Počet embryí do 5. dne. Je možné, že vajíčka už nejsou kvalitní? Dá se to nějak ovlivnit?

Zodpovězené
3. čer 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na Váš názor. S partnerem jsme podstoupili první IVF, jelikož se nám přirozeně nedaří počít již 2 roky. Žádný problém u nás nenašli. Mně je 32 a partnerovi 30 let. Spermiogram v pořádku, u mě byl vyšetřen hormonální profil, průchodnost, infekční choroby, postkoitální test. Vše v pořádku. Genetika o obou také v pořádku.
Před IVF jsme zkoušeli 5 pokusů IUI, bohužel otěhotnět se nepodařilo. Nyní máme za sebou první cyklus IVF s tím, že mi bylo odebráno 14 vajíček, 13 zralých, 12 oplodněno (9 metodou ICSI a 4 samovolně). Ještě 4. den vypadlo pěkně 5 embryí (nevím přesně stádia), ale dle embryoložky vypadaly dobře. No a 5. den, když jsem přišla na transfer, bylo vhodné k zavedení pouze jedno embryo a k zamražení nic. S tím, že je ještě nechají do 6. dne. Následující den mi volali, že to jedno dohnalo a je vhodné k mražení. Kvalita 3BB.
To zavedené ani nevím, jaké bylo kvality, ale vyvíjelo se jak mělo po celou dobu, tak předpokládám, že bylo o něco lepší. Ale stejně to nedopadlo, neotěhotněla jsem.

Přemýšlíme, co dál. Zda ještě něco dovyšetřit, než bychom zavedli to jedno zmražené, které máme. Nebo to zkusit, i když je kvalita nižší a případně po neúspěchu řešit, co dál.

Nejvíce mě zaráží, že když je všechno v pořádku a měla jsem pěkný počet zralých vajíček, i se téměř všechna oplodnila, tak zbylo jen jedno pěkné a jedno horší.

Dá se to nějak ovlivnit?

V čem může být chyba?

Je možné, že vajíčka už nejsou kvalitní? Nebo může být ještě jiný problém ve spermiogramu? Nebo v genetice embryií, i když u nás geneticky problém není?

Co byste nám prosím doporučil?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den a díky za důvěru,

vše vypadalo až do transferu optimisticky - výsledek ale ve výsledku horší než se čekalo, určitě doporučuji kryotransfer nejdříve, a pokud byste neotěhotněla, tak je to na konzultaci s Vaším lékařem a nabízí se změna protokolu, přidání LH ke stimulaci, výběr spermií ....
Jasnou příčinu vývoje embryí však nejsem po e-mailu schopen moc komentovat.

Drží palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz