Ruptura dělohy. Měla by se zkontrolovat jizva na děloze po první sekci?

Zodpovězené
11. lis 2019

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o názor. Jsem v 38. týdnu těhotenství a šest let po porodu sekcí (dcera byla KP, nakonec i zakalená plodová voda). Do dnešního dne se nikdo nezajímal o stav jizvy na děloze. Minuly týden mi "spadlo" bříško, jak se miminko posunulo více dolů od té doby mě jizva pobolivá. Není to nějaká úporná bolest, spíše, že o jizvě vím, táhne mě v ní, zabolí,a to je nepříjemné. Můj gynekolog nad tím mávl rukou a vic neřešil. Já jsem ale lehce znervózněla, zda by nebylo na místě jizvu zkontrolovat. Zatím stále docházím k mému ošetřujícímu gynekologovi a v porodnici jsem již registrovaná díky planému poplachu při odchodu hlenove zátky 🙂 Nicméně, ani v porodnici při vyšetření se nikdo o jizvě nezmiňoval, ačkoli se mě na důvody první sekce ptali.

Ráda bych se zeptala, zda je tento postup normální a případně, zda mám trvat na vyšetření?
Zatím vše nasvědčuje tomu, že bych mohla rodit přirozeně, miminko je hlavičkou dolů, trošku cvalík, ale žádné výraznější problémy snad nemám, nicméně se přiznám, že ruptura dělohy je pro mě velký strašák teď i při porodu.

Moc děkuji za váš názor.

Dobrý den,

stav jizvy se dopředu nedá zjistit, ani ultrazvukové vyšetření není přesné. Ruptura dělohy je skutečně velmi vzácná komlikace a ve Vašem případě bych Vám doporučila navštívit fyzioterapeuta, který by vám mohl pomoct s pnutím a tahem ve Vaší jizvě.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová