Jak postupovat, když chci odstavit od kojení 12 měsíčního syna?

Zodpovězené
24. zář 2019

Dobrý den,

můj 12 měsíční syn je kojen před denním spaním, večer a pětkrát přes noc. Postupně se mi však tvoří méně mléka. Malý je tak trochu líný potáhnout si mlíčko a na prsu se zlobí, když mu neteče mléko hned. Méně kojím a o to méně mléka se mi tvoří. Chtěla bych syna od kojení odstavit.

Jak mám postupovat?

Je třeba nahradit kojení kravským mlékem?

Co dělat v noci?

Za odpověď děkuji!

Dobrý den,

nepíšete, zda syn kojení odmítá, či naopak požaduje.

Možná jde jen o přechodnout fázi, kdy miminko hledá svůj nový rytmus a režim. U ročních dětí se kojení často omezí pouze např. na ranní a večerní kojopomazlení s mámou, záleží, jak dítě reaguje. Laktace se rytmu zpravidla přizpůsobí, dlouhodobě kojící maminky kojí např. jen 1x denně.

Jak postupovat - zkrátka už nekojte, zkuste místo kojení nabídnout jinou aktivitu či vodu. V noci to však bohužel velmi často nezabírá a děti vyžadují psychologické benefity kojení jako uklidnění, pomazlení, ovonění, oňuchání maminky a přitulení. Dodá jim to sebevědomí, vědomí, že svět je dobrý a není se čeho bát. Čekejte tedy velké protesty, na které nemám recept. Možná to však půjde dobře, nezbývá než vyzkoušet.

Nahradit MM nelze, je to nenahraditelný multivitamín v tomto věku zásadní pro tvorbu imunity. Samozřejmě můžete začít s UM nebo v tomto věku a pokud dítě snáší mléčné výrobky i kravským mlékem, či alternativními rostlinnými mléky. Je však téměř zbytečné nabízet místo kojení např. lahvičku, dítě nechce MM, chce kojení, chce mámu a jistotu.
Můžete zkusit kojení např. jen omezit, třeba dojde k tzv. samoodstavení, ačkoli nutno podotknout, že v tomto věku je na to ještě hodně brzy.

Držím palce, aby se Vám podařilo najít tu pro Vás a Vašeho syna nejlepší cestu.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová