Hypermobilita, valgózní kotníky a obuv. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
3. kvě 2023

Dobrý den,

chtěla bych znát Váš názor, poradit prosím, ohledně obuvi pro 21měsíční dcerku.

Dceři byla v 8 měs. diagnostikována hypermobilita. Od té chvíle se snažíme cvičením, aktivitami a pomůckami max. podpořit zdravý vývoj, ale nyní jsme si všimli, že levá nožka jde do valgozity a začíná mít i sešlapanou levou BF botičku. Doma a kdekoli to jde dcera chodí bosa, v ponožkách, aby se svaly co nejvíce posilovaly. Dnes nám na fyzioterapii byla doporučena vložka zn. Formthotics junior, ale doma jsem si všimla, že je vhodná až od 3 let. :(

Mohla byste mi prosím poradit, jestli tedy mám shánět nějaké jiné vložky do bot, ev. nemáte nějaké doporučení?

Nebo jestli nechat nožičce volnost pohybu v barefoot botičkách?

Pokud má mít vložky do bot, má je tedy poté nosit i v nějakých bačkůrkách?

Vše se mi rozložilo v hlavě až doma a na další kontrolu k fyzio jdeme až v říjnu. :/

Předem Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Každá stélka by měla být nejprve vyzkoušena a upravena na míru. Její účel nebude splněn, jestliže si pouze koupíte stélky a vložíte je jen tak do botiček. Nošení od 3 let věku je taková hranice i dle velikosti, aby nožička do patní misky dobře zapadla. Pokud si Vás vyšetřili a stélka sedí, bez obav bych ji nosila.

U nás v ordinaci to například chodí tak, že si nejprve pacienta důkladně vyšetřím a pak mu dle stanovené diagnózy mohu doporučit i individuálně korigované stélky. Co se týče konkrétního typu Formthotics junior, jedná se o stélky, které jsou vyráběny právě proto, aby se na základě odborného vyšetření daly tvarovat a upravovat, a aby se právě vhodně upravenou korekcí dopomohlo upravit postavení nohy a její funkčnost, držení těla a pohybových stereotypů. Tyto stélky jsou navíc tvarovatelné za tepla, aby se co nejlépe přizpůsobily požadovanému tvaru, tedy po nahřátí jsou stélky dotvarovány na pacientovo chodidlo a botu. Je-li potřeba, jsou tyto stélky dále upraveny pomocí doplňků, jako klínky, srdíčka, patní klínky aj.

Ovšem každá noha může být jiná. Sama píšete, že znaky valgozity vyznačuje jen levá noha Vaší dcerky. Je tedy pravděpodobné, že každá noha bude mít stélky s jinou korekcí. Navíc je zapotřebí, abyste pravidelně docházely s dcerkou na kontrolu. Tak, jak se bude postavení nohy měnit, bude se upravovat i ona stélka.

Takto na dálku za sebe nedokážu poradit, zda-li je zrovna výběr značky Formthotics pro dcerku ten správný. U takto malých dětí, jako je vaše dcerka, je však důležité zaměřit se na správný tvar stélky, aby na nožce (patě) dobře seděla. A pak je její noha skutečně valgózní nejspíše bude zapotřebí ji doplnit klínkem. Pokud Vám však Váš fyzioterapeut doporučil značku Formthotics a sám ji v ordinaci používá a pracuje s nimi, znamená to, že musel projít školením úpravy těchto stélek. Pokud tedy Váš fyzioterapeut usoudil, že jsou pro Vaši dcerku vhodné, nosila bych je, případně bych Vaše obavy řešila přímo s ním.

Pokud Vám byla stélka doporučena, noste ji do venkovních uzavřených bot, doma dcerku klidně nechte proběhnout po různých chodníčcích, podložkách, pomůckách. Nošení stélky v BF obuvi se nevylučuje.

Stélky slouží jako podpora, není zapotřebí chodit výlučně s nimi. Doma dopřejte nožkám dcerky volnost, nechte ji, aby si nohy stimulovala a aktivovala ideálně bosá, případně s capáčkami na nožkách, zdá-li se vám být chladno.
Pokud je dcerka ještě takto maličká a nedokáže své tělíčko ještě správně aktivovat, zpevnit a udržet, stélka jí v tomto pomůže.

Jako doplňkové aktivity k hypermobilitě můžete také cvičit s dcerkou na nejrůznějších pomůckách. Pro děti jsou ideální ortopedické podlahy, měkké i tvrdé, rovněž balanční, které jsou vhodné právě pro cvičení valgózních kotníků či kolen. Podlahy jsou krásně barevné, veselé s atraktivními vzory, jsou navíc interaktivní a děti cvičení na nich opravdu baví, jelikož primárně ani netuší, že chůzí po nich a aktivitami na nich cvičí. Kromě podlah si můžete vybrat z řady dalších pomůcek, jako nejrůznější balanční čočky, kameny (Stapelstein), aj. Sama ráda tyto pomůcky využívám přímo v ordinaci a jsou mi při práci s dětmi opravdovým pomocníkem. Mrkněte na e-shop www.spokonozka.cz, kde najdete veliký výběr pomůcek a především spoustu tipů. Zároveň se můžete nejrůznějšími články inspirovat na www.fyzionozka.cz a také na našem FB a Instagramu Spokonožky či Fyzionožky.

Držím Vám palce a přeji krásný den.

Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram