Ako prekonať žiarlivosť v období vzdoru?

Zodpovedané
23. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ako prekonám žiarlivosť na súrodenca, ktorá nám u dcéry spustila silný vzdor. Dcérka má 3 roky a nikdy s ňou nebol problém.

V lete sa jej narodila sestra, ktorú odvtedy neprijala. Extrémne žiarli. Najskôr to držala v sebe, mala tik v oku, nočné pocikávanie, pokakávanie, hľadanie imaginárnych špiniek medzi prstami. Potom neskôr už hysterické plače, vrieskanie. Momentálne silný vzdor, odvrávanie, neposlúchanie, upútava na seba zlým. Začala ničiť hádzať veci, aj biť nás, cápať rukou okolo seba, tak sa to vystupňovalo.

Naštudovali sme si ako postupovať, snažíme sa reagovať s kľudom na jej emócie, zrkadlíme pocity, aj neustupovať lebo vidím, že skúša hranice posúvať ako sa len dá.

Je to náročné obdobie, pretože od septembra sa pridala aj škôlka no vzdoruje už aj tam. Radi by sme zastavili tú jej agresivitu.

Aako správne reagovať, keď ma bije, alebo hádže veci od hnevu?

Snažíme sa vysvetľovať, ale keď ide o nebezpečné veci ako elektrika sporák, tak dostane aj po prstoch. Zo začiatku sme ju zapájali do starostlivosti o bábätko aj ju to bavilo. Myslím, že sestru ľúbi, ale s tou tvrdohlavou povahou nemôže prijať zmenu, že už nie je jediná a pozornosť iba pre ňu. Preto už začala upútavať pozornosť zlým správaním a vyslovene provokuje.

Snažíme sa jej venovať najviac a bábätko ide väčšinou bokom, ale asi ani to nie je celkom správne. Odkedy sme zmenili prístup ku kľudnejšiemu láskavejšiemu zvládaniu jej záchvatov hnevu, veci sú trochu lepšie. Stále má prejavy žiarlivosti najnovšie si pchá prsty do úst ako bábo, váľa sa po zemi,nechce sa obliekať, hádže sa od vzdoru.

Keď jej zoberieme výhody staršieho - ak chceš byť bábätko, tak nemôžeš na trojkolku, jesť palacinky. Na chvíľu to zaberie, ale neskôr zasa tie isté scény. Dieťa sa nám v priebehu troch mesiacov zmenilo na nepoznanie a síce sa to lepší, radi by sme vedeli kedy to obdobie prejde.

Čo ešte môžeme urobiť, aby sa to zlepšilo?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Vidím, že veľa vecí ste si vyhľadali, vnímavo sa snažíte na dcérku reagovať.
Chcem vás podporiť, aby ste v tom pokračovali.
Sledujte ju, vnímajte jej signály a citlivo reagujte na jej potreby.

To správanie, ktoré vykazuje má pre ňu nejaký zmysel, niečo ním dosahuje. Pokiaľ to nedostane iným spôsobom, aj naďalej v tom bude zrejme pokračovať.
Je prirodzené, že žiarli. Mnohokrát deti idú do regresu, presne tak ako opisujete. A tiež vzdor, ktorý nemusí byť následkom, ale príčinou. Toto obdobie autonómie spolu so žiarlivosťou je sprevádzané uvedenými prejavmi.

Prijímajte jej emócie a reflektujte ich. Sú to práve tie náročné situácie, ktoré môžu dieťaťu veľmi pomôcť, ak budú zo strany rodiča správne odkomunikované. Keďže toto aj robíte, môžete to skúsiť posunúť ďalej a pomenovať aj situáciu. Predstavovala si si to ináč. Myslela si si, že to bude takto, a nebolo to tak. Tak ťa to nahnevalo. a pod.

Nastavujte hranice. Ak vás bije, aj fyzické. Chyťte jej rúčku, vy sa zakryte, choďte od nej ďalej. Aj keď hádže a nestíhate zadať hranicu, popr. ak je v emócii, kľudne jej to vezmite z ruky.
Hranice nastavujte v troch krokoch. Pomenovanie emócie, opis situácie, konania. Následne nastavte limit, hranicu. A ako posledný krok ponúknite alternatívu.

Čo sa ešte týka výhod staršieho, skôr skúste pomenovať čo je za tým. Zdá sa, že sa chceš podobať na sestričku a robiť čo ona. Chceš, aby sme sa o teba starali. Zdá sa ti, že sestrička sa má lepšie a pod. Vymenujte čo všetko môže ona.
Naozaj sa snažte ju ubezpečovať, aby sa cítila ľúbená a aby pociťovala čo najmenšiu zmenu. Venujte nejaký čas len jej. Vnímajte ju a reagujte.
Trápi sa a má nejakú nenaplnenú potrebu.

Robíte čo sa dá. Vytvárajte naďalej prijímajúce a bezpečné prostredie plné lásky a napĺňania potrieb. Ak by ste mali pocit, že sa to dlho nezlepšuje, že sa trápite vy aj ona, navštívte odborníka. Zdá sa, že to znáša ťažko.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com