Bolestivé kojení v těhotenství. Dá se bolesti nějak předejít?

Zodpovězené
9. led 2019

Dobrý den,

kojím jedenácti měsíčního syna a zjistila jsem, že jsem znovu těhotná. Mám díky tomu citlivé bradavky, hlavně tedy levou. Když zrovna nekojím, je to v pořádku, ale když malého z toho prsu kojím, tak to celkem dost bolí. U druhého prsu ten problém nemám a dokud jsem nebyla těhotná, nebyl s kojením sebemenší problém. Je nějaká rada, jak té bolesti předejít? Nebo mám vydržet?

Děkuji za každou radu.

Dobrý den,

kojení v těhotenství a jeho průběh je velmi individuální. Některá maminka bez potíží kojí po celou dobu těhotenství a po porodu kojí tandemově, jiná kvůli bolesti musí odstavit, někdy se vlivem hormonů dítě samo odstaví úplně nebo dočasně a po porodu se i starší dítě ke kojení znovu vrátí.

Záleží na Vašem pocitu a vnímání bolesti, poslouchejte své tělo a podle toho kojte. Klidně preferujte zatím jen pravé prso. Dobrá zpráva je, že citlivost v takové míře bude patrně dočasná a kolem 2. trimestru se vše opět zlepší, před porodem se opět může citlivost zvýšit. Samozřejmě dbejte na správné přisátí, ale odhaduji, že u 11 měsíčního miminka je přisátí v pořádku. Zkuste různé polohy - například tu savčí, která by mohla být méně bolestivá.

Pokud to jen trochu půjde, neodstavovala bych, protože MM je pro Vaše miminko stále velmi důležitou složkou stravy.

Držím palce a přeji krásné tandemové kojení! 🙂

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová