Alergie na ořechy. Máte zkušenost? Jak se projevuje?

pafca4
26. zář 2020

Máte prosím někdo alergii na ořechy? Jak se u vás projevuje a máte jen úplně na všechny? Tzn. i kešu, pistácie či dokonce arašídy?
Po porodu syna mě začal hrozně pálit a pupínkovat jazyk po vlašských a pak i lískových ořeších. Někde jsem se dočetla, že alergie na ořechy bývá často smrtelná, tak jsem z obavy přestala jíst naprosto všechny. Na alergologii mi nicméně testy na vlašské a lískové ořechy nevyšli. Tak ted nevím, zda se po 5 letech odhodlat nějaký ořech zkusit. Jsem tak trochu hypochondr a mám hrozný strach,abych se nezačala třeba dusit, nebo tak...

odula
26. zář 2020

Syn má alergii na ořechy. Lískový jakž takž snese (když si trochu něčeho lízne tak ho jenom pálí jazyk a krk). Na arašídy a kešu a vlasaky má asi úplně nejhorší projevy. Tuhle dostal na návštěvě těstoviny s pestem ( kešu) . Vzal si jednu těstovinu a okamžitě pálí jazyk, potíže s dýcháním, nausea, zvracení. Musím dát hned antihistaminika (nosím všude s sebou). Dávám na to velký pozor, takže jsme nikdy nemuseli použít kortikoidy, ale je to trochu mazec. Jestli je chceš zkusit - pokud tě "jenom " pálil jazyk, tak si prostě dej malinko, pocucej, vyplivni (nepolykej). A měj připravený tabletky. ;) Aby jsi šla do šoku hned, tak bys musela mít opravdu silnou alergii, to bys věděla, nesnesla by sis ani cichnout ( známé syn začne otykat jen když jsou ořechy v místnosti). A určitě by ti vyšly pozitivní testy na alergu.

amazonkajanik
26. zář 2020

@pafca4 co tak vím,tak ségra může asi jen vlašské ořechy. Alergie se jí spustila po tom,co v anglii vypila nějaký ořechový čaj ,či co. Natekl jí jazyk a rty. Jak je na tom dnes,nevím ...

drep
26. zář 2020

Mám alergii na ořechy. Od malička na lískové a vlašské a na mák, u máku mi vadí i večer přijet k babičce, která měla mák k obědu. Od puberty mi postupně přibyla alergie na kešu, pistácie, mandlové slupky, para a nově quinou. Že je v něčem schovaný ořech poznám hned, jak to dám do pusy, quinoa je novinka, tu jsem minule snědla a za hodinu jsem měla klasické alergické gastrointestináln projevy. Mám i pocit dušnosti a otok krku, ale to je asi vždycky trochu hysterie, protože objektivně mám jazyk normální.
Pokud bych si nebyla jistá, zkusila bych expoziční test maličkým množstvím. Ze zkušenosti se záchrankou na závažné alergie jezdíme při bodnutí hmyzem a při alergii na léky, anafylakťák po jídle jsem nikdy neviděla, což neznamená, že se to nemůže stát, ale běžné to není.

pipi_puncocha
26. zář 2020

Manžel je alergický prakticky na všechny ořechy, jediné, co může jsou mandle a kokos. Nejhorší právě arašídy, vlašské, lískové.

Pokud to chceš zkusit, tak můžeš třeba oříškové máslo zkusit, jen dát na jazyk, nepolykat, ale mít sebou někoho k ruce, připravené léky... No, já jsem to zažila s manželem a dobrovolně bych to nezkoušela.😬

odula
26. zář 2020

@pipi_puncocha syn je drson, chtěl zkusit nutellu ;) tak si trochu liznul, pálil jazyk, dal si tabletku a pohoda jazz 😎

drep
26. zář 2020

Jo a ještě bych pro úplnost dodala, to si prostě nemůžu odpustit, že arašíd není ořech, ale luštěnina, takže alergie na arašídy je zase něco trochu jiného, ve vztahu ke zkřížených alergiím a podobně

drep
26. zář 2020

@odula muž mi jednou dal pusu po snědení opravdické oříškové pomazánky (ne nutelly) a kontakt sliznice na sliznici úplně stačil, abych vypadala jak když jsem do obličeje dostala dvacet žihadrl

pafca4
autor
26. zář 2020

Děkuju všem za názor. Já jak právě mám hroznej strach, tak si ty příznaky určitě vsugeruju, že se dusím nebo tak 😉 ale zas ořechy jsem vždycky hrozně milovala a teď nemůžu kvůli tomu hromadu cukroví, čokolád, nuttelu atp. Tak se k tomu už asi rok odhodlávám a zatím jsem se neodhodlala 😀

odula
26. zář 2020

@drep 🤢 ufff. To je něco. No jak jsem psala. Syn nemá moc problémy s liskacema. U nás jsou problém arašídy a kešu a vlasaky. A když cítí burakovy máslo tak ho pálí nos . To asi zkoušet nebude 😁

odula
26. zář 2020

@drep pravda pravda. Ale když je ve škole "zákaz čehokoliv s ořechy" tak jsou arašídy zahrnutý jaksi automaticky ; )

darinka84
26. zář 2020

@pafca4 mám alergii na lískové a na neoloupane mandle... Začne me prlit jazyk, mám tam pupínky a cítím dušnost a jak me bije srdce... Takový zvláštní pocit, že jde na me smrt 😂 ale ostatní ořechy jím po kilech. Každý den mám nějaké a lískové jsem v dětství přitom jedla. A pokud jsou tepelně zpracované tak nevadí. Ani v čokoládě 🤷‍♀️

sharka88
26. zář 2020

Od těhotenství reaguji na lískáče - pálení v hrdle, trochu hůře se mi dýchá. V době květu břízovitých reaguji na arašídy podobně jako na ty lískáče. Po zbytek roku mohu jíst arašídy na kila. Už jsem cítila pálení v krku i po jiných ořeších (vlašáky - pouze v těhu, pak už nikdy, pistácie, neloupané mandle). Kešu jím po celý rok úplně bez problémů, stejně tak para ořechy. U vlašáků a pistácií jsem vždy opatrnější, pokud je nejím delší dobu - jen olíznu ořech, když se pár minut nic neděje, pocucám oříšek, pak teprve kousek ukousnu a spolknu. Tepelně upravené ořechy mi nevadí vůbec.

herbinaaa
28. zář 2020

má je moje dcera a řešíme to tím, že ořechy prostě nejíme a potravinám, kde jsou ořechy se holt vyhábame (má 5 let, takže to za ni hládám já). O tomhle vědí i ve školce, takže tam to hlídájí taky

klllarinka01
28. zář 2020

Mam alergii na liskove, mandle a vlasske. Natece mi ret a zacne me skrabat v krku. Nevadi mi kesu, para, pistacie. Driv mi to nevadilo. Jedla jsem.liskace po hrstech. Ale po prvnim porodu se to objevilo. Plus alegie na jablka, broske, nektarikny, hrusky, tresne.. Malej ma alergii na arasidy a tomu se to projevi ekzemem..

te_reza
28. zář 2020

Holka je alergická. Nejvíc na arašídy. Na ty mě dr řekl že smrtelnou. Vzala si domácí sušenku s arašídovym máslem, ani ji nespolkla a hned vyplivla. Do pěti minut si stěžovala na bolest břicha, zrudli a začali ji slzet oči, začala kaslat, pak zvracet. Opuchlá, do 20 minut už ji nešlo dýchat. V tu dobu jsem ještě nevěděla že na ně má alergii. Když už ji nešlo dýchat capla jsem ji a jeli jsme domů (byly jsme u ségry) v autě už začala upadat asi do toho šoku (chtěla spát že ji je zle), doma jsem ji rozdychala ventolinem.

pafca4
autor
29. zář 2020

@te_reza no ty kráso. chudák malá. Upřímně já bych okamžitě volala rychlou, mohla umřít v autě při cestě domů

te_reza
29. zář 2020

@pafca4 jo, to mě dr řikal, že jsme mohli dopadnout blbě, nedovedu si představit, kdyby to spolkla