Obdobie vzdoru u 2-ročného ?

Ahojte. Prosím vás o vaše skúsenosti. Mame 2 ročného syna, ten sa v poslednom čase správa dosť zle, má záchvaty plaču, hodí sa o zem, len za také maličkosti al nevie nájsť auto alebo tak 😆 už nevieme čo s ním, ani kričať, ani po zadku, ani pekne, nič nepomáha. Prosím vás o nejakú radu alebo ako ste to riešili vy ? Je to ozaj už to obdobie vzdoru ? 😒

srandujete
5. jan 2020

ano, zacina si uvedomovat sameho seba . . chce to len trpezlivost 😉 aj dospeleho niekedy vytoci, ked sa mu nieco nepodari. .

weisovameggy4444
5. jan 2020

@kannaway_ Áno my máme to isté. Dcéra má 21 mesiacov a pred pár týždňami to začalo, treba len vydržať a neustupovať keď si dieťa vynucuje niečo plačom a hádzaním sa o zem.

kannaway_kristina
autor
5. jan 2020

@weisovameggy4444 ja sa len bojim čo si budú myslieť susedia že čo sa tu deje 🤭

evittam
5. jan 2020

@kannaway_kristina Na susedov sa môžeš vy....😉

evkakozickova
5. jan 2020

@kannaway_kristina môj ma len 19 mesiacov a začalo sa to asi pred dvoma mesiacmi niekedy sú dni kedy je fakt hrozný a niekedy ako anjelik

kika831
5. jan 2020

@kannaway_kristina ahoj, ano zacina obdobie vzdoru. U nas funguje- pekne poviem co od maleho pozadujem a ked zacne protestovat a hnevat sa, tak som len ticho a robim si svoje. Ked sa vyreve tak pride a v klude ideme dalej. Treba sa obrnit obrovskou trpezlivostou. A ked niekam ideme na cas, tak viem ze budem potrebovat pol hodku navyse bo vsak obliekaniu predchadza velky vzdor. Ked je dieta v klude tak mu treba vysvetlovat, ale ked je ´ jeduje ´ tak je vysvetlivanie kontraproduktivne. Vtedy len davat pozor, aby si neublizil. Nas mladsi sice nema take obrovske prejavy vzdoru, ale pri starsom sme si veru ´ uzili ´ az az.

arcticcode
5. jan 2020

Ja mam 26 rokov a stale mam obdobie vzdoru 😀 pozor na to

majah212
5. jan 2020

Cim skor sa naucis nemysliet na to co si myslia ostatni tym skor sa stanes slobodnejsim clovekom. Co ta po susedoch, nech si mysli a co chcu. My vzdy ked vidime vonku nejaku mamicku co jej dieta place, hadze sa o zem tak sa na nu milo usmejeme a preco? Lebo je to normalne a kazdy kto ma dieta vie ze deti maju svoje dni a vystupy. Jedine co ti poradim je rozpravaj malemu co sa stalo, opis situaciu napr. Vidim ze si nahnevany/smutny/ unaveny atd. Pod skusime pohladat spolu auticko, vyriesime to a pod. Ked bude syn starsi nauci sa tymto pomenovat svoje pocity, rozpravat o tom co mu je co ho trapi.

sapetka
5. jan 2020

Nastav mu zrkadlo, zvykne to pomoct. Na zadok nie, tym nevyriesis nic. On ma aj bez toho co robit aby zvladol tolke emocie musi sa to naucit.

nikpa
5. jan 2020

@kannaway_kristina my máme tiež 2 ročného a toto je u nás už niekoľko mesiacov a nezaberá nič. Najlepšie keď ho nechám tak a len na neho dozerám aby si nebuchal hlavu alebo nehadzal napr. hračky, no a to ze na nás zazeraju už radšej neriešim. Robí to totiž kdekoľvek, na ihrisku, v obchode, u lekára, na návšteve. Každý normálny človek to pochopí a nebude sa nad tým vzrusovat aké mam dieťa a co robí. Ostatní ma nezaujímaju.

brainn_magazine
5. jan 2020

Dobrý deň. Prvé obdobie vzdoru býva zväčša okolo 3 roku života dieťaťa (samozrejme, môže sa vyskytnúť skôr i neskôr). Je to prirodzený dôsledok toho, že nervová sústava dieťaťa ešte nie je dostatočne vyvinutá a dieťa ešte nemá rozvinuté mechanizmy, ktoré mu pomáhajú zvládať intenzívne emócie. Dieťa v tomto veku rozumie zákazom, avšak nedokáže ešte úplne regulovať svoje správanie a svoje emócie. Dieťa vtedy môže vyžadovať zvýšenú pozornosť a starostlivosť svojich rodičov. Zaujímavé tiež je, že dieťa v tomto období ešte nemá vybudovaný pocit viny - "Ako sa to správaš, nehanbíš sa?" asi nebude úplne najefektívnejšie jednanie, i keď občas "rupnú nervy" aj mníchovi 🙂 . Toto obdobie je dôležitým stupienkom aj pre rodiča, aby zvládal svoje vnútorné pocity. Je dobré rozumieť tomu, prečo toto obdobie vzniká, že je prirodzené. Je samozrejme potrebné dieťaťu s láskou nastaviť hranice. Zapájať ho do činností rodiča, venovať mu dostatok pozornosti. Môžete tiež vyskúšať odviesť pozornosť od situácie, ktorá dieťa nazlostí, otočiť to na humor a pod. avšak ak už dieťa prežíva silnú emóciu ("afekt"), nechajte ho nech ju prežije a odventiluje. Dieťa samé časom získa väčší odstup od svojich emócií a bude ich vedieť lepšie regulovať. Po "afekte" je vhodné sa o probléme porozprávať a ukázať dieťaťu, ako sa situácia mohla riešiť bez intenzívnych emócií - pozor na výčitky, a samozrejme sa k situácii už viac nevracať. Ak máte pocit, že počas vystrájania dieťaťa už nevydržíte, radšej odíďte 🙂 Držíme palce 🙂

natasha1988
15. feb 2020

@kannaway_kristina Ziadne obdobie vzdoru neexistuje. V prvom rade musis byt pokojna a vyrovnana ty a uvidis ze dieta bude pokojne tiez. Nasilie to len zhoršuje. Mam 3rocnu, viem o com hovorim. Skus knihu “Ako zvladnut obdobie vzdoru.Ale ja nechcem!” od Susanne Mierau IKAR

natasha1988
15. feb 2020

@kannaway_kristina informacie su dostupne pre kazdeho. Stači sa trosku dovzdelat a precitat si nejaku dobru knizku o respektujucej vychove.

natasha1988
15. feb 2020
nikpa
15. feb 2020

@natasha1988 to ze podla teba tvoje dieťa nemá obdobie vzdoru neznamená, že neexistuje. Je to prirodzené pre emocionálny vývin dieťaťa, akurát že každé dieťa to prejavuje inak, niektoré kľudnejsie, iné viac vzdorovito. Ja som nikdy žiadne násilie na synovi nepraktizovala, som kľudná, vyrovnaná a spokojná so svojím životom. Syn napriek tomu vzdoruje, je to normálne a prirodzene. Knihu ako zvládnuť obdobie vzdoru a iné podobné mam prečítané.

natasha1988
15. feb 2020

@kannaway_kristina hovorte tomu ako chcete, ja to volam detstvo, jednoducho faza budovania autonomie. Ale nie aby rodicia stracali nervy a mlatili ho...

sapetka
16. feb 2020

@natasha1988 ano faza budovania samostatnosti = obdobie vzdoru😊

talikudelkova
12. sep 2021

@kannaway_kristina ako keby ste rozprávali o nás teraz 🤣🤣 ja len čakám kedy zavolajú sociálku
Ja mám 2r5m syna a všetko je zle umývam mu vlasy keď ho kúpem plače . Ľahnem si k nemu ked idem ho uložiť na poobednajši spánok prici mama preč idem preč kričí máma pod tu . Fakt sa psichiatriu🤣 kľudný je hádam len keď spí .
A keď nedaj bože nevie nájsť nejakú svoju hračku dobre že sa neosali . Spokojný je fakt iba vonku na ihrisku .. keď už je večer a mám ísť domov z vonku fakt niekedy si poviem že zas idem do blázninca ( domov ) 🤣 ale tak všetko prejde .