Zánět dělohy s CRP 155. Jak se léčí?

Zodpovězené
7. zář 2019

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak častý je zánět dělohy po porodu a co ho způsobuje, pokud v těle nezůstanou žádné zbytky a hygiena je opravdu maximální?

Je běžné, že jediným příznakem je bolest břicha a pocení, ale žádná teplota a očistky naprosto normální, nezapáchající? Je takový zánět dělohy s CRP 155 akutně život ohrožující stav? Jakým způsobem se takový zánět léčí, atb nitrožilně, nebo tablety?

Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

k Vašim otázkám:

1) zánět dělohy po porodu není častý ve smyslu "má ho kdekdo", ale není ani vzácný
2) ve vagině a do určité míry i v děloze máme bakterie, které ho za určité konstalace vyvolají - např. si vezměte, že tyto bakterie umějí vyvolat (způsobeným zánětem) i předčasný porod
3) příznaky "zánětu dělohy" odvisejí od toho, co bakterie napadly - zdali jen sliznici (to mohou být jen ty "lehčí") anebo i svalovinu (to už by byl "pořádný" zánět). Povaha očistek bude též záviset na typu bakterií, které zánět způsobily a rozsahu zánětu, atd.
4) Zánět dělohy jistě může v krajním případě ohrožovat život (pokud se "rozjede"), ale za pomoci pořádných antibiotik bych se o život hned nebál. Rozhodně byste to však neměla podcenit a kromě řádné léčby přidat i adekvátní režim: vše Vám poví Váš lékař.
5) u velmi lehkých zánětů spíše vnějšího typu se dá léčit lokálně, u těžších to bude spíše systémově - při výběru léčby je třeba posoudit spoustu věcí jako stav matky a její imunity, nález na vyšetření gynekologem a na pomocných vyšetřeních včetně laboratoře, kultivace, sonografu...

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň