Mohu pokračovat v kojení, když mi krvácí bradavka?

Zodpovězené
2. srp 2023

Dobrý den,

tento týden jsem dostala zánět prsou, mám doporučení kojit přes kloboučky. Jenže dnes, po 3 dnech, se mi objevila na bradavce krev.

Mohu pokračovat v kojení, nebo jen odsát?

Nejsem si jistá, zda mu bude stačit jen jeden prs.

Mám používat kloboučky nadále?

Je pravda, že kloboučky způsobují snížení tvorby mléka?

Děkuji

Dobrý den,

nevím, z jakého důvodu byly kloboučky doporučeny, ale měly by sloužit pouze v případě, že se miminko nedokáže přisát napřímo. Je tedy lepší kojit přes klobouček než vůbec. Pokud se miminko přisává i bez kloboučku doporučuji kojit bez kloboučku právě proto, že jejich dlouhodobé používání zpravidla snižuje laktaci.

Pokud jste kloboučky používala kvůli bolestivým bradavkám, je nejdříve třeba začít miminko správně přikládat, tedy na široce rozevřenou pusinku tak, aby bradavka nemohla být bolestivě poraněna dásničkami.

Samozřejmě bradavky mažte hojivou mastí např. Purelan, Weleda nebo kokosovým či mandlovým olejem. Lze také používat k hojení stříbrné kloboučky nebo hydrogelové náplasti.

Možná by bylo dobré kontaktovat v okolí dobrou LP, která Vám může v počátcích velmi pomoci.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová