Čo je príčinou zväčšenej nosnej mandle?

Zodpovedané
22. aug 2022

Dobrý deň,

5-ročnej dcérke bolo odporúčané vybrať nosnú mandľu. Dlhodobo bojujeme so zahlienením, zatekaním hlienom a kašľom. Býva obdobie, keď je to lepšie. Následne nastane zhoršenie stavu. Skoro každý mesiac bola pár dní doma zo škôlky, čo tak kašlala. Posledné týždne už aj zle počuje. Mandľu má dosť zväčšenú, ale momentálne zahlienená nie je.

Je možné, že by to bolo spôsobené nejakou alergiou?

Ja by som sa rada operácií vyhla, ak by to bolo možné. Máme termín už aj u imuno-alergológa, no naša pediatrička mi tvrdí, že sa s nami nikto nebude baviť ak uvidí odporúčanie z ORL na vybratie mandle.

Včera sme boli u súkromného ORL lekára a ten nám odporúčal vybrať mandľu. Pred troma mesiacmi sme boli na Kramároch a tam nám doktor odporučil robiť preplachy. Mandľu mala pri fibroskopii v poriadku. Doktor tam nevidel žiadne zväčšenie. Len dcéra bola dosť zahlienená. Včera po 3 mesiacoch bola už mandľa veľmi zväčšená, no nezahlienená.

Čo môže byť príčina problému?

Problémy nastali vlani odkedy sme prekonali doma covid. Dcérka mala priebeh veľmi rýchly a bez komplikácií, no následky má do dnešného dňa.

Ďakujem

Dobrý deň,

príčinou zväčšenia sa nosnej mandle je najčastejšie stav po opakovaných zápaloch alebo následkom prerastenia lymfatického tkaniva nosohltana. Nosná mandľa je súčasťou lymfatického okruhu.

Na tomto procese zväčšenia mandle sa podieľajú aj imunitné, alergické a endokrinné faktory. Takto zväčšená nosná mandľa môže byť príčinou následných opakovaných infekcií organizmu - hovoríme o tzv. fokálnej infekcii.

Indikácia na výber je určite:

  • mechanická prekážka dýchania cez nos,
  • recidivujúce zápaly ušiek,
  • pri sleep apnoe syndróme ako prvý krok u veľmi malých detí,
  • pri recidivujúcich zápaloch horných dýchacích orgánov ako sú rinitída, sinusitída, epifaryngitída,
  • pri zápaloch vznikajúcich zatekaním hlienohnisu ako je faryngitída, laryngitída, tracheitída, bronchitída.

Veľa zdravia

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas