Je syndróm periodických horúčok kontraindikáciou na očkovanie?

Zodpovedané
1. nov 2021

Dobrý deň,

syn má od MMR časté pravidelne ataky horúčok bez príznakov a bez zvýšenia CRP. Maximálne má afty alebo zapálené hrdlo, mandle. Podozrenie na syndróm periodických horúčok.

Začalo to po MMR, inak má silnú alergiu na vajíčko. Teraz so m čítala leták na MMR.

Má to silnú alergiu na vajíčko?

Mohlo to byť kontraindikáciou na toto očkovanie?

Mal by byť viac sledovaný?

Som pre očkovania, len si myslím, že by malo byť bezpečne podané). Syn totiž po MMR skončil v nemocnici - bol febrilný. Mám pocit. že to bolo kvôli tomu, že sa alergia v kombinácii s očkovaním zanedbala.

Ďakujem

Dobrý deň,

alergia na vajíčko nie je kontraindikáciou očkovania, pokiaľ nebola až prítomná anafylaktická reakcia. Niekedy sa zvykne očkovať s premedikáciou (antihistaminiká 3 dni pred očkovaním) a je nutné dlhšie sledovanie po očkovaní v ambulancii.

Výskyt takejto reakcie ako následok očkovania doteraz nebol hlásený. Preto nepredpokladám, že by mal priamy súvis s očkovaním.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas