Kdy je správné posadit dítě do jídelní židličky nebo kočárku?

Zodpovězené
28. dub 2023

Dobrý den,

mé dceři je již 15 měsíců a stále se neposazuje sama.

Můžu ji už dát do židličky?

Už i chodíme, ale ne a ne si sednout. Je to špatně?

Je možné ji to nějak naučit?

Děkuji za rady.

Dobrý den,

bohužel z Vašeho dotazu nevím, zda-li dcerka chodí úplně sama, nebo chozením máte na mysli, že obchází nábytek, nebo že ji vodíte. Pokud již chodí zcela sama, tak bych neviděla jako problém, že ji na chvíli k jídlu posadíte. Na trhu existují i židličky, které se stále dají polohovat. Obecně ale mohu říci, že sed je pro dítě velmi náročný, dítě si nejprve musí dostatečně posílit všechny důležité svaly.

Předčasné posazování dítěte, pokud dítě samo nesedí, není v žádném případě pro malé dětské tělo zdravé a nikterak přínosné. Pokud je dítě předčasně posazováno nebo spoustu času tráví např. v lehátku, kde už ho nebaví jen koukat a snaží se všemožně posazovat a přitahovat, dochází u něj k učení náhradních stereotypů, posilování jen povrchových svalů a přetěžování páteře a vše se potom projeví na samotném sedu. Nechte tedy dcerku volně se pohybovat v prostoru, jako lezoucí dítě si tak naposiluje hluboké svaly kolem páteře, pohybem v prostoru navíc dochází k ideálnímu pohybu obratlů, posiluje se bříško a svalové skupiny kolem ramenních a kyčelních kloubů, které se centrují a stabilizují. Dochází i k práci aker končetin rukou a chodidel. Toto vše mu pak pomůže k ideálnímu zvládnutí přímého sedu. Tento sed poznáte tak, že dítě sedí s rovnými zády a dolními končetinami před sebou. Čím později si dítě sedne, a má tak větší čas k trénování, tím lépe.

Pokud tedy dcerka ještě nesedí, obrňte se trpělivostí a nechte ji si k sedu „dojít“. Ať trénuje stále i lezení, poté šikmé sedy a až bude nachystaná, sedne si sama. Zvolte takovou jídelní židličku, která je polohovací.

Na toto téma jsem se rozepsala v tomto článku, kde dopodrobna rozepisuji, proč je důležité neuspěchat u děťátka sezení, není-li na něj připravené. https://fyzionozka.cz/zamysleni-proc-porad-na-v...

Přeji Vám hodně štěstí.

Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram