Mohlo by se jednat o seboreu?

Zodpovězené
28. dub 2023

Dobrý den,

má 7týdenní dcera má na tváři a ve vlasech přibližně 2 týdny tuto vyrážku. Poprvé, když jsme byly u doktorky, tak nám sdělila, že jde o novorozenecké akné a máme 4 dny na noc mazat kortikoidy a poté Lipobází. Po kortikoidech došlo k mírnému zlepšení.
Pokaždé, když jsem namazala Lipobazí, tak se to zhoršilo, pokud si malá na té straně obličeje ležela, nebo ji třeba měla položenou na mé ruce.

Také jsem obličej potirala odvarem z řepíku a řekla bych, že ten to vždy vysušil a došlo (narozdíl od promazávání) ke zlepšení, a tak jsem používala pouze řepík. Včera mi však obličej přišel dost suchý a tak jsem zkusila znovu promazat a do rána se jí zase osypal celý obličej.

Dneska jsem byly znovu u doktorky a znovu naordinovala kortikoidy, ty však uz mazat nechci, protože to stejně nic neřeší. Takže řekla, že tedy máme používat pouze řepík.

Chtěla bych se zeptat, zda nejde spíše než o novorozenecké akné o seboreu. Okolo nosu a na jednom uchu se jí udělaly i žluté krustičky.
A pokud ano, zda je seborea pouze okolo nosu a uší.

A na tváři má tedy akné nebo ekzém?

Vím, že z vlasů se seborea vyčesává, ale čím ji odstranit okolo nosu a ucha?

A na ty tváře používat tedy řepík a třeba zinkovou mast? A až to bude suché, tak promazávat něčím?

Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předně musím upozornit, že s ohledem na to, že nejsem lékař, **mi není umožněno vyjadřovat se k diagnóze,* ačkoli se samozřejmě v rámci NT komunity s těmito typy projevu setkáváme velmi často. Bohužel oficiálně Vám nemohu napsat nic, dokonce ani vlastní názor, byť se opírá o dlouholeté zkušenosti.

Můžete se každopádně v rámci fb skupiny podívat přes lupu na "novorozenecké akné". S ohledem na věk dítěte mě celkem vyděsilo, že Vám lékařka napsala kortikoidy, to je opravdu rychlý proces a raději to dále nekomentuji:(

Každopádně v rámci topické péče se příliš nevyplatí takto postiženou pokožku mastit, naopak se pak projevy budou více rozlézat.

Zkuste tuto zinkovou mast s vyšším podílem zinku (certifikovaná pro děti, nebojte) a teprve po zklidnění a vysušení se dá posléze řešit nějaké promazávání, ale na co promazávat pleť, která vykazuje zánětlivá, ale nikoli přesušená ložiska. Mazat bych začala až si o to pokožka řekne, zatím jsou její problémy přesně opačné.
Pokud by následně ložiska byla velmi suchá, lze použít vhodný krém na dětskou citlivou pokožku, např. Zde https://www.prirodaregenerujenas.cz/zklidnujici...

Z vláskuů vyčesávat jemným dětským kartáčkem, můžete použít kartáč z přírodních štětin, používají se kančí nebo kozí.
Nepoužívala bych kokodák ani jiný olej, opět pak budete pokožku zbytečně mastit, dejte tomu čas a jemně odlučujte masáží a případně koupelí. Můžete použít i koupel Meine vaše, velmi jemně ředěnou.

Více k problematice na fb skupině Svět non toxic.

Zinková mast zde:
https://www.prirodaregenerujenas.cz/protoze-jsi...

Přeji Vám krásný den.
Pavla