Jak zachráním kojení 7týdenního chlapce?

Zodpovězené
25. lis 2021

Dobrý den,

mám 7týdenního chlapečka, který ze začátku krásně přibíral. Teď už přibírá méně, nebo stojí na váze. Z porodnice jsme šli ze 3 120 g a dnes má 5 020 g.

Tři týdny vidím, že kojení není ok. Málo mléka, slabý tok a pomalý spouštěcí reflex. Malý je spáč, do kojení ho musím nutit. Dudlík má výjimečně, dokrmen zatím nebyl.

Spíme od narození spolu. V noci kojím 2-3x, ale mléka je už i v noci dost málo. Přisátí je podle mě ok i polohy při kojení. Nosím ho v nosiči, nabízím prs i každou hodinu.

Užívám Benedikt, Senovku 3x3, Moringu 1x1. Riccinus Communis CH5. Piji víc než obvykle. Mléko mi připadá vodnaté a mléka mám pořád měně.

Dost špatně to psychicky snáším, neboť chci moc kojit. Dočetla jsem se, že za to mohou i hormony. Měla jsem problém se zvýšeným testosteronem v minulosti, endometriózu a také PCOS.

U dcery se mi stalo totéž. Ve třech měsících jsem přešla už na výlučné odsávání a dokrmování mým mlékem přes láhev. Denně jsem odsála maximálně 800 ml, přibližně 8x po 100 ml denně. Víc mi nikdy nešlo.

Nyní ale nebude určitě čas na odsávání a všechno s tím spojené.

Co mi doporučujete?

Jak zachráním kojení?

Děkuji

Dobrý den,

přiznám se, že zatím nevidím důvod ani žádné znaky nějakých problémů. Průměrný váhový přírůstek cca 270 g/týden je více než skvělý. Barva mléka nic neznamená, může být od namodralého, přes bílou, smetanovou, až nažloutlou, jeho kvalita je vždy "top".

Z toho, co píšete, vnímám, že kojíte na požádání, společně spíte, nosíte, máte tedy dostatek vzájemného kontaktu. Nepíšete o spokojenosti miminka, ale předpokládám, že v normě. Nevidím ani důvod doplňků stravy či bylinek, nic nezkazí, ale kojení je otázkou nabídky a poptávky a samozřejmě kontaktu.

Pokud vnímáte úbytek mléka dle subjektivního pocitu nalitých prsou, pak ani to není zásadní. Některé ženy daný pocit nemají, mléko se navíc tvoří z velké části i během kojení. Ani množství odsátého mléka není ukazatelem. Jsou ženy, které neodsají téměř nic a přesto plně kojí a děti prospívají.

Zkuste méně "tlačit na pilu". Kojte, užívejte si miminko, nesnažte se vše stihnout, vše zařídit, vše zastat. Je to velká výsada moci být se svým miminkem a znamenat pro něj celý svět. Pokud by časem přesto nastal nějaký zásadní úbytek, vždy lze řešit např. dočasným dokrmem přes cévku apod. a můžete tak kojit i nadále.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová