Jak opravit kojení?

Zodpovězené
16. dub 2024

Dobrý den,

všimla jsem si, že syn (6 týdnů) se nesprávně přisává na prso a já bych to chtěla napravit. Narodil se císařem, s palečkem v pusince, rychle se mi spustilo mléko a i začal krásně pít. Pije dostatečně, je spokojený, hodně dudlavý. Nicméně jsem si všimla, že někdy "usrkne vzduch" a začala jsem pátrat.

Pohyb jazykem dělá správně, bradičkou hýbe, ale nemá ohrnuté rty ven, má je spíše shrnuté/zatatažené uvnitř a po pohybu bradičkou dolů lehce vycucne tváře. Přisuzovala jsem to zpočátku mým prsům, mám je velké a měkké, ale vzpomněla jsem si, že v porodnici měl problém, když se mi nalila prsa, protože jak má vtažené rty, tak se nemohl přisát. Už jsme zrušili jakoukoliv náhradu prsa, nedáváme dudlík, ačkoliv ho párkrát měl (na cestování, u doktora) a hlídáme palec. Je na prsu pořád, zkoušíme všechno možné, ale mám strašně blbá prsa, hodně se do nich boří a moc mu nemohu vyhrnout rty a napravovat to. Z jednoho prsa mám pocit, že pije správněji (méně usrkává vzduchu).

Kojím hlavně v savčí poloze, tam se přisává lépe, ale i přesto ten vzduch někdy usrkne. Nejvíc, když už není tolik hladový a poleví s hltáním. Hledala jsem na internetu, jak řešit zmatení dudlíkem, ale moc návodů jsem nenašla, jen, že člověk má přestat dudlík používat (bohužel jsme ho zavedli kvůli vyšetřování, aby se cítil více v pohodě, když s nim manipulovali, protože nám bylo řečeno, že když cucá palec, tak je to to samé a techniku kojení to nekazí) a většina zdrojů se zabývá tím, když dítě prso nechce vůbec nebo se nemůže vůbec přisát, což není náš případ - syn saje, přisává se, jen usrkává vzduch a někdy pustí (vypadá to, že nechtěně) prso, aby mohl sát jen bradavku.

Mohla byste mi prosím poradit, jak ho mám "naučit" ohrnout rty a nenásilně se přisát?
Děkuji.

K.

Dobrý den,

máte krásné, prospívající miminko, které se spokojeně kojí. Obávám se, že takto online nemohu "techniku" správně zmapovat a poradit. Může to být otázka nějaké drobnosti nebo se můžeme pokoušet postupně měnit více věcí. Také nemusí být problém vůbec v ničem. Za svou praxi jsem zažila nespočet zdánlivě "nesprávných" způsobů kojení a tyto děti se kojily dlouho a bez problémů. Naopak na pohled zcela "dokonalá" technika vedla k neprospívání a hledaly jsme důvody proč.

Co se týče dudlíku, opět znám mnoho dětí, které se kojí bez potíží a dudlík mají jako hračku, jako něco navíc. Bezpečně poznají rozdíl mezi prsem a dudlíkem a vědí, co chtějí. Doporučit jej nelze, je samozřejmě určitým rizikem a pokud jej používáte, pak s rozumem a rozmyslem. Pokud uvidíte, že po jeho vynechání je kojení lepší a naopak po zavedení se zhoršuje, je jasné, že dudlík vadí. Také v období růstových spurtů je velké riziko ho používat.

Moje doporučení je tedy nechat mimi se kojit jak chce, evidentě mu to zatím jde velmi dobře. Pokud chcete, obraťte se na dobrou LP v okolí a pozvěte ji na návštěvu. Myslím, že ale není důvod k panice.

Moc držím palce a gratuluji ke krásnému miminku a ke kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová