Kojené 3 měsíční dítě odmítá prso, ale ze sací lahvičky pije. Jak se vrátit ke kojení?

Zodpovězené
24. led 2019

Hezký den,

dítě má 3,5 měsíců, lahvičku do svých 3 měsíců ani neviděl. Měl ji jen 2x, po 5 a 7 hodinách přes den, kdy plakal hlady a prso opakovaně nechtěl jsem ho nechtěla nechat řvát hlady, myslím, že by to udělalo víc škody a mohlo by ho pak bolet bříško. Navíc dudlík na lahvi je právě sací, aby vynaložil úsilí, aby to teklo, neteče to samo.

Dobrý den.

Bojkot má vždy své důvody, kterými může být fyzická i psychická bolest miminka. Ono ví, proč se nechce přisát, jen nám to neumí sdělit. Otázkou je, zda je miminko zdravé - nemá rýmu, zánět středního ucha? Nebolí ho přisátí a sání? Nemohou být na vině zoubky? Nejste po očkování? Vás kojení nebolí - bradavky nesvědí?

Pokud to můžeme vyloučit, pak dále k lahvičce. Zcela upřímně - má Vaše prso, když je nasáté v puse miminka tvar jako dudlík lahvičky? Jistě ne. Každé prso, každá bradavka je jiná a každá pusinka miminka je jiná. Prso je flexibilní a dokáže zcela vyplnit ústa miminka, které podtlakem a pohyby jazýčka na spodu prsu dokáže sát. Prso vyplní ústa miminka tak, jak je třeba. To žádná lahvička neudělá.

Jak se nyní vrátit ke kojení? Lahvičku úplně zrušte, pokud budete chtít dokrmit miminko, zkuste cévkou po prstu, nebo v tomto věku třeba pohárkem, hrnečkem s pítkem apod. Zahajte SOS kojení, což znamená kojit tak často, jak to jde. Zkuste hodně kojit v noci, miminka bývají povolnější 🙂, spěte s miminkem, noste jej v šátku na těle. Berte to tak, že byste měla podobný problém před 500 lety, kdy žádné lahvičky nebyly. Muselo by to jít jinak.

Bojkot je velmi náročné období, velmi držím palce, ať to zvládnete.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová