Pupínky po celém těle. Co by mohlo pomoci?

Zodpovězené
11. čer 2021

Dobrý den,

obracím se k Vám s problémem, který má moje 13letá dcera již přes 3 měsíce. Začaly se jí objevovat svědivé pupínky postupně po celém těle. Již máme za sebou různá vyšetření na alergologii, u ORL, na nic nemůžou přijít. Vyrážka se jí spíše zhoršuje a svědí ji to hodně hlavně večer a v noci .

Nenapadá Vás, co by mohlo pomoci?

Už si nevíme rady. Dříve nikdy na kožní problémy netrpěla, ani žádné alergie nebo nemoci.

Děkuji

Dobrý den,

pohledově to vypadá jako alergická kopřivka. Spouštěč může být cokoli, většinou nějaká potravina, velmi těžko se to však odhaluje, testy většinou v případě kožních projevů žádné výrazné alergie nepotvrdí, intolerance se testují obtížně.

Do hry vstupuje mnoho faktorů, hormonální změny dítěte, do toho je momentálně i náročná pylová situace, takže i když dítě dříve nejevilo známky alergických projevů, neznamená to, že nemůže na něco začít reagovat.

Osobně bych začala eliminací mléčné složky, je to nutno hlídat i ve stopách, pozor na mléko ve verzi smetana v omáčce, mléko v pečivu, sladkostech atd., to vše by se mělo vyeliminovat. Druhou potravinu k eliminaci bych doporučila citrusy, ty dělají hodně podobné vyrážky, případně ovoce typu jahody.
Zkuste s touto eliminací vytrvat alespoň měsíc, pokud by se neprojevilo zlepšení, pokračuje se v eliminační dietě dalších častých alergenů, jakými může být vejce a lepek.

Je mi jasné, že z toho nebudete mít Vy ani dcera radost, jakékoli omezení ve stravě je v tomto věku náročné, ale pokud je šance na zlepšení, tak ve 13 letech už by dítě mohlo spolupracovat. Snažte se najít vhodné alternativy.

Na zklidnění svědění vyzkoušejte dračí krev, sangre de drago. Nemusíte se bát, jedná se o bezpečnou rostlinnou složku, pryskyřice ze stromu croton lechleri. Můžete kombinovat se zinkovou mastí, ale v případě takových papulek, jako má dcera, bych se vyhýbala mastným balzámům, takže můžete zkusit jen čistý zinek oxid (prášek) a jemně ho rozetřít na vlhkou pokožku, případně ho do malé dózičky smíchat právě se sangre de drago, a pak potírat pupínky. Bude silně vysušovat, ale nepálí a zklidní svědění.
https://www.prirodaregeneruje.cz/draci-krev/
https://www.prirodaregeneruje.cz/oxid-zinecnaty/

Přeji Vám krásný den.
Pavla