Snížená funkce štítné žlázy na začátku těhotenství a potrat. Mohlo to být příčinou?

Zodpovězené
14. črc 2020

Dobrý den,

před 4 měsíci jsem potratila začátkem 8. týdne (plod se přestal vyvíjet cca v 5. tt). U gynekologa jsem byla 1krát začátkem 7. tt. Z krve mi ten týden paní doktorka zjistila, že mám trochu sníženou činnost štítné žlázy (nevím už přesně, ale hodnoty byly pouze trochu zvýšené). Byla jsem odeslána na endokrinologii, tam jsem sice šla, ale asi 3 dny předtím jsem začala potrácet.

Chci se zeptat...Mohla být zvýšená hodnota TSH příčinou potratu?

Na endokrinologii jsem už všechny hodnoty měla v pořádku. Dostala jsem pouze doporučení - v případě těhotenství (stačí pozitivní těhotenský test), hned přijít.

Ještě chci podotknout, že v žádném z předešlých těhotenství jsem tento problém neměla.

Co mohlo být nyní příčinou zvýšené hodnoty TSH? Může to být věk (mám 41 let), stres, nadváha, strava ...?

Co mohu udělat proto, aby v následujícím těhotenství tento problém nenastal?

Mohlo to být i příčinou potratu nebo ne?

Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

pokud byly na endokrinologii hodnoty štítné žlázy v pořádku, tak poruchu štítné žlázy nemáte a nemohl toto být důvod k zástavě vývoje v těhotenství.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz