Jak postupovat, když chci 1,5letého syna odstavit od kojení?

Zodpovězené
23. zář 2022

Dobrý den,

mám 1,5letého syna, kterého chci odstavit od kojení, protože je to stále velmi intenzivní kojení během dne i během noci. Normální jídlo moc nechce a stále se pláčem dožaduje kojení.

Dudlík nikdy nepoužívá a mléko z láhve mi naprosto nechce pít. Začali se mu však dost výrazně kazit zoubky, nesnáší čištění.

Jak bych měla postupovat, abych přestala kojit?

Chci, aby to bylo co nejméně „bolestivé“ pro syna. Nechci, aby se mu zoubky úplně pokazily.

Děkuji

Dobrý den,

začnu postupně zmiňovat Vaše důvody odstavení:
1) Je důležité si uvědomit, že když se přestane kojit, neznamená to, že začne jíst.
2) MM není důvodem kazení zoubků, naopak, MM obsahuje bakterie, které pomáhají zamezit vzniku kazů. Naopak UM je velkým rizikem pro kazení zoubků, zvláště ve chvíli, kdy ještě není zavedena pravidelná zubní hygiena
3) Intenzivní kojení během dne a noci a odmítání příkrmů - mám velmi častou zkušenost, že důvodm odstavení bývá tento problém a odstavením se zpravidla nevyřeší. Jde spíš o takový malý boj mezi dítětem a maminkou a jejich představou vzájemné komunikace. Často jde o první konflikty - dítě chce kojit, využívá všechny své možnosti - od pláče, vzteku, ale někdy i bití, maminka prožívá frustraci, vztek, cítí výčitky a oba jsou nakonec nešťastní.

Zkuste to takto - nejprve si sama sedněte a zkuste si konkrétně popsat, jak by Vám kojení vyhovovalo - např. chci kojit jen během dne, chci kojit jen ráno a večer, chci kojit jen doma. Dejte dohromady tato svá pravidla, která by Vám vyhovovala. Poté začněte jedno z nich zavádět - laskavě, ale důslědně - např. tzv. kojení dohodou - dítě požádá a musí počkat, až maminka odsouhlasí. Vy nejprve kojení oddálíte - počkej, až umyju nádobí, až si sednu, teď mám práci. Samozřejmě musíte svému slibu dostát, aby dítě vidělo, že je na Vás spolehnutí - tedy až domyjete nádobí, posadíte se a zavoláte dítě, že teď už můžete. Když se vzteká, vzteká se, nedá se nic dělat. Dítě se naučí, že je třeba respektovat i potřeby jiných. Vy uznejte jeho emoce, je v pořádku, že se zlobíš, ale to pravidlo stále platí a já tě mám stále ráda, jen Tě nakojím o trochu později.
Jakmile se Vám podaří pravidla dodržovat, může být pro Vás kojení již opět příjemné a můžete kojit dál.

Pokud chcete odstavit, doporučuji spíš prostě se rozhodnout a další den už nedat. Bezbolestné to rozhodně nebude, bude pláč a vztek a všechny další způsoby, jak to změnit, ale VY nesmíte povolit, jinak v hlavičce miminka bude jen velký zmatek. Nebude mít jistotu, že pravidla platí, jednou mamka dá, jindy ne. Pak řekne, že už nikdy, ale nakonec povolí....

Moc držím palce, abyste našla správné rozhodnutí pro Vás oba.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová