Problém s příbíráním miminka. Co byste, prosím, poradila? Je možné kojit dostatečně pouze z jednoho prsu?

Zodpovězené
1. črc 2020

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi poradila, nevíme už, co dělat.
Máme skoro 2měsíční miminko, již od porodnice je dost spavá, což jí zůstalo. U kojení usíná, nelze moc vzbudit, když se dostatečně nevyspinká, jí ještě o to méně, to je asi hlavní problém (asi i u tvorby mléka).
Máme problém s papáním. Na 6týdenní prohlídce jsme se dozvěděli, že nám malá přibrala pouze kolem 90 g (do té doby nám nic špatně nepřišlo, 7-8 plen počůraných měla, kakala také 1-2x denně, plně kojená). A to již spala 6-7h přes noc bez buzení v postýlce, zprvu po návratu z porodnice se nějakou dobu budila v noci na kojení a přibírala, ale jak začala spát přes noc, zpětně vidíme, že to šlo s váhou z kopce (přes den byla plně kojená, více však díky poranění pravé bradavky z levého prsa, v pravém doteď nemám tolik mlíčka, max. 30 ml, nenalívá se mi moc), spala 4-5h i ve dne, rozděleně. Dr. tedy řekla, že to bude nedostatkem mléka u mě (po vážení doma jsem zjistila, že mi z prsu odtáhne cca 30-40 ml po 2-3 hod.max., někdy jedla i po 10 minutách, ale málo), ať dáme dokrm UM. Za týden jsme naučili malou tedy na flaštičku a střídavě dávali flaštičkou moje odstříkané mléko a cca 3-4x denně UM.
Už teď vím, že to takto byla hloupost vynechávat úplně kojení přes den a odstříkávat. Kojili jsme jen přes celou noc plně, ale přibrala nám 220 g/týden (do délky měla v 7 týdnech o 5 cm navíc).
Nyní však, jak si na flaštičku zvykla, po vážení během dne jsem zjistila, že si bere už stejně z flašky jako předtím z prsa při plném kojení (30-40 ml max.), asi zlenivěla???
Od včera jsem tedy zkusila zpět najet na opětovné plné kojení celý den (navýšit laktaci, homeo, kojo čaje, více pít, kontakt s malou) + 2-3 x denně na radu místní LP dát dokrm bohužel flaškou (upřednostnit mé odstříkané mléko před UM, přes stříkačku nám to moc nešlo). Dnes po vážení si vzala malá však z prsa během dne při plném kojení pravidelně pouze 10-20-max. 30 ml cca po hodině, přičemž ráno hladová 70 ml z flašky a teď večer 40 ml z flašky...za 10 dní má nahoře 140 g, přičemž některé dny nepřibere nic, nebo má stejně jako den předtím :-/ (asi papání spotřebuje na "provoz"....

Jak z toho ven?

Rádi bychom, aby malá dostatečně nabírala a nestrádala, nechceme aby měla hlad, přesto se nějak nechci smířit s koncem kojení a chtěla bych bojovat!!!

Máte prosím pro nás nějakou radu? Už nevíme, co dělat ☹

Pomohl by třeba místo flašky suplementor? Přijme ho vůbec? Nebo jiná lepší rada?

Je možné kojit dostatečně pouze z jednoho prsu?

Nerada bych, aby se mi malá sama odstavila od prsa takto v brzkém věku kvůli dokrmu flaštičkou. Chci jí dát co nejdéle to nejlepší od sebe, co to půjde ☹.

Moc děkuju za brzkou odpověď!

Dobrý den,

z Vašeho emailu je vidět, jak Vás situace trápí a jak jste se během těchto 2 měsíců potýkala se spoustou menších či větších potíží.
Nejprve mi není zcela jasné, zda miminko dříve strádalo. Tak jak píšete, bylo to spokojené miminko, plně kojené, dostatečně čůralo, kakalo. Nevím, za jak dlouhou dobu přibralou "pouze" 90 g.
Druhou potíž vidím v dokrmu lahví, zvlátě v nějakém pravidelném režimu. Žádná LP by neměla doporučit pravidelný dokrm lahvičkou. Je dokázáno, že miminko si na tento způsob dokrmu zvykne a začne jen postupně preferovat před kojením. VŽDYCKY. Odnaučování je složité, ale jde to.
Dále ke spinkání - miminko spinká celou noc samo v postýlce? Pokud ano, velmi, velmi doporučuji společné spaní. Děti, pokud jsou v kontaktu s maminkou, cítí ji blízko, instinktivně se budí častěji a chtějí se kojit. To platí i pro denní kontakt - velmi doporučuji nošení v nosítku či šátku.
Kojení jako takové zkuste v savčí poloze kůže na kůži (www.prirozenekojeni.cz), možná bude zpočátku provázeno pláčem, tato poloha děti aktivizuje, zvyšuje instinktivnost a je pro miminko mnohem náročnější, než sání z lahve, kdy dítě pouze pasivně polyká. Jiná cesta však není.
Alespoň z počátku se ještě bez dokrmu neobejdete, nciméně doporučji dokrm cévkou přímo při kojení - viz www.infookojeni.net. Ponechání láhve je bohužel cesta k odstavení. Taktéž platí zcela vynechat dudlík.
Zkuste prostě nyní kojit, kojit a kojit, být co nejvíce s miminkem, aby cítilo Vaši blízkost, mělo přístup "ke zdroji".
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová