Ekzém či seborea?

Zodpovězené
20. črc 2019

Dobrý den,

dceru již asi 3 týdny trápí vyrážka v obličeji a na hlavě.

MUDr. mi řekla, že je to ekzém, má promazávat Lipobasí, a protože dceru plně kojím, mám držet bezmléčnou dietu, že je možné, že to dělá mléko.

Posílám pro představu fotku, první foto je z rána, z té mi totiž přijde, že to je spíš seborea, má čelo, spánky i oční víčka hrubé, vypadá to jako taková krusta, žlutohnědá, suchá. Druhé foto je z večera, to dceři vyskákala vyrážka i na tvářích a bradě.

Občas mi to přijde jako mix všeho - potníčků, seborey i ekzému.

Jak mám postupovat při léčení? Koupu jen ve vodě a obličej promazávám tou Lipobasí a střídám to s Lenienskou masti. Zbytek tělíčka má čistý, hydratovaný, tak opravdu nevím, co s tím...

Děkuji za odpověď. B.

Dobrý den,

také mi to vizuálně více sedí na seborheu, tedy spíše než na mazání bych se zaměřila na stravu.

Šupiny a drobné krusty je vhodné jemně odloučit během koupele pomocí malého množství oleje masírováním žínkou. Olej pak dobře setřete, aby nezůstal ve vláskach a na pokožce. Snažte se používat minimum chemických mastí, kvasinka má tyto spíše ráda.

Ve stravě je vhodné omezit cukry, vyloučit jakýkoli rafinovaný cukr, ponechat jen menší množství ovoce. Omezit bílou mouku a pečivo, zaměřit se spíše na celozrnné obiloviny, případně zkusit na dobu řekněme měsíce vynechat pečivo zcela a snažit se spíše založit stravu na vývarech, naší, vařené zelenině a kvalitním sezónním a lokální m ovoci.

Rozhodně přidejte do stravy probiotika, můžete dávat i dcerce, například Bio kult infant, sobě Bio kult pro dospělé.

Mléko může ekzému i kvasince nahrávat, nicméně máte-li možnost sehnat kvalitní bio farmářské mléko, nevzdávala bych se zatím kysaných produktů z něj, ty naopak prospívají zdravé střevní mikrobiotě a omezují tu patogenní. Domácí jogurt lze snadno vyrobit v jogurtovači, domácí pekárně nebo sušičce na ovoce. Budete-li fermentovat mléko 24h, zcela jej tak zbavíte laktózy a nemusíte se pak jogurtu vzdát ani na protikvasinkové dietě. Návod na přípravu domácího jogurtu najdete na internetu. Také kefír je vhodnou probiotickou potravinou. Opět ho lze vyrobit i v domácích podmínkách za pomoci tzv.tibetské kefírové houbičky,kterou také lze sehnat od dárců přes internet, případně kupujte bio kozí kefír, ten je snadno k sehnání i v běžném marketu.

Pokud by byla kůže velmi suchá, používejte raději méně škodlivou kosmetiku, než Lipobase. Například Weleda pro děti, zklidňující řada.

Přeji Vám krásný den.
Pavla