6-týždňovú dcérku chcem iba dojčiť. Ako zvýšim tvorbu materského mlieka?

Zodpovedané
5. apr 2024

Dobrý deň,

dcérka má 6 týždňov a po každom prebudení ju dojčím. Avšak mliečka nemám dostatok, tak som nútená ju dokrmovať umelým mliekom. Párkrát do dňa sa snažím odsávať, aby som zvýšila objem mliečka. Po dojčení odsajem ešte cca 30 - 50 ml mlieka. To si odkladám do chladničky a dokrmujem hlavne v noci. Dojčím cca každé 3 - 4 hodiny.

Ako dosiahnem kŕmenie len materským mliekom?

Čo by mi pomohlo k tvorbe mlieka?

Každý deň pijem čaj pre dojčiace ženy, Vineu a šťavu pre dojčiace ženy. Snažím sa jesť veľa zeleniny a ovocia, zdravšie potraviny a pijem veľa vody.

Ešte mám jednu otázku. Maličká sa mi pri dojčení zakuckáva, zbehne jej mliečko, ale odkašle si a je to v poriadku. No už trikrát sa mi stalo, že sa mi začala dusiť. Vždy ju zdvihnem na rameno a do pár sekúnd začne dýchať. Dcérka je veľmi pahltná a veľakrát rýchlo papá. Kým jej ide mliečko "prúdom" je spokojná, no keď jej ide menej, už je nervózna a hnevá sa, škrábe a točí hlavou. Polohu pri dojčení praktizujem spredu, keďže mám menšie prsia, je pre mňa aj malú najpohodlnejšia.

Kde robím chybu a čo by som mohla zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv by som potrebovala vedieť, prečo myslíte, že nemáte dostatok mlieka. Z Vašej správy vnímam, že sa bábätko dojčí, hltá, mlieko jej tečie, až sa zakucká. Prečo teda myslíte, že nie je mlieka dosť? Bez dokrmu by nepribúdala na váhe? Po dojčení je hladná?

Pokiaľ máte po dojčení pocit, že má stále hlad, dojčite ďalej. Striedajte prsia pri každom dojčení. Keď (ako píšete) prestane silný tok, vystriedajte, pokojne aj niekoľkokrát za dojčenia.

3 - 4 hodiny medzi dojčením sú pomerne dlhé. Novorodeniatka sa dojčia pokojne aj po hodine, alebo po dvoch. Dlhé intervaly môžu spôsobiť pokles laktácie.

Vitamíny, strava, nápoje, doplnky stravy – to všetko môžete. Je to podpora, ale nečakajte zázraky. Plne dojčiť zvládnete aj bez nich len treba dojčiť tak často a tak dlho ako bábo chce.

Odsávanie môže pomôcť laktáciu udržať, ale dlhodobo nestačí zvládnuť narastajúcu potrebu väčších dávok. Ako dieťa porastie, bude potrebovať stále viac mlieka. To docielite len dostatočným kontaktom a dojčením.

Pre nakopnutie laktácie je veľmi dobré predojčiť pár nocí, spať s bábätkom a dojčiť veľmi často v noci. Opäť stále striedať prsia pri jednom dojčení aj niekoľkokrát.

Ak dokrmujete, používate fľaštičku? Pokiaľ áno, je veľké riziko, že bábo sa časom nebude chcieť dojčiť a bude chcieť piť iba z fľaštičky. Dojčenie a sanie je veľmi rozdielne a dokrm fľaškou je pre dojčenie veľkým rizikom.

Pokiaľ je treba podať dokrm, odporúčam ideálne cievkou priamo pri dojčení (viď www.mamila.sk)

Čo sa týka polohy, odporúčam saciu polohu (viď www.mamila.sk), alebo aká Vám vyhovuje. Ideálne koža na kožu, teda bábätko len v plienke.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová