9,5 měsíce: Staví se k nábytku, sedí, plazí se. Neleze

rebejsova
18. led 2017

Maminky, poraďte, prosím. Syn (9 měsíců a 2 týdny) se už cca 2 měsíce plazí (střídá obě ruce a obě nohy), od Vánoc se staví k nábytku, teď několik dní sedí v přímém sedu. Na čtyři se staví vždycky předtím, než leze na nějakou překážku, nebo když se chce postavit. Zapéroval jen párkrát. Měly to vaše miminka taky tak? Jak se to dál vyvíjelo? Podařilo se vám je motivovat k lezení, případně jak? A co na to říkali doktoři? Děkuju za rady a názory 🙂

sajul
19. led 2017

https://blog.evakiedronova.cz/2016/04/28/foto-s...
Tohle davala jedna maminka u nas ve skupine

lusynkova
19. led 2017

@rebejsova Jsem logoped v MŠ (t.č. na RD) a můžu opravdu potvrdit, že vynechání fáze lezení může způsobit problém... Nejčastěji jsme u dětí pozorovaly řečové obtíže. Dobrá zpráva ale je, že se to dá dohnat ve chvíli, kdy je dítě schopno lézt již při hře. Každý den jsme proto zahrnovaly do cvičení i hru na pejska, kdy jsme všichni několik minut lezli po čtyřech. Stimuluje to správné oblasti v mozku a snad to i dožene to, co má.
Jinak ještě neházejte flintu do žita, kamarádka řešila úplně stejný problém a malý se jí rozlezl ve chvíli, kdy už vypadal, že bude chodit 😉

lv
19. led 2017

Perlička u mě, čerstvá: na rehabilitaci fyzioterapeut: vy jste jako dítě nelezla, že? Ve 39 záda naprosto v háji.

rebejsova
autor
19. led 2017

@sajul Děkuju, na ten návod jsem už koukala, malý je ve fázi, kdy na čtyřech je, ale kdykoliv chce jít dopředu, zase spadne na bříško a plazí se. Myslím, že hlavní chyba byla, že jsme ho nechali tak dlouho se plazit. Asi jsme měli pořídit ohrádku a být s ním v ní. Byla jsem prostě naivní a myslela jsem, že na čtyři přejde sám.

rebejsova
autor
19. led 2017

@lusynkova O tomhle jsem právě slyšela, i proto se tak urputně snažím dostat malého na čtyři. Díky za povzbuzení! 🙂

rebejsova
autor
19. led 2017

@lv To mě mrzí. Roli určitě hraje víc faktorů, generace našich maminek to naprosto neřešila, moje máma mi např. říkala, že nás už v 6 měsících posazovala na nočník, prý se to muselo/mělo...

lv
19. led 2017

@rebejsova jasně, faktorů je spousta, ne jen nelezení.

lusynkova
19. led 2017

@rebejsova Tím se mi nedávno chlubila tchýně - že dávala své kluky na nočník už v půl roce...

sajul
19. led 2017

@rebejsova ohradkou by jste to nevyresila, deti v ohradce se zbytecne moc brzo postavi, protoze to k tomu laka a je to prilezitost. Pokud ma slabe ruciccky zkuste snim cvicit trakar. Staci po kouskach, nejdrive drzet za panev a pak postupovat ke kotnikum. Urcite se rozleze 😉

monikagurthova
19. led 2017

@rebejsova já jsem s tím v pohodě prostě až dění bude chtít posadí se 🙂 u naší Eli je to normální. To je stejné jako s tím lezením prostě se jí nechtělo kam potřebovala tam se dovalila a hotovo a tím že perovala tak jsem byla v klidu a právě i doktor když jsem mu to říkala na 8m prohlídce byl v pohodě a ten den mi pak odpoledne proplazila barák 😀 ona si umí sednout vím to asi 3x jsem ji viděla ale nebaví jí to radši si k hraní stoupne. Dá si hračky na polici v knihovně stoupne si a hraje si 😉

karlajasmine
19. led 2017

@brusinka_ jj myslela jsem v satku, tak to jsem te nepochopila 🙂

monikagurthova
19. led 2017

@lusynkova jo mě tchýně taky nutila ať malou dávám na nočník od půl roka tak jsem ji jasné řekla že ani náhodou že v půl roce dítě nevi co po něm vlastně chci a nehodlám jí nočník zprotivit

astyna
19. led 2017

Tak půlrok a nočník byla klasika. taky by Vás ta péče o plenky brzo omrzela 🙂

monikagurthova
19. led 2017

@astyna já dávám látkové od začátku. Jasné tehdy ta "péče" o ně byla o dost náročnější, ale to že ob den peru a žehlím mě fakt nenutí cpat Eli na nočník. A třeba moje ségra měla to, že se nočníku neuvěřitelně bála a pak byl problém jako blázen naučit ji čůrat bez plenek

astyna
19. led 2017

@monikagurthova

Dnešní údržba se nedá srovnávat. Proto ty maminy tak spěchali, obě dvě moje ségry byly od roku bez plen, já od 2 let. Jako šlo to. Otázka je, za jakých obětí. My to už řešit nemusíme 🙂 Díky bohu jsou krásné svrchní kalhotky, ne žádný igelit, který se snadno prodřel, nemusíme dávat 3 čč nebo 4 čč, aby to nasáklo aspoň na 2 hodiny, máme kalhotové plenky, nebo vícevrstvé atd. Kdo dává čč, tak to je jen na novorozence a na chvilku. Dřív nic jiného nebylo.

andysek2512
19. led 2017

@rebejsova nevim proc by vertikální poloha byla špatná Teda🙂 malého tak nosím, nosim i v satku/nositku a leze. Ted mu bylo 10 mes a leze asi tak 14 dni ani ne, spíš sw víc plazil🙂 i tes občas se plazí, obchází nábytek, všude si stoupá ale třeba si zas ještě nesedl🙂 muj dr to neřeší na kontrole rikal ze normálně odpovídá těm 10 mes🙂)))

andysek2512
19. led 2017

@rebejsova Jo a taky první se plazil pak si začal stoupat a ted až leze 🙂 a na ctyri se stavel fakt dlouho🙂)))

monikagurthova
19. led 2017

@astyna jasné máš pravdu ta údržba se nedá srovnat. Ale s těma ctvercema nemáš pravdu já je dávám celou dobu už skoro 10m a pohoda 🙂 ale je fakt že ta kvalita a separacky to se nedá srovnat

rebejsova
autor
19. led 2017

@sajul Máš pravdu s tou ohrádkou, to mě nenapadlo 🙂 Díky za tip s trakařem, budeme zkoušet.

karlajasmine
19. led 2017

Jinak ja si myslim ze clovek ohradkou nic nezkazi, dokud dite neni pripraveny, tak si stejne nestoupne..

kaja2016
19. led 2017

@rebejsova stejny, akorat trosku driv. Pak se rozlezla. Jinak mame lino a myslim, ze ji to klouzalo. Pomohli hodne puncochace na lezeni protiskluzove.

kaja2016
19. led 2017

@sajul to si nemyslim, ze je pravda, ze se dite v ohradce stavi drive, protoze maji prilezitost. Podle pozorovani me dcerky bych rekla, ze se dite proste postavi kdekoliv, kdyz chce. Napriklad v postylce, u sedacky, u zidle...

teetee
19. led 2017

@rebejsova Byli jsme na tom podobně. Cvičili jsme na gym.balonu. Honzík ležel na bříšku na balonu, jistila jsem lehkým tlačením na zadecek a houpala pomalu do stran - pro posílení trupu. Když klečel, tak opět houpání na balonu v kleče, seděl si na nožičkách, jistila jsem za kyčle a lehce tlačila zadeček do balonu. Tatínek se na něj při cvičení pitvořil.
Ale asi nejdůležitější bylo znepříjemnit lezení. My to řešili málo nafouknutým overbalem nebo molitanem na bříško pod tričko. Taky lze našít neco gumového na tričko. Prostě aby se hůř lezlo. Honzík se občas vztekal, ale rozlezl se.
Jo, a táta byl často na zemi a lezl s ním. Dokonce dělali "hada" - lezl táta, lezla bába a pak Honzík.

teetee
19. led 2017

@rebejsova oprava - znepříjemnit plazeni

anetka2017
25. led 2018

@rebejsova Moje holčička se plazila od asi 6.měsíce.V 8 měsíci se posadila,ale ne z kleku,ale z lehu na zádíčkách se našikmo opřela o ručičku a zvedá se tak do sedu.Do té doby na kolínka vůbec nešla,nepérovala.Když jsem se snažila ji přidržovat a motivovat k lezení,tak se jí vůbec nechtělo a najednou ze dne na den si klekla a lezla a to i po plovoučce.Je jí 9,5měsíce.Prostě to najednou přišlo úplně samo téměř ze dne na den.