Pestrá strava, přitom vše vadí. Co mi poradíte?

Zodpovězené
18. led 2020

Dobrý den,

moc Vás žádám o pomoc a radu ohledně výživy při kojení. Řeším to už od příchodu z porodnice, kde mi bylo řečeno, že vadí téměř jakákoliv zelenina, což byl pro mě trochu šok. Dodržovala jsem rajčata, květák a podobné agresivní potraviny. Ale jsem zeleninožrout a vůbec mi to nejde. Dále mi řekli, že mám jíst spoustu mléčných výrobků, že podporují tvorbu mléka. A tmavý chléb.
Na internetu jsem pak pátrala, dočetla jsem se spoustu sporných informací ohledně konzumace ořechů, zeleniny, pečiva. Náš malý, bohužel, velmi trpí na prdiky a koliky. Přijde mi, že ať sním cokoliv, je to špatně. Snažím se momentálně vynechávat hlavně mléčné výrobky na radu pediatričky.

Myslíte, že je to dobře?

Jsem vlastně jen na bramborách, rybě, masu, rýži, banánech a jablkách. Připadám si ale hrozně slabá, potřebuju živiny a zeleninu, ořechy, různá semínka atd.. Zároveň se ale bojím, abych neublížila prckovi ještě víc a všude čtu tak rozporuplné informace.
Prosím, udělejte mi v tom trochu jasno. Už začínám být lehce zoufalá🙂.

Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

opravdu netuším, kde jste dostala informaci, že veškerá zelenina je zakázána, ale jde o naprosto neprofesionální doporučení. Naopak. Kojící maminka může jíst naprosto vše - nicméně měla by jíst stravu zdravou, pestrou a vyváženou. Pokud se u miminka objeví potíže - prdíky, koliky, vyrážka, potíže se stolicí apod, může začít zkusit ze stravy vynechávat jednotlivé potraviny - tzv. eliminační dieta. Nejčastějším problémem opravdu bývá bílkovina kravského mléka. Není dokázáno, že prdiky a bolení bříška je způsobeno stravou matky. Jezte vše a zkuste vynechat to, co Vám instinktivně připadá podezřelé. Koliku zkuste řešit nejprve polohováním, nošením v šátku či nosítku a až ve finále medikací.
Ze zkušenosti - znám maminky, které jedí naprosto vše a miminko nemá potíže a naopak maminky, které nejedí skoro nic a miminko stejně pravidelně prdíky trpí. Dobrá zpráva je, že kolem 3. měsíce trávicí trakt dozraje natolik, že se potíže postupně zlepšují.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová