Placenta centralis. Můžete mi prosím říct, co může nastat a jak tomu předejít?

Zodpovězené
13. led 2020

Dobrý den,

jelikož si nevím rady, obracím se na Vás o vysvětlení.

Byli jsme s manželem na gynekologii a bohužel tam zjistil lékař, že mám nízko placentu. Strašně se zděsil a jen mi nařídil klid. Nic moc mi k tomu neřekl, ani co to může mít za následky atd., a že počkáme, co ukáže screening. Ten byl v pořádku a potvrdila se mi placenta centralis. Paní doktorka byla naprosto v klidu, že už dneska to není tak strašné, že Fakultní nemocnice Olomouc je k tomu přizpůsobena.

Můžete mi prosím říct více, co může nastat a co mám udělat pro to, aby bylo vše v pořádku?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. V cca 0,5 % těhotenství se zjistí některá z forem placenta praevia. Mezi hlavní rizika patří stavy krvácení během těhotenství a předčasný porod. Proto je určitě dobré směřovat do perinatologického centra, kde mají zkušenosti s řešením, což, jak píšete, bude. Z Vaší strany uložení placenty neovlivníte, ale co můžete udělat Vy, je dodržovat relativní klidový režim, vynechat sexuální aktivity a chodit na pravidelné kontroly do poradny k Vašemu lékaři. Pokud se objeví jakékoli krvácení nebo děložní stahy, vydat se ihned na kontrolu do porodnice. Určitě souhlasím s paní doktorkou, aby jste si nedělala zbytečně starosti.
Nepíšete, zda Vám toto uložení placenty zjistili během screeningu v I. či II. trimestru. Je důležité, že definitivní hodnocení by mělo být prováděno až ke konci druhého trimestru, protože s tím, jak děloha roste, se "mění" i uložení placenty a to obvykle směrem od porodních cest.
Mějte se krásně a držím palce ať těhotenství proběhne v klidu.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz