Růžové ohraničení bradavek. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
20. kvě 2020

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, už zhruba měsíc mám kolem levé bradavky takové růžové ohraničení, které ji lemuje a přesahuje přibližně do poloviny dvorce. Nijak mě to zatím neomezuje při kojení, pouze to někdy svědí a bradavky jsou trošku citlivější, hlavně při přisátí miminka, občas se na růžovém místě objeví bílé šupinky a bradavka je taková hrubější. Nyní se růžové zabarvení objevilo i trochu na pravé bradavce.

Mám 5měsíční dceru, která je plně kojená. Dívala jsem se jí i do pusinky kvůli moučnivce, ale žádný bílý povlak jsem nenašla.
Zatím jsem zkoušela mazat Bepanthenem, Purelanem, dělat obklady z výluhu z řepíku, také jsem si koupila chrániče na bradavky, které používám hlavně v noci kvůli lepšímu přístupu vzduchu k bradavce, ale nic nepomohlo, aby zrůžovění zmizelo.

Děkuji za radu, jak postupovat dále.

S pozdravem, Lucie.

Dobrý den,

Váš popis ukazuje na mírnou kvasinkovou infekci. Správně bradavky větráte, kvasinky nesnáší vlhké teplo. Místo Purelanu či Bepanthenu však zkuste Canesten nebo např. Citrovital. Kvasinky se mohou přenést na miminko, ale nemusí, takže moučnivka se u miminka opravdu objevit nemusí. Bradavky mazejte několikrát denně slabší vrstvou, před kojením nutno omýt. Úleva by měla přijít téměř hned, léčba se doporučuje cca týden podle trvání obtíží.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová