Čo znamenajú zvýšené hodnoty calcia v moči 3,5 ročného chlapca?

Zodpovedané
30. nov 2020

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn má zvýšené hodnoty calcia v moči. Od narodenia má jednu obličku uloženú inde a trochu menši. Preto chodíme na nefrológiu. Teraz mu prvýkrát robili vyšetrenie z 24 hodinového moču, plus mu brali krv 6 skúmaviek plus ešte z pršteka.

Netuším, že čo všetko mu vyšetrovali, ale dnes som sa dozvedela výsledky. Krv má úplne v poriadku aj moč, až na jednu hodnotu. A to je to calcium v moči. Žiaľ komunikácia s pani doktorkou je veľmi ťažká a nijako sa mi k tomu nevedela vyjadriť.

Obličky vraj sú v poriadku a to calcium máme riešiť s pediatrom. To samozrejme budem, len teda už som na internete našla rôzne hrozivé diagnózy.

Čo to môže znamenať?

Malý je inak úplne v poriadku, nebadať na ňom žiadne problémy.

Môže to znamenať niečo vážne?

Ďakujem

Dobrý deň,

zvýšenie hladiny vápnika v moči (odborne povedané hyperkalciuria) môže mať príčin viac: jednak v obličkách (že sa vápnika menej vylučuje močom-rôzne poruchy obličiek), jednak z kostného systému (že sa viac dostáva do krvi z kosti-- dlhodobá imobilzácia, rachitida, malignity , artritída) a jednak pôsobením hormónov (ochorenie príštitných teliesok, štítnej žľazy, hypofýzy) ale aj pri nadmernom prísne vitamínu D, alebo zvýšenom vstrebávaní vápnika z čreva.

Je škoda, že lekár ktorý odber indikuje a ktorý sa najviac vyzná do obličkových problémov odber nezhodnotil..

Nakoľko neviem, čo presne bolo a nebolo brané nedá sa mi hodnotiť (? vitamín D, hormóny, ionogram, krvný obraz).

Ale môžem predpokladať, že nakoľko synček nemá žiadne problémy (bolesti bruška, problémy pri močení, krv v moči, kamene), tak o nič vážne nepôjde.

Najpravdepodobnejšie pri ďalšom odbere by to bolo v poriadku, mohlo sa stať, že bol trošku menej zavodnený.

Na najhoršie by som určite nemyslela, ale treba s komplet výsledkami ísť k pani doktorke.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas