Mám odstavit 1,5letého syna od kojení najednou nebo postupně?

Zodpovězené
25. říj 2022

Dobrý den,

chtěla bych svého 1,5letého synka odstavit od kojení. Docela dobře papá a má pestrý jídelníček. Sní polévky, kaše, zeleninu, ovoce. Četla jsem si už Vaše rady tady v poradně na podobné otázky a vyšlo mi z toho, že prostě mlíčko nedat a pevně se toho držet. Mám však pár doplňujících otázek. Synka kojím už jen během usínání na polední spánek, po půlhodině se vzbudí, znovu ho kojím. Stejně tak, když vstane, pak večer při usínání a 3-4krát v noci. S večerním usínáním by mi uměl pomoci manžel, na oběd však ne.

Zrušit večerní kojení při usínání nejprve s pomocí manžela nebo všechna kojení před usínáním odstavit najednou?

Mám si prsa něčím natírat (octem, pepřem)?

Pokud zruším mléko na usínání, dát ho ještě během spánku (v noci) nebo už vůbec ne?

Mám mu nabízet místo mateřského mléka vodu nebo kravské mléko?

Máte nějaké tipy kromě mazlení a vysvětlování, co může pomoci při odstavení, když nemá dudlík ani "mazlíky"?

Děkuji

Dobrý den,

na co se ptáte, nemá jednoznačnou odpověď. Některé maminky nejprve odstaví přes den, ale v noci kojí do samoodstavení, jiné naopak v noci a přes den kojí. Je to čistě na Vás. Důležité je, jak se synek je schopen vyrovnat s frustrací a diskomfortem. Často se děti upnou k nějakému plyšákovi, nebo začnou cucat palec, zkrátka hledají způsob, jak se zklidnit a vypnout, hledají bezpečí v něčem jiném, než v kojení.

Také je fajn, když jste při vysvětlování pozitivní, vysvětlíte, jednoduše, jasně a stručně.
Prsa, pokud se nalijí, odsajte, nebo ručně odstříkejte do úlevy, ne více a poté chlaďte. Laktaci snižuje mátový a šalvějový čaj.

Pokud má dítě zavedenu zdravou pestrou stravu, není třeba MM ničím nahrazovat, jen dbejte, aby mělo dostatek bílkovin a vitamínů.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová