na sedadlo auta. Isofix zjednodušuje montáž autosedačky a zlepšuje její stabilitu, proto ho doporučuje i BESIP (oddělení Ministerstva dopravy ČR koordinující činnosti v oblasti bezpečnosti na pozemních komunikacích a působení na lidského činitele).
Autosedačka je isofixu pevně fixovaná přímo k sedačce auta, takže se nemůže naklánět do stran. Navíc v podstatě nehrozí, že byste ji připevnili špatně. Zkrátka stačí nacvaknout na isofix, kdežto při používání pásu musíte pečlivě dbát na správný postup.
Jelikož se tento systém používá pouze cca dvacet let, musíte si před pořízením isofixu zkontrolovat, zda půjde ve vašem autě použít. U modelů vyrobených od roku 2000 do roku 2005 být může, ale nemusí. Plně byl totiž isofix do výroby zaveden až od roku 2006.
Stejně tak ho musí podporovat autosedačka, kterou na něj chcete upevnit. Tu ale vždy připevníte i tříbodovým pásem, takže není problém ji používat v autech, které isofix nepodporují, což znamená, že ji můžete přesouvat z různých typů aut, pokud potřebujete.
Upevnění pásy má oproti isofixu výhodu v tom, že sami volíte sklon autosedačky, zatímco isofix kopíruje sklon sedačky. Může se potom stát, že v autě s výraznějším sklonem sedaček, bude miminku padat hlavička na hrudník.
Jak vybrat cestovní kočárek?
Cestovní kočárek využijete do letadla, vlaku i kufru auta a úložného prostoru autobusu, kde zabere málo místa. Jak ho ale vybrat tak, aby byl vhodný právě pro vaše cesty a výlety? Pojďte se na to s námi podívat.
Malé rozměry, nízká hmotnost a skvělá skladnost jsou u cestovních kočárků podstatné. Proto si určitě zkontrolujte:
Hodit se vám může také možnost nasazení sedačky po i proti směru jízdy. Ne všechny cestovní kočárky však tuto vlastnost mají a také záleží jen na vás, jestli ji upřednostňujete. Častější je rozhodně varianta, kdy dítě sedí čelem po směru jízdy, takže má rozhled kolem sebe. Protisměrné nasazení, které je možné například u kočárku Cavoe Osis, se však hodí hlavně ve chvíli, kdy chce být v kontaktu s rodičem, a tedy i čelem k němu.
Kolečka bývají menší a často vyrobená z EVA pěny, protože musí být co nejlehčí a nejskladnější. Ta ale nejsou příliš odolná a zvládnou spíše jen rovné povrchy. Proto je výrobci postupně vyměňují za kolečka z tvrzené gumy, která jsou odolnější a nezachytávají se do nich kamínky. Kočárky s gumovými kolečky mají lepší jízdní vlastnosti, ovšem také o něco vyšší cenu a hmotnost.
Je tedy potřeba počítat s tím, že cestovní kočárky nejsou určené do náročného terénu, ale budou vám skvělým parťákem při pohybu na letišti, chození po památkách apod. Pohodlí přitom zajistí odpružení, které mají některé modely u všech čtyř koleček, jiné zase jen na předních. Díky němu jsou totiž tlumeny otřesy vycházející od kol do rukojeti a dítěte.
Řada značek nabízí kočárky, které se hodí do letadla i na jiné způsoby cestování. Jmenovat však můžeme třeba kočárky:
I přes malé rozměry je potřeba se vždy ujistit přímo u letecké společnosti, se kterou budete cestovat, zda vám kočárek dovolí vzít na palubu.
Taška (vak), do které složený kočárek vložíte, je praktická nejen do letadla, ale třeba i do kufru auta, vlaku nebo úložného prostoru autobusu. Díky jejím popruhům se bude snadno přenášet na rameni a navíc se vám neušpiní.
Cestovní kočárek rovná se golfky – to je častá domněnka, která se ovšem mýlí. Pravdou sice je, že golfové kočárky v minulosti bývaly velmi oblíbené, protože disponovaly nízkou hmotností a po složení připomínaly vak s golfovými holemi, takže byly i dobře uskladnitelné. Jenže jejich rozdělené rukojeti začaly být postupem času spíše přítěží, protože nebylo možné je řídit jednou rukou.
Výrobci se proto zaměřili na kočárky typu golfky, které mají spojenou rukojeť, a na ultralehké cestovní kočárky. Ty složíte do tvaru obdélníku o takových rozměrech, že je řada leteckých společností uznává za příruční zavazadlo. Díky tomu není potřeba kočárek odevzdávat před nástupem do letadla, ale můžete ho vzít přímo na palubu.
nullMezi favority v cestovních kočárcích bezesporu patří Joolz Aer a X-Lander X-Follow, které jsou právě častou volbou i do letadla.
Kočárek Joolz Aer byl vyvinut právě jako kočárek do letadla. Jeho hmotnost je pouhých 6 kilogramů! Uvnitř vypadá jako klasický sportovní kočárek, ale zadní strana opěrky vzhledem připomíná cestovní kufr. Na ni stačí rozepnout zip a následně polohovat zádovou opěrku pomocí pásku.
Kočárek složíte velmi rychle a snadno jednou rukou, pak ho jednoduše vložíte do tašky, která je součástí balení, a pomocí popruhů na rameno kamkoliv přenesete. Jeho skladnost je tedy maximální. Jízdními vlastnostmi se hodí spíše na rovné povrchy.
Kočárek X-Lander X-Follow váží 7,5 kilogramu. Jeho stříška lze prodloužit, takže chrání před sluníčkem, větrem i drobným mrholením. Skládání je opět snadné a možné jednou rukou. Madlo pro dítě se pak používá k přenášení složeného kočárku. Také rozkládání je otázkou okamžiku.
Jak vybrat golfky a lehký cestovní kočárek?
Golfky mají dvě výhody: jsou lehké a skladné. Jenže na druhou stranu ve své původní podobě se dvěma rukojeťmi nenabízejí právě jednoduché ovládání, a tak od nich výrobci postupně upouštějí a nahrazují je kočárky typu golfky neboli lehkými cestovními kočárky, kterým se ale všeobecně také říká golfky. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou jejich možnosti a na co si dát pozor při výběru.
Foto-zdroj: Pixabay.com.
Golfky zažily velký boom už před lety. Postupně je ale z velké části nahradily sportovní kočárky (tzv. sporťáky), které jsou vhodnější do náročnějšího terénu. Golfové kočárky nabízí řada značek – pro příklad: Joolz, Inglesina, Cybex, Bugaboo, Easywalker, Baby Jogger a Elodie Details.
Golfový kočárek se používá hlavně k jízdě po městě a pro starší děti, nicméně ne všichni rodiče po něm sáhnou, někteří u sporťáku zůstanou až do doby, kdy jejich dítko kočárek už vůbec nepotřebuje, a golfky buď nepořídí, nebo je mají jen jako doplňující kočárek na kratší procházky, případně na cestování, protože je snadno složí do kufru auta nebo vezmou s sebou do letadla.
Výhodou golfek je nízká hmotnost a velmi dobrá skladnost. Hodí se tak třeba na procházky v nenáročném terénu, kdy malý pasažér už většinu cesty ujde sám a jen si občas potřebuje odpočinout.
I když na trhu najdete golfky, u nichž je uvedeno, že je můžete používat od narození miminka, naše kočárková poradkyně to rozhodně nedoporučuje. Tento typ kočárku totiž malému miminku nezajistí potřebnou oporu a vlastnosti nutné pro správný vývoj pohybového aparátu. Proto platí, že golfový kočárek by měl přijít na řadu až v době, kdy dítě samo sedí. V případě, že tomu tak není a je z nějakého důvodu nutné ho do golfek posadit, pak jedině se zádovou opěrkou nastavenou do lehu.
Golfový kočárek svůj název získal podle rukojeti, která je rozdvojená, a tak golfky po složení připomínají vak s golfovými holemi. Pro některé rodiče toto řešení nemusí být praktické, protože kočárek je v podstatě neovladatelný jednou rukou, což u typů se spojenou rukojetí nenastane.
Některé značky, například Dooky, nabízejí možnost dokoupení spojovací rukojeti, kterou připevníte k jakýmkoliv golfkám. Díky ní je pak kočárek ovladatelný i jednou rukou.
Foto-zdroj: Pixabay.com.
S ohledem na již zmiňovanou horší ovladatelnost golfového kočárku s rozdvojenou rukojetí výrobci pomalu od jejich vyrábění upouštějí. Nahrazují je kočárky typu golfky nebo cestovní kočárky se spojenou rukojetí a také snazším skládáním, které tak částečně získávají některé vlastnosti sportovních kočárků, ale udržují si svoji lehkost a malé rozměry.
Pokud o koupi golfek uvažujete, pak si při výběru dejte pozor na následující parametry.
Kočárky typu golfky, ať už pravé, nebo inovované, se honosí tím, že jsou lehkým kočárkem. Právě nízká hmotnost je jednou z jejich největších výhod. Většinou se pohybuje okolo 4 až 6 kilogramů.
Ať už na skladování doma, do kufru auta, nebo pro pohodlné cestování, kočárek by měl vždy jít snadno složit, přičemž golfky nejsou výjimkou, spíše naopak – jejich kompaktnost je další vlastností, pro kterou jsou vyhledávány. Ideální je možnost složení jednou rukou, které zabere málo času.
Nezapomeňte ani na kontrolu rozměrů složeného kočárku, aby se vám vešel tam, kde ho budete skladovat. Nesmírnou výhodou je i systém, který umožňuje kočárek ve složeném stavu „uzamknout“, takže se po složení sám nerozkládá a jeho přenášení je snadnější.
nullObvykle bývá nosnost stanovená na 15 kg hmotnosti dítěte. Pokud máte větší dítko, zaměřte se spíše na kočárek, který uveze více, to znamená minimálně 20 kg, aby vám mohl sloužit dostatečně dlouho.
Raději se ale při nákupu ujistěte, že si s prodávajícím dobře rozumíte, protože někdy se za nosnost kočárku považuje údaj, který říká, kolik kilogramů kočárek uveze – tedy i s připočtením maximálního využití úložných prostorů.
U levných golfových kočárků si dejte pozor na nekvalitní plastová kolečka, co neposkytují pohodlnou jízdu a mívají poměrně krátkou životnost. Lepší jsou pěnová a také gumová, která jsou velmi odolná, nicméně přidávají kočárku na hmotnosti.
Počet koleček se může lišit. Existují totiž golfky se:
Vyšší počet kol zajišťuje lepší stabilitu a také zvyšuje bezpečnost, protože jedno samostatné kolečko se může zaseknout třeba v mřížovém poklopu od kanálu.
Pro přizpůsobení koleček terénu se hodí možnost aretace předních kol, protože manipulace například v MHD je snazší, pokud se kolečka otáčejí, ale pro chůzi po dláždění se zase více hodí kolečka pevná.
Dalším praktickým pomocníkem je odpružení, které eliminuje přechod vibrací a otřesů do rukojeti a k dítěti. U golfek bývá většinou jen na kolech, nikoliv na podvozku, jako tomu je u sportovních kočárků.
Brzdy jsou na kočárku důležité nejen z hlediska pohodlí, ale hlavně bezpečnosti. Golfky bývají vybavené centrální brzdou zadních kol, díky níž se kočárek sám nerozjede.
Protože i větší dítě si potřebuje dostatečně odpočinout, je vhodné, když jde zádová opěrka kočárku sklopit do úplného lehu. Není ale samozřejmostí, že tuto vlastnost budou golfky mít. Existují modely, u kterých to možné není a slouží vysloveně jen pro polohu vsedě.
Ovládání zádových opěrek bývá:
Všechny tři varianty jsou snadné a je na vás, která vám bude nejlépe vyhovovat.
Také v případě polohování opěrky nohou platí, že nejde o samozřejmou možnost každého kočárku, ale rozhodně zvýší pohodlí dítka. To si pak může natáhnout nožky, aby mu nevisely přes okraj golfek.
Stříšku na kočárku oceníte při nepřízni počasí, kdy začne pršet nebo foukat vítr, a také jako clonu proti slunci. V obchodě se nejspíš setkáte se třemi možnostmi:
Nejpraktičtější je stříška, která se dá prodloužit rozepnutím zipu, protože potom chrání víc než v základním nastavení.
U stříšky se dále hodí kšilt pro ještě lepší clonění a průhledové okénko, které umožní kontrolovat, co dítko v kočárku právě dělá. Jeho otevírání je trojího typu:
Golfky vám tolik úložného prostoru jako kočárek sporťák nenabídnou. I tak mnohé modely mají koš pod sedačkou, do kterého dáte třeba deku nebo přebalovací potřeby – nosnost tohoto koše se pohybuje okolo 2 kilogramů.
Foto-zdroj: Pixabay.com.
Golfový kočárek koupíte také ve variantě pro dvojčata, například od značky Maclaren. I ten může mít rozdělené rukojeti a pro golfky typická kolečka. Vzhledem k dvojnásobné šířce je ale nutné si vyzkoušet manipulaci s kočárkem, a to nejlépe se zátěží.
Pokud se rozhodnete pořizovat kočárek z druhé ruky, buďte při výběru opravdu pečliví. Doporučujeme zvolit osobní předání, kdy si ho vyzvednete a zaplatíte na místě. Díky tomu si totiž kočárek můžete dobře prohlédnou i vyzkoušet jízdu, skládání a různá nastavení, případně si koupi rozmyslet.
Na co se prodávajícího ptát?
Co je to kočárek dvojkombinace (2v1) a jak ho vybrat?
Pokud vybíráte kočárek, pak jste už určitě slyšeli pojem dvojkombinace, která se občas označuje jako 2v1. Pojďme se společně podívat, co to znamená, a ulehčit vám nákup nového kočárku pro vaše miminko.
Kočárek dvojkombinace zahrnuje hlubokou a sportovní variantu.
Dvojkombinace je kočárkový set, který obvykle obsahuje podvozek, hlubokou korbu a sportovní sedačku. Někdy však obchody s kočárky vytvoří vlastní kombinace z podvozku, hluboké korby a autosedačky (vajíčka) nebo z podvozku, sportovní sedačky a autosedačky (vajíčka), ale jde o méně častou nabídku.
Skloubit dvě varianty kočárku tak, aby vyhovovaly všem vašim požadavkům, je poměrně složité. Proto se při výběru dvojkombinace rodiče často řídí tím, že hlubokou korbu budou používat zhruba 6 až maximálně 12 měsíců, zatímco sportovní sedačku cca dva a půl roku. I tak vám ale samozřejmě musí dobře posloužit obě varianty.
nullU hluboké korby pro malé miminko je podstatná velikost. Ale pozor! Uvedená délka a šířka korby se nerovná velikosti matrace, která by vás vlastně měla zajímat nejvíc. Nebojte se vzít si s sebou do prodejny krejčovský metr a u modelů, které se vám líbí, přeměřit délku a šířku vnitřního prostoru hluboké korbičky. Klidně také požádejte obsluhu o vyndání matrace.
Zvláště rodiče, kteří od lékaře vědí, že budou mít větší miminko, nebo jsou sami vyšší, by měli pro jistotu sáhnout po větší korbičce. Dále také záleží na ročním období, kdy se děťátko narodí:
Mohlo by se zdát, že typ a materiál hlubokých korbiček je vlastně jen designovou záležitostí, ale není to pravda, protože každý z nich má své výhody a nevýhody.
Stříšky hlubokých kočárků se v mnohém liší.
Mohou mít:
Kočárek by měl miminku poskytnout zdravé ležení, které zajistí rovný a tvrdší povrch. Příliš měkká matrace rozhodně není tím pravým pro vyvíjející se pohybový aparát. U levnějších variant je někdy nutné dokoupit vhodnou matraci zvlášť. V ideálním případě sáhněte po takové, která je vyrobená ze studené pěny, protože má vynikající ortopedické i termoregulační vlastnosti.
Pro udržení čistoty je praktické, dá-li se potah matrace stáhnout a vyprat, ale zvláště u levnějších matrací obvykle potah sejmout nejde. V obou případech je dobré koupit prostěradlo, vyhněte se však nepromokavé ochraně na matrace. Zejména v prvních týdnech a měsících není vhodné pokládat dítě na neprodyšné materiály. Může se přehřát, protože jeho termoregulace ještě není dovyvinutá.
Nezapomínejte ani na kontrolu matrace, a pokud je proležená, vyměňte ji za novou.
nullŘada rodičů upřednostňuje, když může mít potomka čelem k sobě, ale ne každý kočárek poskytuje obousměrné připevnění sedačky. Nutné je zmínit, že kočárky s obousměrnou sedačkou bývají těžší, nicméně větší děti už rády koukají kolem sebe, a tak je praktické mít možnost otočit sedačku tak, aby dobře viděly.
Také nezapomínejte, že i již sedící dítko v kočárku usne, proto by mělo mít možnost se pohodlně položit. Ovládání zádových opěrek bývá buď páčkou na zadní straně sedáku, pomocí tlačítek na stranách, nebo páskem. Všechny tři varianty jsou snadné.
Některé kočárky kromě polohování zádové opěrky umožňují také manipulaci s opěrkou nohou, díky tomu má dítě více prostoru i pohodlí. A zajímat by vás měly také bezpečnostní pásy, aby děťátko z kočárku nevypadlo. Nejlepší je pětibodový pás, který se snadno upíná uprostřed a nehrozí, že mu v něm bude nepohodlně.
Mnohé kočárky mají podvozky odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové – tedy ALU. Můžou být centrálně odpružené a mít tlumič nárazů, který eliminuje vibrace a nerovnosti v terénu. Obojí je velmi praktické, protože jde o kočárky lehké, u nichž každé drncnutí nepřechází do rukojeti a k dítěti.
Od rámu kočárku se odráží:
Některé odpružení jde dokonce přizpůsobit vlastním potřebám. Nastavuje se nejčastěji u kol, ale i na konstrukci, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém pojedete – díky tomu se zlepší jízdní vlastnosti. Většina kočárků má odpružení na přední a zadní nápravě.
Odpružení existuje měkké – do náročného terénu pro přizpůsobení nerovnostem, a tvrdé – do města a na jiný tvrdý povrch, pro snadnější ovladatelnost.
Vyrábí se plastová, nafukovací, gumová (plněná gelem, pěnou nebo jsou v nich vzduchové komory) a pěnová. Pro jízdu v terénu jsou vhodnější nafukovací a gumová, do města se více hodí pěnová, s nimiž kočárky obvykle mívají nižší hmotnost.
Také platí, že čím je větší jejich průměr, tím lépe zdolávají terénní nerovnosti. Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a možnost aretace – tedy upevnění předních kol – která usnadňuje rychlou jízdu a zdolávání terénu.
Nastavitelná rukojeť poskytuje snazší a pohodlnější řízení. Existují dva druhy: kloubová a teleskopická, přičemž druhá z nich nabízí nejen výškové nastavení, ale také variabilitu ve vzdálenosti od kočárku. To se hodí hlavně v případě, kdy vyšší rodič potřebuje delší rukojeť, aby nekopal do osy koleček.
Snadné skládání – v ideálním případě si kočárek na prodejně zkuste složit a rozložit. U sportovní varianty je praktičtější, když se před skládáním nemusí sundávat sedák – u většiny kočárků už tomu tak bývá, ale existují i výjimky. Některé jdou dokonce složit jednou rukou a/nebo po složení stojí, takže je nemusíte pokládat na zem a neušpiní se.
Skladnost – promyslete nebo ještě lépe změřte, zda se složený kočárek vejde do kufru vašeho auta, a to zvláště v případě, kdy víte, že ho budete často převážet. Zvažte také možnosti skladování doma – například kočárkárny v panelových domech bývají nacpané k prasknutí, proto je dobré, když jde kočárek složit na co nejmenší velikost.
Hmotnost – s těžším kočárkem se bude hůře manipulovat i jezdit v terénu a do kopce. Záleží tedy na tom, jestli ho budete často přenášet a jaký terén bude na vašich procházkách nejčastější.
Nosnost – Nosností kočárku se rozumí zatížení sedáku dítětem, nebo i celková s maximálním zatížením úložných prostorů – při nákupu se raději ujistěte, že si s prodávajícím dobře rozumíte, aby nedošlo k omylu. Obvykle bývá nosnost 15 kg hmotnosti dítěte, existují ale kočárky do 22 kg a více.
Úložný prostor – kromě tašky na kočárek, která je určená k uskladnění přebalovacích potřeb a připevňuje se na rukojeť, se hodí, když kočárek poskytuje možnost převést menší nákup nebo třeba dětskou deku apod. Každý košík však má nosnost, kterou není dobré překračovat, aby se nepoškodil.
nullBezpečnost je samozřejmě velmi důležitou položkou, na kterou musíte při výběru kočárku dávat pozor. Potvrzuje ji označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-2 (943412), díky čemuž víme, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy. Tato norma je platná od 1.6.2019, přičemž stará norma ČSN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.
Pro zajímavost: Změnou prošlo testování kočárku se zaměřením na nosnost. Nosnost sedáku se už netestuje na hmotnost 15 kilogramů, ale nově až na 22 kg. Jde o přizpůsobení se skutečnosti, že děti jsou stále větší a těžší. V současnosti je totiž průměrná hmotnost novorozence 3 500 gramů, ale před deseti lety to bylo zhruba o 200 gramů méně.
Kočárek musí při testování splňovat řadu požadavků, přičemž ty nejdůležitější z nich zaručují, že:
Kočárek při testu musí projít také kontrolou parkovacích brzd, stability a struktury konstrukce, odolnosti a váhy a také kontrolou stability a pevnosti kol.
Pro upřesnění na závěr, modely kočárků, které se začaly vyrábět v období platnosti staré normy, nemusí podléhat nové normě. Tu musí splňovat až jejich mladší nástupci.
Pokud se rozhodnete kočárek dvojkombinaci pořídit v bazaru, postupujte správně a vyhnete se nepříjemnostem nebo špatnému výběru.
Kočárek se třemi kolečky nebo raději se čtyřmi?
Kočárek se třemi kolečky nebo klasičtější se čtyřmi? Pokud právě tuhle otázku řešíte, pojďte se s námi podívat na rozdíly mezi tříkolkami (neboli také trojkolkami) a běžnějšími kočárky se čtyřmi kolečky. Mimo jiné se dozvíte, jaká je jejich stabilita, který terén zvládnou a další důležité parametry.
Kočárek se třemi kolečky, kterému se říká trojkolka nebo tříkolka.
nullZjednodušeně můžeme říct, že zatímco s kočárkem, který má tři kolečka, se lépe manipuluje, ten se čtyřmi zajistí lepší stabilitu. Na druhou stranu se není čeho obávat, jen je potřeba přihlédnout k rozdílům v manipulaci a naučit se s tříkolkou správně jezdit.
nullHlavní rozdíl je v najíždění na obrubník nebo šikmý chodník. S kočárkem se čtyřmi kolečky vyjedete po předních. Tříkolka může buď pouze po zadních, nebo je nutné nejdřív předním kolem najet na chodník a zadními k němu dojet a dotknout se ho – až poté lze zadní kola zvednout na chodník. V případě, že by se zadní kola zvedla hned do vzduchu, než se dotknou obrubníku, je balancování stability pouze na předním kolečku, což může vést k převrácení kočárku.
nullV nerovném terénu trojkolkám nahrávají lepší jízdní vlastnosti, a bývají tak častou volbou rodičů při koupi kočárku pro zdolávání složitého terénu nebo kočárku na sport, respektivě na běh a jízdu na kolečkových bruslích.
Pochybnosti o stabilitě kočárku se třemi kolečky jsou časté, ale jakýmkoliv problémům předejdete správnou manipulací a také pozorností při nákupu kočárku.
Všímejte si rozvoru zadních kol, který by měl být dostatečný, aby byla zajištěna lepší stabilita. Nejde o konkrétní číslo, protože rozvor musí jít ruku v ruce s níže posazeným těžištěm kočárku. Například kočárek Thule Urban Glide 2 má rozvor 69 cm a TFK Mono 58 cm, přičemž stabilní jsou oba, jelikož mají správně zkombinovaná rozvor a níže položené těžiště.
Vyzkoušejte si jízdu s kočárkem v obchodě, a to ideálně se zátěží, kterou v některých specializovaných obchodech mívají, aby bylo možné nasimulovat situaci, kdy v kočárku sedí dítě.
Dále je podstatná velikost sedací plochy, která musí poskytovat dostatek prostoru, hmotnost kočárku a skladnost, a to zvláště v případě, že ho budete skládat do kufru auta.
nullnullnullMáme dva základní typy sportovního sedadla, a to:
Korýtkové sedadlo
Korýtkový typ sezení je poslední dobou čím dál oblíbenější, protože kočárky s ním jsou designově zajímavé a skladnější, jejich sportovní sedačka má nižší hmotnost a jde otočit po a proti směru tak, že ji zvednete i s dítětem.
Navíc je korýtkové sedadlo doporučeno pro děti s refluxem, neboť se díky pokrčeným nožkám snáze předchází bolení bříška. Najdete ho například u kočárků Bugaboo Fox 3 a Joolz Day+.
Nevýhoda spočívá v tom, že sedačka nelze nastavit do zcela rovného lehu, takže pokud vaše dítě rádo spí na bříšku, může být neklidné, protože si nenajde svou oblíbenou polohu. V horším případě pak budete muset kočárek vyměnit za model s rovným lehem.
nullSedadlo s rovným lehem
Zádová opěrka spolu s opěrkou nohou vytvoří vodorovnou plochu, která připomíná leh podobný tomu v hluboké korbičce. Většina výrobců označuje takovou vodorovnou polohu jako úplný leh – více než 150 stupňů.
Sportovní sedadlo kočárku může být pro velmi malé dítě příliš otevřené. Řešením je vyjímatelná novorozenecká vložka/podložka. U řady kočárků je součástí výbavy, k jiným je nutné ji dokoupit. Vložka/podložka vnitřní prostor zútulní, a některé typy dokonce dokáží přeměnit korýtkový typ sedáku na rovný leh.
Kočárková poradkyně Modrého koníka doporučuje:
U spousty kočárků lze polohovat nejen zádovou opěrku, ale i opěrku nohou. Díky tomu má dítě větší prostor a více pohodlí pro spánek.
Zádová opěrka se sklápí nejčastěji páčkou na zadní straně sedáku; dále i pomocí tlačítek, která jsou na obou stranách sportovního sedáku, nebo pásku. Základními polohami, do nichž lze sklopit, bývá polosed, pololeh a leh. Některé kočárky ovšem umožňují nastavení zádové opěrky i do polohy tzv. kolmého sedu. Tím pádem je potom lze využívat i jako židli ke stolu, například v kavárně. Takovým typem kočárku je například Hauck Walk N Care.
nullKolmý sed pomocí univerzálního pásu
Také u kočárků, které nemají kolmý sed, ho lze dosáhnout. Stačí přikoupit speciální univerzální pás, který dokáže i šikmější sedák zvednout na kolmý sed. Dělá se to připevním pásu kolem konstrukce a za jeho zádovou opěrku.
Není leh jako leh
Ne všechny kočárky umožňují naprosto rovný 180stupňový leh, což má nevýhodu v tom, že se miminko nemůže přetočit na bříško a pást koníky. Na kvalitu spánku však lehce zvednutá zádová opěrka vliv nemá. Konkrétně jde o opěrky s tzv. téměř úplným lehem (sklon opěrky je více než 165 stupňů) a připomínají spánek dítěte v posteli na polštáři.
Stejně jako u kočárků se čtyřmi kolečky i v tomto případě výrobci nabízejí různé typy, které se od sebe liší svými vlastnostmi.
Na trhu jsou dostupná kola vyrobená z několika materiálů. Mohou být:
Také platí, že čím větší je jejich průměr, tím lépe zdolávají nerovnosti. Odpružení kol, nejlépe všech, zase zajistí vyšší komfort pro děťátko, protože utlumí otřesy, a podstatná je i možnost aretace – tedy upevnění předních kol. Na výběr jsou dvě možnosti – buď bude pevné, nebo otočné.
Terén | Sport | Vesnice | Město | Cestovní |
---|---|---|---|---|
Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy | Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy | Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy, pěnová | Pěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy | Pěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy |
Pevná, otočná s aretací | Pevná, otočná s aretácí | Otočná s aretací | Otočná s aretací | Otočná s aretací |
Odpružená všechna | Odpružená všechna, zadní | Odpružená všechna, zadní | Odpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení | Odpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení |
⌀>30–40 cm | ⌀>30-40 cm | ⌀>25 cm | ⌀>20 cm | ⌀>15 cm |
Některé tříkolky v základní výbavě nemají polohování nohou. Pokud o něj stojíte, je nutné ho pořídit dodatečně. Rozhodně to můžeme doporučit, protože dítko nebude v kočárku klouzat, a navíc pokud usne, budou pro něj narovnané nohy pohodlnější. Cena tohoto doplňku se pohybuje v řádu stovek korun (cca 600 až 900 Kč) – záleží na značce a typu kočárku.
Ani narovnání a sklopení zádové opěrky do úplného sedu a lehu není u kočárků samozřejmostí, což platí pro kočárky se třemi i se čtyřmi kolečky. Některé totiž nabízejí sklopení jen do tzv. pololehu. U tříkolek nejde o nedostatek, ale naopak o bezpečnostní prvek. Polohování je přizpůsobeno tomu, aby nedocházelo ke změnám těžiště, což by při sportu mohlo způsobit problém se stabilitou.
V případě potřeby ovšem lze dosáhnout úplného sedu pomocí univerzálního pásku, který pořídíte zhruba za 100 Kč. S ním opěrku zvednete a v této poloze zafixujete. To je praktické třeba ve chvíli, kdy bude dítko v kočárku svačit.
Ano, k řadě modelů máte možnost dokoupit hluboké korby, díky nimž je potom kočárek použitelný už od narození miminka. Některé kočárky se dokonce prodávají přímo v setu, takže koupíte hluboký kočárek i sportovní variantu najednou.
Tady nesmíme zapomenout podotknout, že s malým miminkem byste do terénu, kde bude kočárek hodně drncat, neměli vyrážet. Pro jeho nezpevněné svaly totiž nejsou silné otřesy zdravé. Až když umí pást koníčky a v této pozici chvíli vydrží, můžete si troufnout na náročnější cestu.
nullnullExistují trojkolky s hlubokou korbou, kterou lze předělat na obousměrnou sportovní sedačku (tuto variabilitu umožňují například značky TFK a Mountain Buggy). Obvykle je ale menší než klasická sportovní varianta, a tak poslouží spíše pro menší dítko. Její praktická stránka tkví hlavně ve skladnosti, protože tato přeměna se provádí pouze změnou potahu, a tím pádem doma nemusíte skladovat dvě korby – hlubokou a sportovní.
Nezapomeňte, že zadní část podvozku některých kočárků se třemi kolečky je širší. To může být problém, zvláště pokud potřebujete jezdit malým výtahem nebo projíždět užšími dveřmi.
Také se zaměřte na ruční brzdu, která je praktická hlavně, pokud budete s kočárkem sportovat, ale využijete ji i při běžných procházkách, třeba pro pohodlnou chůzi z kopce. Dalším bezpečnostním prvkem je popruh na zápěstí. Díky němu si můžete být vždy jistí, že vám kočárek neujede.
nullPozornost věnujte také volbě fixního nebo otočného kola. Zde hraje velkou roli terén, ve kterém budete s kočárkem nejčastěji jezdit. Na něm totiž závisí typ aretace (otočnosti) předního kola:
Volba umístění zámku aretace
Umístění zámku pro přepínání aretace předního kola hraje velkou roli. Jde totiž „ruku v ruce” s volbou, zda koupit kočárek s fixním nebo otočným předním kolem. U většiny tříkolek je toto přepínání umístěno nad předním kolem. Může být páčkové nebo v podobě otočného knoflíku.
Existují také kočárky, kde je přepínání umístěno na boku rodičovské rukojeti. Ty jsou vhodné pro rodiče pohybující se v různorodém terénu, protože přejezd a manipulace jsou pak pohodlnější a rychlejší. Hlavní ale je, že není třeba s kočárkem při každé změně terénu zastavit a přepnout aretaci kola.
Velmi důležitou položkou, na kterou je nutné při koupi kočárku dbát, je samozřejmě bezpečnost, kterou potvrzuje označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-2 (943412). Díky ní víme, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy. Tato norma je platná od 1.6.2019, přičemž stará norma ČSN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.
Pro zajímavost: Změnou prošlo testování kočárku. Nosnost sedáku se totiž už netestuje pro dítě o hmotnosti 15 kg, ale nově o 7 kilogramů více, tedy 22 kg. Souvisí to se skutečností, že děti jsou stále větší a těžší. Pokud je nyní průměrná hmotnost novorozence 3 500 gramů, před deseti lety to bylo zhruba o 200 gramů méně.
Kočárek musí při testování splňovat několik požadavků a nejdůležitější z nich vám zaručí, že:
Kočárek při testu musí projít také kontrolou parkovacích brzd, stability a struktury konstrukce, odolnosti a váhy a také kontrolou stability a pevnosti kol.
Pro upřesnění na závěr, modely kočárků, které se začaly vyrábět v období platnosti staré normy, nemusí podléhat nové normě. Tu musí splňovat až jejich mladší nástupci.
Pokud se rozhodnete pořizovat kočárek z druhé ruky, buďte při výběru opravdu pečliví. Doporučujeme zvolit osobní předání, kdy si ho vyzvednete a zaplatíte na místě. Díky tomu si totiž kočárek můžete dobře prohlédnou i vyzkoušet jízdu, skládání a různá nastavení, případně si koupi rozmyslet.
Na co se prodávajícího ptát?
Kočárky se třemi kolečky působí sportovnějším dojmem, kdežto některé typy čtyřkolek jsou vyloženě elegantní. Také trh nabízí menší výběr modelů i barevných variant tříkolek, nicméně u tohoto typu kočárku je důležitější se zaměřit na funkční vlastnosti, které v terénu oceníte více než design.
Také není vždy nutné, aby měla tříkolka všechny funkce, jaké mají některé typy městských kočárků, protože je při sportovní aktivitě nebo v terénu stejně nevyužijete. Příkladem je kolmý sed, který někdy maminkám chybí, a tak ho vytvářejí dokoupením univerzálního pásu. Tříkolové kočárky mají sklon zádové opěrky v tzv. polosedě z bezpečnostního hlediska. Také z pohledu ergonomie jde o správný sklon, protože záda dítěte mají být při sportování s kočárkem opřená v kolmějším úhlu. Jen tak lze předejít možnému riziku jejich poškození při větších otřesech, které jsou způsobeny jízdou na nerovném a hrbolatém terénu.
Kočárková poradkyně pak nedoporučuje chodit do velmi nerovného terénu s hlubokou korbičkou nebo dítětem ve sportovním kočárku, které ale ještě samostatně nesedí. Silnější otřesy by totiž mohly poškodit správný vývoj jeho páteře, která není v tomto věku (O–7 měsíců, případně dokud dítě samo nesedí) ještě dostatečně vyvinutá.
Posledním podstatným rozdílem je pak již zmiňované těžiště, které vyžaduje jinou manipulaci.
Pokud potřebujete ještě nějakou radu, která se týká výběru kočárku, obraťte se na kočárkovou poradkyni přímo v její poradně.
Jak vybrat hluboký kočárek pro miminko?
„Hluboký” je první typ kočárku, který rodiče pro své novorozené miminko kupují. Někdy ale narazí na to, že se v možnostech, které trh nabízí, neumí zorientovat. A není se čemu divit, protože hluboké kočárky mají řadu vlastností, které se u jednotlivých druhů a značek liší.
Čeho si tedy při koupi prvního kočárku všímat?
Foto-zdroj: cybex-online.com
Kočárek s hlubokou korbou se používá od narození do přibližně 6 až 12 měsíců věku dítěte. Skládá se z konstrukce a hluboké korbičky. Určený je pro miminka, která ještě neumí samostatně sedět.
Později, obvykle před dosažením jednoho roku, děti přecházejí z hluboké do sportovní varianty kočárku, tzv. sporťáku, který známe také jako „pokračovací kočárek”.
Hlubokou korbičku tvoří lůžko a stříška. V obou případech existuje celá řada parametrů, které je nutné sledovat, protože právě na nich závisí pohodlí miminka, použitelnost kočárku a kvalita jízdy.
V dnešní době už díky ultrazvuku předem víme, jak velké bude miminko (alespoň přibližně), až se narodí. Případně to lze předpokládat z výšky rodičů. Proto, pokud jste oba vysocí a lékař vám sdělí, že vaše děťátko bude větší, myslete na to i při výběru korbičky hlubokého kočárku. Ne všechny jsou totiž stejně velké.
Důležitým faktorem je také termín porodu. Miminko narozené začátkem jara už korbičku v zimě nevyužije, protože ji pravděpodobně stihnete vyměnit za výše zmíněný sporťák. Koupě příliš velké korby by se proto minula účinku a miminko by v ní zbytečně „létalo“.
Naopak v létě narozené dítě přes zimu ještě v hluboké korbě pobude, přičemž už dosáhne věku několika měsíců, takže bude větší. K tomu ho ještě zabalíte do fusaku a deky, a proto je dobré počítat s nutností větších rozměrů (více než 77x34 cm).
Ale pozor! Uvedená délka a šířka korbičky se nerovná velikosti matrace, která by vás vlastně měla zajímat nejvíc. Pokud tedy budete nakupovat v prodejně, klidně si s sebou vezměte krejčovský metr a vnitřní rozměry si přeměřte. Budete-li nakupovat on-line, zaměřte se na uvedený rozměr matrace nebo vnitřní rozměr korby. Nejsou-li tyto údaje dostupné, doptejte se na ně prodejce.
Mohlo by se zdát, že typ korby a materiál, ze kterého je vyrobena, jsou vlastně jen designovou záležitostí, ale není to pravda. Všechno má totiž své výhody a nevýhody.
A. Plastové korby
Výhodou plastové korby je snadná údržba, protože ji po zašpinění stačí otřít. Na druhé straně není dobře prodyšná a má vyšší váhu.
B. Látkové korby
V případě látkových korbiček se rodiče často obávají, že miminko neochrání před chladem. Tento strach ale není na místě. Moderní látky kočárků jsou totiž pevné a hustě tkané. Navíc ochranu v chladných dnech umocníte také hřejivým fusakem, dekou a teplým oblečením.
Výhodou této korby je nižší hmotnost. Pro lepší ochranu před slunečním zářením můžete zvolit látkovou korbičku, která nabízí SPF 50+.
nullC. Kombinované korby
Výrobci nabízejí také kombinaci materiálů – plastové dno a látkové bočnice. Oproti celoplastovým korbám bude lehčí, v porovnání s látkovými zase o něco těžší. Záleží na vašich preferencích, protože pokud budete korbu často sundávat z podvozku a přenášet, je praktičtější zvolit si celolátkové provedení.
Výhodou této korby je také údržba, jelikož její plastové části stačí po ušpinění otřít. Navíc má většinou zabudované bezpečnostní pásy, a tudíž lze použít pro přepravu autem jako „autokorba“.
Nevýhodou může být kombinace případné tmavé barvy a plastu, což zvyšuje riziko přehřívání korby v letních měsících.
nullnullD. Koženkové korby
Koženkové provedení dodává kočárku punc luxusu. I zde platí výhoda, že se snadno otírá, ale k údržbě jsou nutné speciální krémy, případně spreje. Vlivem počasí a používání kočárku totiž může koženka popraskat, což lze zmírnit nebo oddálit jedině péčí. Tento materiál také nebude tolik prodyšný jako například látka, což v kombinaci s tmavou barvou kočárku nemusí být v letních měsících ideální.
nullNěkterá miminka v kočárku stráví poměrně dost času, zvláště pokud v nich lépe usínají. Měl by jim proto poskytnout zdravé ležení, které zajistí rovný a tvrdší povrch. Příliš měkká matrace by rozhodně nebyla ta pravá pro vyvíjející se pohybový aparát.
Záleží na konkrétním typu kočárku, který vyberete, avšak zvláště u levnějších je někdy nutné dokoupit vhodnou matraci. Chcete-li kvalitnější matraci, sáhněte po takové, která je vyrobena ze studené pěny (například od značky Träumeland).
Spousta kočárků má matraci z paměťové pěny, která může být různých tvrdostí. Ta měkká není příliš vhodná pro malá miminka, a to hlavně z toho důvodu, že neposkytuje potřebnou oporu. Oproti tomu matrace s jádrem ze studené pěny mají vynikající ortopedické i termoregulační vlastnosti.
Pro udržení čistoty je praktické, lze-li potah matrace stáhnout a vyprat, protože miminko se může v kočárku zpotit nebo pozvracet. Snímatelný potah chybí obvykle právě u těch levnějších matrací. V obou případech je ale dobré dokoupit prostěradlo. Nepromokavé ochraně na matrace se však raději vyhněte. Z hlediska ochrany zdraví děťátka, zejména v prvních týdnech a měsících, není vhodné ukládat dítě na neprodyšné materiály, protože se na nich může kvůli nedovyvinuté termoregulaci přehřát.
Nezapomínejte ani na kontrolu matrace. Pokud je proležená, vyměňte ji za novou.
Některé stříšky disponují hned několika benefity. Jiné naopak žádným, což se obvykle odráží i na ceně kočárku.
Mohou mít:
Některé kočárky disponují možností polohování zádové opěrky. Tu lze potom nastavit do několika zvýšených poloh nebo úplného lehu. Používání je však třeba dobře promyslet, protože pro zdravý vývoj páteře je nejvhodnější právě naprostý leh. Možnost zvýšené polohy je vhodná zejména pro děti s refluxem.
Zádová opěrka hlubokého kočárku může být vylepšena o možnost odvětrávání, a tedy ventilace v její spodní části. Větrací prostor se obvykle ovládá pomocí páčky nebo tlačítka.
Odvětráváním zádové opěrky disponuje například hluboká korba kočárku Inglesina Aptica XT.
nullNánožník je doplněk, který svou funkci plní hlavně v zimě, kdy chrání miminko před mrazem. Některé jsou ale využitelné i v letních měsících, a to v případě, že mají rolovatelnou/snímatelnou teplou vrstvu a pod ní síťku, přes kterou bude cirkulovat vzduch.
Nánožníky se ke korbám připínají několika způsoby. Záleží na konkrétním modelu:
K usnadnění přenášení hluboké korby slouží madla, která mají kočárky zabudovaná ve stříšce nebo ve středové části. Pokud ale je v korbičce miminko, nepřenášejte ji jen držením madla, a to z bezpečnostních důvodů.
Příklad kočárku s madlem umístěným ve středové části
Příklad kočárku s madlem umístěným ve stříšce
Korbu je nutné z podvozku sundat a opět ji nasadit při každém skládání kočárku, proto se zaměřte i na to, jakým způsobem se korbička na podvozek připevňuje. Čím jednodušší tento systém bude, tím lépe, zvláště když budete kočárek skládat například do auta.
Obvykle lze korbičky na konstrukci nasadit přímo, tedy bez adaptérů, ale existují typy, kde adaptéry potřebujete (například Thule Urban Glide 2). Záleží také na tom, zda budete kupovat zvlášť hlubokou korbičku a zvlášť podvozek, protože někteří rodiče kombinují například dva typy nebo dvě značky kočárků dohromady.
Dalším druhem adaptérů jsou tzv. zvyšovací adaptéry. Ty volí hlavně vysocí rodiče nebo páry, kde je jeden z partnerů vyšší. U kočárku s korbou posazenou příliš nízko by se totiž vysoký rodič musel ohýbat, což by rozhodně neprospělo zdraví jeho páteře.
Většinu korbiček lze nasadit pouze jedním směrem – miminko je pak čelem k tomu, kdo tlačí kočárek. Některé typy kočárků ovšem umožňují jejich otočení (tzv. obousměrné). Nicméně, z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje mít korbičku směrem od sebe, protože na dítě nevidíte, což je při malém miminku opravdu nebezpečné.
Některé kočárky mají podvozky odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové podvozky (tedy ALU) s tlumičem nárazů, který eliminuje vibrace a nerovnosti terénu.
Právě od podvozku se odvíjí:
Součástí podvozku může být také odpružení, přičemž na některých kočárcích si ho dokonce můžete přizpůsobovat dle vlastních potřeb. Nastavuje se u kol, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém se bude kočárek pohybovat. Většina kočárků má odpružení na přední i zadní nápravě.
Druhy odpružení:
Brzda
Brzdy jsou bezpečnostním a praktickým prvkem, díky kterému můžete kočárek rychle zastavit, přibrzdit či zaparkovat tak, aby zůstal stát na místě.
Typy brzd:
Rukojeť na kočárku může být pevná, což znamená, že nelze výškově nastavit. Toto řešení není moc praktické, protože na procházku s kočárkem může jít maminka, mnohem vyšší tatínek nebo nižší prarodiče a jedna výška nebude vyhovovat všem.
Dalším typem je nastavitelná rukojeť. Tu rozdělujeme na kloubovou a teleskopickou. Kloubová rukojeť kočárku se ovládá tlačítky, teleskopická se výškově nastaví stisknutím tlačítka a zároveň potažením rukojeti směrem k sobě. U teleskopické se tedy nenastavuje pouze výška, ale také vzdálenost od kočárku. Tento typ rukojeti je vhodný zejména pro vyšší rodiče, aby jim nepřekážela zadní osa kol.
Příklad kočárku s kloubovou rukojetí
Příklad kočárku s teleskopickou rukojetí
Obecně platí, že čím má kočárek větší kola, tím snáze zvládne nerovnosti. Z tohoto důvodu disponují většími koly právě kočárky určené do terénu. Do města postačí i ty menší.
Vlastností, kterých je třeba si všímat, je však více:
Čtyři kola zatím zůstávají klasikou, pozornost si získávají i tzv. tříkolky – tedy kočárky se třemi koly.
Velmi zjednodušeně řečeno: s tříkolkou se snáze manipuluje, ale čtyřkolka vám zajistí o něco lepší stabilitu. Tříkolky jsou díky dobrým jízdním vlastnostem vhodnou volbou pro aktivní rodiče, kteří s kočárkem budou sportovat (běhat nebo jezdit na kolečkových bruslích).
Největší rozdíl je ve způsobu nájezdu na obrubník nebo šikmý chodník. Když máte čtyřkolový kočárek, zvládnete to přes přední kola, ale u tříkolky na to musíte jít jinak – nejprve vyjet zadními koly. Druhou možností je najet na chodník předním kolem, zadními dojet až k obrubníku a dotknout se ho. Teprve potom lze zadní kola zvednout, protože jinak by byla stabilita pouze na jednom kolečku, takže by hrozilo převrácení kočárku.
I když to zní trochu děsivě, není třeba se kočárků se třemi koly bát. Důležité je naučit se s nimi správně manipulovat. Pro lepší stabilitu je pak u tříkolek podstatný rozchod (rozestup) zadních kol, který by měl být dostatečný. Nejde však o konkrétní číslo, protože rozchod musí jít ruku v ruce s těžištěm kočárku. Například kočárek Thule Urban Glide 2 má rozchod 69 cm a TFK Mono 58 cm, přičemž stabilní jsou oba, protože mají níže položené těžiště správně zkombinované právě s rozchodem zadních kol.
nullHluboké korbičky se často prodávají v kombinacích, dokonce by se dalo říct, že se prodávají převážně v kombinacích a koupě samostatného hlubokého kočárku je méně častá.
Na trhu jsou dostupné tzv. dvojkombinace nebo trojkombinace.
Dvojkombinace (2v1) obvykle obsahuje:
Některé obchody však nabízejí různé vlastní zvýhodněné nabídky „2v1“, a proto můžete pod názvem dvojkombinace nalézt například i kombinaci podvozku, hluboké korby a autosedačky (vajíčka), nebo kombinaci podvozku, sportovní sedačky a autosedačky (vajíčka). Klasikou ale určitě zůstává podvozek + hluboká korba + sportovní sedačka.
nullTradiční trojkombinace (3v1) kromě podvozku, hluboké vaničky a sportovní sedačky obsahuje ještě autosedačku (vajíčko).
Podstatnou položkou, na níž je nutné při koupi kočárku dbát, je samozřejmě bezpečnost. Potvrzuje ji označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-2 (943412), díky čemuž víme, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy. Tato norma je platná od 1.6.2019, přičemž stará norma ČSN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.
Pro zajímavost: Změnou prošlo testování kočárku se zaměřením na nosnost. Nosnost sedáku se totiž už netestuje pro zátěž o hmotnosti 15 kg, ale nově se testuje až pro 22 kg. Souvisí to se skutečností, že děti jsou stále větší a těžší. Pokud je dnes průměrná hmotnost novorozence 3 500 gramů, před deseti lety to bylo zhruba o 200 gramů méně.
Kočárek musí při testování splňovat několik požadavků. Ty nejdůležitější z nich vám zaručí, že:
Kočárek při testu musí projít také kontrolou parkovacích brzd, stability a struktury konstrukce, odolnosti a váhy a také kontrolou stability a pevnosti kol.
Pro upřesnění na závěr, modely kočárků, které se začaly vyrábět v období platnosti staré normy, nemusí podléhat nové normě. Tu musí splňovat až jejich mladší nástupci.
Pokud se rozhodnete pro kočárek z bazaru, zjistěte všechny potřebné informace. Doporučujeme také zvolit osobní předání a platbu na místě. Díky tomu si totiž kočárek můžete dobře prohlédnout a vyzkoušet jízdu, skládání a nastavení. Získáváte tak samozřejmě také možnost si koupi ihned rozmyslet.
Na co se prodávajícího ptát?
Některá miminka jsou zvědavá, a tak se v hlubokém kočárku začnou nudit dříve, než se naučí sedět. V takovém případě mohou do pokračovacího kočárku, jehož zádovou opěrku lze sklopit do úplného lehu. Sporťák ale bude pro takové malé dítě příliš otevřený, proto je třeba ho vybavit novorozeneckou vložkou/podložkou. Ta vnitřní prostor zútulní a ještě více vyrovná leh.
Kočárková poradkyně Modrého koníka doporučuje například univerzální ergonomickou Babymoov CosyMorpho podložku. Je vyrobena z jemné prodyšné tkaniny a byla speciálně vyvinuta pro zajištění optimálního komfortu novorozenců v každém prostředí. Vhodná je pro použití pro děti od narození do 6 měsíců. Můžete ji využít v kočárku, vajíčku, houpačce, lehátku nebo jen tak jako podložku pro pohodlný spánek.
Jak vybrat kočárek?
Vybrat kočárek není snadný úkol. Na trhu je velké množství kombinovaných, sportovních, terénních, ale i kočárků typu golfky. Některé jsou skladné a lehké, jiné zase těžší, zato projedou téměř jakýkoliv terén. Pojďte se s námi podívat, jak vybrat kočárek, který potřebujete.
Foto-zdroj: Pixabay.com.
S růstem a vývojem dítěte se mění jeho potřeby. Při výběru kočárku je proto zásadním parametrem věk.
Prvním kočárkem v životě miminka bývá tzv. hluboký kočárek nebo kočárek s hlubokou korbou, který je přizpůsobený potřebám těch nejmenších dětí. Hluboká korbička totiž umožňuje ležení ve zcela rovné poloze, což je pro novorozence jediná přijatelná možnost.
Druhým typem, do kterého děti během jednoho roku dorůstají, je sportovní varianta kočárku – tzv. sporťák. Nedejte se však jeho názvem zmást. Mezi sportovním kočárkem a kočárkem určeným ke sportu je velký rozdíl. Slovním spojením sportovní kočárek označujeme pokračovací kočárek (a tedy kočárek, kterým nahradíme hluboký) a nemusí mít se sportem nic společného.
Foto-zdroj: Ondalek.cz.
Třetími v pořadí bývají tzv. golfky, i když ne všichni rodiče po nich sáhnou, někteří zůstanou věrni sportovnímu kočárku i nadále (a někteří si pořídí oba typy).
nullZcela samostatnou skupinu tvoří dvojkočárky, tedy kočárky určené pro dvojčata nebo pro sourozence s nízkým věkovým rozdílem. Speciální kategorií jsou také kočárky na cestování, které představují skvělou volbu právě díky své nízké hmotnosti a malým rozměrům.
Neméně důležitými parametry při výběru kočárku by měly být také jeho jízdní vlastnosti, hmotnost, rozměry, počet kol apod., na základě čehož kočárky rozdělujeme na tzv.:
Sportovní, hluboký, golfky... Kterým začít? Do jakého věku je vhodný a kdy jej vyměnit za jiný typ? Jak správně vybrat kočárek podle věku dítěte a našich požadavků?
1. Hluboký kočárek
Hluboký kočárek je určený od narození do přibližně 6 až 12 měsíců věku dítěte, případně do doby, než si samostatně sedne nebo bude chtít vidět kolem sebe.
Skládá se z konstrukce a hluboké korby. Korba by měla být dostatečně prostorná, aby se do ní děťátko vešlo pohodlně i se zimním fusakem, případně i tehdy, když trochu povyroste, ale stále nesedí a není připraveno na pokračovací kočárek. Dále by měla disponovat kvalitní matrací a prodlužovací stříškou, která slouží jako ochrana před sluncem a špatným počasím.
Některé korbičky jsou vybaveny polohováním opěrky hlavičky děťátka, což je výborným pomocníkem v případech, kdy má (nebo bude mít) váš drobek reflux. Praktickou věcí je také madlo nebo úchyt na stříšce korby, díky kterým ji snadno přenesete. Bonusem mohou být i malé nožičky zespodu, protože se nezašpiní, pokud byste ji potřebovali položit na zem.
nullHluboký kočárek může být součástí setů, kterým se říká dvojkombinace a trojkombinace (viz níže).
Foto-zdroj: Pexels.com.
2. Sportovní kočárek, neboli sporťák
Sportovní kočárek začínáme využívat v období, kdy je děťátko schopno samo sedět a začíná ho zajímat dění kolem (cca v 6 až 12 měsících). Sedačku je proto možné polohovat do lehu, polosedu a sedu, takže si malý pasažér může podle potřeby pospat nebo pohodlně sledovat, co se kde děje.
Kočárek se skládá z konstrukce a sportovní sedačky, kterou lze většinou nasadit na konstrukci dvěma způsoby: ve směru jízdy kočárku, aby dítě vidělo před sebe na cestu; v protisměru jízdy, aby vidělo na osobu, která ho veze. Tato vlastnost je praktická i v případě, že na vašeho prcka ve směru jízdy svítí slunce nebo na něj fouká silný vítr. Otočením sedačky problém hravě vyřešíte. Nicméně je nutné zdůraznit, že tuto možnost nemají všechny sportovní kočárky, proto, pokud je to pro vás důležité, si to před koupí nejprve ověřte.
Jelikož si i dítě, které už dokáže samostatně sedět, v kočárku rádo pospí, mělo by mít možnost pohodlně si lehnout. Některé kočárky umožňují kromě polohování zadní opěrky také polohování opěrky nohou, díky čemuž má mrňous více prostoru a pohodlí. Poloha zadní opěrky lze nastavit několika způsoby, a to páčkou na zadní straně opěrky, pomocí tlačítek na bočních stranách opěrky nebo pásem. Všechny tři způsoby jsou opravdu jednoduché a je jen na vás, který se vám zdá nejpraktičtější.
Zajímavým tématem je u sportovních kočárků i naprostý leh. Ten totiž není standardem a ne každý kočárek ho umožňuje. Například u sportovních kočárků známe také tzv. korýtkový typ sezení (neboli kolébku), který se v poslední době těší stále větší oblibě. Kočárky, které mají tento typ sezení, jsou většinou designově přitažlivé, sportovní sedačka má nižší hmotnost a můžete ji otočit tak, že ji zvednete i s dítětem. Navíc pokrčené nohy napomáhají předejít bolestem bříška. Nevýhoda tedy spočívá v tom, že sedačku nelze nastavit do úplného lehu, dítě se proto nemůže například otočit na bříško a v této poloze usnout. Kočárky s tímto sezením mají obvykle jen tři fixní polohy a při polohování se sklápí celá sedačka (ne opěrka samostatně) na úplný sed, polosed/pololeh a leh.
Mimochodem pod tento typ kočárku (kromě jiných) patří jako podskupina již zmíněné kočárky na sport. Ty ocení zejména aktivní rodiče, kteří rádi běhají nebo bruslí na kolečkových bruslích. Tyto kočárky díky svým vlastnostem také výborně zvládají náročnější terén.
3. Golfky neboli golfový kočárek
Golfky jsou pro vás to pravé v případě, že potřebujete opravdu lehký a praktický kočárek na dovolenou, na cestování letadlem nebo na procházky, během kterých už dítě zvládne velkou část cesty po vlastních. Zjednodušeně řečeno: je to kočárek pro odrostlejší děti, které chodí, ale sem tam se ještě potřebují povozit.
A proč tento název? Tradiční golfové kočárky mívají oddělené rukojeti a po složení připomínají vak na golfové hole. V minulosti byl tento typ kočárku oblíbený pro svoji skladnost a nízkou hmotnost. Dnes mu konkurují mnohé lehké či cestovní sportovní kočárky, které disponují spojenou rukojetí a jsou tím pádem praktičtější, protože je můžete ovládat jednou rukou.
4. Dvojkočárek (sourozenecký kočárek)
Tento typ kočárku se skládá z jedné konstrukce a dvou sedaček, které jsou umístěny vedle sebe nebo za sebou (tzv. tandem). Sedačky lze kombinovat podle věku dětí, takže můžete použít dvě hluboké korbičky zároveň nebo zkombinovat hlubokou korbu a sportovní sedačku či použít dvě sportovní sedačky najednou.
Z mnoha dvojkočárků lze vytvořit i klasický – jednomístný kočárek, což je ideální pro rodiče různě starých dětí, u kterých se bude jedno z nich v kočárku určitě vozit déle.
5. Kočárek na cestování
Kočárky na cestování jsou vyrobené tak, aby měly co nejpraktičtější vlastnosti. To v případě cestování znamená hlavně nízkou hmotnost a malé rozměry. Některé z nich díky tomu letecké společnosti uznávají jako příruční zavazadlo, takže si je můžete vzít s sebou na palubu letadla (vždy si ale zkontrolujte přepravní podmínky konkrétní společnosti, se níž cestujete). V úložném prostoru auta a autobusu zase zaberou málo místa a ve vlaku se s nimi manipuluje opravdu snadno.
Hluboký kočárek, sportovní kočárek či autosedačku si zakoupíte zvlášť, ale můžete sáhnout i po soupravě „všeho v jednom balení”. Na výběr máte tzn. dvojkombinaci nebo trojkombinaci.
Dvojkombinace (2v1) obvykle obsahuje:
Některé obchody s kočárky však nabízí také vlastní dvojkombinace, v nichž je podvozek, hluboká korba a autosedačka – vajíčko; nebo podvozek, sportovní korba a autosedačka – vajíčko.
nullTrojkombinace (3v1) obsahuje:
Pokud plánujete na podvozek kočárku připevňovat autosedačku, což je praktické například při ježdění autem na nákupy, máte dvě možnosti. Buď si zakoupíte autosedačku, která je přímo kompatibilní s vaším kočárkem, nebo si budete muset k autosedačce a kočárku dokoupit adaptéry. Nechce-li se vám tyto položky řešit zvlášť, můžete sáhnout právě po trojkombinaci, která kromě hluboké korby a sportovní části obsahuje právě i kompatibilní autosedačku (tzv. vajíčko – autosedačka od 0 do 13 kg).
Při koupi 3v1 si ovšem dejte pozor právě na autosedačku. Ve snaze nabídnout trojkombinaci v dobré ceně nemusí být autosedačka z těch nejkvalitnějších.
aneb otázky, na které byste měli znát odpověď
Už dávno neplatí, že na trhu je jen pár kousků, které se od sebe příliš neliší. Naopak. Výběr je široký a jednotlivé druhy kočárků nabízí kombinace různých vlastností. Na rodičích tak je, aby si uvědomili, co od kočárku očekávají. Odpovědět by si proto měli na tyto otázky:
Foto-zdroj: Pixabay.com.
Kromě designu si určitě dobře prohlédněte následující části a parametry kočárku.
1. Kola kočárku
Terén | Sport | Vesnice | Město | Cestovní |
---|---|---|---|---|
Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy | Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy | Nafukovací, nenafukovací plněná, z tvrzené gumy, pěnová | Pěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy | Pěnová, umělohmotná, z tvrzené gumy |
Pevná, otočná s aretací | Pevná, otočná s aretácí | Otočná s aretací | Otočná s aretací | Otočná s aretací |
Odpružená všechna | Odpružená všechna, zadní | Odpružená všechna, zadní | Odpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení | Odpružená - všechna, přední, zadní nebo bez odpružení |
⌀>30–40 cm | ⌀>30-40 cm | ⌀>25 cm | ⌀>20 cm | ⌀>15 cm |
2. Rukojeť
Rukojeť kočárku může být napevno, pak ji nelze výškově nastavit, což není právě praktické, a to zvláště v případě, kdy mají rodiče rozdílnou výšku. Dalším typem jsou rukojeti nastavitelné, u nichž rozlišujeme kloubovou a teleskopickou.
3. Konstrukce kočárku
Právě od něj se odráží:
Některé kočárky mají konstrukce odlehčené, nejčastěji to bývají hliníkové – tedy ALU, s tlumičem nárazů, který eliminuje vibrace a nerovnosti terénu.
Součástí konstrukce může být odpružení, přičemž některé jde dokonce přizpůsobit vlastním potřebám. Nastavuje se u kol, a to podle váhy dítěte nebo kvality povrchu, po kterém pojedete – díky tomu se zlepší jízdní vlastnosti. Většina kočárků má odpružení na přední a zadní nápravě.
Druhy odpružení jsou:
4. Brzdy
Brzdy jsou už samozřejmým vybavením kočárku, protože jde nejen o praktický, ale také bezpečnostní prvek.
Typy brzd:
5. Skládání kočárku
V případě, že chceme sundat hluboký kočárek, je třeba korbu od podvozku zcela odpojit a odložit ji samostatně. V tomto mají obrovskou výhodu právě sportovní kočárky. Většina se totiž dá složit „pohromadě“ – konstrukce společně se sedačkou. Ušetří to nejen čas, ale také místo, protože kočárek má po složení mnohem praktičtější rozměry.
Některé kočárky se dokonce dají složit jednou rukou (což se může hodit při častých přesunech autem), jiné po složení zůstanou přímo stát, takže je můžete kamkoli postavit a neušpiní se.
Tip: Při koupi se vždy ujistěte, že se vám kočárek ve složeném stavu vejde do kufru auta.
6. Nosnost kočárku
Pod nosností kočárku se většinou rozumí maximální zatížení sedačky váhou dítěte. Obvykle je to 15 kg hmotnosti dítěte, ale existují také kočárky, kde je to 22 kg a více.
Nicméně prodejce nebo výrobce může při prodeji uvádět i údaj Celková nosnost kočárku, do které se počítá i nosnost nákupního košíku a případných kapes či organizérů. Proto se při nákupu kočárku ujistěte, že si s prodejcem dobře rozumíte.
7. Hmotnost kočárku
Na hmotnosti kočárku ve velké míře závisí, jak s ním půjde manipulovat (ovládat ho) při jízdě, při skládání, zvedání, při jízdě v terénu, při tlačení do kopce atp.
Kočárky do terénu bývají těžší, protože mají díky větší hmotnosti lepší stabilitu. Kočárky do města jsou účelově lehčí kvůli snazší manipulaci. Mezi nejlehčí kočárky zaručeně patří golfky a cestovní sportovní kočárky.
8. Stříška kočárku
Stříška (ať už na hluboké korbě nebo na sportovní sedačce) je u většiny kočárků rozepínatelná, jinými slovy „prodlužovací”. U stříšky určitě platí: Čím delší, tím lepší. A to nejen kvůli slunci, delší stříška miminko lépe ochrání i před větrem a mrholením. Některé stříšky jsou navíc voděodolné nebo mají dokonce ochranný faktor proti slunečnímu záření (SPF 50+), což se zejména v létě výborně hodí.
Důležitým parametrem je také možnost odvětrávání. Stříška hluboké korbičky a sportovního sedáku se navzájem mírně liší.
Stříška hluboké korby
Většina stříšek má tzv. ventilační síťku určenou k proudění vzduchu. Je zabudována přímo ve stříšce a „otevřete” ji pomocí klasického zipu (čím tedy většinou i prodloužíte stříšku). Síťka může být po rozepnutí překryta odklápěcí látkou.
Foto-zdroj: tutis.lt.
Nicméně, není to pravidlem. Některé kočárky to mají nastavené jinak a odkrytí síťky stříšku neprodlouží.
Novější typy hlubokých korbiček mají na boku kočárku i tzv. panoramatické okno, které rovněž slouží k cirkulaci vzduchu a zároveň poskytuje dítěti kontakt s okolním světem.
Stříška sportovní sedačky
Oproti korbě obvykle mívá „navíc“ tzv. náhledové okénko, které může být překryto odklápěcí látkou nebo schováno v zipové prodlužovací části kočárku. Využijete ho především v případech, kdy budete mít sportovní sedačku nasazenou ve směru jízdy kočárku, přes okénko pohodlně zkontrolujete, co se v kočárku děje.
Skrze náhledové okénko vidíte, co dítko v kočárku dělá. Foto-zdroj: x-lander.com.
Pokud je okénko zároveň celosíťkové, může se také využít jako zdroj proudění vzduchu. Tato okénka se nejčastěji otevírají a zavírají pomocí magnetů, zapínáním na knoflík nebo pomocí suchých zipů. Nicméně ani toto není pravidlem a náhledové okénko může být neprodyšné. Cirkulace vzduchu je v tomto případě zajištěna jinak, a to ve většinou ventilační síťkou skrytou v zipu prodlužovací části.
Foto-zdroj: tutis.lt.
9. Úložný prostor
Úložný prostor kočárkem zajišťuje hlavně košík (nebo nákupní košík), který je umístěný na konstrukci pod korbičkou nebo sportovní sedačkou. Může být zcela otevřený nebo uzavíratelný. V každém případě, tento košík není primárně určen k převážení velmi těžkého nákupu a každý má svoji maximální nosnost, která by neměla být překročena – na což je třeba dbát, protože při viditelném poškození košíku by mohl být problém s reklamací.
Mnohé kočárky mají v základní výbavě také tašku na kočárek, do které se ukládají přebalovací potřeby, případně je k dokoupení zvlášť. Připevňuje se na rukojeť, jde kdykoliv sundat, a pokud má popruh na rameno, tak i pohodlně přenášet.
10. Příslušenství ke kočárku
Některé druhy příslušenství jsou přímo součástí výbavy kočárků. Nejčastěji: pláštěnka, moskytiéra, madlo před dítě, adaptéry na autosedačku, držák nápojů, nánožník, přebalovací taška na kočárek. Nebývá to však podmínkou.
Z příslušenství, které lze dále dokoupit, to je: stupátko pro sourozence, slunečník, jídelní pultík, držák na mobil, fusak, deka a podložka do sportovního sedáku.
Velmi důležitou položkou, na kterou je nutné při koupi kočárku dbát, je samozřejmě bezpečnost. Tu potvrzuje označení s odkazem na normu ČSN EN 1888-2 (943412), díky čemuž víme, že kočárek vyhovuje požadavkům evropské normy. Tato norma je platná od 1.6.2019, přičemž stará norma ČSN EN 1888: 2012 (94 3008) platila do 31.12.2019.
Pro zajímavost: Změnou prošlo testování kočárku se zaměřením na nosnost. Už se netestuje nosnost sedáku pro dítě o hmotnosti 15 kg, ale nově se testuje až na 22 kg. Souvisí to se skutečností, že děti jsou stále větší a těžší. Pokud je dnes průměrná hmotnost novorozence 3 500 gramů, před deseti lety to bylo zhruba o 200 gramů méně.
Kočárek musí při testování splňovat několik požadavků a nejdůležitější z nich vám zaručí, že:
Kočárek při testu musí projít také kontrolou parkovacích brzd, stability a struktury konstrukce, odolnosti a váhy a také kontrolou stability a pevnosti kol.
Pro upřesnění na závěr, modely kočárků, které se začaly vyrábět v období platnosti staré normy, nemusí podléhat nové normě. Tu musí splňovat až jejich mladší nástupci.
Pokud se rozhodnete pořizovat kočárek z druhé ruky, buďte při výběru opravdu pečliví. Doporučujeme zvolit osobní předání, kdy si ho vyzvednete a zaplatíte na místě. Díky tomu si totiž kočárek můžete dobře prohlédnou i vyzkoušet jízdu, skládání a různá nastavení, případně si koupi rozmyslet.
Na co se prodávajícího ptát?