Ako liečiť zápchu u štvormesačného chlapčeka?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

môj štvormesačný synček začal mať z ničoho nič problém s kakaním. Stále tlačí a zvíja sa, až kričí. Nič z neho nevychádza. Vetry má raz za čas,
ale aj to zvyknú byť s bolesťou.

Dávam mu kvapky BioGaia, Sab Simplex a nezaberá to. Ani Espumisan L nepomohol. Možno sa mu len tie kŕče trochu zmiernili. So zápchou sme mali problém aj cca 3 mesiace dozadu, keď sme šli z materského mlieka na UM. Tiež nám nič nepomáhalo žiadne lieky. Pomohlo Až UM Nutrilon omneo comfort, ktoré pije doteraz. Toto prišlo tak z ničoho nič.

Dávku mlieka sme ani nezvyšovali. Jedine cez čo sa mu ide vykakať, tak je rektálna rúrka. Ale aj vtedy, keď tlačí, tak musí zo seba vydať veľkú silu, aby niečo vyšlo.

A ešte pomohlo, keď som mu dala ráno pred prvým papaním za lyžičku kompótovej šťavy. Potom sa ráno vykakal. Keď chce kakať aj cez deň, tak už mu nejde.

Od doby ako pije Nutrilon omneo comfort, tak ma tmavú zelenú redšiu stolicu. Teraz ju má bohužiaľ až príliš hustú.

Z čoho sa mu toto mohlo stať?

Je to zápcha, alebo ho tak neskoro zastihli koliky?

Ako mu môžem pomôcť?

Aj mu cvičím s nožičkami, masírujem bruško a natieram mastičkou Pupik. Polohujem ho na bruško, ale nepomáha to.

Mám mu dať Espumisan comfort?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno, ide o zápchu. Nie o kolíky. ESPUMISAN je skôr účinný na koliky.

Môžete mu dávať 3x denne 2 lyžice vlažného feniklového čajíka, prípadne kúpiť dojčenskú slivkovú šťavu, ktorá je od ukončeného 4. mesiaca (lepšia alternatíva ako cukorná kompótová šťava).

Chlapčeka začnete od ukončeného 4. mesiaca dokrmovať a teda aj mu dávať navyše tekutiny (slabé čajíky a vodu) čo by mohlo pomôcť k zlepšeniu jeho vyprázdňovania.

Mliečko by som nemenila, ostatné taktiež ponechajte, robíte všetko správne, chce to čas a trosku vyššie spomínaných pokusov a určite sa kvalita vyprázdňovanie zlepší.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas