Výsledky HP. Jsou špatné? Co dělat, pokud se snažím otěhotnět?

Zodpovězené
19. dub 2024

Dobrý den, pane doktore,

je mi čerstvě 36 let a už skoro rok se nám nedaří otěhotnět.

Můj mens.cyklus trvá zhruba 25 dní, ale mám slabou MS, pouze 3 dny slabé krvácení (před 2 lety jsem podstoupila revizi; letos HSK+HyFoSy - odstraněn polyp, vejcovody průchozí).

Byla jsem na vyšetření HP a chtěla jsem se Vás zeptat, co znamenají tyto výsledky:
E2: <0,073 nmol/l (0,073-1,936); LH: 3 mlU/ml; FSH: 9,6 mlU/ml; PRGE: 0,86 nmol/l; PRL: 11,2 ng/ml. Hormony štítné žlázy by měly být v pořádku, ty jsem si nechala zkontrolovat navíc u svého ob.lékaře. Hormon AMH mám zjištěný také, ale ten zde nechci rozebírat.

Zajímal by mě Váš názor na uvedené hodnoty, protože na první pohled mě zaujala nižší hodnota E2.

Jedná se o sníženou hladinu Estrogenů?

A co hodnoty ostatních hormonů, jsou v pořádku či nikoliv?

Chtěla jsem se taky zeptat, jak by se daly špatné hodnoty vyřešit, resp. Je vhodné zahájit nějakou hormonální léčbu, když se snažím otěhotnět?

Mohla by se vlivem léčby také menstruace zlepšit, prodloužit?

Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

doporučuji Vám, pokud se o těhotenství snažíte více než 1 rok, návštěvu specializovaného pracoviště - centra asistované reprodukce.

Na Váš dotaz nemohu odpovědět. Poradna neslouží k řešení konkrétních léčebných postupů - nemůže nahrazovat přímou konzultaci s lékařem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz