Antikoncepce s Leidenskou mutací. Nevadí hormonální tělísko?

Zodpovězené
5. říj 2022

Dobrý den,

mám Leidenskou mutaci heterozygot a chtěla jsem si nechat zavést nitroděložní tělísko. Předpokládala jsem, že bude nehormonální. V minulosti jsem již dvě nehormonální měla a neměla jsem s nimi žádný problém, bez problémů jsem otěhotněla a nyní 5 m. po druhém porodu jsem si chtěla nechat zavést třetí.

Mám jiného gynekologa než před dětmi a ten mi tvrdí, že můžu mít i tělísko hormonální, že hormonů je tam tak málo, že byť mám tuto diagnózu, tak že to prý nevadí?!?

Tvrdí také, že nehormonální odmítá zavádět z důvodů velice častých problémů. Po prvním porodu jsem pár týdnů brala antikoncepci Azalia, ale musela jsem ji vysadit, težkly a brněly mi z ní nohy.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v případě užití medikovaného ("hormonálního") nitroděložního tělíska je působení jeho medikace pouze lokální. Hormon který tělísko obsahuje nemá na rozdíl od jedné ze dvou složek hormonální antikoncepce vliv na krevní srážlivost - jedná se o látku ze stejné skupiny jako měla Azalia.

Tvrzení Vašeho gynekologa je tedy správné.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz